Autor Téma: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost  (Přečteno 83213 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #125 kdy: 27. Října 2008, 18:44:29 »
Scooolie, to co jsem napsal, se s tím co říkáte, vůbec nevylučuje. Já s Vámi souhlasím v tom, co píšete, ale pokud si můj poměrně krátký příspěvek přečtete ještě jednou, uvidíte, že nikde netvrdím, že by lidé na Zemi neměli žít. Pouze se dá z kontextu pochopit, že o činnosti lidstva (všimněte si, že nehovořím o bílých, černých nebo žlutých) na této Zemi nemám valné mínění. Je to asi totéž co bych si myslel o člověku sedícím na větvi a řezajícím ji na straně blíže ke kmeni.

Já Vám nevím Samueli. Já když si porovnám stav Země před třeba 1000 nebo 2000 lety a dnes, tak vidím zcela jednoznačný posun k lepšímu. Nesrovnatelně lepší a delší život, lékařská péče, o jaké se nikdy dosud nikomu ani nesnilo. Prostě jednoznačné zlepšení.

Elazar

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #126 kdy: 27. Října 2008, 19:06:51 »
Scooolie, to co jsem napsal, se s tím co říkáte, vůbec nevylučuje. Já s Vámi souhlasím v tom, co píšete, ale pokud si můj poměrně krátký příspěvek přečtete ještě jednou, uvidíte, že nikde netvrdím, že by lidé na Zemi neměli žít. Pouze se dá z kontextu pochopit, že o činnosti lidstva (všimněte si, že nehovořím o bílých, černých nebo žlutých) na této Zemi nemám valné mínění. Je to asi totéž co bych si myslel o člověku sedícím na větvi a řezajícím ji na straně blíže ke kmeni.

Já Vám nevím Samueli. Já když si porovnám stav Země před třeba 1000 nebo 2000 lety a dnes, tak vidím zcela jednoznačný posun k lepšímu. Nesrovnatelně lepší a delší život, lékařská péče, o jaké se nikdy dosud nikomu ani nesnilo. Prostě jednoznačné zlepšení.

Nebo jednoznačné zhoršení, to zaleží na úhlu pohledu. Jistě je nerozumné dělat si ideály o středověku, kdy lidé umírali ve 40ti letech, neměli co jíst a neměli žádná práva... A pak tu jsou věci, které zkrátka tato civilizace a pokrok s sebou nese. Zdevastované životní prostředí, nesmyslné plýtvání přírodními zdroji (90% ropy např. raději spálíme, i když bez ní nevyrobíme plasty, léky apod.), civilizační nemoci.
Z pohledu člověka žijícího v Evropě v 21. století super. Z pohledu člověka žijícího jinde už ne-až-zas-tak-moc-super  a z pohledu např. plejtváků už vůbec-ne-super.  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #127 kdy: 27. Října 2008, 19:10:58 »
Nevidíte si do úst! Jaký zločin "bílé rasy"? Vypustil byste takový rasistický výrok z pusy, pokud by se hovořilo o černé nebo žluté rase?
Myslím, že ano. Proč ne?
A proč ano? Ona existuje nějaká kolektivní rasová odpovědnost?

Citovat
Nějaké zločiny "vůči planetě" neuznávám. Nejsem pantheista ani nezbožňuji planetu. Nevím, co to je "zločin proti planetě"  :o ???
Naznačil to Vader: člověk dostal Zemi do opatrování, nikoli k tomu, aby ji plundroval. A to pohříchu naše okcidentální a povýtce "bílá" civilisace dělá. Nedělají to černoši a donedávna to nedělali ani Asiati - ty jsme to "naučili" my :(.
Člověk dostal Zemi k užívání od B*ha. Takže má-li být nějaký zločin, tak jedině proti B*hu. A B*h celkem jasně v Písmu říká, co je povinností člověka a mezi hlavními povinnostmi jsou vztahy k Němu a k jiným lidem.

