Autor Téma: Je úhoř košer?  (Přečteno 22449 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ronen

  • Host
Je úhoř košer?
« kdy: 24. Listopadu 2008, 00:58:41 »
Řešíme teď s kolegy na wikipedii zda-li je úhoř košer. Ma malinké ploutvičky a šupiny sice má, ale nevyvinuty. Předem děkuji za odpověď.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #1 kdy: 24. Listopadu 2008, 08:40:27 »
Nemyslim si, ze je uhor koser. Ma nevyvinute supiny, jak rikas. To maji nekteri zraloci take a nejsou koser. Uhore jsem videl leda tak v potoce a proto dotaz - jsou ty jeho pa-supinky videt normalnim okem okamzite a bez osobni prohlidky uhore ?  ;)
Jinak namatkou jsem si zaklikal (fraze "Is eel kosher?") a nize uvedene weby z ruznych proudu se shoduji na tim, ze koser neni.

« Poslední změna: 24. Listopadu 2008, 08:42:14 od Vader »

Elazar

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #2 kdy: 24. Listopadu 2008, 08:55:28 »
Zaráží mě i ty žraloci..
Je nějaké přesné kritérium, podle kterého určité druhy šupin už nejsou šupiny, i když se biologicky o šupiny pořád ještě jedná?

eleazar

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #3 kdy: 24. Listopadu 2008, 09:38:48 »
Zaráží mě i ty žraloci..
Je nějaké přesné kritérium, podle kterého určité druhy šupin už nejsou šupiny, i když se biologicky o šupiny pořád ještě jedná?
Žalok má plakoidní šupiny ergo by košer být měl.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #4 kdy: 24. Listopadu 2008, 09:42:08 »
Zaráží mě i ty žraloci..
Je nějaké přesné kritérium, podle kterého určité druhy šupin už nejsou šupiny, i když se biologicky o šupiny pořád ještě jedná?
Žalok má plakoidní šupiny ergo by košer být měl.

Prave ze ne.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #5 kdy: 24. Listopadu 2008, 13:21:49 »
A Pangacius???

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #6 kdy: 24. Listopadu 2008, 13:37:13 »
Malokdo vi, ze "hitovka" pangasius je i oblibena akvarijni ryba. Ma vsak pro akvaristy jednu nevyhodu - strasne rychle roste.
Ale ted k odpovedi - ac je tato ryba chutna a oblibena, neni koser.

Citace z rybiho webu (tyka se vsech modifikaci pangasiu) : Tělo sumce je holé, kryté pouze kůží, na tlamě má 2 páry vousků, které směřují dozadu. Má vyvinutou malou tukovou ploutvičku. [https://www.catfish.cz/clanky/pangas/pang_hyp.htm]

Na vasi fotce je prave zminovany Pangasius hypophthalmus
« Poslední změna: 24. Listopadu 2008, 13:38:49 od Vader »

eleazar

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #7 kdy: 24. Listopadu 2008, 14:04:48 »
Ať se dívám, jak se dívám, tak ta ryba na obrázku evidentně má šupiny i ploutve.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #8 kdy: 24. Listopadu 2008, 14:10:14 »
no mě taky přijde, že má šupiny.. Ten odborný popis je nekompromisní...
.. je to krize.. je to jediná ryba, která mi opravdu chutná... >:(  (Právě jsem před chvílí odběhla před barák, kde přijeli z mrazíren prodávat maso.. koupila jsem dva kilové balíky..)  (Pagaciuse)  ;D ;D

eleazar

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #9 kdy: 24. Listopadu 2008, 14:21:15 »
Marcela: To je mezi Vámi a Bohem, jestli jej budete jíst. Ale jestliže jste na vlastní oči viděla, že ta konkrétní ryba šupiny a ploutve měla, tak bych se na Vašem místě nenechával zblbnout.

eleazar

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #10 kdy: 24. Listopadu 2008, 14:34:00 »
Na karaitskych strankach rozebiraji ruzne druhy supin. Je to prinejmensim zajimava biologicka uvaha. Necht kazdy posoudi sam relevanci.
https://www.karaitskyjudaismus.estranky.cz/stranka/kasrut
Článek jsem jsem si přečetl a i když si dost nadělám do vlastního hnízda, tak musím přiznat, že několik věcí tam nesedí <- je tam patrné určité ovlivnění svedení Talmudem.

