Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

Ako naštartovať

(1/7) > >>

Chava:
Mám 48 rokov, môj otec bol Žid a matka je položidovka, otca mala Žida. Matka ma vychovala ako neveriaceho. Moja manželka má židovských predkov, ale je tiež neveriaca. Chceli by sme to zmeniť a zariadiť život tak, aby sme žili podľa židovských zásad a tradícií. V súčasnosti pôsobím v Bratislave, no žijeme vo Švajčiarsku.
Ako začať, poradíte mi?

Tamar:
 ;) ;)
Myslím, že máte docela slušné šance toho dosáhnout. Jen nerozumím tomu, že "manželka je tiež neveriaca". V tom je rozpor. Žít podle židovských zásad a tradic a být nevěřící - to prostě nejde.

Jinak.. já jsem začínala s podobným problémem asi - před rokem, ale trochu jinak postaveným. Nemám žádné židovské předky a žádné židovské příbuzné. Před rokem jsem neměla žádné židovské známé ani kamarády. Žiju na jižní Moravě, široko daleko žádná židovská komunita, nejbližší obec je v Brně, 60 km a ještě navíc tam není právě rabín..
Nicméně.. učím se jazyk, přes web Lamedwaw to jde docela dobře. Mám spoustu velmi dobrých kamarádů a přátel - Židů nebo lidí, kteří se učí hebrejsky.. Pořád mám poměrně slušný zmatek v liturgii a o bohoslužbách v synagoze si můžu tak akorát nechat zdát.. ale ono to přijde.. :-D
Chce to jen se to do toho pustit a hledat. Ono to, co budete potřebovat pak přijde jakoby samo..

eleazar:

--- Citace: Chava kdy  1. Listopadu 2008, 18:35:52 ---Mám 48 rokov, môj otec bol Žid a matka je položidovka, otca mala Žida. Matka ma vychovala ako neveriaceho. Moja manželka má židovských predkov, ale je tiež neveriaca. Chceli by sme to zmeniť a zariadiť život tak, aby sme žili podľa židovských zásad a tradícií. V súčasnosti pôsobím v Bratislave, no žijeme vo Švajčiarsku.
Ako začať, poradíte mi?

--- Ukončit citaci ---
Milý Chavo,
vezmu to popořadě:
1)Víte o judaismu již něco? V případě, že ne, tak informací naleznete dost a dost, ale nato jste se asi neptal  :)
2)Máte nějaké známé či přátelé, aktivně se zapojující v jakémkoliv židovském společenství. Prohlédněte si je, nemáte-li, poohldédněte se v Blavě či ve Švýcarsku, židovské společnosti se liší jedna od druhé. Chcete-li nalézt, musíte hledat. Zde v Praze na Vás téměř nikdo nebude zírat skrz prsty, když se k židovské společnosti přidružíte, žid či gój. V zalitavském prostředí bych očekával toleranci ještě větší.
3)Chcete-li se přidružit oficiálněji, tak je rozhodující (v Čechách, předpokládám, že na Slovensku to bude stejné), byla-li Vaše maminka židovkou podle norimberských zákonů (=byla-li oficiálně členem židovské pospolitosti)
4)V případě, že ne, tak máte smůlu, že zrovna Vaše babička z matčiny strany židovkou nebyla (ta je totiž důležitá). Ovšem některé židovské obce neortodoxního charakteru uznávají za žida i bez matriarchální linie. Potom existují různé židovské kulturní, sportovní a jiné organizace, kde stačí jakýkoliv židovský předek.
Poohlédněte se doma, a přeptejte se všude. Anebo můžete konvertovat podle ortodoxní tradice, ale to Vám důrazně nedoporučuji, jelikož se jedná o časově náročný a relativně ponižující proces.

dudusko:
Dobrý večer,

mám snad podobný problém. Během okupace se moji prarodiče, po ženské linii z otcovy strany a úplné linii z matčiny strany dokázali "zbavit" "židovského původu" (úplatky a falešná osvědčení,matriky pak nepřežily osvobození). Důvodem bylo dědovo zatčení a následné věznění v koncentračním táboře, zatčen při raziích na vysokoškolských kolejích.Naštěstí byl vězněn jako politické rukojmí a propuštěn při jednom z dílčích německých vítězstvích.Když už je politický vězeň,tak už nikdo nekoumal rasový původ,díky ger. byrokracii.Následně byl "uschován" v Baťově podniku ve Zlíně až do konce okupace.Nikdy potom nedošlo k návratu k původním rodným listům (snad díky komunistické nenávisti ke všemu židovskému). Takže nemám jak doložit svůj původ...a navíc jako modrooký skorozrzek (moje děti jsou zrzavé nebo špinavě blonďaté) nepasuji do genotypu.

Nejspokojenější jsem s tím, že jsem při životních kotrmelcích dokázal najít oporu v B-hu. Že se snažím studovat dostupnou literaturu a pokud to jde, žít v souladu s Vírou.A co se týká "ponižující" konverze k Víře...jde spíše o to, pro koho je ponižující.Pro dodržování 613ky přeci nepotřebuji nikoho "nahoře" kromě B-ha.

Dudusko, jizni morava.

Elazar:
Konverze je svým způsobem důležitá, už o tom byla debata na fóru několikrát. Rozhodně to není nic, nad čím by se dalo mávnout rukou. Alespoň formální vyznání víry vyžadují i ti nejliberálnější židé (kteří za normálních okolností na halachu úplně kašlou, takže to už je co říct). Židovství zkrátka není individualistickým proudem, ale vyžaduje určitou míru kolektivu. A navíc konverze je důležitá u lidí přesně jako vy (tj. "bez papírů", takových lidí je spousta) pro získání práva na návrat do Izraele, samozřejmě že pak je možné se aktivně účastnit náboženského života obce atd.


Jako o "ponižujícím procesu" se o tom vyjádřil eleazar (ten s malým, prosím neplést se mnou, nemáme, chvála B-hu, nic společného), který za
a) tomu nerozumí
b) není žid
c) je příslušníkem sekty, která má za cíl přivádět židy ke křesťanství (Scooolie promine  ;)).

Takže to, co on "důrazně nedoporučuje", může každý žid vzít jako jednoznačné doporučení - tedy ano, jděte do toho. ;)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi