Autor Téma: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.  (Přečteno 101008 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #100 kdy: 23. Listopadu 2008, 23:58:58 »
Achab: To je ovšem podraz, když to nemáš z Tóry. ;-) V tom pádě stačí odkaz na Bava mecja 58b.

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #101 kdy: 24. Listopadu 2008, 00:00:51 »
KarelG vratil by som sa este k Malemu JHVJ.AD3 pises...anjel nemoze mat uplne rovnake meno ako Pan?Citujes vers Ex23,21,,..Moje Meno je v jeho vnutri"Ale slova predtym nam vela osvetluju a nasledne versu Ex6,3 treba pozriet vers Gen15,7.No este trosku nam to moze osvetlit vers,ked Mikajas hovori Achabovi(2Pa18,18),,..Uvidel som Pana sediaceho na Trone Svojom a cely zastup nebesky stal nad nim z Jeho Pravice a z Jeho  Lavice."V tomto kontexte treba nazerat na Maleho JHVH.Uz som sa stretol so stotoznenim Maleho s Jezisom. :)
Daniel Lehotský: Mohl by ses, prosím, vyjádřit trochu jasněji? Z tvého příspěvku jsem nepochopil, nač mám vlastně reagovat. Pokud vůbec mám nějak reagovat – možná jsi to myslel jen jako doplnění.

Že někdo ztotožnil ‘Malého’ s Ježíšem, tomu se vůbec nedivím, protože to není od věci. Ono není od věci ani konstatování, že Metatron ve skutečnosti JE Šadaj. Ale tyhlety vztahy se mi ani trochu nechce rozebírat veřejně. I odhalování tajemství má své meze.

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #102 kdy: 24. Listopadu 2008, 00:01:39 »
Jeste drobna poznamka k Malkicedekovi: z hebrejskeho textu Bible vubec neni jasne, kdo komu dava desatek – zda Avram Malkicedekovi ci Malkicedek Avramovi.

Ze by knez B-ha nejvyssiho daval desatek Avrahamovi ? Ale prit se s vami nechci, mame prece kazdy svoji hlavu a svoje nazory  ;)
Vader: To ale vůbec není nesmyslná myšlenka. SAD se jen vyjadřuje z pozice člověka, který má zasvěcenější vhled do textu. Rabíni totiž verš Gen 14,19 čtou takto: ‘A požehnal mu a řekl: Požehnán buď Abram Boha nejvyššího, majitel nebes a země!’

sad

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #103 kdy: 24. Listopadu 2008, 00:18:31 »
Mily KarleG,
zajiste, ze Jemenite kabalu neodmitaji; Sefer Zohar prece neni veskera kabala.
Dekuji za Vase slova, ale radeji se spokojim treba i s ponekud mene zasvecenejsim vhledem do textu, lec zcela prostym konstatovanim: Metatron neni Shadaj.
Aneb nespoleham se na cloveka ani na syna boziho, spoleham se toliko na B-ha Pravdiveho – Jedineho (kdyz uz jsme u Sefer Zohar).
« Poslední změna: 24. Listopadu 2008, 00:23:35 od sad »

achab

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #104 kdy: 24. Listopadu 2008, 01:37:14 »
Achab: To je ovšem podraz, když to nemáš z Tóry. ;-) V tom pádě stačí odkaz na Bava mecja 58b.
Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš  ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)

achab

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #105 kdy: 24. Listopadu 2008, 01:46:46 »
Já osobně se za své křesťanství nestydím - protože díky Nazaratskému se dozvídám o Izraeli, židovství.. pokud bych zůstal takový, jaký jsem byl před svým obrácením, tak bych nejspíš seděl někde v hospodě...

Je fakt, že plno pohledů - a teď mluvím k vám židům máme rozdílné - navíc je tady další překážka, dosti výrazná překážka.. - a tou je hebrejština, protože jenom málo křesťanů si dá práci, aby se tímto jazykem zabývalo... V okamžiku, jak dojde na nějaké diskuze, člověk by měl být minimálně sběhlý v hebrejštině... - netvrdím, že tenhle jazyk umím na jedničku... Nadto, rabínská literatura (tak tam se nechytám vůbec) - chodím sice v rámci mého studia na četbu Talmudu, ale je to dost málo - navíc je to dost obtížné... (alespoň pro mě)





Víš, karelSi, kdybys to všechno zavčasu obrátil, mohlo být i tobě lépe.  Kdyby ses totiž snažil dozvědět něco o Nazaretském díky jidiškajt a Jisraelovi (ne tak už Izraeli moderním), asi bys i daleko víc žiznil po hebrejštině a pak by ti i "tvoje" původní literatura nebyla cizí.
   Pak je ale třeba se zamyslet, co s tím dál ...
Držím palce.

Elazar

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #106 kdy: 24. Listopadu 2008, 08:31:36 »

Aneb nespoleham se na cloveka ani na syna boziho, spoleham se toliko na B-ha Pravdiveho – Jedineho (kdyz uz jsme u Sefer Zohar).


:D

Zrovna na celé téhle pasáži se dá výborně ilustrovat vztah skupin v judaismu k Zoharu. Jedna část jí má za svatý text. Druhá ho má ráda, protože je to naprosto skvěle napsané vyznání jedinosti B-ží (včetně odmítání andělů, syna božího atd.) a ta třetí sice technicky proti tomu nic nemá, ale protože je to pasáž ze Zoharu, tak k ní přistupuje apriori rezervovaně a často i odmítavě a do sidurů ji nezařazuje. Stejně jako u spousty dalších mystických textů.

Elazar

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #107 kdy: 24. Listopadu 2008, 08:47:15 »
Ono není od věci ani konstatování, že Metatron ve skutečnosti JE Šadaj. Ale tyhlety vztahy se mi ani trochu nechce rozebírat veřejně. I odhalování tajemství má své meze.

A to je odkud? Abulafia ?????? Nebo si to myslíš jen ty? Pardon - nebo to VÍŠ jen ty?  :)

Za sebe mohu zcela vážně prohlásit, že pokud se s námi o toto tajemství podělíš, tak jej v žádném případě nezneužiji a ani se nebudu snažit vystoupat skrze hejchalot ani sestoupit do Merkavy nebo Metatrona přivolat.

Tvou obavu na jedné straně chápu, ale pokud si přečteš třeba příspěvky uživatele fanuel, tak hned pochopíš, že vysvětlení, jak může být Metatron Šadaj, se tu snadno ztratí a nikdo se nad takovým příspěvkem nebude pohoršovat.  ;)

Případně tu jsou soukromé neveřejné zprávy, tak se nezdráhej jich využít.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #108 kdy: 24. Listopadu 2008, 10:12:20 »
to KarelG.,,dyna sa spozna podla stavy."Ja som predpokladal,ze podla svojej Prazdnoty. :)Ad2),,Mohol by si sa vyjadrit trochu jasnejsie?Z tvojho prispevku som nepochopil naco mam vlastne reagovat."Asi nie,tam treba uchopit nit myslienok tiahnucu textom a nasledovat ju tam i zpat,pokial sa neodhali uplny zmysel.Lebo z pohladu Daat Asija a Jesod Jecira sa to mozu zdat blaboly. :)Malache Chavala mozu zakryt oko,ze clovek nevidi vobec nic,alebo cloveka zapletu,ze si mysli ze stlp pred nim je clovek a clovek je stlp. :)To Elazar,,preco sukromnymi spravami mame byt odtrhnuty od zdroja???" :)

Elazar

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #109 kdy: 24. Listopadu 2008, 15:18:52 »
Nekaž mi můj pokus o vstřícnost.
KarelG už párkrát psal, že by něco nerad rozebíral atp. Tak se domnívám, že má nějaký důvod k tomu nehlásit něco veřejně a tohle je nabídka, jak zkrátka uchovat nějaké věci v soukromí a přitom i něco sdělit.

Pochopitelně je tu ještě druhá možnost, že jen plká a o daných věcech nic neví a takto jen mlží, ale tuto domněnku v rámci nepředpojatého friendly přístupu odsouvám na dobu neurčitou do ústraní.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #110 kdy: 24. Listopadu 2008, 17:18:50 »
 :)

Přátelé, jestli vám to nějak pomůže, tak bych doporučil odkazy na místa, kde se dá odvodit zmínka o Metatronovi.

Talmud Bavli, Avoda Zara 3b
                  Sanhedrin 38b
                  Sanhedrin 94a
                  Jebamot 16b

Čerpal jsem ovšem jen z Epsteinova překladu, tak jestli vám to k něčemu bude....

 :)

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #111 kdy: 24. Listopadu 2008, 23:17:52 »
Achab:
ad ‘Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)’
Jo, jistě, bavíme. Od začátku mi jde o to, jestli je to v Tóře výslovně napsáno – a pokud ano, tak prostě odkaz na verš. Jestli dobře rozumím tvému naznačování, tak ty to z Tóry odvozuješ nějak nepřímo?

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #112 kdy: 24. Listopadu 2008, 23:18:26 »
:)

Přátelé, jestli vám to nějak pomůže, tak bych doporučil odkazy na místa, kde se dá odvodit zmínka o Metatronovi.

Talmud Bavli, Avoda Zara 3b
                  Sanhedrin 38b
                  Sanhedrin 94a
                  Jebamot 16b

Čerpal jsem ovšem jen z Epsteinova překladu, tak jestli vám to k něčemu bude....

