Autor Téma: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost  (Přečteno 85620 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #75 kdy: 23. Října 2008, 19:28:52 »
Vinetoua začal psát ve vězení, kde si přečetl knížku od Karla Postla Bílá růže..
To je pravda. Ameriku navštívil, až když měl o Vinnetouovi napsanou hezkou řádku knížek...

chaje

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #76 kdy: 23. Října 2008, 19:33:11 »
;D ;D Karla Maye jsem nikdy necitovala..  :D :D, vlastně to, co psal, ani moc neznám.. ;D

však to nebylo na tebe  ;D ale jinak nějaké citáty ze Setona sem hoď, když ten znal Indiány dobře....ráda si to přečtu


chaje

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #77 kdy: 23. Října 2008, 19:35:38 »
Vinetoua začal psát ve vězení, kde si přečetl knížku od Karla Postla Bílá růže..
To je pravda. Ameriku navštívil, až když měl o Vinnetouovi napsanou hezkou řádku knížek...

dobře, tak že Ameriku nakonec navštívil jsem nevěděla, ale ty knihy rozhodně napsal jen na základě četby...a je i známo, že jsou tam věcné chyby...podal Evropě chybný-romantický-pohled na Indiány

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #78 kdy: 23. Října 2008, 19:40:20 »
A to je duvod, proc nepisu knihy o shinto ani krestanstvi  ;D (Par blizsich poznamek a zdroju o Mayovi, jehoz pohadky mam pres to vsechno rad, jsem si dovolil prsknout na Skype Marcele, at tu neplevelime.)
« Poslední změna: 23. Října 2008, 19:45:02 od Vader »

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #79 kdy: 23. Října 2008, 19:50:50 »
tak třeba to dvanáctero, to mám opsaný...  ;D
(Je to z knihy E.T.Setona Poselství rudého muže..)

1. Je jeden Velký duch, je věčný, všemohoucí, vševědoucí, nepoznatelný.
2. Nezpodobňuj Velkého Ducha, nezobrazuj Ho jako viditelnou bytost.
3. Udržuj své slovo ve svaté počestnosti. Křivá přísaha ve jménu Velkého Ducha je hřích hodný smrti.
4. Zúčastňuj se slavností, uč se tancům, respektuj tabu, zachovávej zvyky svého kmene.
5. Cti a poslouchej svého otce a matku a jejich otce.
6. Nedopusť se vraždy.
7. Buď cudný v myšlení i skutcích.
8. Nepokradeš.
9. Nebuď chamtivý a lačný velkého bohatství.
10. Nedotkni se jedovaté ohnivé vody, která moudrého člověka mění v blázna.
11. Buď čistý ty sám, i místo, kde žiješ.
12. Miluj a zdokonaluj svůj život, zkrášluj všechny věci kolem sebe. Raduj se z plnosti svého života a naplň jej službou svému lidu. Připrav si vznešenou píseň smrti, abys ji mohl zazpívat v den, kdy přejdeš Velký předěl.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #80 kdy: 23. Října 2008, 19:59:44 »
...není lhář a nepopírá sám sebe. Proto těžko si představit, že by dával kontradiktorní přikázání Židům a indiánům...
Já si to dovedu představit docela dobře! :) Podle sv. Pavla mají pohani Zákon v srdci.
Ale tento Zákon jaksi neodporuje Zákonu B*žímu, neb Pavel hovoří o témže Zákonu.

Věřím, že nepokřtěné děti budou muset stanout před Soudem. Výsledek bude dle toho, zda hřešily. Tedy novorozeně zemřelé po porodu těžko půjde do pekla, neb těžko stihlo jakkoliv hřešit (porušovat příkázání).
Takže třeba muslimské děti, které vyznaly, že Mohammed je Prorok, zhřešily? Nebo hinduistické děti, které přinesly oběť Kálí?
Muslimské děti, které vyznaly, že Mohamed je prorok se jen mýlily. Ale zhřešit mohli něčím jiným, co odporuje přikázáním.
Hinduistické děti, které obětují démonické Kálí nepochybně porušují Desatero. Tedy hřeší.

