Autor Téma: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele  (Přečteno 30026 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« kdy: 10. Listopadu 2008, 15:47:08 »
Proč nemůže být pohřben na vojenském hřbitově izraelský občan, (který není halachický Žid, babička z matčiny strany nežidovska, a který nekonvertoval), který položil život za Izrael během své vojenské služby, a jehož většina rodiny zemřela v Osvětimi?
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #1 kdy: 10. Listopadu 2008, 16:48:56 »
Na vojenském židovském hřbitově máte na mysli?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #2 kdy: 10. Listopadu 2008, 18:15:46 »
Na vojenském židovském hřbitově máte na mysli?
Mám na mysli na IZRAELSKÉM vojenském hřbitově.
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #3 kdy: 10. Listopadu 2008, 18:44:15 »
Pokud existuje izraelský sekulární hřbitov, pak by to problém být neměl. Pokud existuje jen hřbitov vojenský židovský, pak to problém jaksi je. Stejně jako by byl problém pohřbívat muslima nebo žida na hřbitově křesťanském.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #4 kdy: 11. Listopadu 2008, 09:57:46 »
Pokud existuje izraelský sekulární hřbitov, pak by to problém být neměl. Pokud existuje jen hřbitov vojenský židovský, pak to problém jaksi je. Stejně jako by byl problém pohřbívat muslima nebo žida na hřbitově křesťanském.
Izraelský vojenský hřbitov by měl sloužit jako místo posledního odpočinku pro padlé izraelské hrdiny. Izraelské vojenské hřbitovy sice nejsou definovány jako náboženské hřbitovy, nicméně se na ně  vztahuje náboženské „právo“. Proč nemůže být padlí hrdina pohřben vedle svých padlých spolubojovníků?! Hrdina – občan Izraele, který na rozdíl od charedim nasadil život za Izrael, jeho rodina byla povražděna v Osvětimi a jeho jediným hříchem je to, že jeho babička z matčiny strany nebyla židovka/Židovka.
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #5 kdy: 11. Listopadu 2008, 10:29:00 »
Proč nemůže být padlí hrdina pohřben vedle svých padlých spolubojovníků?! Hrdina – občan Izraele, který na rozdíl od charedim nasadil život ......
Proč kladete takové otázky petahyahu, když je odpověď jasná :P

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #6 kdy: 11. Listopadu 2008, 12:24:14 »
Proč nemůže být padlí hrdina pohřben vedle svých padlých spolubojovníků?! Hrdina – občan Izraele, který na rozdíl od charedim nasadil život ......
Proč kladete takové otázky petahyahu, když je odpověď jasná :P

Takový "gójský" hrdina je dobrý pouze k tomu, aby nasazoval život pro ochranu pejzáčů, a aby ze svých daní sponzoroval jejich celoživotní studium Talmudu (a ještě ho pak seřvou že mají celý týden jenom chleba z cukrem).
Aby musel do armády, a aby padl při obraně Izraele to je dost židovský, ale aby byl pohřben na izraelském vojenském hřbitově je už treife.  >:(
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #7 kdy: 11. Listopadu 2008, 12:39:39 »
Takový "gójský" hrdina je dobrý pouze k tomu, aby nasazoval život pro ochranu pejzáčů, a aby ze svých daní sponzoroval jejich celoživotní studium Talmudu (a ještě ho pak seřvou že mají celý týden jenom chleba z cukrem).
Aby musel do armády, a aby padl při obraně Izraele to je dost židovský, ale aby byl pohřben na izraelském vojenském hřbitově je už treife.  >:(
Vždyť jsem to říkal, že správnou odpověď víte ;D

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #8 kdy: 11. Listopadu 2008, 15:19:17 »
Proč nemůže být padlí hrdina pohřben vedle svých padlých spolubojovníků?! Hrdina – občan Izraele, který na rozdíl od charedim nasadil život ......
Proč kladete takové otázky petahyahu, když je odpověď jasná :P

Takový "gójský" hrdina je dobrý pouze k tomu, aby nasazoval život pro ochranu pejzáčů, a aby ze svých daní sponzoroval jejich celoživotní studium Talmudu (a ještě ho pak seřvou že mají celý týden jenom chleba z cukrem).
Aby musel do armády, a aby padl při obraně Izraele to je dost židovský, ale aby byl pohřben na izraelském vojenském hřbitově je už treife.  >:(

Pokud znáš odpověď, tak proč se ptáš? (poprvé s eleazarem souhlasím)


BTW - já sice také beru Jicchakovy výlevy o tom, jak je všichni nemají rádi, s rezervou a myslím si svoje, ale výroky typu "pejzáči" by si mohl petahyah pronášet na nějakém naciserveru mezi svými hnědými soukmenovci, ne?

eleazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #9 kdy: 11. Listopadu 2008, 17:12:29 »
Mimochodem, kam toho vojáka nakonec pohřbili?

