Autor Téma: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.  (Přečteno 74413 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #150 kdy: 11. Prosinec 2008, 17:07:35 »
to eleazar: Vy ale Jezise neprijimate jako autoritu na urovni Jeremijase nebo Shalomouna ; ostatne ani ja ne (kdyz uz jste u te dialektiky...).
A od kdy neni krestanstvi nabozenstvi (od vystoupeni Karla Bartha?)?
Btw: Buddhismus muze nabyvat velmi nabozenske podoby (Skola Země napr.) a nikdo se neodvazi tvrdit, ze to jiz neni buddhismus.
A co ma "predstavovani si" jakekoli odnoze judaismu do cineni se sluzbou B-hu? Judaismus neni abstraktni idea. A Talmud, jimz tolik opovrhujete nas uci halacha (neboli kraceni – to jest praxe), rozhovoru a naslouchani. 
Verte si v koho chcete a komu chcete, ale nesmesujte, prosim, zalezitosti, ktere spolu nemaji mnoho spolecneho.

to Daniel Lehotsky: Za zamenu Jana evangelisty a Krtitele se omlouvam.

to apikoros: Pokud je to pravda, omlouvam se Vam. Inkriminovanou cast sveho prispevku mazu.

eleazar

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #151 kdy: 11. Prosinec 2008, 17:58:02 »
danieli lehotsky, už jsem to tu sice říkal, ale Nocri není žádný Jošue ben Josef, ale spíš Ješu ben Maria(m). :o
Pakliže by vdaná žena využila služeb umělé inseminace, tak by se dítko též nejmenovalo Jákob bar Avrohom, ale Jákob bar Dvojra.  ::)

sade, křesťanství původně náboženstvím nebylo. Myšlenka nenáboženského křesťanství je široce rozšířená max. 200 let, ale určité náznaky tohoto principu zaváděli už jezuité, zejména v Indii, Číně, částech Ameriky, byly určité pokusy o implementaci u aškénázských Židů, ale neuspěly.
Pro mě znamená judaismus fakt, že Stvořitel a neomezený Pán této planety a přilehlých oblastí se uvolil, že poctí náš národ a bude Bohem našemu etniku, a tudíž i mě. A věřím, že upřesňování podrobností tohoto vzathu neskončilo Mojšeho smrtí, a že Hospodin skrze Svoje proroky zjevil, co a jak dělat, aby z nás měl ještě větší radost. (charakteristický znak našeho hnutí)
A že považuji za proroka např. Jeremjášova písaře Báruka, tak v tom se s  karaim nejspíš neshodu. ;D

daniel lehotsky

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #152 kdy: 11. Prosinec 2008, 19:24:25 »
priatelu Eleazare,pochopil ste o koho sa jedna a o akom obdobi som hovoril?samozrejme ,ze ano,budte trochu umelec(napriklad duse)dajte tomu trosku rozlet.nebudme bigotny slovickari.Viete ako som musel sam bojovat zo sebou aby som pouzil dane spojenie?Lebo vyznam a ci odkaz sa da domyslom pochopit. ;)Budte svoj.To Sad)este terazky ma napadlo o tom rozvoji(vyvoji,rozkvete)Spomennme si na Moseho ako si osoboval za svoj, zazrak vyvedenia vody zo skaly a nemohol potom vstupit do zeme oplyvajucej mliekom a strdim a mohol sa pozriet len z povzdialia.zabudol na Spravedlnost.(Ego uz moze akokolvek krpate,ale je tu.)Nech to sluzi ako varovanie nam posetilym. ;).Je to opat len urcity nahlad.Vodník

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #153 kdy: 11. Prosinec 2008, 20:17:30 »
Cisi vobec niekto polozil otazku,ze keby sa dodrziavala Zmluva a narod by bol narodom,,knazov",ci by bol Jezisove ucinkovanie nutne?(v dejinach ako celku).
Velmi dobrá a důležitá otázka! Domnívám se, že ne a zároveň se domnívám, že Jeho příchod (ať už Ho kdokoli z nás považuje za Cokoli ;)) je důkazem, resp. odpovědí na otázku sad, zda a jak v té době židé dodržovali Zákon.

