Autor Téma: Ako naštartovať  (Přečteno 32489 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Chava

  • Host
Ako naštartovať
« kdy: 1. Listopadu 2008, 18:35:52 »
Mám 48 rokov, môj otec bol Žid a matka je položidovka, otca mala Žida. Matka ma vychovala ako neveriaceho. Moja manželka má židovských predkov, ale je tiež neveriaca. Chceli by sme to zmeniť a zariadiť život tak, aby sme žili podľa židovských zásad a tradícií. V súčasnosti pôsobím v Bratislave, no žijeme vo Švajčiarsku.
Ako začať, poradíte mi?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #1 kdy: 1. Listopadu 2008, 20:08:11 »
 ;) ;)
Myslím, že máte docela slušné šance toho dosáhnout. Jen nerozumím tomu, že "manželka je tiež neveriaca". V tom je rozpor. Žít podle židovských zásad a tradic a být nevěřící - to prostě nejde.

Jinak.. já jsem začínala s podobným problémem asi - před rokem, ale trochu jinak postaveným. Nemám žádné židovské předky a žádné židovské příbuzné. Před rokem jsem neměla žádné židovské známé ani kamarády. Žiju na jižní Moravě, široko daleko žádná židovská komunita, nejbližší obec je v Brně, 60 km a ještě navíc tam není právě rabín..
Nicméně.. učím se jazyk, přes web Lamedwaw to jde docela dobře. Mám spoustu velmi dobrých kamarádů a přátel - Židů nebo lidí, kteří se učí hebrejsky.. Pořád mám poměrně slušný zmatek v liturgii a o bohoslužbách v synagoze si můžu tak akorát nechat zdát.. ale ono to přijde.. :-D
Chce to jen se to do toho pustit a hledat. Ono to, co budete potřebovat pak přijde jakoby samo..
« Poslední změna: 1. Listopadu 2008, 20:14:07 od Marcela »

eleazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #2 kdy: 1. Listopadu 2008, 21:00:10 »
Mám 48 rokov, môj otec bol Žid a matka je položidovka, otca mala Žida. Matka ma vychovala ako neveriaceho. Moja manželka má židovských predkov, ale je tiež neveriaca. Chceli by sme to zmeniť a zariadiť život tak, aby sme žili podľa židovských zásad a tradícií. V súčasnosti pôsobím v Bratislave, no žijeme vo Švajčiarsku.
Ako začať, poradíte mi?
Milý Chavo,
vezmu to popořadě:
1)Víte o judaismu již něco? V případě, že ne, tak informací naleznete dost a dost, ale nato jste se asi neptal  :)
2)Máte nějaké známé či přátelé, aktivně se zapojující v jakémkoliv židovském společenství. Prohlédněte si je, nemáte-li, poohldédněte se v Blavě či ve Švýcarsku, židovské společnosti se liší jedna od druhé. Chcete-li nalézt, musíte hledat. Zde v Praze na Vás téměř nikdo nebude zírat skrz prsty, když se k židovské společnosti přidružíte, žid či gój. V zalitavském prostředí bych očekával toleranci ještě větší.
3)Chcete-li se přidružit oficiálněji, tak je rozhodující (v Čechách, předpokládám, že na Slovensku to bude stejné), byla-li Vaše maminka židovkou podle norimberských zákonů (=byla-li oficiálně členem židovské pospolitosti)
4)V případě, že ne, tak máte smůlu, že zrovna Vaše babička z matčiny strany židovkou nebyla (ta je totiž důležitá). Ovšem některé židovské obce neortodoxního charakteru uznávají za žida i bez matriarchální linie. Potom existují různé židovské kulturní, sportovní a jiné organizace, kde stačí jakýkoliv židovský předek.
Poohlédněte se doma, a přeptejte se všude. Anebo můžete konvertovat podle ortodoxní tradice, ale to Vám důrazně nedoporučuji, jelikož se jedná o časově náročný a relativně ponižující proces.