A kam se běžně pohřbívají Rusové žid. původu, kteří nepatří pod žádnou náboženskou instituci?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #10 kdy: 11. Listopadu 2008, 17:18:34 »
Citovat

Pokud znáš odpověď, tak proč se ptáš? (poprvé s eleazarem souhlasím)


BTW - já sice také beru Jicchakovy výlevy o tom, jak je všichni nemají rádi, s rezervou a myslím si svoje, ale výroky typu "pejzáči" by si mohl petahyah pronášet na nějakém naciserveru mezi svými hnědými soukmenovci, ne?

Slovo "pejzáč" jasně specifikuje jakou část Izraelské společnosti mám na mysli. Nevěděl jsem že nacisté poukazovali, nebo že skinheadi poukazují na diskriminaci padlých "nehalachických" izraelských hrdinů?

Samozřejmě že znám odpověď, čekal jsem jestli se najde nějaký zastánce, který se nebude stydět tuto praxi obhajovat.
יואל טייטלבוים

Pepino65

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #11 kdy: 11. Listopadu 2008, 18:07:14 »
Asi je to tím, že jsem bezvěrec, ale já bych ho na vojenský židovský hřbitov pohřbil. Jestli ten Váš Šéf je, tak by mi doufám odpustil (a zemřelému také). Zajímalo by mě, jestli by odpustil "pejzáčovi" (omluvte mě, že to opakuji po petahyahovi)  ;D . Jestli Bůh existuje, tak by přece nemohl strpět takové chucpe.

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #12 kdy: 11. Listopadu 2008, 19:09:40 »
Citovat

Pokud znáš odpověď, tak proč se ptáš? (poprvé s eleazarem souhlasím)


BTW - já sice také beru Jicchakovy výlevy o tom, jak je všichni nemají rádi, s rezervou a myslím si svoje, ale výroky typu "pejzáči" by si mohl petahyah pronášet na nějakém naciserveru mezi svými hnědými soukmenovci, ne?

Slovo "pejzáč" jasně specifikuje jakou část Izraelské společnosti mám na mysli. Nevěděl jsem že nacisté poukazovali, nebo že skinheadi poukazují na diskriminaci padlých "nehalachických" izraelských hrdinů?

Samozřejmě že znám odpověď, čekal jsem jestli se najde nějaký zastánce, který se nebude stydět tuto praxi obhajovat.

Slovo pejzáč je nadávka stejně jako židák a tebe jasně specifikuje jako obhroublého sprosťáka, který patří mezi hnědokošiláče, kteí tato slova používali rovněž. tato část populace se dá nazvat i slušně, jako třeba "ultraortodoxní", "charedim" atd.

Asi je to tím, že jsem bezvěrec, ale já bych ho na vojenský židovský hřbitov pohřbil. Jestli ten Váš Šéf je, tak by mi doufám odpustil (a zemřelému také). Zajímalo by mě, jestli by odpustil "pejzáčovi" (omluvte mě, že to opakuji po petahyahovi)  ;D . Jestli Bůh existuje, tak by přece nemohl strpět takové chucpe.

Drúzové, kteří padnou v armádě jsou také pohřbíváni na svých hřitovech, ne na židovských. Ovšem přiznávám, že netuším, zdali existuje sekulární vojenský hřbitov v Izraeli. Pokud ne, měl by.

Pepino65

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopadu 2008, 20:46:02 »
Elazare, smekám. Věřím, že nějaký takový hřbitov musí v Izraeli být. Přece jenom taková paralela, kde jsou pohřbíváni Spravedliví mezi národy, vždyť to také nebyli Židé. Možná by to ale mohlo cosi napovědět.

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #14 kdy: 11. Listopadu 2008, 23:00:08 »
Elazare, smekám. Věřím, že nějaký takový hřbitov musí v Izraeli být. Přece jenom taková paralela, kde jsou pohřbíváni Spravedliví mezi národy, vždyť to také nebyli Židé. Možná by to ale mohlo cosi napovědět.

Ale ti spravedliví tam (snad až na Schindlera) pohřbíváni nejsou. Ti jsou pohřbeni doma, ve své vlasti (většinou). Ale společnost se mění, už jsou možné sekulární civilní pohřby, budou tedy asi brzy možné i sekulární vojenské pohřby. Sice to padlým životy nevrátí, ale alepsoň něco.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #15 kdy: 12. Listopadu 2008, 10:34:26 »
Citovat

Pokud znáš odpověď, tak proč se ptáš? (poprvé s eleazarem souhlasím)


BTW - já sice také beru Jicchakovy výlevy o tom, jak je všichni nemají rádi, s rezervou a myslím si svoje, ale výroky typu "pejzáči" by si mohl petahyah pronášet na nějakém naciserveru mezi svými hnědými soukmenovci, ne?