Nelze ovšem zarazit v půlce a je třeba se stejným způsobem zeptat, zda by Hospodin oslovil Mojžíše a dal mu Zákon, kdyby na něj lidé nebyli bývali zapomněli. A proč nadiktoval Bůh Korán Mohamedovi? (jistěže, buďme tak open-minded a berme - aspoň na chvíli, "pracovně" - islám seriosně!) A za hranicemi světa judaismu-křesťanství-islámu? V Bhagavadgítě říká Kršna Ardžunovi: "Ačkoli jsem nepomíjivý ve svém já a přestože jsem pánem tvorstva, vstupuji do své přírody a přicházím na svět svou vlastní vidinou. Kdykoli totiž nastává úpadek řádu a narůstá bezzákonnost, splodím sám sebe, Bharatovče."(IV.6,7) Nebudeme-li brát to "zplození sama sebe" doslova (jako křesťané nebo vyznavači Kršny), ale třeba ve formě nadiktování knihy (Mojžíš, Mohammed) nebo dokonce ustoupení do pozadí v zájmu "therapie" (Gautama z Šákjů), tak to vypadá na historicky zaběhnutý stereotyp. ;) ;D

daniel lehotsky

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #154 kdy: 11. Prosinec 2008, 21:41:11 »
,,splodim sam seba.."neviem ako je to s prekladom ja som sa stretol ked dharma upadne,,zjavi sa sam Krisna(krsna).tj.sposobom primeranym danemu historickemu okamihu.Takto by ten zvysok asi vyznel doverihodnejsie(forma nadiktovania knihy a ci Gautama) ;).A este pekne je,,...napriek tomu zotrvavam v cinnosti."3,22.A zaujimavo vyznieva ajzjavenie,ze bytie aj nebytie spocivaju v nom a ze vsetko stvorene,pochadza od nehoVII,4-6,IX,4-5.Nepretrzite tvori svet,no tato cinnost ho nesputava. ;)

Vodník

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #155 kdy: 12. Prosinec 2008, 00:13:41 »
,,splodim sam seba.."neviem ako je to s prekladom ja som sa stretol ked dharma upadne,,zjavi sa sam Krisna(krsna).tj.sposobom primeranym danemu historickemu okamihu.Takto by ten zvysok asi vyznel doverihodnejsie(forma nadiktovania knihy a ci Gautama) ;).A este pekne je,,...napriek tomu zotrvavam v cinnosti."3,22.A zaujimavo vyznieva ajzjavenie,ze bytie aj nebytie spocivaju v nom a ze vsetko stvorene,pochadza od nehoVII,4-6,IX,4-5.
No vždyť říkám, že bychom to neměli brát tak doslova, jako nakonec žádné Písmo (Scooolie! ;)) Jinak Gíta je plná úžasných výroků, já jsem našel dvě velmi podobná vyjádření v pravoslavné liturgii  ;)....
Citovat
Nepretrzite tvori svet,no tato cinnost ho nesputava. ;)
:) Znáte Tao Te Ťing?

P.S. Překlad Filipský, Vacek, Praha 1976
« Poslední změna: 12. Prosinec 2008, 00:16:02 od Vodník »

achab

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #156 kdy: 12. Prosinec 2008, 01:13:02 »

3)zide v komunikaci s B-hem, ktereho nazyvaji Otcem (presto jim Nocri v podani evangelia Janova tvrdi: "vas Otec je dabel"... takze prinejmensim obezretnost je, myslim, na miste...),

Až dokudž Vznešený ... (to je jen takový žalmík) -  až doposud byla vaše argumentace svěží a trefná. Zde si kladu otázku. Jste si tím jistá?  není ten verš náhodou o tom, že ačkoli Jisroel říká Vznešenému "otec", malej Šéf jim naznačuje : navzdory tomu, je vaším otcem spíš ďábel... ?
p.s. O tom, že si jidiškajt žádného ďábla nedémonizuje tak úporně jako křestanství, tu řeč není... jde fakt jen o ten výklad zmíněného...
Pozdravení
« Poslední změna: 12. Prosinec 2008, 01:53:38 od achab »

