Autor Téma: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost  (Přečteno 87163 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #100 kdy: 26. Října 2008, 11:17:30 »
Slovo "indian" se tu vyskytuje casteji, nez "budhista".
  ;D ;D ..to máte jedno.. s hlediska judaismu je to jedno, jestli mluvíme o indiánech nebo o tibeťanech.. ;D ;D

Tak. A navíc se pořád držíme tématu - přijatelnosti/nepřijatelnosti různých jiných náboženských směrů, vyznání a hodnot.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #101 kdy: 26. Října 2008, 12:33:23 »
Pro mně je "přijatelné" jakékoli náboženství, které se mně nesnaží proti mé vůli přesvědčit o své správnosti a v případě tohoto neúspěchu mě přesvědčit, neusiluje o mou existenci.
Tou "přijatelností" rozumím to, že mohu mít a často mám pochyby o správnosti toho náboženství, jeho filosofii, jeho praktikách, jeho zákonech, ale pokud to někomu vyhovuje a důsledky tohoto náboženství se nedotýkají mně ani mých bližních, pak ať si uctívá kdokoli cokoli.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #102 kdy: 27. Října 2008, 00:25:17 »
Jo.. s tím se dá celkem souhlasit...

Jinak...mně je celkem jasné, že ze mě mluví moje vlastní nevyrovnanost s vesmírem.. Věci se děly, jak se děly a je těžko teď říkat, že se něco mělo stát jinak.. To by se pak VŠECHNO muselo stát JINAK..

Nepřipouštím možnost kolektivní viny a přesto se cítím blbě, protože to byli svým způsobem také moji předci, kteří tam ty ubohé indiány decimovali.. Proč "ubohé indiány"?? Protože byli v menšině. Protože neměli šanci. Jakkoli byli nebo nebyli vyspělí duchovně, jakkoli byli nebo nebyli stejně jako běloši občas krutí a necitelní..

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #103 kdy: 27. Října 2008, 09:15:45 »
Samuel myslím velmi pěkně napsal, které náboženství je tolerovatelné. Toleranci chápu v jejím původním smyslu, tedy jako strpění čehosi, s čím nesouhlasím, ale proti čemuž nehodlám vystupovat, resp. vystupovat mocensky (omezím se na slovní kritiku bez toho, že bych chtěl to, s čím nesouhlasím, nějak zakazovat či postihovat).

Nicméně kromě toho, že jsou náboženství tolerovatelná, tj. splňující podmínky pro to, aby bylo možné je tolerovat, jsou i náboženství netolerovatelná a konečně náboženství, která člověk považuje za obsahově správná. Tedy skupiny máme 3.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #104 kdy: 27. Října 2008, 09:36:07 »
Nepřipouštím možnost kolektivní viny a přesto se cítím blbě, protože to byli svým způsobem také moji předci, kteří tam ty ubohé indiány decimovali.. Proč "ubohé indiány"?? Protože byli v menšině. Protože neměli šanci. Jakkoli byli nebo nebyli vyspělí duchovně, jakkoli byli nebo nebyli stejně jako běloši občas krutí a necitelní..

Tento pocit viny skutečně nemám. Vím, že moji předci nikoho nedecimovali neb nikdy nebyli v Americe.
Indiánů mi líto je, jako obětí krutého zacházení a násilí. Nicméně takové jsou dějiny, s kterými nic už dělat nelze. Stejně tak mi je líto povražděných Židů nebo Arménů anebo v poválečných pogromech pobitých Němců. Ale nic s tím dělat nemohu, nikoho jsem nezabil a nemám nejmenší poznatek, že by se tohoto účastnil kterýkoliv můj předek. Takže osobní vinu si opravdu nekladu.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #105 kdy: 27. Října 2008, 10:16:42 »
Myslim, ze Samueluv prispevek by se mel "zaramovat a povesit na čestném místě " .

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #106 kdy: 27. Října 2008, 11:48:10 »
 ;)
Podle mého osobního názoru je budhismus učebnicovým důkazem geopolitiky. Lidé z tohoto konce světa (tamějšího klimatu a podmínek k životu) prostě museli vzít za své "zreligióznění" apatie a rezignace, jako určitý způsob přežití.
Zatímco v jiných končinách světa (např. na Sinai ;)) bylo posvěcen daleko aktivnější přístup k pojetí věcí transcedentních, jako modus vivendi.