Citovat
Někteří příslušníci naší civilizace se jistě dopustili špatností. Stejně tak někteří příslušníci jiných civilizací.
To je jako když bolševici říkali: "Někteří soudruzi se v 50. letech dopustili chyb".
Naprosto nemístné srovnání. KSČ byla zločinecká organizace, která už ve svém programu měla třídní diktaturu, likvidaci tříd, krádeže majetku. Srovnávat toto s naší civilizací je naprostý nesmysl.

Citovat
Pokud se Vám naše civilizace nelíbí, odstěhujte se do Ruska, Saúdské Arábie nebo jinam, kde je lépe.
To je jak na Neviditelném psu: když tam kritisujete Ameriku a volnotržní kapitalismus, posílají Vás do Severní Koreje nebo na Kubu... ::) Není vyloučeno, že k tomu dojde. Ale narodil jsem se zde, rád bych tedy dožil zde. To ovšem neznamená, že budu k nešvarům této civilisace mlčet.
Ne, to není totéž. Kdybyste žil v USA a kritizoval USA s tím, že tamní civilizace je horší než jiné, tak by samozřejmě byla přirozenou rada, abyste se tedy odstěhoval tam, kde je to lepší. Já nemám nic proti kritice zdejší civilizace. Ale pokud ta kritika pokračuje tím, že jinde je to lepší a že Vám nebude líto, až tato civilizace zanikne, pak se logicky nabízí otázka: "Tak proč sakra nejdete tam, kde je lépe, když je to tu tak strašné?"

Citovat
Naše civilizace je totiž i přes některé chyby fajn. Zajistila lidem bezprecedentní blahobyt, umožnila šíření Slova Božího i svobodu si jej vybrat či odmítnout. Naše civilizace je výborná a stojí za to ji bránit. Kdo ji bránit nechce a líbí se mu jinde, ať tam jde a nekazí morálku.
Já si myslím pravý opak: to, co naše civilisace na této Zemi pokaňhala, převáží i to šíření Slova Božího (jako by Bůh k šíření svého Slova potřeboval nějakou civilisaci, natož tuhle kletou!), o "bezprecedentním blahobytu" nemluvě.
Nesmysl. Neznám žádnou lepší civilizaci. K otázce šíření B*žího slova doporučuji přečíst si Nový zákon. Jste-li tedy křesťan, tak by se Vás to mělo týkat.
A pořád nechápu, proč v této civilizaci - kterou dokonce označujete za prokletou - žijete. Kdybych o ní já měl tak špatné mínění, odstěhoval bych se jinam, kde je lépe.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #128 kdy: 27. Října 2008, 19:11:45 »
Já bych to, Scooolie, neformuloval jako jednoznačné zlepšení. Já bych tomu říkal jednoznačná změna. To, jestli změna je k lepšímu, či horšímu je pak docela relativní a každý ji může chápat jinak.
Jestli máme lepší život, než lidé v minulosti (nechci polemizovat jestli před 2000, 1000, nebo 100 lety) je pak opravdu natolik poplatné názoru každého jednotlivce, že bych se neodvážil vyslovit takto absolutní soudy.
Máte pravdu v tom, že průměrná délka života se stále prodlužuje, lékařská péče nebo spíše věda je stále na vyšší úrovni a o podobných "zlepšeních" by se dalo hovořit jistě dlouho. Ale na druhou stranu je nutné si připustit, za jakou cenu toho je dosahováno. To plundrování životního prostředí je tak akcelerované, že pokud bude v tomto tempu pokračovat, ten "lepší a delší" život se již brzy lidí moc týkat nebude.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #129 kdy: 27. Října 2008, 19:14:13 »
Scooolie, to co jsem napsal, se s tím co říkáte, vůbec nevylučuje. Já s Vámi souhlasím v tom, co píšete, ale pokud si můj poměrně krátký příspěvek přečtete ještě jednou, uvidíte, že nikde netvrdím, že by lidé na Zemi neměli žít. Pouze se dá z kontextu pochopit, že o činnosti lidstva (všimněte si, že nehovořím o bílých, černých nebo žlutých) na této Zemi nemám valné mínění. Je to asi totéž co bych si myslel o člověku sedícím na větvi a řezajícím ji na straně blíže ke kmeni.