daniel lehotsky

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #157 kdy: 12. Prosinec 2008, 07:03:02 »
tao.alebo Umenie ako ovladnut spontannost.Ludske telo je presnou kopiou vesmiru,viditelny vesmir je emanaciou tao,Prvotny dych (juan-cchi),oddelenim jingu a jangu vznikli nebesa a zem.Chi ma sest podob(bez hornej triady a Malkut?Sest smerov v priestore).A viete ,ze Lao-C,sadol na byvola a odisiel?pripomina niekoho? ;)A toto je zaujimave,,Tao,o ktorom mozno hovorit,nieje vecne Tao.Meno,ktorym mozeme pomenovat,nieje Vecnym Menom."toto je sice mala odbocka od temy,ale nech nam posluzi k spoznavaniu inakosti v prejaveni Jedneho a Jedineho.Dufam,ze nam bude prominute ;).pekny den.
« Poslední změna: 12. Prosinec 2008, 07:12:34 od daniel lehotsky »

Vodník

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #158 kdy: 13. Prosinec 2008, 16:40:40 »
Tao,o ktorom mozno hovorit,nieje vecne Tao.Meno,ktorym mozeme pomenovat,nieje Vecnym Menom.
Ano, to je klasický citát, ukázka ryzí apophatické theoloigie... :)

daniel lehotsky

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #159 kdy: 13. Prosinec 2008, 21:34:14 »
presne tak,apofaticka ,,teologia",to je tazka kubatura,M.Eckhart skoro na to zarval. ;).

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #160 kdy: 13. Prosinec 2008, 23:54:26 »
Dobry vecer, Achabe,
ohledne "vas Otec je dabel" – samozrejme, ze vim, co chcete rici, ale uznavam pouze jednoho "Sefa", tudiz pro mne slova kohokoli jineho nejsou zavazna (uz vubec nejsem podrizena zadnemu "malemu sefovi" – aneb, "proc chodit ke kovarickovi, kdyz muzeme rovnou ke kovari"). Judaismus si dabla vskutku nedemonizuje do takove miry jako krestanstvi; evangelium Janovo je vsak soucasti krestanskeho kanonu a ovlivnuje predevsim krestany.

Jista si nejsem predevsim sama pred sebou. Ale takova uz je zidovska tradice.
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 00:24:59 od sad »

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #161 kdy: 14. Prosinec 2008, 00:06:17 »
Vazeny Vodniku,
pokud narazite na problem B-zich trestu, musim podotknout, ze Hospodin si to se Svym lidem umi vyridit Sam.
Ani ten nejodvaznejsi krestansky teolog Vam vsak nebude tvrdit, ze smlouva s Izraelem byla zrusena nebo nahrazena novou.
Pouze jsem rekla, ze ten, kdo nedodrzuje micvot, nemel by ani posuzovat, zda je Ti, kdoz se je dodrzovat snazi, dodrzuji "tim nejspravnejsim moznym zpusobem". Tez jsem podotkla, ze zminene zalezitosti je nejlepe ponechat na B-hu, bez toho, aby si krestanstvi cinilo narok na vyklad zidovskeho duchovniho sveta prizmatem NZ. 

P.S. Tora nemuze byt zapomenuta
P.P.S. Neredukujte, prosim, Toru na pouhy Zakon.

Jsem s pozdravem.
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 00:37:23 od sad »

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #162 kdy: 14. Prosinec 2008, 00:20:26 »
Vazeny eleazare,
tzv. politika akomodace prinesla jezuitum mnohe problemy, ze?... Ovsem nesmim odhlednout od faktu, ze tento zpusob misie Vam musi byt velmi blizky...
Nicmene ponekud mijite podstatu problemu: Nezalezi, zda jiste pojevy religiozity a zboznosti (ci spise touhy po transcendenci) nazyvame nabozenstvi ci cesta zivota atp.
Korenem zustava עבודת השם , a nikoli עבודה זרה. Pokud jste presvedcen, ze Tora se zmenila nebo k ni bylo neco pridano, jste krestan (a minim to ciste jako konstatovani).