Je překvapivé, jak "Indiáni", antropologicky takřka identičtí s Mongoly a dalšími národy Dálného Východu, poté co přešli přes Beringovu úžinu, jaksi "znoblesněli" ve zkazkách a bajkách o dobývání Wild West. Zatímco jejich antropologičtí bratři pustošili ve středověku východní Evropu, nikomu to nezabránilo vnímat jejich americké příbuzné jako ušlechtilé, rytířské, ba distinguované bytosti (Vinnetou, Vohkadeh, Sitting Bull, Jeronimo, apod.), jak nám je servírovali Karl May a jiní... ;D
Zatímco Čingischán k nám málem přišel z Východu, Apači a Komančové k nám přišli ze Západu... ;D

gv


Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #107 kdy: 27. Října 2008, 13:42:03 »
Pro mně je "přijatelné" jakékoli náboženství, které se mně nesnaží proti mé vůli přesvědčit o své správnosti a v případě tohoto neúspěchu mě přesvědčit, neusiluje o mou existenci.
Tou "přijatelností" rozumím to, že mohu mít a často mám pochyby o správnosti toho náboženství, jeho filosofii, jeho praktikách, jeho zákonech, ale pokud to někomu vyhovuje a důsledky tohoto náboženství se nedotýkají mně ani mých bližních, pak ať si uctívá kdokoli cokoli.
Můžete uvést pro Vás přijatelných náboženství?
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #108 kdy: 27. Října 2008, 14:54:36 »
Ja jsem tu napsala, ze by se prismevek Samuela mel zaramovat, ted kdyz to ctu jeste jednou tak trochu pochybuji, protoze treba satanisti sami se be vidi take jako nabozentsvi. Mozna v sirsim pohledu se da i povinnost krestanu provadet misii videt take jako problem. neni to vubec jednoduche.

Elazar

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #109 kdy: 27. Října 2008, 15:03:33 »
Ja jsem tu napsala, ze by se prismevek Samuela mel zaramovat, ted kdyz to ctu jeste jednou tak trochu pochybuji, protoze treba satanisti sami se be vidi take jako nabozentsvi.

To by vám satanisti dali :D
boženství... No tohle. neříkám, že všiichni, ale ti vzdělanější určitě neřeknou, že jsou náboženstvím. Spíš se z "technického" hlediska přirovnávají třeba k budhismu, tedy k určtému názorovému postoji, pohledu na svět, filosofii, pro kterou ten bůh není potřebný či v jejcih případě je dokonce nežádoucí. Taková nejmodernější teze zní, že "být satanistou je být součástí přírody, chovat se podle zákonů přírody, nikoli lidských nebo - B-že chraň - božských"  :D - že v tom mají pěkný guláš, prosím, to neříkejte mě, řekněte to jim  ;)

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #110 kdy: 27. Října 2008, 15:13:31 »
Pro mně je "přijatelné" jakékoli náboženství, které se mně nesnaží proti mé vůli přesvědčit o své správnosti a v případě tohoto neúspěchu mě přesvědčit, neusiluje o mou existenci.
Tou "přijatelností" rozumím to, že mohu mít a často mám pochyby o správnosti toho náboženství, jeho filosofii, jeho praktikách, jeho zákonech, ale pokud to někomu vyhovuje a důsledky tohoto náboženství se nedotýkají mně ani mých bližních, pak ať si uctívá kdokoli cokoli.
Můžete uvést pro Vás přijatelných náboženství?
Jistě jste si všiml jisté obecnosti mého příspěvku a slova přijatelné v uvozovkách. V tomto kontextu je těch "přijatelných" náboženství vcelku dost. Jen namátkou, již diskutovaný budhismus, taoismus, šintoismus.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #111 kdy: 27. Října 2008, 15:13:47 »
Ja jsem tu napsala, ze by se prismevek Samuela mel zaramovat, ted kdyz to ctu jeste jednou tak trochu pochybuji, protoze treba satanisti sami se be vidi take jako nabozentsvi. Mozna v sirsim pohledu se da i povinnost krestanu provadet misii videt take jako problem. neni to vubec jednoduche.