...pevně věřím a doufám, že mě Šéf NEBUDE soudit spravedlivě podle mých skutků. Protože kdo obstojí před Jeho soudem? Já těžko...
Tak to jsme dva... :'(
Amen.

chaje

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #81 kdy: 23. Října 2008, 20:02:17 »
Marcela: tohle je zajímavé...a kterého kmene se to týká?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #82 kdy: 23. Října 2008, 20:04:01 »
tak třeba to dvanáctero, to mám opsaný...  ;D
(Je to z knihy E.T.Setona Poselství rudého muže..)

1. Je jeden Velký duch, je věčný, všemohoucí, vševědoucí, nepoznatelný.
2. Nezpodobňuj Velkého Ducha, nezobrazuj Ho jako viditelnou bytost.
3. Udržuj své slovo ve svaté počestnosti. Křivá přísaha ve jménu Velkého Ducha je hřích hodný smrti.
4. Zúčastňuj se slavností, uč se tancům, respektuj tabu, zachovávej zvyky svého kmene.
5. Cti a poslouchej svého otce a matku a jejich otce.
6. Nedopusť se vraždy.
7. Buď cudný v myšlení i skutcích.
8. Nepokradeš.
9. Nebuď chamtivý a lačný velkého bohatství.
10. Nedotkni se jedovaté ohnivé vody, která moudrého člověka mění v blázna.
11. Buď čistý ty sám, i místo, kde žiješ.
12. Miluj a zdokonaluj svůj život, zkrášluj všechny věci kolem sebe. Raduj se z plnosti svého života a naplň jej službou svému lidu. Připrav si vznešenou píseň smrti, abys ji mohl zazpívat v den, kdy přejdeš Velký předěl.

Při vší úctě k Setonovi (také jsem od něj kdysi ledacos četl a líbilo se mi to), tohle je jen takové mírně přepracované Desatero. Dokonce i to řazení přikázání celkem odpovídá  ;)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #83 kdy: 23. Října 2008, 20:23:14 »
jistě že je. Jenže on ho skutečně opisoval od indiánů, ne z Bible. O pořadí Vám nic přesného neřeknu..

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #84 kdy: 23. Října 2008, 20:23:56 »
Marcela: tohle je zajímavé...a kterého kmene se to týká?
".. sledoval jsem myšlenkové vůdce těchto kmenů .. Mým heslem bylo: " To nejlepší od nejlepších indiánů"..

"U severoamerických indiánů nás nejvíce překvapí donedávna neznámá skutečnost, že vesměs žili na úrovni náboženství srovnatelné s teokracií starých Židů. Misionáři a objevitelé z ranné doby Západu tento fakt někdy záměrně opomíjeli nebo popírali." (Garrick Mallery - Picture Writing of the American Indians - 1893, str.231)

"Nárokuji pro severoamerické Indiány uznání, že jejich náboženství je nejčistší a jejich představa o Velkém Duchu - Stvořiteli - nejvznešenější ze všech nekřesťanských vyznání, jaká kdy byla známa tomuto starému světu.
Severoameričtí indiáni nemají žádné kněze, modly a oběti, ale směřují přímo k Velkému Duchu, který je neviditelný, avšak vidí jej skrze víru. Milují Jej a uznávají Ho v pokoře  a v pravdě. Je to Duch sám, jenž vdechl duši též do svých tvorů, aby s nimi mohl žít ve společenství." (John James - My Experience with Indians - 1925, str. 67)

"Nazvat prostě tyto lidi zbožnými, by vedlo k chabé představě o skutečně hluboké zbožnosti a úctě, která prostupuje veškeré jejich chování. nejpozoruhodnější je jejich neposkvrněná poctivost, čistota úmyslů, zachování obřadů. Je to jistě spíš národ světců než horda divochů." (Irwing Washington - The Adventure of Captain Bonneville - 1837, str.171)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #85 kdy: 23. Října 2008, 20:27:00 »
jistě že je. Jenže on ho skutečně opisoval od indiánů, ne z Bible. O pořadí Vám nic přesného neřeknu..