P.S. Radost neni pouze charakteristickym znakem "Vaseho hnuti"; zda-li ma Hospodin radost zrovna z "Vaseho hnuti"...netroufam si soudit.
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 00:33:39 od sad »

Vodník

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #163 kdy: 14. Prosinec 2008, 00:35:47 »
pokud narazite na problem B-zich trestu, musim podotknout, ze Hospodin si to se Svym lidem umi vyridit Sam.
Nenarážím, ale o tom, co píšete, nemám nejmenších pochybností.
Citovat
Ani ten nejodvaznejsi krestansky teolog Vam vsak nebude tvrdit, ze smlouva s Izraelem byla zrusena nebo nahrazena novou.
Pokud narážíte na substituční theologii, pak - je mi líto - to je tradiční křesťanská theologie. Scooolie se k tomu samozřejmě může postavit jinak, ale on není vázán žádnou církevní tradicí.
Citovat
ten, kdo nedodrzuje micvot, nemel by ani posuzovat, zda je Ti, kdoz se je dodrzovat snazi, dodrzuji "tim nejspravnejsim moznym zpusobem". Tez jsem podotkla, ze zminene zalezitosti je nejlepe ponechat na B-hu, bez toho, aby si krestanstvi cinilo narok na vyklad zidovskeho duchovniho sveta prizmatem NZ.
Taky to nemám v úmyslu. Moje úvaha vychází z principů obecné metafysiky, nikoli z křesťanské optiky.

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #164 kdy: 14. Prosinec 2008, 00:40:26 »
Mily Vodniku,
dle zidovske tradice neni Izrael podrizen zakonum obecne metafyziky, lec toliko B-hu.
To je vse.

eleazar

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #165 kdy: 14. Prosinec 2008, 00:56:09 »
Vazeny eleazare,
tzv. politika akomodace prinesla jezuitum mnohe problemy, ze?... Ovsem nesmim odhlednout od faktu, ze tento zpusob misie Vam musi byt velmi blizky...
Nicmene ponekud mijite podstatu problemu: Nezalezi, zda jiste pojevy religiozity a zboznosti (ci spise touhy po transcendenci) nazyvame nabozenstvi ci cesta zivota atp.
Korenem zustava עבודת השם , a nikoli עבודה זרה. Pokud jste presvedcen, ze Tora se zmenila nebo k ni bylo neco pridano, jste krestan (a minim to ciste jako konstatovani).

P.S. Radost neni pouze charakteristickym znakem "Vaseho hnuti"; zda-li ma Hospodin radost zrovna z "Vaseho hnuti"...netroufam si soudit.
Milá sade,
charakteristikou mesiánů dalších křestanů jsem nemyslel tu radost, ale doktrínu, že to, co Bůh promluvil skrze proroky (např. Zacharjáše) je stejně Boží Slovo jako Mojžíšova Tóra tj.je závazné do hrdel a statků a ne pouze komentářem k Tóře.
Jezuité se svou politikou akomodace proti sobě popudili vlivné nepřátele (např.méně úspěšné misionáře a řády), jelikož jejich strategie se ukázala mnohem lepší, a i v jiných obastech udělali pro papeže mnoho užitečného.
Že jezuité byli i mezi katolíky dost nepopulární, jelikož přerůstali kurii přes hlavu, zaváděli příliš nekonvenční novoty,a nakonec se křesťanství spíš vzdálili - to ano.
Dopadli podobně jako Templáři, i když ne tak drasticky a měli podobné klady a podobné problémy. A poslední věta se dokonce vztahuje k Izraeli. :)
P.S.:pomozte mě negramotnýmu :-[

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #166 kdy: 14. Prosinec 2008, 01:37:25 »
eleazare,
Vase selektivni argumentace je uzasna. Neni tomu tak davno, co jste se mi snazil vnutit tezi, ze uceni o bozstvi Vaseho mesiase atd. jest pouhym omylem, za nejz mohou krestane podlehajici vlivu anticke filosofie.
Nyni me (nejen me) seznamujete s historii reholnich radu, potazmo dokonce papezstvi...
Zajimave...ze by opravdu platilo:Ucel sveti prostredky?...
Ad Vas vztah k TaNaChu: V jakem smyslu jsou pro Vas zavazna prorocka prohlaseni, ze Hospodin rozdrti Edom a dalsi pronarody? Hodlate snad prilozit ruku k dilu?
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 01:45:28 od sad »

