Autor Téma: Den věřícího Žida  (Přečteno 15107 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Den věřícího Žida
« kdy: 21. Května 2008, 08:29:09 »
Dobrý den a ahoj.
Chtěl bych se Vás se optat jaké jsou předpisy, postupy v běžném životě věřícího a praktikujícího Žida. Jak je to ve všední dny, jak před šabatem  a během šabatu. Jak je to o svátky, atd...Rád bych se dozvěděl  "jak se používá" sidur (co vše se čte, jak se člověk správně modlí).
Jěště prosím bych rád tu rozpoutal) debatu na téma judaik, symbolů. atd...Dík Iannis
בס"ד

Elazar

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #1 kdy: 21. Května 2008, 08:52:45 »
Vaše otázka je natolik komplexní, že na ní nelze dát jednoduchou odpověď - takže pro začátek zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Judaismus

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #2 kdy: 21. Května 2008, 09:34:09 »
 :)

Milý Iannisi Xenakisi,

až si pročtete úvod do judaismu

snažte se prokousat těmito weby:

https://www.jewfaq.org/toc.htm - faktografie a reálie judaismu
https://www.kicur.com/obsah.htm - kicur šulchan aruch: první kapitoly Vám přiblíží denní rytmus života...
https://www.olam.cz/ - zde si stáhněte starý sidur z r. 1903 (pro představu)

No a jestli jste z Prahy, tak se v sobotu v 9.00 posaďte někam dozadu do synagogy v Jeruzalémské ulici, nebo ve Staronové synagoze, chytněte se nějakého hebrejsko-anglického siduru a poslouchejte a čtěte si a poslouchejte a čtěte si ... Nikdo Vás nevyhodí. Netahejte sebou blbiny jako kudly, pivo v plechovkách, zavazadla. Odlučte se na tu dobu, co budete uvnitř od mobilu či fotoaparátu. V synagogách je každému zima na hlavu, tak dbejte aby i Vám byla zima na hlavu...

Avšak "daú, lifnej mi atem omdim..."  vždy pomněte, před kým stojíte.


A když se Vám to bude líbit...


 ;)

gv
« Poslední změna: 21. Května 2008, 09:46:58 od gvodrazka »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #3 kdy: 21. Května 2008, 10:07:56 »
V synagogách je každému zima na hlavu, tak dbejte aby i Vám byla zima na hlavu...

 ;D ;D ;D

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #4 kdy: 21. Května 2008, 17:55:54 »
Ahoj,
mockrát děkuji. Jsem naprostý lenoch..wikipedii znám a ...přitom, musím říct, judaismus je kvalitně zpracován.
Co se týče úvodů do judaismu...resp. jeden jsem četl...je pravdou, že jsem poznal dost věcí, což je dobře a je to nutné. Zajímá mne každodenní praxe. Jak je to dále s kippou ( jaké se nosí, nosíte;jestli existuje nějaký echt mustr jako rozpoznání podle kippy....:-)) Co obřízka? Jak probíhá celý proces...nemyslím z hlediska medic...a ani nechci žádné možné youtube odkazy...))...snad rozumíte...
Ohledně synagogy bych, i přesto, že nejsem z Prahy, rád přišel..jen anglicko-hebrejský sidur..anglicky trochu, možná že bych přeložil ...ale hebrejsky...nicméně opravdu rád se zúčastním..Jednou, když jsem se začínal zajímat o judaismus, koupil jsem poblíž staronové ve stánku kippu a šel do Vysoké na minchu..u dveří stáli dva policisté a ptali se jestli jsem člen žo...já nato, že ne, ale že bych rád na minchu...oni, že si mám čapnout nějakého člena a domluvit se ...já se však styděl a se svou jarmulkou jel zpátky do Loun..
Další ...)..je zde nějaký konvertita..jestli ano, mohl by mi o celém procesu...já vím, že už to tu bylo řešeno, ale ...chtěl bych vědět ten niterný proces...dík
Ohledně judaik...existuje nějaký český e-obchod...či nějaký speciální kamený pro to určený?...nebo jsem odkázaný na obchody se suvenýry ...děkuji Iannis
בס"ד

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #5 kdy: 21. Května 2008, 19:28:57 »
a jěště jednu...)
Díval jsem se na menu restaurace King Solomon..paráda...a interiér luxus..ale jedna věc je pro mne jistá...budu šetřit  a jednou za měsíc bych tam mohl zajít na kávu...snad mi zbyde na bus do Loun)..ne přeháním, ale přeci jenom Jak je to s košer rest. v ČR? Jsem člověk kavárenský, ale i hospodský, je mi jasné, že v Lounech těžko seženu více lidí, přátel..co by si rádi pokecali o Izraeli, Judaismu, ...Avšak kdybych v Praze..je možnost...?
Určitě je důležité se zúčastnit nějakého setkání..vím...chodí mi info o akcích Bejt Simcha...a já bídák jsem za celou dobu nepřijel...což hodlám napravit...
Já osobně nejsem praktikující a i ohledně b-ha mám svoji představu...dalo by se říct, že jsem skoro buddhista...až na tu nekonečnou žádost a lpění ve mne..))..Nicméně k židovství, judaismu, Židům mám těžko specifikovatelný vztah..zajisté kladný, či ...např. v často se setkávám s lidmi, někdy mne velmi překvapí jejich názory, postoje ohledně Židů, atd..., a oni, jelikož vypadám jako skoro rozený žid..dá-li se to nějak definovat..)...říkají, se ptají: A ty si Žid?...ano, jsem)...a pak ta změna... ??? chování-...
Lze se zúčatňovat akcí, b-hoslužeb, atd...po tom, co jsem psal ..?
Těším se na odpověď Iannis
בס"ד

