Autor Téma: modlitba za zemřelé  (Přečteno 31870 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Re: modlitba za zemřelé
« Odpověď #25 kdy: 16. Února 2009, 13:27:24 »
narozdíl od nás už ví, jak to všechno vlastně je.
Právě, že zesnulý neví nic. (Kaz 9,5)

Elazar

  • Host
Re: modlitba za zemřelé
« Odpověď #26 kdy: 16. Února 2009, 13:38:57 »
Pak ale tomu přirovnání  "vitana-příručka" nerozumím (vitana alespoň ve mě evokuje jakousi nedostatečnou nouzovou trejfe náhražku něčeho plnohodnotného, rozhodně to není nic, co bych vyhledával a měl rád  ;) ).

Možná je to tím psaním bez diakritiky a měla to být "vítaná příručka"  ;D

No vidíte, mě ketiv a kere nikdy nešlo ;D

Pohřební modlitby tam ale stejně nejsou, takže pro pohřeb samotný není ani použitelný, ani "vítaný". :)

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: modlitba za zemřelé
« Odpověď #27 kdy: 16. Února 2009, 13:52:31 »
... Souhlasím s achabem v tom, že chalibda už jenom touto svou myšlenkou udělala to nejdůležitější (a myslím že to udělala správně).

V zásadě taky souhlasím, i když z jiného důvodu... Postarat se zesnulému židovi o řádné zaopatření ostatků a truchlení je povinností jeho židovské rodiny, přátel, případně židovské obce. Určitě tím nemůžeme "zaúkolovat" naše nežidovské spoluobčany a ještě jim předepisovat, co vlastně mají dělat. Pokud z vlastní vůle chtějí něco udělat (i kdyby to měla být jen ta vzpomínka a myšlenka), sluší se jim za to poděkovat. Pokud se ptají, co lze "po židovsku" udělat víc, patří se jim odpovědět a poradit, ale jestli to nakonec udělají po našem nebo po svém, je na nich. A nijak to nezmenší jejich zásluhu.

eleazar

  • Host
Re: modlitba za zemřelé
« Odpověď #28 kdy: 16. Února 2009, 18:00:01 »
Argument, "všichni moji příbuzní byli spáleni v Osvětimi tak já chci umřít jako oni" není na místě. Lze to pochopit, jako reakci na naši těžkou nedávnou historii, ale
zoome,
neberte to prosím jako negalantnost ode mě, ale mně byste to nevysvětlila. Jestliže je někdo soustavně vyučován, že velcí mužové našeho národa byli pohřbeni "ku svým otcům", zvlášť, když je tento obrat uveden u většiny významných úmrtí, tak chce-li člověk ku svým otcům, tak je prostě chce následovat i do pece. ::)
Nevím, kolik příbuzných ten člověk, kdo Vám radil, ztratil v Auschwitzu, aby mohl takové pohnutky smést ze stolu. Z mojí rodiny se všichni z lagerů vrátili v pořádku a dožili +-pokojně, tudíž ani já nemám nejmenší právo bránit někomu ve zpopelnění.

chalibdo,
Vy jste římská katolička.
Mohu Vám jenom připomenout, co napsal žid St. Pavel:
lidskou závěť jednou pravoplatně potvrzenou nemůže nikdo zrušit nebo k ní něco přidat. (Galatským 3,15)
Všimněte si, že se jedná o obecně platné tvrzení, nezáleží natom, jestli je někdo žid/křesťan či není.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: modlitba za zemřelé
« Odpověď #29 kdy: 16. Února 2009, 21:12:47 »
eleazare - nemohu s vami diskutovat o necem, co nechapete a neprijimate za sve. halacha je nad vuli cloveka. Proto jediny zpusob jak byt spojen se svymi predky je pohreb do zeme tak jak jej predepisuje halacha. Bohuzel Osvětim nebylo první místo, kde byli židé upalováni, již ve středověku tomu tak bylo a jsou o tom zprávy a přesto naši učenci neřekli, že ti kdo přežili např pogromy v Porýní budou spáleni. Samozřejmě, že rozhodnutí je na každém člověku, ale musí vědět, že pokud dělá něco jiného, než je předepsáno halachou, dostává se za její hranice . A věřte tomu, že Tóra a vše co z ní plyne, není proti životu židů na zemi, ale právě pro něj. Proto se máme co nejvíce snažit takto pravidla dodržovat, abychom jednak plnili vůli Boží a jednak sobě dělali život lepším.
« Poslední změna: 16. Února 2009, 21:14:19 od zoom »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15