dudusko

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #3 kdy: 3. Listopadu 2008, 21:05:21 »
Dobrý večer,

mám snad podobný problém. Během okupace se moji prarodiče, po ženské linii z otcovy strany a úplné linii z matčiny strany dokázali "zbavit" "židovského původu" (úplatky a falešná osvědčení,matriky pak nepřežily osvobození). Důvodem bylo dědovo zatčení a následné věznění v koncentračním táboře, zatčen při raziích na vysokoškolských kolejích.Naštěstí byl vězněn jako politické rukojmí a propuštěn při jednom z dílčích německých vítězstvích.Když už je politický vězeň,tak už nikdo nekoumal rasový původ,díky ger. byrokracii.Následně byl "uschován" v Baťově podniku ve Zlíně až do konce okupace.Nikdy potom nedošlo k návratu k původním rodným listům (snad díky komunistické nenávisti ke všemu židovskému). Takže nemám jak doložit svůj původ...a navíc jako modrooký skorozrzek (moje děti jsou zrzavé nebo špinavě blonďaté) nepasuji do genotypu.

Nejspokojenější jsem s tím, že jsem při životních kotrmelcích dokázal najít oporu v B-hu. Že se snažím studovat dostupnou literaturu a pokud to jde, žít v souladu s Vírou.A co se týká "ponižující" konverze k Víře...jde spíše o to, pro koho je ponižující.Pro dodržování 613ky přeci nepotřebuji nikoho "nahoře" kromě B-ha.

Dudusko, jizni morava.

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #4 kdy: 3. Listopadu 2008, 21:19:54 »
Konverze je svým způsobem důležitá, už o tom byla debata na fóru několikrát. Rozhodně to není nic, nad čím by se dalo mávnout rukou. Alespoň formální vyznání víry vyžadují i ti nejliberálnější židé (kteří za normálních okolností na halachu úplně kašlou, takže to už je co říct). Židovství zkrátka není individualistickým proudem, ale vyžaduje určitou míru kolektivu. A navíc konverze je důležitá u lidí přesně jako vy (tj. "bez papírů", takových lidí je spousta) pro získání práva na návrat do Izraele, samozřejmě že pak je možné se aktivně účastnit náboženského života obce atd.


Jako o "ponižujícím procesu" se o tom vyjádřil eleazar (ten s malým, prosím neplést se mnou, nemáme, chvála B-hu, nic společného), který za
a) tomu nerozumí
b) není žid
c) je příslušníkem sekty, která má za cíl přivádět židy ke křesťanství (Scooolie promine  ;)).

Takže to, co on "důrazně nedoporučuje", může každý žid vzít jako jednoznačné doporučení - tedy ano, jděte do toho. ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #5 kdy: 3. Listopadu 2008, 22:17:31 »
Elazar: všechno jste napsal velmi spravně až na to, že pro aliju tedy naturalizaci v Izraeli stačí jeden židovský prarodič, papírově doložený. Eventuelně pokud již není mezi živými, je dobré mít důkaz že byl/la pohřben/a na židovském hřbitově.
Kdo chce  žít v ČR může konvertovat se vším všudy, což je ale dost obtížné, a spíše složité než ponižující. Je třeba se více učit a více si organizovat život, aby člověk v denním a profesním životě příliš nenarážel na realitu.

eleazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #6 kdy: 3. Listopadu 2008, 22:19:24 »
eleazar (ten s malým, prosím neplést se mnou, nemáme, chvála B-hu, nic společného), který za
a) tomu nerozumí
= myslí si, že je ponižující podstupovat dvouletou konverzi, pro člověka, který znalosti o judaismu má dostatečné, a navíc když je ve skutečnosti žid (dudusko) a micvot dodržuje (?).

-Synové Tobijášovi a další (cca 150lidí), kteří nemohli prokázat, že jsou židé, nebyli nuceni konvertovat, jen nebyli připouštěni ku kněžství až dosud.....

-Rút také nemusela konvertovat, prostě se vrátila s Naomi a ta jí až do příštího sňatku ani nemusela sloužit jako "prostetis".

-Achiór nebyl nucen podstupovat 2letý kurs jahadut od pověřenců velekněza Jójakíma, byl obřezán a od té chvíle byl připojen k domu Jisroele.

