Autor Téma: berešit  (Přečteno 6795 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
berešit
« kdy: 28. Října 2008, 15:04:13 »
.. tolik záhad najednou, že to člověk ani nestíhá vstřebávat...

(Ohledně verše Genesis 4:7 a slova "timšel" už probíhá diskuze na LW
https://www.lamedwaw.org/phpBB2/viewtopic.php?t=142

Ale z tohodle jsem už úplně jelen...
Genesis 1:27 I stvořil Bůh člověka k obrazu svému, k obrazu Božímu stvořil jej, muže a ženu stvořil je.
Je tam jasně זָכָר וּנְקֵבָה
.. tak proč potom musel tu babu uplácat zvlášť ?? ještě jednou... ??? (Genesis 2:21,22)
« Poslední změna: 30. Října 2008, 02:03:39 od Marcela »

Elazar

  • Host
Re: berešit
« Odpověď #1 kdy: 28. Října 2008, 15:54:52 »
Narážíte na dvě zprávy o stvoření člověka? No, s tím už si lámali hlavu ledasjací komentátoři. Jedna teze zní, že druhá zpráva je pouze vysvětlením té první. krátka podle první stvořil muže a ženu a ta druhá říká jak. jednoduché, nic složitého - ale nen to tak zábavné.
Druhá teze říká, že nejprve stvořil muže a ženu jako dokonalého tvora - možná hermafrodita - zkrátka tento tvor neměl potřebu se dělit na muže a ženu, protože on byl obojí, jenže se ukázalo, že člověk měl pocit, že je sám a tak B-h tu ženskou část oddělil od té mužské, nicméně zdůraznil, že jsou dále svázáni a hlavně, že muž jednou odejde a spojí se se svou ženou atd.
Ta třetí se mi zdá nejzábavnější. Adam měl nejprve ženu, která byla stvořena stejně jako on - ale protože byla stejné povahy, odmítala se mu podřídit a to se Adamovi nelíbilo, taže ji B-h nakonec odvedl stranou a udělal mu novou, ze žebra, aby byla poddajnější a aby respektovala, že byla vzata z něj. Z té druhé se stala Eva, z té první Lilit :) A aby toho nebylo málo, ta měl mít snad ještě jednu ženu, která se jmenovala Agrat bat Machalat, což je taková vládkyně démonů, ale to byste po mě už chtěli trochu moc, to už je jiný příběh.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15