Pak to dokazuje, že B*h na indiány nezapomněl, ale že i je seznámil s univerzálně platným Desaterem (byť se nedochovalo ve zcela stejné podobě jako u Židů, resp. křesťanů).

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #86 kdy: 23. Října 2008, 20:28:34 »
... Je to jistě spíš národ světců než horda divochů." (Irwing Washington - The Adventure of Captain Bonneville - 1837, str.171)

Mno, tohle svědčí o jistých růžových brýlích. Neznám národ, o němž by se tohle dalo prohlásit...

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #87 kdy: 23. Října 2008, 20:31:52 »
Mno, tohle svědčí o jistých růžových brýlích. Neznám národ, o němž by se tohle dalo prohlásit...
..no však vy jste tam s nima nežil.. ;D ;D, stejně jako nikdo z nás..

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #88 kdy: 23. Října 2008, 20:37:10 »
Mno, tohle svědčí o jistých růžových brýlích. Neznám národ, o němž by se tohle dalo prohlásit...
..no však vy jste tam s nima nežil.. ;D ;D, stejně jako nikdo z nás..
To je celkem jedno.  Lidská povaha je taková, že prohlásit o nějakém národu, že se blíží národu světců, je jen důkaz nesoudnosti mluvčího  ;)

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #89 kdy: 23. Října 2008, 20:57:01 »
Ad Marcela: dobré citáty. Já přidávám odkaz pro ty, co mají čas a chuť - od skutečného znalce a insidera.

Elazar

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #90 kdy: 24. Října 2008, 10:01:51 »
... Je to jistě spíš národ světců než horda divochů." (Irwing Washington - The Adventure of Captain Bonneville - 1837, str.171)

Mno, tohle svědčí o jistých růžových brýlích. Neznám národ, o němž by se tohle dalo prohlásit...


Leviticus 11:44 Já jsem Hospodin, váš Bůh. Posvěťte se a buďte svatí, neboť já jsem svatý.

Scooolie, Scooolie...  ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #91 kdy: 24. Října 2008, 10:09:59 »
... Je to jistě spíš národ světců než horda divochů." (Irwing Washington - The Adventure of Captain Bonneville - 1837, str.171)

Mno, tohle svědčí o jistých růžových brýlích. Neznám národ, o němž by se tohle dalo prohlásit...


Leviticus 11:44 Já jsem Hospodin, váš Bůh. Posvěťte se a buďte svatí, neboť já jsem svatý.

Scooolie, Scooolie...  ;D

Che che che  ;D Tohle je B*ží přikázání. Ale máte snad pocit, že by jej Izrael poslechl?? ::)

chaje

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #92 kdy: 25. Října 2008, 22:54:48 »
Ad Marcela: dobré citáty. Já přidávám odkaz pro ty, co mají čas a chuť - od skutečného znalce a insidera.
Vodníku, ráda si to přečtu...vypadá to, jak jsem jedním okem nahlídla, že tohle je o Indiánech z Plání, tj. jiné skupině, než se kterými měl co do činění Seton...
jeslti jste to četl, můžete nám v pát větách stručně shrnout podstatu jejich náboženství?

Stejně mám pocit, že ten Velký duch je násilně připodobněný představě monoteistického B-ha...ony ty texty asi vznikaly v době, kdy byly "přírodní" národy romanticky považovány za dokonalé oproti "civilizovaných" bělochům...tím nechci tvrdit, že by to bylo přesně naopak...všichni víme, co civilizovaný běloch dokáže za zvěrstva....ale není všechno černo-bílé...četla jsem záznamy lidí, co byli u některých indiánských kmenů, které zdaleka na výši nebyly, ba právě naopak....ale zároven mám i doma některé knížky od Indiánů, kde je hluboká moudrost...zdá se mi, že některé kmeny (či jen elity kmenů) byly hodně na výši, dál než běloši, a to především šamani a medicinmani, ale jiné byly hodně primitivní, a to si morálně...
ovšem otázka Velkého ducha by si zasloužila bližšího prozkoumání...podle řady vědeckých prací, vycházejích z prací lidí, kteří mezi Indiány žili a zkoumali je, Velký duch prostě není osobní B-h Indiánů, ale síla, která se může vtělit třeba i do člověka, nebo do věci...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #93 kdy: 26. Října 2008, 00:26:48 »
Stejně mám pocit, že ten Velký duch je násilně připodobněný představě monoteistického B-ha...ony ty texty asi vznikaly v době, kdy byly "přírodní" národy romanticky považovány za dokonalé oproti "civilizovaných" bělochům...