-Velekněz J.Hyrkán (jeden z nejúspěšnějších válečníků) byl synem válečné zajatkyně. Nařizuje Tóra konverzi válečných zajatkyň? Nenařizuje.

pokračovat snad nemusím......
« Poslední změna: 3. Listopadu 2008, 22:22:10 od eleazar »

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #7 kdy: 4. Listopadu 2008, 09:56:32 »
Elazar: všechno jste napsal velmi spravně až na to, že pro aliju tedy naturalizaci v Izraeli stačí jeden židovský prarodič, papírově doložený. Eventuelně pokud již není mezi živými, je dobré mít důkaz že byl/la pohřben/a na židovském hřbitově.
Kdo chce  žít v ČR může konvertovat se vším všudy, což je ale dost obtížné, a spíše složité než ponižující. Je třeba se více učit a více si organizovat život, aby člověk v denním a profesním životě příliš nenarážel na realitu.

Pochopil jsem, že dotyčný právě tyto potřebné papíry nemá.

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #8 kdy: 4. Listopadu 2008, 09:59:44 »
eleazar (ten s malým, prosím neplést se mnou, nemáme, chvála B-hu, nic společného), který za
a) tomu nerozumí
= myslí si, že je ponižující podstupovat dvouletou konverzi, pro člověka, který znalosti o judaismu má dostatečné, a navíc když je ve skutečnosti žid (dudusko) a micvot dodržuje (?).

-Synové Tobijášovi a další (cca 150lidí), kteří nemohli prokázat, že jsou židé, nebyli nuceni konvertovat, jen nebyli připouštěni ku kněžství až dosud.....

-Rút také nemusela konvertovat, prostě se vrátila s Naomi a ta jí až do příštího sňatku ani nemusela sloužit jako "prostetis".

-Achiór nebyl nucen podstupovat 2letý kurs jahadut od pověřenců velekněza Jójakíma, byl obřezán a od té chvíle byl připojen k domu Jisroele.

-Velekněz J.Hyrkán (jeden z nejúspěšnějších válečníků) byl synem válečné zajatkyně. Nařizuje Tóra konverzi válečných zajatkyň? Nenařizuje.

pokračovat snad nemusím......

Ne nemusíš, protože nejsi žid, víš o tom prd a nic ti do toho není.
Nikdo nemluví o dvouletém kurzu, sám vidíš, že muži byli obřezni, což se dá považovat za formu gijuru. Navíc kromě psané máme ještě ústní Tóru, která tyto věci řeší (ale chápu, že ty ji neznáš). tak se do toho nepleť a šiř bludy alespoň vrámci své sekty a ne veřejně. Dík

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #9 kdy: 4. Listopadu 2008, 11:15:27 »
Pro dodržování 613ky přeci nepotřebuji nikoho "nahoře" kromě B-ha.
Mluvíte mi z duše. Přesto, pokud to bude nějak možné se o konverzi chci pokusit. A že je k tomu nutné prokázat určité znalosti, schopnosti a motivy nepovažuji vůbec za ponižující.

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #10 kdy: 4. Listopadu 2008, 13:39:11 »
Pro dodržování 613ky přeci nepotřebuji nikoho "nahoře" kromě B-ha.
Mluvíte mi z duše. Přesto, pokud to bude nějak možné se o konverzi chci pokusit. A že je k tomu nutné prokázat určité znalosti, schopnosti a motivy nepovažuji vůbec za ponižující.

To je správný přístup. Pro někoho, kdo se zkrátka na to připravuje, bude onen pohovor před Bejt dinem jen formalitou, ta doba slouží k tomu, aby si člověk uvědomil co dělá, proč to dělá, a hlavně - že už z toho nikdy nevycouvá :) K Bejt dinu jde dotyčný už vesměs jako naprosto rozhodnutý člověk.
« Poslední změna: 4. Listopadu 2008, 13:41:36 od Elazar »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #11 kdy: 4. Listopadu 2008, 14:34:26 »
Ve věci přestupu a i to slovo se mi nezdá výstižné (zní to jako přestupte si na druhé koleji do vlaku na Benešov) je přeba právě toho dlouhého období nejen učení se , ale i zvykání si na nový způsob života. Protože jak jistě víte být židem to není jenom něco se naučit, ale i podle toho žít. A to je obtížně a v galutu ještě více, než v Izraeli, proto je třeba poměrně dlouhé doby, aby se to člověk naučil a mohl u měl a chtěl podle naučeného žít.

eleazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #12 kdy: 4. Listopadu 2008, 17:12:47 »
Navíc kromě psané máme ještě ústní Tóru,
Ústní Tóra je jádrem dnešní V.Mojžíšovy.
To, co myslíš Ty, je "konvertibilní rubl" tj. není to ani ústní ani Tóra, spíše její popření.