Já Vám nevím Samueli. Já když si porovnám stav Země před třeba 1000 nebo 2000 lety a dnes, tak vidím zcela jednoznačný posun k lepšímu. Nesrovnatelně lepší a delší život, lékařská péče, o jaké se nikdy dosud nikomu ani nesnilo. Prostě jednoznačné zlepšení.

Nebo jednoznačné zhoršení, to zaleží na úhlu pohledu. Jistě je nerozumné dělat si ideály o středověku, kdy lidé umírali ve 40ti letech, neměli co jíst a neměli žádná práva... A pak tu jsou věci, které zkrátka tato civilizace a pokrok s sebou nese. Zdevastované životní prostředí, nesmyslné plýtvání přírodními zdroji (90% ropy např. raději spálíme, i když bez ní nevyrobíme plasty, léky apod.), civilizační nemoci.
Z pohledu člověka žijícího v Evropě v 21. století super. Z pohledu člověka žijícího jinde už ne-až-zas-tak-moc-super  a z pohledu např. plejtváků už vůbec-ne-super.  ;)

Pro člověka zhoršení? V čem? K čemu byly nedotčené lesy, když člověka nic praktického nepřinášely (tedy kromě zvěře a lesních plodů, které se dnes chovají, resp. pěstují průmyslově v oborách a sklenících). K čemu byly nedotčené přírodní zdroje, když z nich lidé nic neměli, protože je nedokázali využít? Lze srovnávat civilizační nemoci s morovými či cholerovými ranami?
Jak jste řekl - pro Evropana výborné. Pro jinde žijící možná ne tolik výborné, ale pořád o dost lepší. A co je mě do plejtváků?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #130 kdy: 27. Října 2008, 19:16:38 »
Ale na druhou stranu je nutné si připustit, za jakou cenu toho je dosahováno. To plundrování životního prostředí je tak akcelerované, že pokud bude v tomto tempu pokračovat, ten "lepší a delší" život se již brzy lidí moc týkat nebude.

To říkal už Malthus, že?
A já si pamatuji, jak na ZŠ nás učili, že ropa a plyn dojdou do roku 2000.
Prostě panika daleko před brodem. Jak rostou ceny surovin, vyplácí se těžba z dříve nerentabilních nalezišť, zejména z mořského dna. A tam je všeho ještě dost. A máme čas přemýšlet zatím, jak dále. Možná JEDNOU bude hůře. Ale nyní je jednoznačně nejlépe v dějinách lidstva - od vyhnání z Edenu.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #131 kdy: 27. Října 2008, 19:24:40 »
Tak já neměl tím plundrováním životního prostředí na mysli zrovna to, jak dalece jsou vyčerpatelné nebo nahraditelné energetické zdroje jako jsou ropa nebo plyn. V tom máte pravdu, že lze čekat možné alternativy. Jsou však jevy, které jsou buď v rámci současných poznatků nevratné, nebo jen velmi, velmi obtížně. Příkladem, ještě jsem nezaznamenal, že by někdo přišel na způsob, jak "zacelit" ozonovou díru resp. jak ochránit atmosféru před postupnou a celkem rychlou devastací. Rovněž to již zmiňované kácení deštných pralesů se děje v rozsahu, který není možné nahradit. Dopady na život na Zemi si snad dokážete představit. Prostě to, že lidem v bližší či vzdálenější budoucnosti se již Země jako optimální místo pro život nebude jevit, se zdá jako dost pravděpodobná realita.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #132 kdy: 27. Října 2008, 19:38:11 »
Ozonová díra se zaceluje sama. Stačilo omezit vypouštění freonů. Nicméně jí stále hodně škodí civilizační projevy, zejména provoz velkých tryskových dopravních letadel. Na druhou stranu se zapomíná na to, že obdobnou škodu udělá zcela přírodní činnost -výbuch jakékoliv větší sopky...
Nedávno jsem četl studii (ale opravdu teď nevím kde, budu usilovně hledat), že deštné pralesy jsou jedním velkým mýtem. Ve skutečnosti prý samy spotřebují přibližně stejně kyslíku, jako vyrobí. Ale samozřejmě, že se jejich vykácením mění stav povrchu země, což má vliv například na počasí. To ovšem jakákoliv lidská činnost a nedokáži říct, že by to mělo být ryze negativní. Prostě tu deštné pralesy časem budou mnohem mnohem menší.
S tou budoucností bych byl opravdu opatrný. Takhle se prorokuje již staletí a pořád to vždycky nějak dopadne  ;) Nehledě na to, že nevíme, jaký má Šéf "časový rozvrh" - třeba je plánování budoucnosti v řádech staletí vlastně zbytečné...

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #133 kdy: 27. Října 2008, 19:45:59 »
... Nehledě na to, že nevíme, jaký má Šéf "časový rozvrh" - třeba je plánování budoucnosti v řádech staletí vlastně zbytečné...
Ano, na tom se jistě shodneme :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #134 kdy: 27. Října 2008, 19:56:02 »
... Nehledě na to, že nevíme, jaký má Šéf "časový rozvrh" - třeba je plánování budoucnosti v řádech staletí vlastně zbytečné...
Ano, na tom se jistě shodneme :)

Tadyhle rebecin má jasno - maximálně 231 let a Mesiáš přijde. Tak ještě přežít ty dvě a kousek století a lidstvo má vystaráno.
Rebbetzin Jungreis: By the Year 6,000, Mashiach Has to be Here
https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/128104

Rebbetzin Esther Jungreis: Prepare for the Coming of Messiah
https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/128101

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #135 kdy: 27. Října 2008, 22:07:31 »
A proč ano? Ona existuje nějaká kolektivní rasová odpovědnost?
Proč ano? Inu, protože tuhle anomální záležitost vyprodukoval Okcident. A ten je "bílý", černoši ani mongolové nic tak obludného nevyprovokovali. Ale nevím, proč by to mělo implikovat nějakou kollektivní rasovou zodpovědnost. Není charakteristikou bílé rasy, že produkuje obludné civilisace, ale je charakteristikou obludné civilisace, že byla vytvořena na Západě bílou rasou.

Citovat
Člověk dostal Zemi k užívání od B*ha. Takže má-li být nějaký zločin, tak jedině proti B*hu. A B*h celkem jasně v Písmu říká, co je povinností člověka a mezi hlavními povinnostmi jsou vztahy k Němu a k jiným lidem.
Tak to taky vidím: vybíjení bisonů je tak potažmo zločinem proti Bohu. Dtto plejtváci, pralesy, tuleni atd.

Citovat
Naprosto nemístné srovnání. KSČ byla zločinecká organizace, která už ve svém programu měla třídní diktaturu, likvidaci tříd, krádeže majetku. Srovnávat toto s naší civilizací je naprostý nesmysl.
Nemyslím, že až takový nesmysl! Ale nemíním to rozvádět...

Citovat
Ne, to není totéž. Kdybyste žil v USA a kritizoval USA s tím, že tamní civilizace je horší než jiné, tak by samozřejmě byla přirozenou rada, abyste se tedy odstěhoval tam, kde je to lepší. Já nemám nic proti kritice zdejší civilizace. Ale pokud ta kritika pokračuje tím, že jinde je to lepší a že Vám nebude líto, až tato civilizace zanikne, pak se logicky nabízí otázka: "Tak proč sakra nejdete tam, kde je lépe, když je to tu tak strašné?"
Opakuji: protože jsem se tu narodil a vyrostl, to zaprvé. Zadruhé není dost dobře kam jít, protože okcidentální mor nakazil a rozkládá tradiční civilisace všude po světě. A ani cestu do minulosti bych nepřežil: kdyby mě někdo "přesadil" do středověku, byl bych patrně do měsíce, max. do roka mrtev. Ale to neznamená, že budu ke zločinům této civilisace mlčet, že její bezbožné cesty nebudu kritisovat a že se na nich musím podílet, ať skutky či slovy.

Citovat
Nesmysl. Neznám žádnou lepší civilizaci. K otázce šíření B*žího slova doporučuji přečíst si Nový zákon. Jste-li tedy křesťan, tak by se Vás to mělo týkat.
Na tom ani na onom se evidentně neshodneme.

Citovat
A pořád nechápu, proč v této civilizaci - kterou dokonce označujete za prokletou - žijete. Kdybych o ní já měl tak špatné mínění, odstěhoval bych se jinam, kde je lépe.
A kam? V minulém příspěvku jste mně, křesťanovi, doporučoval Saúdskou Arábii, kde je křesťanství a kostely zakázáno, takže tuto Vaši radu beru jako nadsázku.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #136 kdy: 27. Října 2008, 22:14:41 »
A proč ano? Ona existuje nějaká kolektivní rasová odpovědnost?
Proč ano? Inu, protože tuhle anomální záležitost vyprodukoval Okcident. A ten je "bílý", černoši ani mongolové nic tak obludného nevyprovokovali. Ale nevím, proč by to mělo implikovat nějakou kollektivní rasovou zodpovědnost. Není charakteristikou bílé rasy, že produkuje obludné civilisace, ale je charakteristikou obludné civilisace, že byla vytvořena na Západě bílou rasou.
Aha. Takže třeba Mongolové jsou jistě vzorem mírumilovnosti a snášenlivosti. Čingischán? Zlatá horda? Nic?

Citovat
Člověk dostal Zemi k užívání od B*ha. Takže má-li být nějaký zločin, tak jedině proti B*hu. A B*h celkem jasně v Písmu říká, co je povinností člověka a mezi hlavními povinnostmi jsou vztahy k Němu a k jiným lidem.
Tak to taky vidím: vybíjení bisonů je tak potažmo zločinem proti Bohu. Dtto plejtváci, pralesy, tuleni atd.
Najděte mi pasáž v Písmu, z níž to vyplývá.


Citovat
Ne, to není totéž. Kdybyste žil v USA a kritizoval USA s tím, že tamní civilizace je horší než jiné, tak by samozřejmě byla přirozenou rada, abyste se tedy odstěhoval tam, kde je to lepší. Já nemám nic proti kritice zdejší civilizace. Ale pokud ta kritika pokračuje tím, že jinde je to lepší a že Vám nebude líto, až tato civilizace zanikne, pak se logicky nabízí otázka: "Tak proč sakra nejdete tam, kde je lépe, když je to tu tak strašné?"
Opakuji: protože jsem se tu narodil a vyrostl, to zaprvé. Zadruhé není dost dobře kam jít, protože okcidentální mor nakazil a rozkládá tradiční civilisace všude po světě. A ani cestu do minulosti bych nepřežil: kdyby mě někdo "přesadil" do středověku, byl bych patrně do měsíce, max. do roka mrtev. Ale to neznamená, že budu ke zločinům této civilisace mlčet, že její bezbožné cesty nebudu kritisovat a že se na nich musím podílet, ať skutky či slovy.
Takže jinde to není lepší? A vůbec, proč chcete přežít v civilizaci, která je tak špatná?


Citovat
Nesmysl. Neznám žádnou lepší civilizaci. K otázce šíření B*žího slova doporučuji přečíst si Nový zákon. Jste-li tedy křesťan, tak by se Vás to mělo týkat.
Na tom ani na onom se evidentně neshodneme.
Podle Vaší víry nemá křesťan povinnost hlásat evangelium - slovem a skutkem?