eleazar

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #167 kdy: 14. Prosinec 2008, 01:51:40 »
eleazare,
Vase selektivni argumentace je uzasna. Neni tomu tak davno, co jste se mi snazil vnutit tezi, ze uceni o bozstvi Vaseho mesiase atd. jest pouhym omylem, za nejz mohou krestane podlehajici vlivu anticke filosofie.
Nyni me (nejen me) seznamujete s historii reholnich radu, potazmo dokonce papezstvi...
Zajimave...ze by opravdu platilo:Ucel sveti prostredky?...
Ad Vas vztah k TaNaChu: V jakem smyslu jsou pro Vas zavazna prorocka prohlaseni, ze Hospodin rozdrti Edom a dalsi pronarody? Hodlate snad prilozit ruku k dilu?
Ne, já věřím, že k destrukci Ezauova semene již došlo. Dokonce jsem to tu už psal. Holt zu spaet ;D
A o Templáře a mnichy obecně jsem se svého času velmi zajímal, tak jsem se trochu rozepsal. 8) Je-li to příliš off topic, nechť je to vymazáno. :-X
A přepište mi to z posledního komentáře prosím do latinky.

Offline Vader

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 624
 • Pohlaví: Mužské
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #168 kdy: 14. Prosinec 2008, 02:53:11 »
Je-li to příliš off topic, nechť je to vymazáno. :-X

Neni duvod pro vymazani. Tyka se to tematu a diskuse.

daniel lehotsky

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #169 kdy: 14. Prosinec 2008, 07:58:33 »
Mila Sad k vzajomnemu porozumeniu skusim zreagovat,Uvidime. :).Vasa argumentacia mi pripada(samozrejme ak sa mylim,tak ma opravte)sposob riesenia praotca Jaakova,pred stretnutim s Ezauom a to tak,ze Tamten svet vylucil zo svojho zivota(utek k Lavanovi),ale ked cas dozrel musel to riesit stretnutim.Nie prijatim.ale stretnutim.Judaizmus si tolko nedemonizuje diabla ako krestanstvo.Samozrejme,len si musime uvedomit s akym ,,materialom"zacalo pracovat krestanstvo.(zidia mali za sebou uz dlhy zivot,a ci ,,vyvoj"v  jednoznacnom monoteizme).V historii, v ludstve existoval taky jednoduchy monoteizmus,uznavalo jedno,vseobecne Najvyssie bozstvo(Najvyssia bytost,Nebeska bytost).postupne ho nahradili menej mocni duchovia a dostupnejsie bozstva.No a s tymto ,,matrosom"zacalo pracovat krestanstvo.Takze v tejto linii vyvoja k ,,navratu Jedinemu sa musi vo vacsiej miere poukazovat na tu Inu stranu.Cize nejde ani tak o to demonizovanie,skor zvysenym poukazovanim na konkretum.Ak to samozrejme nechceme vylucit zo zivota ludi a nechat spat.Ludstvo sa s tym muselo(a stale musi)Stretnut.(ako Jaakov).Samozrejme nepozadujem aby nieco bolo z toho pre Vas zavazne,len poukazujem na fakt,ktory tu je,aj mimo Vas a ci mna.Dalej pisete(to Vodnik),..ze Hospodin si to zo Svojom lludom dokaze vysporiadat Sam.Samozrejme,len ste zabudla na maly detail a to skrze co?(nejaky nastroj,niekoho).Dolezity detail.Pri tom uz spominanom dodrziavani a nedodrziavani (okolo 30ol.)To nebol pohlad krestana a aplikacia NZ,to bol pohlad,,cestujuceho vo vlaku casu,ktory sa pozeral z okna okolo 30 ol. :)),alebo inak,pohlad forenzneho technika,ktory nebol na mieste,ale aj tak nieco vycita.No a tie fakta su jednoznacne,netraba to schovavat za opodstatnenie,ze ked nedodrziavam micvot tak to nemozem vidiet(a mozno ich dodrziavam,a nie z ,,prikazu"ale s pleziru,mozno ;)).To Vodnik,v obecnej metafyzike hovori o prvom principe a najvyssiej pricine,takze inak povedal co ste sama povedali a ze Aj(nielen)Izrael je podriadeny toliko B-hu.To Eleazar ,,ZE k destrukci Ezauovho semene jiz doslo"samozrejme,ked skrze Dininu dceru a Jozefovych synov(ako jeho manzelky)boli dobre stranky Ezauovcov zaclenene do Jisroela.Takze tomu negativnemu zostaku k navratu mohlo prispiet len krestanstvo. ;).Len moja teoria. :).Cestou Lasky a Spravodlivost k vzajomnemu Porozumeniu.K nie ruseniu identit. ;)