....bludy....
Prosím?  ??? Já asi špatně rozumím.

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #13 kdy: 4. Listopadu 2008, 18:34:21 »
Navíc kromě psané máme ještě ústní Tóru,
Ústní Tóra je jádrem dnešní V.Mojžíšovy.
To, co myslíš Ty, je "konvertibilní rubl" tj. není to ani ústní ani Tóra, spíše její popření.

....bludy....
Prosím?  ??? Já asi špatně rozumím.
Pokud nechápeš, co je slovo blud, tak lékařská definice z wiki, která se mi docela líbí, je následující:

Blud je nepravdivé a nevývratné přesvědčení založené na nesprávném odvození závěru ze zevní reality.
Blud musí splňovat tyto charakteristiky:
Nepravdivost
Nevývratnost - přesvědčení daného jedince nelze vyvrátit žádnými logickými argumenty (to souhlasí)
Vliv na jednání - daný jedinec pod jeho vlivem jedná a blud je v centru pozornosti daného jedince (o tom mě přesvědčuješ každým příspěvkem)
Chorobný vznik - musí vzniknout na základě choroby (vzhedem k tomu, že vaší sektu je možné považovat za určitou formu choroby, neboť i splňuje prvky choroby, např. že se šíří velmi nakažlivě a zanechává za sebou spoušť, tak bych neřekl, že je to úplně off topic)

Blud může být individuální či kolektivní (pak jej sdílí více lidí (např. při folie adeux), také náboženství resp. víra může být některými lidmi označena za kolektivní blud)

dudusko

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #14 kdy: 6. Listopadu 2008, 21:37:22 »
Ve věci přestupu a i to slovo se mi nezdá výstižné (zní to jako přestupte si na druhé koleji do vlaku na Benešov) je přeba právě toho dlouhého období nejen učení se , ale i zvykání si na nový způsob života. Protože jak jistě víte být židem to není jenom něco se naučit, ale i podle toho žít. A to je obtížně a v galutu ještě více, než v Izraeli, proto je třeba poměrně dlouhé doby, aby se to člověk naučil a mohl u měl a chtěl podle naučeného žít.
************
Zcela souhlasím, nejde o přestup, z koleje na kolej jiného "vlaku". Identifikace s komunitou, se světonázorem spočívá ve změně priorit, v dobrovolném souhasu s něčím, co může být zpočátku přijímáno jako omezení (stravovací návyky, omezení práce, dodržování času modliteb, etc.). S přibývajícím množstvím znalostí,kontaktů a zkušeností se stáváte spokojenější sám se sebou.Ne z důvodu vlastní výlučnosti, ale ze strany poznání, jak ti před vámi dokázali běh věcí pochopit a uspořádat. A vy máte možnost se toho všeho účastnit. A tou správnou otázkou pro všechny startující je: Tohle všechno je tu i pro mne...a CO mám udělat, abych uspokojil sebe a abych uspokojil ty, kteří na moji snahu shlížejí se zájmem. A první překážkou, kterou je třeba přeskočit, je přiznání svých limitů znalostí, ochota ptát se tak, aby byly spokojeny obě strany. Děkuji, že jste dočetli až sem 8-).

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #15 kdy: 7. Listopadu 2008, 12:08:27 »
Myslím, že jste na dobré cestě a že jste to vzal za správný konec.  ;)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #16 kdy: 7. Listopadu 2008, 15:48:08 »
Myslím, že jste na dobré cestě a že jste to vzal za správný konec.  ;)
;) chi chi chi.. myslím, že Dudusko je na té cestě už déle a žádný problém s tím nemá, ale zajímalo by mě, jestli jsme poradili Chavovi - on začal tuhle debatu..  :D

Chava

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #17 kdy: 7. Listopadu 2008, 18:05:06 »
Za všetky rady a povzbudenia ďakujem. Všetky odpovede sú pre mňa dôležité a dúfam len, že ešte ďaľšie rady a povzbudenia pribudnú.
Môj problém je, že sme ochotní, celá rodina podstúpiť všetko, aby sme sa mohli vrátiť ku koreňom. U mňa je to komplikované v tom, že matka a babička neboli židovky. No teší ma, že dcéra a syn sú židia, pretože manželka je  schopná svoj pôvod vydokladovať.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #18 kdy: 7. Listopadu 2008, 18:11:46 »
 ;D ;D ;D  שׁבת שׁלום ;) ;) ;)

