Všeobecná kategorie > Dnešek v Zemi Izrael

Kníže, osady a zákon o familiantech

(1/12) > >>

zoom:
Vždy jsem si docela vážila osobnosti knížete Schwarzenberga, ale po jeho prohlášení:    : "Abych řekl pravdu, je to názor i největších přátel Izraele v Evropě. Žádné nové osady nesmí být.“ už ne.
To prohlášení mi poněkud zvedlo hladinu adrenalinu v krvi, nevím jestli jsou nejlepší přátelé Izraele ti, kdo říkají, že Židi se nesmějí ve své zemi usadit tam, kde chtějí anebo jestli to jsou nepřátelé, kdo toto říkají. Pokud totiž přátelé i nepřátelé říkají totéž, pak to s tím přátelstvím není nic moc. Tuze mi to totiž připomíná familiantský zákon, který platil v 18 a 19 století v Rakousku Uhersku, proto patrně kníže věc tak dobře chápe. Prostě na panství smí žít tolik Židů, aby to nikoho příliš neobtěžovalo, tedy nejstarší syn, další děti, pokud se chtějí oženit musí pryč. V RAkousku Uhersku mohli Židé odejít do Uher a do Haliče. Ale kam s Židy teď? Možná, že Ahmadinežád by nějaké řešení měl. Takže je mi z toho aristokratického přátelství trochu smutno, možná by bylo bývalo lepší, kdyby jeho milost poučil Izraelce a Palestince o tom, jak se chovat k přírodě. Je ve vládě přece za stranu zelených, eventuelně poradit Olmertovi,  jak se elegantně vykroutit z korupční aféry, má přece zkušenosti s audity.

Pepino65:
Zoom, co byste chtěla po člověku, který se zasazoval o uznání Kosova přes odpor většiny obyvatel naší zemičky? Alespoň Schwarzenberg mi zrovna příliš proizraelský moc nepřipadá a užívá ten typický diplomatický slizský jazyk, kterým se dá vše vysvětlit tak nebo tak. Z našich politiků mi proizraelší přišili jen Zeman s Klausem. Zeman dal svůj vztah k Izraeli najevo zcela nediplomaticky, když přirovnal Arafata k Hitlerovi.
Íránu se asi máme všichni klanět, alespoň do té doby, než nás zasypou atomem.
Osady jsou těžko omluvitelné i pro mě. Moje žena mě po navštěvě Izraele informovala, jaký hrozný pohled je na ten kontrast, kdy prací se živící osadníci mají na kopcích nádherná obydlí a Arabové v údolích od svých chatrčí nepracantským způsobem pozorují autobusy s turisty. To opravdu nelze, kdyby se pracovalo a stavěly se komfortní domy, tak by nebylo na Kassamy a na plastické trhaviny. No uznejte.  ;D

Scooolie:

--- Citace: zoom kdy  2. Prosince 2008, 17:00:31 ---Vždy jsem si docela vážila osobnosti knížete Schwarzenberga, ale po jeho prohlášení:    : "Abych řekl pravdu, je to názor i největších přátel Izraele v Evropě. Žádné nové osady nesmí být.“ už ne.

--- Ukončit citaci ---

A ona to snad není pravda? Existuje v EU nějaká země, která by souhlasila s budováním nových židovských obcí v Judeji a Samaří?
Rozlišujme prosím dvě věci: Zda se nám líbí vztah EU k Izraeli a zda Schwarzenberg řekl pravdu. A on pravdu řekl. Stejnou větu by klidně mohl říct třeba Itamar Be-Gvir - protože to je pravda.

Scooolie:

--- Citace: Pepino65 kdy  2. Prosince 2008, 17:27:29 ---Zoom, co byste chtěla po člověku, který se zasazoval o uznání Kosova přes odpor většiny obyvatel naší zemičky? Alespoň Schwarzenberg mi zrovna příliš proizraelský moc nepřipadá a užívá ten typický diplomatický slizský jazyk, kterým se dá vše vysvětlit tak nebo tak. Z našich politiků mi proizraelší přišili jen Zeman s Klausem. Zeman dal svůj vztah k Izraeli najevo zcela nediplomaticky, když přirovnal Arafata k Hitlerovi.
Íránu se asi máme všichni klanět, alespoň do té doby, než nás zasypou atomem.
Osady jsou těžko omluvitelné i pro mě. Moje žena mě po navštěvě Izraele informovala, jaký hrozný pohled je na ten kontrast, kdy prací se živící osadníci mají na kopcích nádherná obydlí a Arabové v údolích od svých chatrčí nepracantským způsobem pozorují autobusy s turisty. To opravdu nelze, kdyby se pracovalo a stavěly se komfortní domy, tak by nebylo na Kassamy a na plastické trhaviny. No uznejte.  ;D

--- Ukončit citaci ---

Zeptal bych se spíše jinak - co udělali v praxi Zeman a Klaus pro naše vztahy s Izraelem? Ne prohlášeními pro tisk, ale skutky. Já si vzpomínám jen na to, že Zeman podepsal naprosto strašnou smlouvu o výstavbě dálnice na Moravě, z které si izraelská společnost Housing&Construction namastila kapsu  ;D
(Tím Izraelce nekritizuji. Pitomý stát při zadávání obří veřejné zakázky je snem každého investora všude na světě)

Já jsem Schwarzenbergera rád nikdy neměl a pořád jsem si ho ještě oblíbit nestačil. Už jen to, že je ve vládě za Zelené a že mu patří Respekt... Nicméně když odhlédneme od předsudků a nesouvisejících animozit, co udělal jako ministr zahraničí špatně?

S těmi osadami, to také - a to jsem jejich stoupenec - není tak jednoduché. Arabů je jaksi v Ješe mnohem víc než Židů a mají peněz mnohem méně. Už to je jaksi determinující. A samozřejmě také jsou zkorumpovaní, kradou a utrácejí peníze za terorismus. Nicméně i kdyby to nedělali, tak na tom budou o dost finančně hůř než Židé.

Samuel:
Zoom, já myslím, že se tím jen znovu prokázal postoj Evropy (potažmo EU) k Israeli. Prostě politici Evropy nevidí, nebo nechtějí vidět stav věcí v Israeli. Oni budou do omrzení zaměňovat příčinu a důsledek. Palestinští arabové nechtěli, nechtějí a nebudou chtít nic jiného než likvidaci Israele. Oni mají zájem na "vlastním" státu ne proto, že by chtěli pracovat a ten stát budovat. Je to pro ně jen ten první krok, k odstraněné Israele z oblasti. Podívejte se na Gazu. Israel jim tam nechal funkční skleníky, oni je dokázali jen zničit. Pokud by měli zájem něco tvořit, mohli je, i když neprávem, použít dál k vlastní produkci. Ne, oni raději počkají na peníze od EU resp. USA.
Já si upřímně myslím, že vznik jejich státu, by byl i pro ně docela katastrofou. Po jistém čase by se asi ukázalo, jak jsou sami čehokoli neschopní a možná by se začaly tenčit přísuny dotací. Pak by asi museli opět najít další záminku, proč musí vystupovat proti Israeli, aby se ocitli v pozici obětí, které je nutné živit. Jinak by zřejmě při své lenosti pochcípali hlady.
Víte, já si poslední dobou kladu otázku, jestli se dá v případě pomoci Israeli spolehnout na někoho jiného, než zase jen na židy. Výjimky mezi nežidy mi prominou, ale ta promile budou asi opravdu malá. Ostatně i mezi židy se nacházejí ti, co to s Israelí nemyslí nijak dobře.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi