Autor Téma: Loayalita k nezidovskemu vladci  (Přečteno 34156 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Loayalita k nezidovskemu vladci
« kdy: 31. Října 2008, 22:52:44 »
Ucime se z Megilat Ester tomu, ze mame zachranit zivot (at to stoji co to stoji) i nezidovskemu cisari a krali, nebo je to jenom muj dojem ?
O odpoved zadam zejmena dva lidi, kterych si vazim nade vse, Zoom a rabi Seiferta.
Ono by se to dalo interpolovat i treba na ksindla Sedlacka a ksindla Stworu.

eleazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #1 kdy: 2. Listopadu 2008, 09:57:58 »
Ucime se z Megilat Ester tomu, ze mame zachranit zivot (at to stoji co to stoji) i nezidovskemu cisari a krali, nebo je to jenom muj dojem ?
O odpoved zadam zejmena dva lidi, kterych si vazim nade vse, Zoom
K tomu názoru jste došel proto, že Mordokaj "naprášill" ty eunuchy, anebo z jeného důvodu?

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #2 kdy: 2. Listopadu 2008, 15:16:50 »
Ono by se to dalo interpolovat i treba na ksindla Sedlacka a ksindla Stworu.
A to jako jak??

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #3 kdy: 2. Listopadu 2008, 15:39:49 »
A to jako jak??

Treba tak, ze by prisli k moci (jedno jakym zpusobem).
Jinak o zachrane zivota nebo o pomoci jsme tu tusim mluvili v tejakem threadu o sabatu a svatcich. To ted nechme stranou.
A spatne jsem se vyjadril hned v prvnim prispevku; topic je presnejsi : tedy, mame byt (zachrana zivota included) za vsech okolnosti loajalni vladci zeme, ve ktere zijeme ?

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #4 kdy: 2. Listopadu 2008, 15:44:16 »
A to jako jak??

Treba tak, ze by prisli k moci (jedno jakym zpusobem).
Jinak o zachrane zivota nebo o pomoci jsme tu tusim mluvili v tejakem threadu o sabatu a svatcich. To ted nechme stranou.
A spatne jsem se vyjadril hned v prvnim prispevku; topic je presnejsi : tedy, mame byt (zachrana zivota included) za vsech okolnosti loajalni vladci zeme, ve ktere zijeme ?

Ne. Stejně jako nebylo nutné být loajální k Hitlerovi, Stalinovi a podobně. Nebylo nutné být loajální k faraonovi, když nás chtěl vyhladit.
Neříkám, že je nutn jít a toho člověka odkráglovat (t by pak sneslo bouři na celý národ) ale pokud jde o loajalitu, ne. Není to nutné.

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #5 kdy: 2. Listopadu 2008, 15:48:31 »
Nebo ještě lépe.. Žid by měl být loajální občan země, stejně jako kdokoli jiný, kdo v dané zemi žije. Pokud dotyčná země o jeho loajalitu nestojí nebo ji dokonce nechce, je to její problém.
I.e. žid žijící v demokratické spoelčnosti by měl být vůči demokraticky zvolené hlavě státu loajální stejně jako kdokoli jiný, a žid žijící v nedemokratické diktatuře by měl být "loajální" k diktátorovi stejně, jako by k ní měl být "loajální" kdokoli jiný...  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #6 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:21:45 »
Pozor ted jenom teoretizuji mily Vadere a neberte to jako odpoved, Vy myslite treba, ze kdyby nejaky zid vedel, ze dustojnici chystaji atentat na Hitlera tak by ho treba mel zachranit?


Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #7 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:40:46 »
Já myslím, že by člověk, a žid zvlášť, měl používat za všech okolností zdravý rozum (má li jej). Elazar to myslím napsal jasně a srozumitelně. Pokud vládce nebo vláda o židy nestojí, nebo je přímo proti nim, nevidím absolutně žádný důvod k tomu být k této vládě či vládci loajální. Na ad absurdum příkladu zoom je to snadno pochopitelné.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Vodník

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #8 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:41:42 »
Zajímavé thema! Otázka, která pravděpodobně zaměstnává víc lidí: dostane-li se žid do situace, kdy si musí vybrat mezi loayalitou k zemi, ve které žije (předpokládejme "normální", "demokratickou" zemi, nikoli antisemitskou diktaturu), a k Israeli, co by mělo být jeho výběrem?

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #9 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:46:18 »
Hm, zkusím odpovědět otázkou: Co je to krucinál za demokratickou zemi, která dává židovi na výběr mezi loajalitou k ní a k Izraeli?
To snad dělá/dělalo jen Írán nebo komunistické Československo. A pak je odpověď jasná.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #10 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:46:46 »
Jasne , ale na tohle vsechno jsou zakony, to se neda vzdy resit selskym rozumem / musi se na to presne podle halachy i kdyz tato nekdy na prvni pohled vypada divne anebo nepochopitelne. Jiste zakon kralovstvi je zakonem, ale jen potud pokud neprekrocis svuj zakon. Je to strasne slozite.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #11 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:47:41 »
Elazar, no to je presne to za co sedi Polard v USA.

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #12 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:49:42 »
Na Pollarda jsem zrovna myslel..