Citovat
A pořád nechápu, proč v této civilizaci - kterou dokonce označujete za prokletou - žijete. Kdybych o ní já měl tak špatné mínění, odstěhoval bych se jinam, kde je lépe.
A kam? V minulém příspěvku jste mně, křesťanovi, doporučoval Saúdskou Arábii, kde je křesťanství a kostely zakázáno, takže tuto Vaši radu beru jako nadsázku.
To byla - jak jste správně poznal - nadsázka. Nicméně předpokládám, že když naše civilizace je tak příšerná, že by si přejete její zkázu, tak jistě někde jinde je lépe. Tak prostě jděte tam, kdy tady je to tak zlé. Myslím to v dobrém - prostě Vám chci pomoci  ;)

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #137 kdy: 27. Října 2008, 23:19:01 »
Aha. Takže třeba Mongolové jsou jistě vzorem mírumilovnosti a snášenlivosti. Čingischán? Zlatá horda? Nic?
Obludnost této civilisace nespočívá v její válkychtivisti nebo nesnášenlivosti, nýbrž v její dušezhoubnosti (desanktifikaci přírody a dehumanisaci člověka) a rakovinné invasivnosti. Čingischánovy massakry mi jistě nejsou a nemohou být vzorem, ale to, že se s Mongoly spojil sv. Alexandr Něvský proti západním křižákům, vypovídá o lecčems.

Citovat
vybíjení bisonů je tak potažmo zločinem proti Bohu. Dtto plejtváci, pralesy, tuleni atd.
Najděte mi pasáž v Písmu, z níž to vyplývá.
Nejznámější asi bude Genesis 1:26-28 a 2:15 - nebo myslíte, že vybíjení zvířat, devastace krajiny, pustošení lesů lze nazvat "panováním", resp. "obděláváním a střežením"? Ono by se toho našlo i víc, ale nezabývám se specificky vztahem Bible a ekologie. Je pravda, že západní křesťanství nejvíc ze všech náboženství ztratilo vnímání religiozního významu řádu přírody, a vrací se k němu v posledních dekádách, bohužel, v protetantském světě je to často ultramoderní chápání, "kosmický Kristus" a podobné blbosti. Římští katholíci apelují na benediktýnskou a františkánskou spiritualitu. Pravoslaví se tomu nikdy nevzdálilo tak jako Západ: vyčerpávajícím způsobem o tom pojednal Philip Sherrard v knize The Rape of Man and Nature, kde uvádí na podporu ještě např. Skutky 17:28 nebo Řím. 3:36. Nebo si přečtěte Žalm 104 - nedovedu si představit, že někdo, kdo skutečně rozumí tomuto textu, jde střílet bisony po tisících nebo kácet pralesy (ale co chtít po civilisaci, která po tisících a milionech vyvražďovala lidi? :()

Citovat
Opakuji: protože jsem se tu narodil a vyrostl, to zaprvé. Zadruhé není dost dobře kam jít, protože okcidentální mor nakazil a rozkládá tradiční civilisace všude po světě. A ani cestu do minulosti bych nepřežil: kdyby mě někdo "přesadil" do středověku, byl bych patrně do měsíce, max. do roka mrtev. Ale to neznamená, že budu ke zločinům této civilisace mlčet, že její bezbožné cesty nebudu kritisovat a že se na nich musím podílet, ať skutky či slovy.
Takže jinde to není lepší? A vůbec, proč chcete přežít v civilizaci, která je tak špatná?
No, jen o fous a ne nadlouho. Takže i proto. Jinde nemám co pohledávat. Zatím.

Citovat
Podle Vaší víry nemá křesťan povinnost hlásat evangelium - slovem a skutkem?
Inu - má. Ale tu povinnost chápeme asi oba jinak.