Ale to je právě ta tolerance - snášet něco, s čím hluboce nesouhlasím  ;) Snášet to, co se mi líbí, to není tolerance, to je prostě normální stav  :)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #112 kdy: 27. Října 2008, 15:38:21 »
...neni to vubec jednoduche.

Draha a mnou tolik vazena Zoom, reknete mi, co je jednoduche ?  :) Nezabijes ? To je pro vetsinu lidi splnitelne, ale co zbylych 612 micvot ? Nerypu do vas, ale do sebe, jak jsem jiz jinde rekl, zapalim si i o sabatu. Ja vim, moje slabost, muj hrich, ale co slozitejsi micvot ?

Elazar

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #113 kdy: 27. Října 2008, 15:45:40 »
Tak tak, tolerance je o tom, že "nesouhlasím s tím, v co věříš, ale kvůli tomu tě přece nezabiju". A musí na ní být vždycky dva, jednostraně to nějak nefunguje.

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #114 kdy: 27. Října 2008, 15:59:38 »
Ad chaje: nejsem žádný expert, na rozdíl od Frithjofa Schuona; mám tu od něj jednu esej v jeho sebraných spisech - The Sacred Pipe. Ten odkaz není kompletní (kvůli autorským právům), ale relevantní věci tam jsou. Citát: "The important thing to remember is that the Red Indian theism, while it is not a pluralism of the Mediterranean and „pagan“ people, does not correspond exactly to the Abrahamic monotheism either; it is more in the nature of a somewhat „fluid“ theosophy – there being no sacred Scripture – akin to Vedic and Far-Eastern conceptions." Můj názor je, že Indiáni - právě proto, že přišli přes Beringovu úžinu, jak tu psal gvodrazka - jsou "východní", "orientální" par excellence. Že na území Ameriky dorazili z geografického západu a "západní" běloši z geografického východu, nehraje příliš roli. Tady jsem se pokusil vysvětlit, proč v těchto souvislostech používám raději pojmy "Okcident" a "Orient".

Samozřejmě nelze z Velkého Ducha dělat mechanicky Boha, jak ho popisuje Bible. Ale to neznamená, že to není to samé. Nechci tu rozvádět debatu o osobním a neosobním Bohu, jelikož je to na dlouhé lokte a měli by o tom mluvit jen ti, co to znají z vlastní zkušenosti, ne ti, co si o tom něco přečetli a náhodou to pochopili. Existuje i mnoho rozdílů mezi náboženstvím různých kmenů - Indiánů z Plání, Hopiů, Irokézů... Každopádně Indiáni ctili přírodu jako projevení Velkého Ducha - Slunce, zvířata, rostliny - a příroda sama pro ně byla chrám; podle toho se k ní a v ní chovali. Bělošské vybíjení bisonů, které Scooolie pro mne nepochopitelným způsobem bagatelisuje, bylo pro ně zřejmě otřesným rouháním a i já ho považuji za zcela neomluvitelné. >:( Hopiové mají zas nějaké proroctví, že tato šílená bělošská Amerika jednoho dne skončí a vše se vrátí tam, kde to bylo před jejich příchodem.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #115 kdy: 27. Října 2008, 16:07:56 »
Bělošské vybíjení bisonů, které Scooolie pro mne nepochopitelným způsobem bagatelisuje, bylo pro ně zřejmě otřesným rouháním a i já ho považuji za zcela neomluvitelné. >:(
Já to nebagatelizuji. Jen říkám, že to byla přirozená součást tvrdé a kruté protiindiánské války. Co mám jako dělat, rozplakat se dnes nad tím, že před 130-150 lety někdo ve snaze vyhnat indiány a zabrat jejich území také vybil bizony? No vybil. Ale do té doby i od té doby se stala řada mnohem větších tragédií, než abych brečel nad bizony. Co bych pak měl dělat při vzpomínce na 1 milion povražděných Arménů - lidských bytostí?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #116 kdy: 27. Října 2008, 16:16:02 »
Nedal Sef Sefu zemi lidem k panovani, pricemz "panovanim" rozumim" rozumnou spravu propujceneho majetku ? Takhle se chova spravce ?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #117 kdy: 27. Října 2008, 16:52:18 »
Nedal Sef Sefu zemi lidem k panovani, pricemz "panovanim" rozumim" rozumnou spravu propujceneho majetku ? Takhle se chova spravce ?