Myslím si totéž. Že často za těmi "kodexy" indiánské víry apod. stojí snaha ukázat, že to jsou lidé stejných hodnot jako běloši. Neříkám, že si to Seton nebo někdo jiný vymyslel, jen že možná zdůraznil to, co chtěli běloši slyšet a pomlčel o jiném...

...zdá se mi, že některé kmeny (či jen elity kmenů) byly hodně na výši, dál než běloši, a to především šamani a medicinmani, ale jiné byly hodně primitivní, a to si morálně...
Mohl bych poprosit o upřesnění v čem byli zmínění šamani a medicinmani některých indiánských kmenů dál než běloši?

chaje

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #94 kdy: 26. Října 2008, 05:29:37 »
Stejně mám pocit, že ten Velký duch je násilně připodobněný představě monoteistického B-ha...ony ty texty asi vznikaly v době, kdy byly "přírodní" národy romanticky považovány za dokonalé oproti "civilizovaných" bělochům...

Myslím si totéž. Že často za těmi "kodexy" indiánské víry apod. stojí snaha ukázat, že to jsou lidé stejných hodnot jako běloši. Neříkám, že si to Seton nebo někdo jiný vymyslel, jen že možná zdůraznil to, co chtěli běloši slyšet a pomlčel o jiném...

...zdá se mi, že některé kmeny (či jen elity kmenů) byly hodně na výši, dál než běloši, a to především šamani a medicinmani, ale jiné byly hodně primitivní, a to si morálně...
Mohl bych poprosit o upřesnění v čem byli zmínění šamani a medicinmani některých indiánských kmenů dál než běloši?

v úctě k přírodě (moderním termínem "ekologické" myšlení v odbě, kdy běloši masově vybíjeli bizony a drancovali přírodu), i v úctě k člověku...ale znovu opakuju, že to určitě neplatilo paušálně...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #95 kdy: 26. Října 2008, 08:41:37 »
S tou úctou k člověku bych byl zdrženlivý - indiáni vedli války stejně jako bílí. A těžko říkat, že v obecné rovině tehdy bílá civilizace neznala etiku a úctu k bližnímu svému. Jinou věcí bylo, že ti, kdo prováděli "dobytí divokého Západu" (a nejen jeho, protože boje s indiány začaly mnohem dříve) prostě  byli vzorkem bojovníků.

S tím souvisí i druhé téma. Bizoni přece nebyli vybíjeni proto, aby se za každou cenu zničila příroda. Samozřejmě, že někteří bílí je zabíjeli prostě "ze sportu", ale celkově za tím stála racionální úvaha, že kde není bizon není ani indián. Šlo prostě o vytlačování soupeře tím, že se mu sebere přirozený zdroj obživy.
« Poslední změna: 26. Října 2008, 09:23:08 od Scooolie »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #96 kdy: 26. Října 2008, 09:28:06 »
Dalajlama "Sedici Jak" stejne jako lide, kteri budou touzit po informacich, a kteri poziji Google, budou rycet blahem. Slovo "indian" se tu vyskytuje casteji, nez "budhista".
Ale v postate se nic nedeje, na foru Eretz jsme zvykli prechazet od tematu k tematu zcela volne  ;D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #97 kdy: 26. Října 2008, 10:38:17 »
S tou úctou k člověku bych byl zdrženlivý - indiáni vedli války stejně jako bílí. A těžko říkat, že v obecné rovině tehdy bílá civilizace neznala etiku a úctu k bližnímu svému. Jinou věcí bylo, že ti, kdo prováděli "dobytí divokého Západu" (a nejen jeho, protože boje s indiány začaly mnohem dříve) prostě  byli vzorkem bojovníků.