1) Ryba je považována za méně Božího tvora, než suchozemec. I když Tóra mluví opačně, tak článek nabádá ke konzumaci rybí krve (sic!!!). Navíc rozlišování zvířátek na teplokrevné a studenokrevné (tj. hledání společných znaků namísto prostého výčtu vyjímek z pravidla) je typicky farizejský a nikoliv saducejský způsob exegeze.

2) Krev ve vajíčku je "nekrvavá" krev. A to i kdyby to byla stejná tekutina jako kuřecí krev. Ne, že by tato kauza neukazovala na nesmyslnost kultu Talmudu, ale nejrozumější mi přijde stanovisko Aškenazim - jíst vajíčko, pakliže krev nebyla ve žloutku (po jejím odstraněním z bílku) - podle mísitelnosti kapalin.


-Dále tam jsou určité nesrovnalosti ohledně tuku.

-Autorovy závěry v otázce šupin vychází z předpokladů, o kterých bych surčitostí nemohl prohlásit, že neodporují Tóře ohledně stvoření vodních živočichů.

Takže vše zkoumejme ;D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #11 kdy: 24. Listopadu 2008, 14:38:00 »
Marcela: To je mezi Vámi a Bohem, jestli jej budete jíst. Ale jestliže jste na vlastní oči viděla, že ta konkrétní ryba šupiny a ploutve měla, tak bych se na Vašem místě nenechával zblbnout.
No tak ono to z té fotky zase tak úplně přesně vidět není.. možná tam jsou, možná ne..  ;D

Nicméně sám rabi Sidon říká, že člověk před tím, než projde konverzí by měl některé micvot záměrně občas porušit..  ;D ;D

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #12 kdy: 24. Listopadu 2008, 15:12:15 »
Ať se dívám, jak se dívám, tak ta ryba na obrázku evidentně má šupiny i ploutve.

Nema supiny, verte mi. Jen stribrnou kuzi. Znamy ma tech potvor plny Zverimex.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #13 kdy: 24. Listopadu 2008, 15:13:53 »
Nicméně sám rabi Sidon říká, že člověk před tím, než projde konverzí by měl některé micvot záměrně občas porušit..  ;D ;D

Zejmena sveceni Sabatu.

dudusko

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #14 kdy: 24. Listopadu 2008, 21:56:09 »
Nicméně sám rabi Sidon říká, že člověk před tím, než projde konverzí by měl některé micvot záměrně občas porušit..  ;D ;D

Zejmena sveceni Sabatu.

Je tu několik věcí ke kterým mně můžete oponovat:

- rybu, která má geneticky založené šupiny (porovnejte obyčejného kapra a kapra s několika šupinami, protože o ně přišel při křížení) a rybu, která nemá šupiny od Počátku.
- porovnejte svoje přesvědčení s tím co Vám předkládá Eleazar.
- zkuste vzít v potaz,že je důležité, ať před konverzí, nebo po ní, dodržovat vždy zásady a postupy, které jste zvládli, neslevovat z nich. Neříkat si "Pod střechou On nevidí".
- postupné nabývání znalostí a odevzání se Víře může v nás samotných vzbudit po několika letech studia a praktikování potutelný úsměv: "tohle tedy a takto jsem dělal JA?" a pak už zbývá se nad sebou nezasmát, ale optat se sám sebe...jsou ti i jiní, kteří potřebují poradit....a jsem připraven je najít?



sad

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #15 kdy: 25. Listopadu 2008, 00:27:31 »
Domnivam se, ze plakoidni supina neni supina v klasickem slova smyslu – je totiž tvorena ze zuboviny respektive skloviny, je to tedy spise kostena desticka. A predevsim zralok neni ryba, ale paryba. Zrejme proto nejsou zraloci brani jako kasher zivocichove.
« Poslední změna: 25. Listopadu 2008, 07:53:35 od sad »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #16 kdy: 2. Prosince 2008, 19:30:58 »
Ale ve Vajikra 11:9-12 se nepise nic o rybach. Pise se tam o vsem, co zije ve vode. Kdybych ulovil vodniho slona s ploutvemi a supinami, nebudu se rozpakovat ho snist.

sad

  • Host
Re: Je úhoř košer?
« Odpověď #17 kdy: 2. Prosince 2008, 21:10:51 »
Vodniho slona ;D Ti suchozemsti pry docela dobre plavou, jeste ze nemaji supiny a ploutve...
Zrejme jde tedy skutecne o to, ze plakoidni supina neni "standartni" – https://www.kosherquest.org/kq_fish.php
« Poslední změna: 2. Prosince 2008, 21:16:03 od sad »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15