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #13 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:51:59 »
Asi na to není jednotný návod a zřejmě každý se zachová podle dané konkrétní situace a její závažnosti a svého vlastního svědomí a cítění.
Řeknu li to za sebe, pokud bych byl v situaci, že bych hypoteticky měl možnost ovlivnit záchranu nebo záhubu jen jedné země (Israel, Česká republika), pak bych s největší pravděpodobností zvolil záchranu Israele. To "s největší pravděpodobností" v sobě skrývá právě tu nejistotu konkrétní situace.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Vodník

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #14 kdy: 2. Listopadu 2008, 16:59:11 »
Na Pollarda jsem zrovna myslel..
No a co? Udělal správně nebo nesprávně?

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #15 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:03:02 »
Něco podobného jsem myslel mou odpovědí Vodníkovi - pokud by se stalo to, že mi bude v ČR dán "nůž na krk" abych si vybral mezi podporou Izraele a ČR, tak to znamená, že to je s ČR asi dost špatné a že takový stát, který by si důvěru takto vynucoval, si ji snad ani nezaslouží - a pak je ta odpověď stejná... Pravděpodobně Izrael. Záleží na konkrétním člověku a situaci.

Vodník

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #16 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:07:16 »
Amerika dala Pollardovi nůž na krk?  ???

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #17 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:13:43 »
Na Pollarda jsem zrovna myslel..
No a co? Udělal správně nebo nesprávně?
To je právě to, že on byl v jiné situaci. On se zkrátka dobrovolně stal špiónem, stejně jako třeba Aldrich Ames (mj. nežid). A nechal si za to zaplatit.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #18 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:35:14 »
Zalezi na tom, kdo odpovida, American - nespravne, resp. zradil,  Izraelec - spravne (zachranil)

Vodník

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #19 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:39:45 »
Mluvíme o židovi, který je americkým občanem, nikoli o Israelci. Apropos - koho zachránil?

Elazar

  • Host
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #20 kdy: 2. Listopadu 2008, 17:53:18 »
Zalezi na tom, kdo odpovida, American - nespravne, resp. zradil,  Izraelec - spravne (zachranil)

To mi taky uniká - koho měl zachánit? Vždyť jen prodával informace, které měl. Věděl jsem, že se na Pollarda určitě dostane řada, prootže on "špiónoval" ve spojenecké zemi, nadto ve velmi spřátelené zemi - ale on je jiný případ, protože to dělal pro prachy.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #21 kdy: 2. Listopadu 2008, 18:09:13 »
NE je to pripad te dvoji loajality. Mozna, ze kdyby se zeptal nejakeho rabina, ktery zna dobre halachu, tak by to treba nedelal. Ovsem my nevime, jestli nekoho zachranil anebo ne.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #22 kdy: 2. Listopadu 2008, 18:36:14 »
Pozor ted jenom teoretizuji mily Vadere a neberte to jako odpoved, Vy myslite treba, ze kdyby nejaky zid vedel, ze dustojnici chystaji atentat na Hitlera tak by ho treba mel zachranit?

To uz jsme, moje mila Zoom, opet na urovni coby-kdyby. Jiste ze bych se znalostmi situace do Hitlera vysypal tolik zasobniku, ze by jej identifikovali jen podle DNA, jde mi spise o topic - mam byt naprosto loajalni, nez/pokud se vladce ukaze jako vrah nebo anisemita, ci cokoliv jineho ? Mel bych byt ve sve dobe loajalni prezidentu Novotnemu (priklad) ?

Rozumejte mi, lidicky, chci se velmi neumele dostat k odpovedi "loajalita ocamcad pocacad). Asi to nedokazu vysvetlit v tom stresu co ziju, snad za par dni (pravdepodobne opet ze spitalu)...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #23 kdy: 2. Listopadu 2008, 22:47:22 »
Kdepak Zoom, pravdu má Vodník. Kdyby byl Pollard Izraelec a dělal v demokratických USA špionáž pro Izrael, tak to asi není vůči přátelům extra košer, ale v praxi se to děje. I naopak.

Ale Pollard byl občan USA a dělal proti vlastní zemi špionáž za peníze. Lidsky mu rozumím, chápu ho - ale prostě tu basu si objektivně vykoledoval. Jinou věcí je, zda měl dostat tolik - ve srovnání s jinými, kteří prodali třeba Sovětů, desítky agentů CIA, kteří pak skončili na šibenici, a oni za to dostali pár let...
Jenže v tomhle opět USA jednají logicky. Udělaly z toho precedent, aby se už nikdy žádný občan USA o něco podobného nepokoušel.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Loayalita k nezidovskemu vladci
« Odpověď #24 kdy: 2. Listopadu 2008, 22:48:09 »
Zalezi na tom, kdo odpovida, American - nespravne, resp. zradil,  Izraelec - spravne (zachranil)

To mi taky uniká - koho měl zachánit? Vždyť jen prodával informace, které měl. Věděl jsem, že se na Pollarda určitě dostane řada, prootže on "špiónoval" ve spojenecké zemi, nadto ve velmi spřátelené zemi - ale on je jiný případ, protože to dělal pro prachy.

Kdyby jako občan USA (a neobčan Izraele) dělal pro Izrael proti USA špionáž zdarma, měnilo by to něco?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15