Elazar

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #19 kdy: 8. Listopadu 2008, 22:02:49 »
;) chi chi chi.. myslím, že Dudusko je na té cestě už déle a žádný problém s tím nemá,

A nebuď si jistý sám sebou až do dne své smrti.
Avot 2:5

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #20 kdy: 8. Listopadu 2008, 22:05:32 »
;) chi chi chi.. myslím, že Dudusko je na té cestě už déle a žádný problém s tím nemá,

A nebuď si jistý sám sebou až do dne své smrti.
Avot 2:5
:) .. to se nevylučuje..  :)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #21 kdy: 8. Listopadu 2008, 22:08:24 »
Všichni, kdo začínají a přibližují se, musí vědět, že se vydávají na dlouhou a obtížnou cestu, na které je čekají mnohá překvapení, přijemná ale i nepříjemná, zklamání a útěcha. Kdo to bere vážně, tak se každopádně dostane do situace, kdy bude mít radost z každého nového dne, z každé micvy, kterou se naučí dodržovat a z každé modlitby, kterou se naučí. Možná že se potká i s lidskými zklamáními - tehdy si musí uvědomit, že mezi člověkem a Bohem není žádný prostředník a musí vědět, že lidé se občas mýlí a nechovají se vždy tak jak by se to očekávalo.

dudusko

  • Host
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #22 kdy: 11. Listopadu 2008, 09:42:08 »

 ;) chi chi chi.. myslím, že Dudusko je na té cestě už déle a žádný problém s tím nemá,

A nebuď si jistý sám sebou až do dne své smrti.
Avot 2:5

 :) .. to se nevylučuje..  :)

Ale kdeže, problémy žijí svým vlastním životem,nikomu se nevyhýbají. Zajímavá je korelace "žádných problémů" a "jednoduchého myšlení" (viz heslo "to neřeš").
A nebýt si jistý sám sebou je skoto nezbytné pro cestu vpřed. Ovšem přehnat to,skončíte v lepčím případě u psychologa, či jiné havěti.  ;)

Offline brian04

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 28
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #23 kdy: 28. Listopadu 2009, 13:02:42 »
Dobrý den,
 
Mám na Vás prosbu, je mi 23let a nemám žádné židovské předky. Avšak o judaismus se velice zajímám, jen mám drobný problém s tím že jsem byl vychován jako "bezverec", a přibližně 4roky si pohrávám s myšlenkou o konvertování k judaismu. Dlouho jsme zvažoval zda-li ano či ne. A nyní jsme se rozhodl, že se na tuto cestu rozhodnu vkročit. můžete mi prosím pomoci kde začít??

Momentálně nemohu navštívit žádného rabína v naši zemi, protože jsme studijně v Indonesii, vracím se červenec-2010. Již jsme začal studovat základy hebrejštiny z LAMEDAW., že by to šlo rychle se říci nedá ale věřím, že pokud vytrvám tak přijde zlom ;) , samozřejmostí je znalost dějin Izraele.

Prosím pokud mi pomůžete se začátkem byl bych Vám opravdu moc vděčný. A prosím mějte se mnou trpělivost  :)


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ako naštartovať
« Odpověď #24 kdy: 28. Listopadu 2009, 19:47:26 »
ha ha.. tak na ten "zlom" ve studiu hebrejštiny s napětím čekám.. ale zatím je to pořád - velmi krásná - ale přece jen pořádná dřina..  ;D

Přečti si všechno, co je tu napsané.. Přečti si pokud možno vše, co je napsané tady:
https://web.archive.org/web/20080105051310/www.kicur.com/obsah.htm
a ber to velmi vážně..

Sežeň si sidur
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,632.0.html
A začni se učit liturgii.. je toho docela hodně..

Rabína bys navštívit měl. Akorát si nejsem úplně jistá tím, zda to nebude snazší v Indonesii než v ČR.. Podle toho, kde se pak budeš v ČR vyskytovat..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15