Autor Téma: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu  (Přečteno 97702 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #25 kdy: 28. Prosince 2008, 23:20:29 »
u chazarov bol na misii aj cyril a metod.A poznali aj historiu Stredozeme,takze muselli byt potomkovia ludi z Gondoru.(Tolkien) :)

Do ted jsem si myslel, ze zavitali jen k nam do Mordoru, vida, vida...  :o

daniel lehotsky

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #26 kdy: 29. Prosince 2008, 08:21:48 »
ked je okolo skaredo,treba trosku pofabulovat,ta nie?Niekde na Done mali Chazari,,bielu vezu".(hlavne mesto Itil,este neobjavili,Vader podme,ale najprv cez Akkad a potom Schliemann bude len tazko zavidiet ;))A ked kni&a Sviatoslav vyvratil Itil tak na ceste dom ho zavrazdili Pecenegi(varjag jeden vikingovy spravil ostudu)a to ti bol asi reinkarnovany Boromir.Jednoduche a jasne,ta nie? ;).Takze sa potvrdilo spojenie so Stredozemou,len skoda.ze nas Tolkien predbehol. ;)ps.ale zaujimava paralela na strome ludstva a jeho vyvoji je,ze Chazari(6-9storocie)hladali,,ideu"Jedneho a na druhej strane zemegule bola risa Tchang(6-9st) a naroubovala sa idea Taa. ;).Krut babo nohou. ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #27 kdy: 29. Prosince 2008, 17:10:55 »
 ;D

kjan

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #28 kdy: 11. Června 2009, 15:53:31 »
Dovolte mi po 120 dnech klidu přispět k tomuto tématu, souvisí tak, že by nemělo smysl zakládat téma nové. Po přečtení předchozího jsem nabyl dojmu, že toto náboženství má budoucnost teprve před sebou. Zřejmě je podstatně jednodušší , protože se  oprostilo od spousty dalších příkazů, zákazů, nařízení  a doporučení, což v dnešní hektické době může být výhodou. Vlastně je jako nová hvězda - nova, odhodí veškerý obal za celá tisíciletí nastřádaný a zůstane základ, podstata.  ::)
Šalom,
Kjan

Elazar

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #29 kdy: 11. Června 2009, 18:14:05 »
Nikoli, ba právě naopak :)

Offline Albert Ahornchen

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 108

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #31 kdy: 1. Července 2009, 23:41:03 »
Dovolte mi po 120 dnech klidu přispět k tomuto tématu, souvisí tak, že by nemělo smysl zakládat téma nové. Po přečtení předchozího jsem nabyl dojmu, že toto náboženství má budoucnost teprve před sebou. Zřejmě je podstatně jednodušší , protože se  oprostilo od spousty dalších příkazů, zákazů, nařízení  a doporučení, což v dnešní hektické době může být výhodou. Vlastně je jako nová hvězda - nova, odhodí veškerý obal za celá tisíciletí nastřádaný a zůstane základ, podstata.  ::)
Šalom,
Kjan
No nejsem si jistý zda souhlasit se vším co píšete, ale pravda je, že se jim zatím stejně jako Samaritánům a na rozdíl od Falašů a Beta Jisrael daří vzdorovat náboženské kolonizaci, a na rozdíl od Samaritánů jejich populace vzrostla za posledních 100 let na desetinásobek. Také bych výjimečně souhlasil s Eleazarem, že je to spíše naopak, tedy že se "od spousty dalších příkazů, zákazů, nařízení  a doporučení" neoprostili, oni je asi ani nikdy nepřijali, možná ani nevěděli, že existují.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #32 kdy: 2. Července 2009, 09:34:20 »
Tak jsem to nemyslel. Oni mají spousty svých vlasních přikázání a nařízení. A na spoustu věcí (tak 90%) nemají jednotný názor. Je to mnohem komplikovanější hnutí, než se zdá.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #33 kdy: 2. Července 2009, 10:31:34 »
Tak jsem to nemyslel. Oni mají spousty svých vlasních přikázání a nařízení. A na spoustu věcí (tak 90%) nemají jednotný názor. Je to mnohem komplikovanější hnutí, než se zdá.

Podle toho co čtu tak ta "vlastní nařízení a přikázání" nejsou závazná a nejsou nuceni mít jednotný "správný" názor. Neřekl bych, že se jedná o komplikovanost, spíše o důraz na osobní svobodu při výkladu a osobní odpovědnost za výklad, jednota a zároveň pluralita. Líbí se mi že nestresují jestli něco bylo uříznuto 10 cm ocelovým nebo 20 cm hliníkovým nožem, a nehledají nějaký mystický důvody proč to bylo uříznuto, ale prostě řeší jen to že to bylo uříznuto.
Ale hlavní je pro mě to, že téměř vše co není charedim a co je proti charedim je dobré  ;D  >:D
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #34 kdy: 2. Července 2009, 12:53:55 »
petahyah jak muzete rict takovou blbost.  ??? Jsou charedim prima lidi a jsou charedim hlupaci. To nepujdete k charedi doktorovi trebz, prestoze je dobry doktor jenom proto ze je charedi????

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #35 kdy: 2. Července 2009, 13:10:45 »
petahyah jak muzete rict takovou blbost.  ??? Jsou charedim prima lidi a jsou charedim hlupaci. To nepujdete k charedi doktorovi trebz, prestoze je dobry doktor jenom proto ze je charedi????


To není blbost! Nejde o jednotlivce, ale o ideologie. Dosaďte do vašich otázek místo charedim třeba komunisti, nacisti, pedofilové, hámásovci, hizbulové, satanisti, talibánci,.... On i takový člen KSSS, NSDAP, Hizballáhu nebo Talibánu může být zábavný kumpán, nebo dobrý doktor.
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #36 kdy: 2. Července 2009, 13:33:02 »
Petahyahu, prosim, mirnete se  >:( A prosim naposledy.

Elazar

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #37 kdy: 2. Července 2009, 14:04:20 »
petahyah jak muzete rict takovou blbost.  ???

Že se tomu divíte. petahjahovi přece dávno nejde o nic jiného, než ukájet své frustrace z pár charedim. I když jde o diskuzi ke karaitům, on tam zkrátka svou obsesi nějak promítne.

Offline Albert Ahornchen

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 108
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #38 kdy: 2. Července 2009, 19:39:00 »
Chtěl bych se zeptat jak je to u rabínského judaismu s půstem   Som HaRevi'i

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #39 kdy: 3. Července 2009, 07:16:04 »
Půst se neřekne som ale com, to je asi nějaká zkomolenina z německého překladu ne?

Elazar

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #40 kdy: 3. Července 2009, 09:27:31 »
Půst se neřekne som ale com, to je asi nějaká zkomolenina z německého překladu ne?

Půst se může říci i "som", není to zkomolenina, je to orientální výslovnost.

Chtěl bych se zeptat jak je to u rabínského judaismu s půstem   Som HaRevi'i
???

17. tamuz je postní den.
« Poslední změna: 3. Července 2009, 09:32:03 od Elazar »

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #41 kdy: 3. Července 2009, 09:53:53 »
17. tamuz (yod zajin be tamuz) vychadza tento rok na stvrtok 9. 7. 09

Offline Albert Ahornchen

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 108
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #42 kdy: 4. Července 2009, 22:03:49 »
děkuji magdo  ;)

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #43 kdy: 5. Července 2009, 10:32:34 »
petahyah jak muzete rict takovou blbost.  ???

Že se tomu divíte. petahjahovi přece dávno nejde o nic jiného, než ukájet své frustrace z pár charedim. I když jde o diskuzi ke karaitům, on tam zkrátka svou obsesi nějak promítne.
Frustrace není to správné slovo, frustrován to opravdu nejsem. Použil bych jiné slovo, ale to bych byl vyloučen.  ;D Také nejde o pár charedim, ale o většinu charedim!
יואל טייטלבוים

martindeporres

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #44 kdy: 5. Července 2009, 11:54:55 »