Citovat
Nicméně předpokládám, že když naše civilizace je tak příšerná, že by si přejete její zkázu, tak jistě někde jinde je lépe. Tak prostě jděte tam, kdy tady je to tak zlé. Myslím to v dobrém - prostě Vám chci pomoci  ;)
Na to jsem odpověděl výše.
« Poslední změna: 27. Října 2008, 23:30:54 od Vodník »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #138 kdy: 27. Října 2008, 23:30:06 »
Vodnik: Že bude někdo pravoslavný omlouvat Mongoly, staletí zhoubu Svaté Rusi, mě tedy ve snu nenapadlo  ;D

Ani z jednoho z citátů neplyne, že by zde by zde bylo nějaké vymezení trestu. V Písmu, kde je celý katalog příkazů a zákazů (dnes často obsolentních) včetně trestů, je zajímavé, že prostě trest za špatné chování k životnímu prostředí tam není. Řeknu Vám proč: Je podstatně méně důležitý než vztah k Bohu a lidem.
Ty nesmysly s "religiozním významem řádu přírody", "kosmickým Kristem" samozřejmě ignorujme. Držme se Písma. A tam toho moc zrovna není, že? A jak správně podotknuto - ve světě, kde se masakrují lidé po obrovských kvantech (co třeba aztécká civilizace a její rituální náboženské masakry? Také horší než ta naše?), je jaksi bizon méně důležitý...

Ještě se vrátím k tomu poměřování civilizací - přesně pro Vás byla napsána tato povídka. Je o lidech, kteří plivou na naši civilizaci a vyzdvihují jiné.
Jiří Suchánek - Humanistický koucour https://www.distance.cz/rocnik1/cislo2/03.htm


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
komentář
« Odpověď #139 kdy: 22. Listopadu 2008, 23:11:56 »
V posledním Šavua tov jsem našla zajímavý komentář k paraši Chaje sara.. Připadá mi, že to trochu souvisí s tím, o čem jsme debatovali tady..

„Avraham všechno, co měl, odkázal Jicchakovi, ale
synům svých souložnic, které měl, dal dary a ještě za
svého života je poslal pryč od svého syna Jicchaka“.
(25:5-6) Co jim Avraham dal a kam je poslal? Raši
odpovídá: Naši rabíni vysvětlují, že jim dal „nečisté
jméno“, tj. dal jim znalost a praktiky magie. Že by
Avraham, který celý život zasvětil odvádění lidí od
modlářství, poslal své vlastní potomky zpátky
k modlám?
Každý člověk má v sobě nějakou duchovnost, i když
o ní nepřemýšlí. Je otázka, co nazývá duchovností a jak
ji vyjadřuje. Lidská zkaženost je výsledkem potlačení
duchovní složky v člověku- o takových lidech říká
Talmud „zlovolníci jsou mrtví zaživa“.
Bylo řečeno, že „nejsme lidské bytosti s duchovní
zkušeností, ale duchovní bytosti s lidskou zkušeností“.
...
Na nižší úrovni se může člověk aspoň naučit být
vnímavý k toku duchovní energie.
...
Vraťme se k původní otázce, zda Avraham
neposlal své potomstvo od Ketury zpět
k modlářství. Jicchak byl jeho jediným dědicem v
tom, co tvoří základ židovského národa, ostatní
Avrahamovi potomci nikoliv. Když je tedy
Avraham poslal pryč od Jicchaka, udělal to proto,
aby si uchovali svou vlastní duchovní složku, svou
vlastní duchovní vnímavost, jíž je naučil.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #140 kdy: 23. Listopadu 2008, 00:12:45 »
No, je to zajimave. Od jednoho rabina jsem slysel nazor, ze Avraham poslal sve syny na vychod a ti dosli do Indie. Poukazoval i na slovni podobnost slov Avraham/Abraham a Brahman (kasta duchovnich).
Ale to uz s tibetskym budhismem souvisi jako kolobezka s raketoplanem, a to i presto, ze AFAIK byl Buddha Ind.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15