Autor Téma: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?  (Přečteno 95762 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #125 kdy: 6. Ledna 2009, 18:16:51 »
OMG ale PROC ? Copak stvoritel vseho, jehoz nejmensimm dilem je nas vesmir, potrebuje oplodnovat panny pomoci holubu nebo ceho to a delat psi kusy ? A od kdy HaShem presel na politiku lidskych obeti ? Proc o tom nedal predem vedet, kdyz v kdejake vete Tenachu vidite NZ prislib. Je snad fandou Hamasu ?? A clovek stat se B-hem ? Jezismarja to je tak strasna hereze, ze jsem si musel odplivnout, koberec nekoberec.
(Co je to OMG?) Vadere, Vadere!! Zpytujete úradky Boží!! Možná, že to talmudická spiritualita učí v ješivách nebo doporučuje, ale v rámci křesťanství na mnohá "proč" (mj. ta Vaše) není jiná odpověď než "protože to tak chtěl" ("...a viděl Bůh, že to bylo dobré...")

Talmudická spiritualita, to zní strašně  :D Ne že by tam nějaké duchovno nebylo, ale takhle mi to připomíná něco.. eeee... moc ošklivého  ;)

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #126 kdy: 6. Ledna 2009, 18:23:51 »
Talmudická spiritualita, to zní strašně  :D Ne že by tam nějaké duchovno nebylo, ale takhle mi to připomíná něco.. eeee... moc ošklivého  ;)
Well, klidně to nazvěte jinak, "židovská duchovnost" nebo "religio rabinica", hlavně když víte, co mám na mysli. ;)

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #127 kdy: 6. Ledna 2009, 18:55:47 »
B-h má mnoho jmen a "B-h" je dle židovské tradice jedním z nich.
Pokud se to píše hebrejsky, tak třeba následovně: א-ל, א-להים, אלקים apod.
O.k. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak v normální mluvené řeči nevyslovujete žádné z nich?
P.S.: První Vámi napsaná hebrejská verze je podle mne úplným psaným vyjádřením jména Elohím. Nevidím je jako ekvivaletní k B-h.

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #128 kdy: 6. Ledna 2009, 19:00:15 »
Jinak si to samozřejmě pište jak chcete, já nerejpu, pouze mne to zajímá.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #129 kdy: 6. Ledna 2009, 21:09:02 »
Talmudická spiritualita, to zní strašně  :D Ne že by tam nějaké duchovno nebylo, ale takhle mi to připomíná něco.. eeee... moc ošklivého  ;)
Well, klidně to nazvěte jinak, "židovská duchovnost" nebo "religio rabinica", hlavně když víte, co mám na mysli. ;)

Mě jde spíš o to, že když studuji Talmud, tak většinou se mi z toho lehce zavaří mozek, občas tam kromě věcí týkající se náboženského práva najdu i nějaké etické ponaučení, ale nějaký vyložený duchovní zážitek mě z něj ještě nenapadl, proto to podivení se nad výrazem "spiritualita". Spíš bych to nazval "východní velmi nearistotelské pojetí logiky". :)

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #130 kdy: 6. Ledna 2009, 21:09:32 »
B-h má mnoho jmen a "B-h" je dle židovské tradice jedním z nich.
Pokud se to píše hebrejsky, tak třeba následovně: א-ל, א-להים, אלקים apod.
První Vámi napsaná hebrejská verze je podle mne úplným psaným vyjádřením jména Elohím.

Ne, není  ;)

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #131 kdy: 6. Ledna 2009, 21:49:01 »
B-h má mnoho jmen a "B-h" je dle židovské tradice jedním z nich.
Pokud se to píše hebrejsky, tak třeba následovně: א-ל, א-להים, אלקים apod.
První Vámi napsaná hebrejská verze je podle mne úplným psaným vyjádřením jména Elohím.

Ne, není  ;)
No jo, není. Omlouvám se.Přehlídl jsem že místo ה je tam ק. :o

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #132 kdy: 6. Ledna 2009, 23:05:37 »
Elazare vidíš sám, jak si jsou některá hebrejská písmena navzájem podobná (arabská také). :-[ Další výmluva, proč neumět číst slova, co jsem předtím viděl napsaná jen v latince. ;D

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #133 kdy: 6. Ledna 2009, 23:27:07 »
Promiňte , mohl bych se zeptat, proč ve slově Bůh neustále vynecháváte ů a používate takovéto zkratky, které stejně každý (pokud jim porozumí) přečte. Možná tomu nerozumím, ale podle mne se i tetragram normálně psal, pouze se nevyslovoval(nevyslovuje). Pokud použití v diskusi berete jako jeho vyslovení...i tak se to dá vyložit ::). Ale hebrejský ekvivalent slova Bůh - Elohím se normálně vyslovuje, ne?

Pisu to tak z hlediska bezneho uzu. Co kdyby si to nekto vytiskl a vyterel si s tim papirem zadni tvar. Berte to proste jako zyk. Tecka. V  hebrejstine take spousta lidi pise eloKim. Staci jako vysvetleni ?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #134 kdy: 7. Ledna 2009, 16:10:44 »
Elazare vidíš sám, jak si jsou některá hebrejská písmena navzájem podobná...

A zkusil jste nekdy uvazovat o tom, jak strasne matouci jsou pro "nelatinkovce" treba pismena C, G, O, Q a podobne  ;) Neverte tomu, ze se latinka cte lehce sama od sebe, zvlast kdyz je text vyveden v nejakem obzvlaste vypecenem fontu  :)

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #135 kdy: 7. Ledna 2009, 16:21:18 »
Děkuji všem za odpovědi. Už jsem pochopil  8)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #136 kdy: 7. Ledna 2009, 16:39:24 »
Děkuji všem za odpovědi. Už jsem pochopil  8)

Hlavni je nebat se a zeptat se. Jsem rad, ze jste se zeptal (bez ohledu na to, ze se to tu uz kdysi resilo; kdo ma prolezat ty tisice prispevku skrytych pod matoucimi nazvy temat).

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #137 kdy: 8. Ledna 2009, 18:56:58 »
Elazare vidíš sám, jak si jsou některá hebrejská písmena navzájem podobná (arabská také).

Latinkská písmenka jsou si také podobná.

A Michal Vejvoda je poznal - ejhle, evangelík umí hebrejsky lépe, než mesián  ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15