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #170 kdy: 14. Prosinec 2008, 09:06:15 »
Vazeny Danieli,
 je treba podotknout, ze krestanstvi se nikdy k Jedinemu navratit nemuze, nebot pracuje se zakladnim veroucnym (a co je zavaznejsi) take ontologickym predpokladem ohledne "Trojjedinosti"; dale je zde dogma o dvou prirozenostech Jezise atd.
Co se tyka dabla, ano, skutecne je lepsi jej ze zivota vyloucit, chcete-li: neprizivovat sitra achra a nebo jednoduse receno,zrusit ego.
Btw:Kde berete jistotu, ze se Ja'akov stretnul s dablem?...
Pokud dodrzujete micvot "z pleziru", nic pozitivniho na takove praxi neni.
Ohledne "vyporadavani": Hospodin Svou Vuli vyjevuje v historickych udalostech. Ad mala'chim: dle judaismu tito poslove sice existuji, ovsem jedna se o entity zcela podruzne – nemaji totiz svobodnou vuli, ani moznost duchovniho rozvoje (narozdil od cloveka).

P.S. Zaujal me Vas primer k forenznimu technikovi ("forenzni" znaci "soudni" – takze jsme zpet u posuzovani, pripadne rozsouzeni...).

Hezky den vsem
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 09:30:02 od sad »

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #171 kdy: 14. Prosinec 2008, 09:13:07 »
Vazeny eleazare,
domnivala jsem se, ze ovladate hebrejstinu; prepisuji tedy termin avodat HASHEM a avoda zara do latinky.
Seme Edomovo nevyhynulo, ba ma sve zastance i mezi temi, kdo se povazuji za Zidy (nikoli vsak zidy).

Jsem s pozdravem.
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 09:25:07 od sad »

eleazar

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #172 kdy: 14. Prosinec 2008, 12:49:37 »
Vazeny eleazare,
domnivala jsem se, ze ovladate hebrejstinu; prepisuji tedy termin avodat HASHEM a avoda zara do latinky.
Seme Edomovo nevyhynulo, ba ma sve zastance i mezi temi, kdo se povazuji za Zidy (nikoli vsak zidy).

Jsem s pozdravem.
S tím Ezauem mě to zajímá, kdo si myslíte, že je dneska Edomita? (Nebojte se, já ho nepokoušu ;))

Hebrejským pojmům trošku rozumím, ale číst souhláskové písmo, to opravdu nesvedu (ani v arabštině). :-\

Vodník

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #173 kdy: 14. Prosinec 2008, 14:16:03 »
dle zidovske tradice neni Izrael podrizen zakonum obecne metafyziky, lec toliko B-hu.
To je vse.
To se navzájem nevylučuje, milá sad. To je jako kdybyste řekla, že elektrikář pracuje jen s elektřinou, zákony obecné nebo atomové fysiky pro něj neplatí.

sad

 • Host
Re: Smrt velekněze smiřuje ? Ježíš coby velekněz ? Co je to *korban.
« Odpověď #174 kdy: 14. Prosinec 2008, 14:54:14 »
Mily Vodniku,
Hospodin vynal zidy z pusobnosti sil, ktere vetsinou nazyvame "osud"; "predurceni"; "karma" atp.(to je ostatne duvodem, proc se rika: Ejn mazal le-Jisra'el).
Jediny, kdo zidy vede a komu jsou zodpovedni je Samojediny B-h (blize napr. Shabat 156a aj.)
« Poslední změna: 14. Prosinec 2008, 14:57:19 od sad »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14