 :)

Gvodrazka: Díky za přehled. Ještě tam patří Chagiga 15a. Pasáže Sanhedrin 94a a Jevamot 16b zmiňují anděla zvaného Sar ha-olam. Jeho ztotožnění s Metatronem je velmi nejisté.

achab

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #113 kdy: 24. Listopadu 2008, 23:29:24 »
Achab:
ad ‘Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)’
Jo, jistě, bavíme. Od začátku mi jde o to, jestli je to v Tóře výslovně napsáno – a pokud ano, tak prostě odkaz na verš. Jestli dobře rozumím tvému naznačování, tak ty to z Tóry odvozuješ nějak nepřímo?


bs*d

 Nene, naprosto přímo. Už ses do toho Chofec chajim juknul? A nic ?
« Poslední změna: 24. Listopadu 2008, 23:53:19 od achab »

achab

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #114 kdy: 24. Listopadu 2008, 23:55:39 »
Moc se omlouvám, povídání o Meta/ Mitatronovi je inspirativní, odkazy na talmud přínosné, ale ve vlákně *korbanot a Ježíš velekněz ?? jaksi off topic.  Takže pokračování, prosím, zde.
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,656.0.html
Příjemné studium.
-acb-

Karels

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #115 kdy: 25. Listopadu 2008, 07:35:31 »
Citovat
ad ‘Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)’

Přísloví 17:5 "Kdo se posmívá chudému, tupí toho, kdo jej učinil, kdo má radost z běd, ten bez trestu nezůstane." - slyšel jsem na to nějaký výklad (od Tamaše Visi - z kabinetu judaistiky), ale souvislosti si už nepamatuju...

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #116 kdy: 25. Listopadu 2008, 23:13:46 »
Achab:
ad ‘Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)’
Jo, jistě, bavíme. Od začátku mi jde o to, jestli je to v Tóře výslovně napsáno – a pokud ano, tak prostě odkaz na verš. Jestli dobře rozumím tvému naznačování, tak ty to z Tóry odvozuješ nějak nepřímo?


bs*d

 Nene, naprosto přímo. Už ses do toho Chofec chajim juknul? A nic ?
Achab: Nejuknul. Předpokládám, že tu není souvislost s veršem Ž 34,12, nýbrž že to je nějaká kniha. A pokud ano, tak ji neznám. A pokud je v ní odkaz na Tóru, tak bych raději ten odkaz, než kvůli tomu shánět a číst tu knihu (nic proti ní). ;-)

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #117 kdy: 25. Listopadu 2008, 23:14:21 »
Citovat
ad ‘Promiň, já to z tóry mám, jde o to, jestli si to připustíš ty.(tedy pokud se pořád bavíme o tom posmívání a zlehčování bližníno...)’

Přísloví 17:5 "Kdo se posmívá chudému, tupí toho, kdo jej učinil, kdo má radost z běd, ten bez trestu nezůstane." - slyšel jsem na to nějaký výklad (od Tamaše Visi - z kabinetu judaistiky), ale souvislosti si už nepamatuju...

KarelS: To ano, jenže Přísloví nepatří do Tóry. Tóra je jenom Pentateuch. Věci z jiných částí Písma jsou jistě závažné, jistě jsou brány s úctou, ale až na nějaké výjimky z Ezechiela nejsou chápány jako součást zákona.

sad

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #118 kdy: 26. Listopadu 2008, 09:55:52 »
KarleG,
to co pisete, neni uplna informace; 
slovo "Tora" se nekdy uziva i jako oznaceni celeho TaNaChu.
Krom toho, Moshe od B-ha obdrzel Toru she-bi-chtav a Toru she-be-al-pe.
Karels se tudiz zase tak moc neplete.
Ovsem, pokud Toru povazujete za pouhy zakon, je to smutne...

Ohledne Jisra'ela Me'ira Ha-Kohen zvaneho Chafec Chajim: www.torah.org/learning/halashon/intrcomm.html
A vyvozuje nejenom z Tehilim, ale primo z Chamisha chumshej Tora...

S uctou
sad
« Poslední změna: 26. Listopadu 2008, 18:50:48 od achab »

KarelG

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #119 kdy: 26. Listopadu 2008, 20:52:59 »
sad:
ad ‘to co pisete, neni uplna informace;
slovo "Tora" se nekdy uziva i jako oznaceni celeho TaNaChu’.
Ano, to je správné doplnění. Slovo Tóra se skutečně někdy vyskytuje v širším významu, takže může označovat celý Tanach. Tanachu se občas také může říkat Talmud (používá se to hlavně před citáty veršů), přestože pod pojmem Talmud je ve skutečnosti míněno něco docela jiného.
Abychom se tedy v těch pojmech neztratili, v této konferenci používám následující terminologii:
Tóra = Pentateuch
Písmo či Tanach = Tanach
Talmud = Babylónský talmud

ad ‘Krom toho, Moshe od B-ha obdrzel Toru she-bi-chtav a Toru she-be-al-pe’.
To ano, ale ptát se, zda je něco psáno v ústní Tóře zní jako protimluv. Navíc bychom si museli pokaždé vymezit, co pod termínem ‘ústní Tóra’ přesně myslíme: zda halachu Mojžíše ze Sinaje, anebo i rabínské responsum. Proto bych to raději nekomplikoval a na ústní Tóru se odkazoval běžnými termíny.