Slovo "pejzáč" jasně specifikuje jakou část Izraelské společnosti mám na mysli. Nevěděl jsem že nacisté poukazovali, nebo že skinheadi poukazují na diskriminaci padlých "nehalachických" izraelských hrdinů?

Samozřejmě že znám odpověď, čekal jsem jestli se najde nějaký zastánce, který se nebude stydět tuto praxi obhajovat.

Slovo pejzáč je nadávka stejně jako židák a tebe jasně specifikuje jako obhroublého sprosťáka, který patří mezi hnědokošiláče, kteí tato slova používali rovněž. tato část populace se dá nazvat i slušně, jako třeba "ultraortodoxní", "charedim" atd.

Asi je to tím, že jsem bezvěrec, ale já bych ho na vojenský židovský hřbitov pohřbil. Jestli ten Váš Šéf je, tak by mi doufám odpustil (a zemřelému také). Zajímalo by mě, jestli by odpustil "pejzáčovi" (omluvte mě, že to opakuji po petahyahovi)  ;D . Jestli Bůh existuje, tak by přece nemohl strpět takové chucpe.

Drúzové, kteří padnou v armádě jsou také pohřbíváni na svých hřitovech, ne na židovských. Ovšem přiznávám, že netuším, zdali existuje sekulární vojenský hřbitov v Izraeli. Pokud ne, měl by.

Pejzáč je asi stejně sprosté a hnědokošiláčské jako kudrnáč.
Padlý "nehalachický" izraelský hrdina ale nepatří k etno-konfesijním menšínám Izraele, které chtějí pohřbívat své lidi z náboženských důvodů na svých hřbitovech. Není to Drůz, Čerkez, Samaritán nebo Armen! Ani není izraelský Arab.
Izraelský vojenský hřbitov není definovaný jako náboženský, "pouze" se na něm pohřbívá podle náboženských pravidel.
Proč nemůžou být padlí ultraortodoxní vojáci (menšina) pohřbíváni na svých hřbitovech když jim není dost dobré ležet vedle padlých treife spolubojovníků? Kriteriem by mělo být to, zda voják hrdinsky padl za vlast, ne to zda je dostatečně "čistý".
A pokud rodina chce aby ležel na jiném hřbitově, tak nic nebrání aby byl pohřben jinde.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #16 kdy: 12. Listopadu 2008, 10:43:10 »
Elazare, smekám. Věřím, že nějaký takový hřbitov musí v Izraeli být. Přece jenom taková paralela, kde jsou pohřbíváni Spravedliví mezi národy, vždyť to také nebyli Židé. Možná by to ale mohlo cosi napovědět.
V Izraeli nejsou možné sekularní sňatky ani pohřby.
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #17 kdy: 12. Listopadu 2008, 11:53:58 »
Elazare, smekám. Věřím, že nějaký takový hřbitov musí v Izraeli být. Přece jenom taková paralela, kde jsou pohřbíváni Spravedliví mezi národy, vždyť to také nebyli Židé. Možná by to ale mohlo cosi napovědět.
V Izraeli nejsou možné sekularní sňatky ani pohřby.
Kam tedy ty "rusáky" pohřbívají?

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #18 kdy: 12. Listopadu 2008, 13:45:31 »
Citovat

Pokud znáš odpověď, tak proč se ptáš? (poprvé s eleazarem souhlasím)


BTW - já sice také beru Jicchakovy výlevy o tom, jak je všichni nemají rádi, s rezervou a myslím si svoje, ale výroky typu "pejzáči" by si mohl petahyah pronášet na nějakém naciserveru mezi svými hnědými soukmenovci, ne?

Slovo "pejzáč" jasně specifikuje jakou část Izraelské společnosti mám na mysli. Nevěděl jsem že nacisté poukazovali, nebo že skinheadi poukazují na diskriminaci padlých "nehalachických" izraelských hrdinů?

Samozřejmě že znám odpověď, čekal jsem jestli se najde nějaký zastánce, který se nebude stydět tuto praxi obhajovat.

Slovo pejzáč je nadávka stejně jako židák a tebe jasně specifikuje jako obhroublého sprosťáka, který patří mezi hnědokošiláče, kteí tato slova používali rovněž. tato část populace se dá nazvat i slušně, jako třeba "ultraortodoxní", "charedim" atd.