A tvrdil jsme někde, že války s indiány byly rozumným panováním? Jen říkám, že byly přirozené. Člověk je svojí přirozeností hříšný, tj. má sklon páchat nedobré věci. Nedivím se proto zlu ve světě, je přirozené. Což neznamená, že s ním souhlasím a že se s ní spokojuji. Ovšem s minulostí jaksi nemám možnost nic už dělat.

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #118 kdy: 27. Října 2008, 17:12:49 »
Já to nebagatelizuji. Jen říkám, že to byla přirozená součást tvrdé a kruté protiindiánské války. Co mám jako dělat, rozplakat se dnes nad tím, že před 130-150 lety někdo ve snaze vyhnat indiány a zabrat jejich území také vybil bizony? No vybil. Ale do té doby i od té doby se stala řada mnohem větších tragédií, než abych brečel nad bizony. Co bych pak měl dělat při vzpomínce na 1 milion povražděných Arménů - lidských bytostí?
Mně to jako bagatelisování připadá, sorry. Já to považuju za jeden ze zločinů bílé rasy vůči této planetě. Jistěže vybíjení samotných Indiánů, Indů, Arménů nebo Židů je mnohem horší zločin, jenže to už jde tak nějak ruku v ruce: civilisace, která vyhlazuje Indiány, vyhlazuje s naprostou samozřejmostí i bisony. Která žene Židy do plynu, pochopitelně bez mrknutí oka kácí pralesy - fotbalové hřiště denně. Já jsem nic z toho nespáchal. Nicméně nejsem na tuto okcidentální civilisaci ani v nejmenším hrd a pyšen, a až půjde jednoho dne do kopru, nebudu pro ni plakat! Dobře jí tak, nic jiného si nezaslouží.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #119 kdy: 27. Října 2008, 18:05:59 »
Tedy Vodníku, tentokrát s Vámi na rozdíl od jiných témat souhlasím. Když si to člověk probere poctivě, tak této planetě by bez lidstva asi opravdu bylo lépe.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #120 kdy: 27. Října 2008, 18:06:08 »
Já to nebagatelizuji. Jen říkám, že to byla přirozená součást tvrdé a kruté protiindiánské války. Co mám jako dělat, rozplakat se dnes nad tím, že před 130-150 lety někdo ve snaze vyhnat indiány a zabrat jejich území také vybil bizony? No vybil. Ale do té doby i od té doby se stala řada mnohem větších tragédií, než abych brečel nad bizony. Co bych pak měl dělat při vzpomínce na 1 milion povražděných Arménů - lidských bytostí?
Mně to jako bagatelisování připadá, sorry. Já to považuju za jeden ze zločinů bílé rasy vůči této planetě. Jistěže vybíjení samotných Indiánů, Indů, Arménů nebo Židů je mnohem horší zločin, jenže to už jde tak nějak ruku v ruce: civilisace, která vyhlazuje Indiány, vyhlazuje s naprostou samozřejmostí i bisony. Která žene Židy do plynu, pochopitelně bez mrknutí oka kácí pralesy - fotbalové hřiště denně. Já jsem nic z toho nespáchal. Nicméně nejsem na tuto okcidentální civilisaci ani v nejmenším hrd a pyšen, a až půjde jednoho dne do kopru, nebudu pro ni plakat! Dobře jí tak, nic jiného si nezaslouží.

Nevidíte si do úst! Jaký zločin "bílé rasy"? Vypustil byste takový rasistický výrok z pusy, pokud by se hovořilo o černé nebo žluté rase?

Nějaké zločiny "vůči planetě" neuznávám. Nejsem pantheista ani nezbožňuji planetu. Nevím, co to je "zločin proti planetě"  :o ???

Někteří příslušníci naší civilizace se jistě dopustili špatností. Stejně tak někteří příslušníci jiných civilizací.
Pokud se Vám naše civilizace nelíbí, odstěhujte se do Ruska, Saúdské Arábie nebo jinam, kde je lépe. Popravdě - já zase nejsem hrdý na Vás. Naše civilizace je totiž i přes některé chyby fajn. Zajistila lidem bezprecedentní blahobyt, umožnila šíření Slova Božího i svobodu si jej vybrat či odmítnout. Naše civilizace je výborná a stojí za to ji bránit. Kdo ji bránit nechce a líbí se mu jinde, ať tam jde a nekazí morálku.
« Poslední změna: 27. Října 2008, 18:08:14 od Scooolie »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #121 kdy: 27. Října 2008, 18:07:34 »
Tedy Vodníku, tentokrát s Vámi na rozdíl od jiných témat souhlasím. Když si to člověk probere poctivě, tak této planetě by bez lidstva asi opravdu bylo lépe.