Jinak děkuji za vysvětlení i za odkaz na tu knihu, ale přece jen – nešlo by to místo z Tóry nějak upřesnit? Jestli je to výklad na základě Tóry, tak takový odkaz jsem původně na mysli neměl – těch by se našlo něúrekom v literatuře o musaru.

achab

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #120 kdy: 27. Listopadu 2008, 00:20:35 »
karle G -- naznačoval jsi tady, že chceš diskutovat a poznávat. Tak si dej tu práci a poznej. Pokud ti jde jen o "výpisky", kterejm říkávám "bibickej mariáš", tak všechny zmíněné micwot najdeš  vyjmenované v tom extrahovaném materiálku v anglině, který tady umístila sad. Pokud ale chceš o Chofec chajim polemizovat, poznej ho, načti si ho. Jinak není o čem polemizovat. *Musar je pro mnohé a v mnohém ohledu mnohem víc, než briskní oriantace v Sholemovi, Idelovi a ve všem, co se o kabale napsalo. K čemu študovat jidiškajt bez *musaru?
   Nicméně dávám si černej puntík. Ani *musar, ani posmívání a zlehčování druhého. které se ( pokud je to kategorie *rechilut anebo lašonování - a právě o tom Chofec chajim PÍŠE - nejen vyjmenovává)  rovná vraždě, smilstvu a modloslužbě !!!  neřeší tak docela napřímo  naše základní vlastní téma. Korbanot.

ad tora - respektuji "tvoje" škatulkování, ale nemusíš mít pravdu. Zas jde o to, jak tyto pojmy kdo vnímá. To se dá do budoucna ošetřit závorkami a lomítky. Proč si navzájem cokoli vnucovat ?

-acb-

Elazar

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #121 kdy: 27. Listopadu 2008, 00:46:41 »

To ano, ale ptát se, zda je něco psáno v ústní Tóře zní jako protimluv. Navíc bychom si museli pokaždé vymezit, co pod termínem ‘ústní Tóra’ přesně myslíme: zda halachu Mojžíše ze Sinaje, anebo i rabínské responsum. Proto bych to raději nekomplikoval a na ústní Tóru se odkazoval běžnými termíny.


Ten termín je vymezen poměrně přesně zde:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ústní_Tóra

a přesněji pak v tomto odstavci:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ústní_Tóra#Obsah_zjeven.C3.A9_T.C3.B3ry_podle_rab.C3.ADnsk.C3.BDch_pramen.C5.AF

Takže i halacha le-Moše mi-Sinaj i šaalot a tšuvot, to vše je součást Ústní Tóry, tedy pokud šlo jen o to vymezení. V tomto kontextu ono "napsáno v Ústní Tóře" zní možná trochu zvláštně, ale není to protimluv.

eleazar

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #122 kdy: 27. Listopadu 2008, 08:43:55 »
Tóra = Pentateuch
Písmo či Tanach = Tanach
Talmud = Babylónský talmud
Mě osobně přijdě tato KarelGova terminologie pro potřeby tohoto fora naprosto dostačujíí,byť je zjednodušená :P

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #123 kdy: 27. Listopadu 2008, 08:53:02 »
Souhlasim, taky mi to prijde srozumitelne. A v pripade potreby pridame nejaky privlastek.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #124 kdy: 27. Listopadu 2008, 10:55:48 »
K otazke dóstojnosti ludskej.Znamej stara mama vravievali,,Radsej cloveka zabi,ako mu mas odobrat dostojnost,"bol to prosty clovek,takze take vox populi.(dufam,ze nedostanem po papuli ;))A este som nasiel od Rambama-za tri previnenia je clovek potrestany v tomto svete a nema podiel do prichadzajuceho sveta:uctievanie hviezd,zakazane pohlavne styky a vrazda-a Lason ha.ra je ako vsetky tri dohromady.A este,kto hovori lason ha-ra akoby popieral podstatu,tj.akoby popieral Hospodina,ktory je podstatou sveta.On ho stvoril,On ho udrzuje v existencii.a (Arachin 15b)Lason ha-ra zabija trikrat:jeho autora,jeho prijemcu a toho o kom je rec.A prijemcu viac ako autora.Tak bacha :).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15