Asi je to tím, že jsem bezvěrec, ale já bych ho na vojenský židovský hřbitov pohřbil. Jestli ten Váš Šéf je, tak by mi doufám odpustil (a zemřelému také). Zajímalo by mě, jestli by odpustil "pejzáčovi" (omluvte mě, že to opakuji po petahyahovi)  ;D . Jestli Bůh existuje, tak by přece nemohl strpět takové chucpe.

Drúzové, kteří padnou v armádě jsou také pohřbíváni na svých hřitovech, ne na židovských. Ovšem přiznávám, že netuším, zdali existuje sekulární vojenský hřbitov v Izraeli. Pokud ne, měl by.

Pejzáč je asi stejně sprosté a hnědokošiláčské jako kudrnáč.


Nedělej ze sebe alespoň většího hlupáka, než jakým jsi. Moc dobře víš, co mám na mysli a že to není totéž. A jestli hodláš argumentovat, že neumíš česky, tak ti to říkám.

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #19 kdy: 12. Listopadu 2008, 15:36:39 »
Elazare, smekám. Věřím, že nějaký takový hřbitov musí v Izraeli být. Přece jenom taková paralela, kde jsou pohřbíváni Spravedliví mezi národy, vždyť to také nebyli Židé. Možná by to ale mohlo cosi napovědět.
V Izraeli nejsou možné sekularní sňatky ani pohřby.
V Izraeli jsou možné sekulární pohřby.

Pepino65

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #20 kdy: 12. Listopadu 2008, 16:55:57 »
Tak zatím jsme se pravdy nedobrali, zato jsem se pobavil. eleazarův nový podpis mi způsobil záchvat (smíchu). Ještě, že to bereme s humorem. Přesto očekávám eleazare, že zde padne to, že ty na tento titul nemáš nárok, jelikož jím nejseš.  ;D


Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #21 kdy: 12. Listopadu 2008, 21:45:21 »
Jeden nehalachický voják hrdina, který položil život za Izrael byl pohřben za zeď vojenského hřbitova, a až po intervenci Jicchaka Rabina (navzdory protestům ultraortodoxních rabínů) byl přemístěn na vojenský hřbitov, kde byl pohřben na ODDĚLENÉM místě. V Izraeli existují neortodoxní hřbitovy pro sekulární členy kibuců, ty nejsou pro nečleny těchto kibuců (zřídka umožní pohřeb nečlena). Dále existuje (spíše bude existovat) několik malých hřbitovů pro konzervativní a reformované židy (Beerševa, plánuje se Herzlija a Hajfa). Ani v případě kibuců, a ani v případě konzervativních a reformovaných hřbitovů, se nejedná o čistě sekulární hřbitovy, pohřít tam nehalachického Izraelce je problematické (i když ne nemožné). Nehalachičtí Izraelci ze zemí bývalého SSSR většinou musí být pohřbíváni na pravoslavných a katolických hřbitovech. První izraelský sekulární hřbitov se teprve staví, a to v Jeruzalémě.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #22 kdy: 13. Listopadu 2008, 21:32:55 »
Sekulární pohřby jsou možné v Beerševě.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #23 kdy: 18. Listopadu 2008, 13:39:19 »
Sekulární pohřby jsou možné v Beerševě.
Reformovaný nebo konzervativní pohřeb není tak úplně sekulární.
Nicméně to neřeší problém pohřbu padlého nehalachického hrdiny. Proč nemůže být těch pár padlých ultraortodoxních vojáků pohřebeno na jejich komunitních hřbitovech, když se jejich rodinám nebo jejich cadikům nelíbí, že by měli ležet vedle nehalachických hrdinů?
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vojenský pohřeb nehalachiského občana Izraele
« Odpověď #24 kdy: 18. Listopadu 2008, 14:18:46 »
Sekulární pohřby jsou možné v Beerševě.
Reformovaný nebo konzervativní pohřeb není tak úplně sekulární.
Nicméně to neřeší problém pohřbu padlého nehalachického hrdiny. Proč nemůže být těch pár padlých ultraortodoxních vojáků pohřebeno na jejich komunitních hřbitovech, když se jejich rodinám nebo jejich cadikům nelíbí, že by měli ležet vedle nehalachických hrdinů?

Protože silnější stranou na konci toho špagátu, o který se přetahování provádí, jsou ultraortodoxní. Proto. Samozřejmě řešením by bylo i to, co vy navrhujete. Nicméně to tak prostě není. Že je to nefér? No může být. V zásadě je to ale problém armády, ne ultraortodoxních. Ti prosazují, co se jim zdá být správným a armáda jim na to jde. Pokud bude obdobně silný tlak i z "druhé strany", tak se jistě řešení najde.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15