Indiáni NIKDY nevedli vyhlazovací války. NIKDE NEEXISTUJE jediné pravdivé svědectví o tom, že by se indiáni dopustili masakru (marsakr = hromadná vražda bezmocných mužů, žen a dětí nebo bojovníků, kteří se vzdali). Ale existují podrobné záznamy o nejméně tisíci masakrech, kterých se dopustili běloši na indiánech. Ano, ten vzorek populace bělošské, která se do ameriky dostala první, opravdu nebyl nějaký "lepší průměr".

ale celkově za tím stála racionální úvaha, že kde není bizon není ani indián. Šlo prostě o vytlačování soupeře tím, že se mu sebere přirozený zdroj obživy.
Celkově za tím stála absolutní necitlivost k přírodě, k životu a ke STVOŘENÍ..

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #98 kdy: 26. Října 2008, 10:43:34 »
Slovo "indian" se tu vyskytuje casteji, nez "budhista".
  ;D ;D ..to máte jedno.. s hlediska judaismu je to jedno, jestli mluvíme o indiánech nebo o tibeťanech.. ;D ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #99 kdy: 26. Října 2008, 11:11:39 »
S tou úctou k člověku bych byl zdrženlivý - indiáni vedli války stejně jako bílí. A těžko říkat, že v obecné rovině tehdy bílá civilizace neznala etiku a úctu k bližnímu svému. Jinou věcí bylo, že ti, kdo prováděli "dobytí divokého Západu" (a nejen jeho, protože boje s indiány začaly mnohem dříve) prostě  byli vzorkem bojovníků.
Indiáni NIKDY nevedli vyhlazovací války. NIKDE NEEXISTUJE jediné pravdivé svědectví o tom, že by se indiáni dopustili masakru (marsakr = hromadná vražda bezmocných mužů, žen a dětí nebo bojovníků, kteří se vzdali). Ale existují podrobné záznamy o nejméně tisíci masakrech, kterých se dopustili běloši na indiánech. Ano, ten vzorek populace bělošské, která se do ameriky dostala první, opravdu nebyl nějaký "lepší průměr".


https://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10801.html
...Jméno „Irokéz" se stalo v severních lesích synonymem pro teror. Vesnice bývaly s jejich příchodem evakuovány, často bez jakéhokoli pokusu o obranu. Nelítostně vypalovali sruby, ničili pole. Neznali slitování, nikoho nevyjímaje. Jeden anglický pozorovatel zapsal: „Tito indiáni bojovali divočeji než kdokoli jiný a vůbec nedbali opeřených šípů nepřátelských lučištníků, ale jako divocí a vzpurní hřebci pobili všechny do jednoho svými jedinými zbraněmi, které měli, v pravé ruce tomahawk, v levé oštěp."

Irokézové v boji brali i zajatce. Některé adoptovali jako náhradu za padlé bojovníky a ty zraněné, kteří byli nepotřební, vzali zpět do svých vesnic, kde je mučili. Mučení bylo velice brutální a s radostí se ho zúčastňovaly i ženy a děti, ale indiáni to brali jako normální věc, a tak byli bílí svědci mučení velice překvapeni, když viděli, že mučení zajatci se svými trýzniteli normálně komunikují bez jakéhokoli náznaku zášti nebo zloby...


O vyhlazovacích válkách mezi indiány v Latinské Americe (taky indiáni, nicméně my se bavíme předpokládám o severoamerických) nemluvě.


ale celkově za tím stála racionální úvaha, že kde není bizon není ani indián. Šlo prostě o vytlačování soupeře tím, že se mu sebere přirozený zdroj obživy.
Celkově za tím stála absolutní necitlivost k přírodě, k životu a ke STVOŘENÍ..
[/quote]
Ale o čem to mluvíte? Cílem bylo porazit indiány, obsadit jejich území a zmocnit se ho. Že to bylo necitlivé? No ano, takové prostě války jsou.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15