Autor Téma: Symboly v judaismu etc.  (Přečteno 46107 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #50 kdy: 25. Října 2008, 22:07:15 »
No M. Dayana bych za priklad zrovna nedavala.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #51 kdy: 25. Října 2008, 23:17:59 »
S tím Dajanem jste si fakt naběhnul. On sice uměl válčit, ale třeba "nepožádáš manželky bližního svého" pro něj bylo asi na stejné úrovni jako pro vás "nenadechneš se"...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #52 kdy: 26. Října 2008, 07:50:04 »
A kdo zato může...

Trpaslici, za vsechno muzou trpaslici.

Zoom : S temi ozdobami (da-li se to tak nazvat) -mam tomu rozumet tak, ze si z krku mam strhnout magen David (ktery nenosim jako amulet) ?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #53 kdy: 26. Října 2008, 08:15:53 »
Ja nevim, jestli si mate strhnout z krku to ci ono, ja jenom vim, ze jako trest za to, ze MUZI dali svoje ozdoby na vyrobu zlateho telete, vznikla halacha ze muzi maji utrum se sperky.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #54 kdy: 26. Října 2008, 08:44:07 »
Já si nemohu pomoct, ale podle mě prostě jakákoliv ozdoba nebo šperk, kterému se připisuje nějaký náboženský (magický, kouzelný, atd.) význam je ukázková modloslužba. Pokud žena nosí nějaký šperk proto, že se jí prostě líbí, tak s tím nemám problém. Pokud ale věří na nějakou nadpřirozenou moc té věci, pak to prostě je průšvih...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #55 kdy: 26. Října 2008, 09:17:36 »
No to jsem se toho dozvedel...
Magen David nenosim jako sperk, jako sperk jsem nosival stribrne Thorovo kladivo a prsten bojovniku Einherrjaaru (vy, kdoz znate me i moje koreny, chapete). Magen David (stribrny, narozdil od sinajskeho byka) nosim jednak jako symbol (neco jako B-hem narizenou pripominku cicit, nikoliv amulet, druhak jako propagaci (Maminko, kdo je ten pan co nam pomohl do salinky s kocarkem?  A co to ma za hvezdicku na krku ? atd. atd..)
Tak je to sperk nebo ne, Zoom ? Vite preci , ze vasemu nazoru prikladam veliky vyznam.
Scooolie, ty vis, ze amulety neuznavam a nenosim - velrybi pacicka se nosi fakt blbe  ;)

eleazar

  • Host
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #56 kdy: 26. Října 2008, 09:18:21 »
A kdo zato může...

Trpaslici, za vsechno muzou trpaslici.

Zoom : S temi ozdobami (da-li se to tak nazvat) -mam tomu rozumet tak, ze si z krku mam strhnout magen David (ktery nenosim jako amulet) ?
magen David bych dal pryč už jen kvůli verši z Ámose (viz moje debata s chaje), jestli chcete nějaký šperk, tak noste tzitzit, to je pro muže ten nejlepší šperk, a lze se jej dotýkat.....

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #57 kdy: 26. Října 2008, 09:35:14 »
Vader: No ja nejsem Vas  rabin, abych Vam neco povolovala anebo zakazovala, vim, ze existuje  tahle halacha, tak jsem vam ji napsala. Mohu ze zkusenosti rict, ze jsem v treba v Bnej Braku zadneho muze s retizky a privesky nevidela, za to treba v marokanskych synagogach muzi se sperky ne pod kosili ale i na kosili k videni jsou. Kazdy clovek ma pravo se rozhodnout halachu dodrzovat anebo ne. Proste od toho zlateho telete se sperky en gross povazuji za zenskou zalezitost a proto muzi sperky nenosi. Pokud se rozhodli tuto halachu dodrzovat.
Jestli zlato anebo stribro to neni podstatne, protoze napriklad jak znamo kure se smetanou se take neji podle prijate halachy, prestoze to neni "kuzle v mlece matky"

Scoolie: Ono to neni tak uplne jednoznacne, treba je v tom ten moment pripominky apod. Jsou take vselike kabalisticke sperky (ja je nemusim) ktere jsou akceptovany. Vy se prece k tomu sperku nemodlite, ma byt jakymsi primluvcem ve vas prospech u Nejvyssiho.


Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #58 kdy: 26. Října 2008, 10:59:09 »
Scoolie: Ono to neni tak uplne jednoznacne, treba je v tom ten moment pripominky apod. Jsou take vselike kabalisticke sperky (ja je nemusim) ktere jsou akceptovany. Vy se prece k tomu sperku nemodlite, ma byt jakymsi primluvcem ve vas prospech u Nejvyssiho.

Já tomu rozumím. Ale přesto... Jak může nějaký neživý kus hmoty být přímluvcem? A potřebuji vůbec nějakého přímluvce? Proč prostě nehovořit s Nejvyšším přímo? On zná každý záchvěv mé mysli, vše co jsem kdy udělal, neudělal, udělat měl či neměl. K čemu potřebuji někoho, kdo by mu to ještě "převyprávěl"? Anebo si mám myslet, že bez přímluvy by byl Jeho pohled na mě jiný než s přímluvou - to jistě ne, přímluva je dobrá věc, ale přece víme, že On je Spravedlivý...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #59 kdy: 26. Října 2008, 12:44:31 »
To rikaj voni, krestan, kterej se modli k Popravenemu (CLOVEKU) ?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #60 kdy: 26. Října 2008, 12:45:20 »
No proto abychom meli primluvce se chodime treba modlit na hroby ruznych spravedlivych, ne proto ze se modlime k tomu spravedlivemu ucenci apod. ale protoze prosime, aby jeho zasluhy zmirnily nase hrichy. Tedy podle soudu Nejvzssiho bychom meli dostat prisny trest, ale protoze to vime a chceme si "vylepsit profil" tim, ze jdeme na misto, kde je pohrben spravedlivy, jehoz zasluhy mohou pomoci proti nasi spatnosti. Stejne tak se chceme trochu ochranit tim, ze nosime ty amulety. Verte, ze to modlosluzba neni i kdyz to je trochu podobne ...
 

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #61 kdy: 26. Října 2008, 12:46:12 »
Vader, to neni fer co rikate, musite respektovat druheho, mel by jste si sam sobe pohrozit banem  >:(

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #62 kdy: 26. Října 2008, 12:46:40 »
Víte, nosím na krku magen David (ze zlata :)). Nenosím ji jako amulet a ani se tím nekrášlím, což je myslím jeden z hlavních účelů šperku. Nosím ho možná, jak psal Vader, jako určité veřejné a očividné přihlášení se k židovství, když už nenosím pejzy :)
A od doby, kdy mi zemřela žena nosím i její chamsu a věřte, že se vůbec necítím blbě. Prostě člověk může jen k těm věcem cítit takový citový vztah, že ho případný rozpor s halachou, kterou mimochodem málokdo z nás je schopen dodržovat na 100%, moc nevzrušuje.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #63 kdy: 26. Října 2008, 13:03:28 »
Vader, to neni fer co rikate, musite respektovat druheho, mel by jste si sam sobe pohrozit banem  >:(

Udeluju si "ty ty ty !" (Ale jen kvuli tomu, jak si vas, Zoom, vazim. Ale stejne nevim poradne proc; ja jsem za zidovskou inkvizici oznacen nebyl  ;D Opravdu jen z ucty a duvery k vam)
« Poslední změna: 26. Října 2008, 13:14:13 od Vader »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #64 kdy: 26. Října 2008, 13:05:24 »
Vader, to neni fer co rikate, musite respektovat druheho, mel by jste si sam sobe pohrozit banem  >:(


Já se na něj nemohu zlobit, on za to nemůže  ;) Est kommt der Tag a Vader se nechá pokřtít  ;D Však pamatujeme Šaula  ;)

To rikaj voni, krestan, kterej se modli k Popravenemu (CLOVEKU) ?

Popraven byl, ale vstal z mrtvých  :) Христос воскрес! (jak by řekl Vodník)
« Poslední změna: 26. Října 2008, 13:08:05 od Scooolie »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #65 kdy: 26. Října 2008, 13:10:06 »
Chtěl jsem se Zoom zeptat: Má z hlediska halachy význam, co tomu šperku/okrase člověk připisuje? Tedy je z hlediska halachického rozdíl mezi tím, kdy někdo vnímá Magen David jako skutečný amulet nosící štěstí a jiný jej bere jen jako určitý symbol toho, že je Židem, bez nadpřirozeného významu?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #66 kdy: 26. Října 2008, 13:21:35 »
Ja si myslim, ze Samuel to rekl, poctive, nehraje si na neco co neni. Nosi tu hvezdicku, protoze chce, vi ze leckterou halachu nedodrzuje a ma to pro nej citovy vyznam. Up to him. V marokance synagoze by zapadl do kolektivu a v Bnej Braku by mu take hlavu neutrhli.

Na Vasi otazku Scoolie nemam odpoved, myslim, ze to ale halacha neresi. Naopak pokud by jste treba s hvezdickou sel do nejakeho klubu kde se vyskytuji neonackove, tak uz je to problem, protoze by jste tim ohrozil svuj zivot.

Ale dejte si take ty ty ty, protoze mluvite s panem kolegou nevhodne.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #67 kdy: 26. Října 2008, 13:24:40 »
Vader, to ty ty ty jste si udelil za urazku krestanstvi.  8)

Jeste jste me dostal do situace, ze jim musim delat advokata.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #68 kdy: 26. Října 2008, 13:25:57 »
Vader, to ty ty ty jste si udelil za urazku krestanstvi.  8)

Mate pravdu v tom, ze se lidi nemaji urazet. Nejsem to nakonec ja, kdo rika ze nesnasi zlobu mezi lidmi ?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #69 kdy: 26. Října 2008, 13:30:00 »
Vader, to ty ty ty jste si udelil za urazku krestanstvi.  8)

Mate pravdu v tom, ze se lidi nemaji urazet. Nejsem to nakonec ja, kdo rika ze nesnasi zlobu mezi lidmi ?

Kdybych byl jízlivý (což samozřejmě nejsem), tak bych řekl, že mluvěj jak typický levičák - kážou toleranci, páchaj sváry. Nicméně to bych k nim byl nespravedlivý. Takže si uděluji ty-ty-ty za to, že jsem jich - hodného člověka - srovnal s levičáky  ;)

eleazar

  • Host
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #70 kdy: 26. Října 2008, 13:34:22 »
Vader, to ty ty ty jste si udelil za urazku krestanstvi.  8)

Mate pravdu v tom, ze se lidi nemaji urazet. Nejsem to nakonec ja, kdo rika ze nesnasi zlobu mezi lidmi ?
Mě to nijak neurazilo. Vader neřekl nic, co by v podstatě nebylo pravdou, jen jej poopravím, že se nemodlíme k justične zavražděnému člověku, ale modlíme se podle návodu justičně zavražděného, protože jsme přesvědčeni, že to je ta cesta, aby naše modlitby byly vyslyšeny lépe a radostněji v důsledku vlivu/moci tohoto rabína.

Elazar

  • Host
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #71 kdy: 26. Října 2008, 19:28:48 »
No je sice vse v rukou Pane, ale precejen co kdyby a pak.....
Jestli je v Izraeli víra na této úrovni, tak se pak nemůžeme divit, že Arabové vyhrávají na plné čáře :'(
Ti svému Alláhovi věří na 100% a víc.

Vzhledem k tomu, že tu sektář nosí cicit (a de facto se tím 613 micvot i B-hu vysmívá), tak mi chamsa přijde jako to nejmenší zlo :D

Elazar

  • Host
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #72 kdy: 26. Října 2008, 19:31:54 »
No je sice vse v rukou Pane, ale precejen co kdyby a pak pojistka a tak podobne. A pak prelozte si co to znamena talisman talis = modlitebni sal, man = muz, takze precejen ten modlici se muz, je to nejlepsi co muze ochranit. Ale lidi radi jeste neco navic. A podivejte se treba na takovou svatbu, proc se nosi svicky, aby  se zmatli demoni a mysleli si, ze kolem jde pohreb a neskodili.

Já to lidsky chápu, proč se to dělá (koneckonců řada křesťanů zase nosí aspoň pod košilí na krku křížek), ale stejně si myslím, že to je k ničemu. A díky tomu, že Šéf je shovívavý a vševědoucí, tak to snad přehlédne, ale jinak je to projev nedostatku víry a hledání si  náhrad. Jak to remcali na poušti? Udělej nám zobrazení, že?

Jinak démony bych rozhodně tak nepodceňoval, abych si myslel, že je ošálím tak lacino... Popravdě - mám za to, že jakýkoliv člověk bez pomoci Páně je proti nim asi jako mravenec proti botě metrákového muže.

Viděj Scooolie, vždyť oni zase věřej v démony a bubáky (a hastrmany...)  ;D
Židovství je zkrátka směr rozmanitý a stejně jako se nalezli lidé, kteří nošení jakýchkoli amuletů zakazovali nebo zakazovali uctívání některých předmětů jako amuletů (Rambam), tak byli i lidé, kterým to zas tak nevadilo.

eleazar

  • Host
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #73 kdy: 26. Října 2008, 19:34:27 »
No je sice vse v rukou Pane, ale precejen co kdyby a pak pojistka a tak podobne. A pak prelozte si co to znamena talisman talis = modlitebni sal, man = muz, takze precejen ten modlici se muz, je to nejlepsi co muze ochranit. Ale lidi radi jeste neco navic. A podivejte se treba na takovou svatbu, proc se nosi svicky, aby  se zmatli demoni a mysleli si, ze kolem jde pohreb a neskodili.

Já to lidsky chápu, proč se to dělá (koneckonců řada křesťanů zase nosí aspoň pod košilí na krku křížek), ale stejně si myslím, že to je k ničemu. A díky tomu, že Šéf je shovívavý a vševědoucí, tak to snad přehlédne, ale jinak je to projev nedostatku víry a hledání si  náhrad. Jak to remcali na poušti? Udělej nám zobrazení, že?

Jinak démony bych rozhodně tak nepodceňoval, abych si myslel, že je ošálím tak lacino... Popravdě - mám za to, že jakýkoliv člověk bez pomoci Páně je proti nim asi jako mravenec proti botě metrákového muže.

Viděj Scooolie, vždyť oni zase věřej v démony a bubáky (a hastrmany...)  ;D
Židovství je zkrátka směr rozmanitý a stejně jako se nalezli lidé, kteří nošení jakýchkoli amuletů zakazovali nebo zakazovali uctívání některých předmětů jako amuletů (Rambam), tak byli i lidé, kterým to zas tak nevadilo.
A ty na démony nevěříš?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Symboly v judaismu etc.
« Odpověď #74 kdy: 26. Října 2008, 19:35:01 »
Viděj Scooolie, vždyť oni zase věřej v démony a bubáky (a hastrmany...)  ;D
Židovství je zkrátka směr rozmanitý a stejně jako se nalezli lidé, kteří nošení jakýchkoli amuletů zakazovali nebo zakazovali uctívání některých předmětů jako amuletů (Rambam), tak byli i lidé, kterým to zas tak nevadilo.

Takže v Bibli se podle Vás nehovoří o posedlosti Zlem, o silách Zla, atd?
Mě nejde o to, zda je židovství rozmanité. To respektuji, stejně jako že křesťanství je široké jak řeka Volga při vtoku do moře. Nejde mi o to, co si myslí ten který směr či rabín. Jde mi o to, zda podle zde diskutujících je správné nosit cosi, co je jakousi náhradou za přímý vztah k Šéfovi.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15