Frustrace není to správné slovo, frustrován to opravdu nejsem. Použil bych jiné slovo, ale to bych byl vyloučen.  ;D Také nejde o pár charedim, ale o většinu charedim!
[/quote] každý člověk potřebuje nějaký způsob, jak se dostat nahoru. Nekomu vyhovuje cesta, kterou mají charedim, někomu budhismus. Prostě ten člověk jde do prostředí, ve kterém cítí, že se nějak povznese někam výš. Důležité je, že v tom prostředí se snaží něco dělat. Podle toho, co mu kdo řekne, že je dobré, i když to může být totální nesmysl, prostě to přijme. Nemá cenu se nad tím vzrušovat.  Já mám svou cestu, vy také, charedim také. Jsou na tom lidi mnohem hůř, když se nesnaží dělat naprosto nic. Vidím jako jedinou možnost úplně se odříznout  od toho, co člověka štve a dívat se na to bez emocí. Když se někdo chová nějak, jak se nám to nelíbí nebo přímo špatně, chová se tak proto, že byl tak vychován rodiči, ti byli zase vychováni jinými rodiči .... atd. atd., nakonec byste musel začít nadávat na Evu, proč se nechala oblbnout hadem a tlačila do hlavy jablka. Nemá cenu se vzrušovat lidskou nedokonalostí a koukat se na to, co je teď.  Věřím, že na určité úrovni duše nám přestane být naprosto jedno, jestli je kdo  muslim, cikán, jehovista, budhista, katolík, všichni budeme společně v lásce chválit Nejvyššího.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #45 kdy: 5. Července 2009, 13:52:07 »
Frustrace není to správné slovo, frustrován to opravdu nejsem. Použil bych jiné slovo, ale to bych byl vyloučen.  ;D Také nejde o pár charedim, ale o většinu charedim!
každý člověk potřebuje nějaký způsob, jak se dostat nahoru. Nekomu vyhovuje cesta, kterou mají charedim, někomu budhismus. Prostě ten člověk jde do prostředí, ve kterém cítí, že se nějak povznese někam výš. Důležité je, že v tom prostředí se snaží něco dělat. Podle toho, co mu kdo řekne, že je dobré, i když to může být totální nesmysl, prostě to přijme. Nemá cenu se nad tím vzrušovat.  Já mám svou cestu, vy také, charedim také. Jsou na tom lidi mnohem hůř, když se nesnaží dělat naprosto nic. Vidím jako jedinou možnost úplně se odříznout  od toho, co člověka štve a dívat se na to bez emocí. Když se někdo chová nějak, jak se nám to nelíbí nebo přímo špatně, chová se tak proto, že byl tak vychován rodiči, ti byli zase vychováni jinými rodiči .... atd. atd., nakonec byste musel začít nadávat na Evu, proč se nechala oblbnout hadem a tlačila do hlavy jablka. Nemá cenu se vzrušovat lidskou nedokonalostí a koukat se na to, co je teď.  Věřím, že na určité úrovni duše nám přestane být naprosto jedno, jestli je kdo  muslim, cikán, jehovista, budhista, katolík, všichni budeme společně v lásce chválit Nejvyššího.


Martine, víra sama o sobě mi nevadí, dokonce ani u charedim. Také jsem poslední kdo by chtěl charedim nebo komukoliv jinému bránit věřit v to co věří a praktikovat to co praktikují.
« Poslední změna: 5. Července 2009, 13:54:45 od petahyah »
יואל טייטלבוים

martindeporres

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #46 kdy: 5. Července 2009, 16:12:43 »
To jsem pochopil.  Jde ale o to, že nikdo, naprosto nikdo vám nestojí za to, abyste se nějak kvůli němu žral, a narušoval si tím svoji duchovní cestu za Nejvyšším. Ať si kdo chce dělá co chce, tady jsem já,  nahoře Stvořitel,  vertikála je jednoznačně daná, není nutno ztrácet síly a energii negativními emocemi na horizontále.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #47 kdy: 5. Července 2009, 16:22:03 »
To jsem pochopil.  Jde ale o to, že nikdo, naprosto nikdo vám nestojí za to, abyste se nějak kvůli němu žral, a narušoval si tím svoji duchovní cestu za Nejvyšším. Ať si kdo chce dělá co chce, tady jsem já,  nahoře Stvořitel,  vertikála je jednoznačně daná, není nutno ztrácet síly a energii negativními emocemi na horizontále.

Já se nežeru, já se jen vysmívám a krituzuji. Z mého pohledu je to energie pozitivní  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #48 kdy: 5. Července 2009, 18:59:34 »
Já se nežeru, já se jen vysmívám a krituzuji.

A krome toho vysmivani a zlucovite nenavisti, umite jeste neco ? Mam dojem ze ne. Pane, vy jste obycejny kverulant a neprijemny cholerik.

martindeporres

  • Host
Re: O Karaimech a jejich náboženství - karaismu
« Odpověď #49 kdy: 6. Července 2009, 00:47:15 »
Petayah: Vidím to asi tak. Je to můj pohled a nenutím vás s ním souhlasit.  Když se nekomu vysmívám, nebo ho kritizuji, stavím se do pozice někoho, kdo je ve vyšším postavení, než je ten dotyčný. Mně docvakla jedna věc v nedávné diskusi o cikánech. V čem jsem lepší, než poslední cikán, který teď zrovna bručí někde v base a dělá spoluvězňům holku? V tom že jsem měl kliku a Nejvyšší, budiž veleben, mě poslal do prostředí, kde jsem se mohl nějak vyvíjet? V tom, že mi dal nějaký ten rozum, abych mohl vystudovat? V tom, že jsem ve správný čas potkal ty správné lidi, kteří mě poučili (někdy dost tvrdě), o čem je v životě řeč?  Je tohle moje zásluha? Má moje duše před Stvořitelem, buď mu chvála, vyšší hodnotu než duše kteréhokoliv z těch cikánů (nebo si dosaďte koho chcete)? Takže nekritizujte, nevysmívejte se, ale žehnejte. Vždycky se vyplatí pustit Stvořitele, buď mu chvála,  do všech oblastí svého života, vztahů, problémů.... S Ním, v Něm a pro Něj se vždycky dělají věci mnohem lépe a snáz.
P.S.  pro vadera:  nenechte prchlivost cloumat vaším majestátem  ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15