Při vší hluboké úctě k Vám Samueli, tohle je nesmysl. Bez lidstva by tahle planeta byla zbytečná. Je významná jen proto, že ji Bůh stvořil k tomu, aby na ní žili lidé, stvoření k obrazu Jeho. Jinak by to byl bezcenný kus vesmíru.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #122 kdy: 27. Října 2008, 18:14:03 »
Scooolie, to co jsem napsal, se s tím co říkáte, vůbec nevylučuje. Já s Vámi souhlasím v tom, co píšete, ale pokud si můj poměrně krátký příspěvek přečtete ještě jednou, uvidíte, že nikde netvrdím, že by lidé na Zemi neměli žít. Pouze se dá z kontextu pochopit, že o činnosti lidstva (všimněte si, že nehovořím o bílých, černých nebo žlutých) na této Zemi nemám valné mínění. Je to asi totéž co bych si myslel o člověku sedícím na větvi a řezajícím ji na straně blíže ke kmeni.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #123 kdy: 27. Října 2008, 18:29:27 »
Nevidíte si do úst! Jaký zločin "bílé rasy"? Vypustil byste takový rasistický výrok z pusy, pokud by se hovořilo o černé nebo žluté rase?
Myslím, že ano. Proč ne?

Citovat
Nějaké zločiny "vůči planetě" neuznávám. Nejsem pantheista ani nezbožňuji planetu. Nevím, co to je "zločin proti planetě"  :o ???
Naznačil to Vader: člověk dostal Zemi do opatrování, nikoli k tomu, aby ji plundroval. A to pohříchu naše okcidentální a povýtce "bílá" civilisace dělá. Nedělají to černoši a donedávna to nedělali ani Asiati - ty jsme to "naučili" my :(.

Citovat
Někteří příslušníci naší civilizace se jistě dopustili špatností. Stejně tak někteří příslušníci jiných civilizací.
To je jako když bolševici říkali: "Někteří soudruzi se v 50. letech dopustili chyb".

Citovat
Pokud se Vám naše civilizace nelíbí, odstěhujte se do Ruska, Saúdské Arábie nebo jinam, kde je lépe.
To je jak na Neviditelném psu: když tam kritisujete Ameriku a volnotržní kapitalismus, posílají Vás do Severní Koreje nebo na Kubu... ::) Není vyloučeno, že k tomu dojde. Ale narodil jsem se zde, rád bych tedy dožil zde. To ovšem neznamená, že budu k nešvarům této civilisace mlčet.

Citovat
Naše civilizace je totiž i přes některé chyby fajn. Zajistila lidem bezprecedentní blahobyt, umožnila šíření Slova Božího i svobodu si jej vybrat či odmítnout. Naše civilizace je výborná a stojí za to ji bránit. Kdo ji bránit nechce a líbí se mu jinde, ať tam jde a nekazí morálku.
Já si myslím pravý opak: to, co naše civilisace na této Zemi pokaňhala, převáží i to šíření Slova Božího (jako by Bůh k šíření svého Slova potřeboval nějakou civilisaci, natož tuhle kletou!), o "bezprecedentním blahobytu" nemluvě.

Vodník

  • Host
Re: Tibetský budhismus a jeho přijatelnost
« Odpověď #124 kdy: 27. Října 2008, 18:34:30 »
Ad Samuel: já jsem ale nepsal, že by byla Země lepší bez lidí. Já myslím, že tak cca do středověku to ušlo, i s lidmi, byť se už dávno nechovali tak, jak jim to Bůh nařídil. Ale od toho začátku expansivního dobývání světa Západem (a osud amerických Indiánů je jen jednou kapitolou v tomto smutném příběhu) tahle anomálie přesahuje všechny meze a zcela přirozeně musí ze světa zmizet. Horší je, že už stačila nakazit prakticky veškerá lidská společenství, se kterými přišla do styku a stala se nevymýtitelnou. Zřejmě bude muset zatáhnout oponu sám Šéf a začne účtování...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15