eleazar

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #6 kdy: 22. Května 2008, 00:23:00 »
Ad Kippa
-není přikázáním Božím, je to pouze tradiční praxe
-ještě za velekněze Oniase bylo nošení klobouku symbolem zkaženosti
-barva a materiál je záležitostí vkusu, případně synagogální příslušnosti
-ultraortodoxní nosí většinou černé ze sametu
-nedrží na hlavě sama, musí se přišpendlit několika sponkami
Ad obřízka
-provádí se miminkům 8 dní po porodu
-odstraní se předkožka a uzdička
-nemá to vliv na funkci pohlavního údu
-výrazně zlepšuje intimní hygienu
-prakticky vylučuje rakovinu děložního čípku u partnerky
-nemusí jí provádět člověk s medicínským vzděláním
Ad košer strava
-nejste-li člen obce, tak jí v Čechách za rozumnou cenu nekoupíte
Ad konverze
-máte-li Bibli, tak si přečtěte Deuteronomium (to je 5.kniha od začátku), tam máte velmi stručně nastíněno, jak vypadá život žida. Jestli se v tom najdete, tak kontaktujte obec a informujte se na konverzi (počítejte s tím, že dřív než za 2  roky se z Vás žid nestane)
-Deuteronomium 6,4-5:
Slyš, Izraeli, Hospodin je náš Bůh, Hospodin jediný. Budeš milovat Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem a celou svou duší a celou svou silou.
Toto je nejdůležitějším přikázáním judaismu. Tohle by Vám mělo nejlépe prýštit přímo ze srdce.
-nezapomeňte, že každý potomek Noemův, tedy nejen židé, může a měl by udržovat určitý vztah k Bohu
Ad družba
-ve vašem okolí fungují minimálně 3 židovské obce, nemusíte jezdit až do Prahy
-v Praze je spousta proizraelských společností

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #7 kdy: 22. Května 2008, 08:39:37 »
 ;)


Milý Iannisi Xenakisi,

úplně nejdřív si to ujasněte s pomocí tohoto websitu:

https://www.convertingtojudaism.com/?wcw=google


a buďte v kontaktu s Vám nejbližší židovskou obcí. Ve svém dalším životě se neochvějně držte zásady: Nedělat nikomu to, co sám nemám rád.


Kromě King Solomon restaurantu můžete zkusit i Chabad café v Břehové ulici (kousek od Majzlovky). Je to tam útulné.


Zatím nashle ;)


gv


Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #8 kdy: 22. Května 2008, 09:28:19 »
díkec
 :)

Nevím jestli píšu na správném místě, ale není to od věci. V žádném případě nejsem obchodník..))
Občas projíždím internetové aukce a nedávno jsem koukal na náboženské předměty. Našel jsem tam čast stropu synagogy. Nevím jestli někdo z obce může poznat např. jestli je to kradené, nebo jestli se jedná o něco zvláštního...https://www.odklepnuto.cz/aukce1041163-kazetovy-strop-cast-zrusena-synagoga?actpage=1

Jinak jěště moc dík

gv...mám zato, že jsem onehdá navštívil onu kavárnu...dal jsem si tam presso a grepfruitový džus a zkoušel napsat nějaké písně do not..Byla tam pohledná a milá slečna..) Iannis
בס"ד

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #9 kdy: 29. Května 2008, 19:38:26 »
Jako celkem dostupny zdroj informaci bych pokladala Kulturni centrum zidovskeho muzea, sidli v Maiselove ul, primo proti c. 18 a prakticky kazdy vecer se tam kona nejaky  zajimavy program - kulturni, ci vzdelavaci, jen si vybrat a vstupne je take lidove, zpravidla 20 KC. https://www.jewishmuseum.cz/cz/czvkc.htm

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #10 kdy: 9. Června 2008, 14:05:36 »
Ahoj..Všem mockrát děkuji. Od té doby jsem přečetl pár knih, které mi pomohli si dotvořit takové základní schéma ohledně judaismu. Naposledy to byla kniha od Paula Spiegela: Kdo jsou Židé?- ta se mi opravdu moc líbila a zajisté souhlasím s předmluvou Erazima Koháka, že knihu přečetl skoro jedním dechem. Jinak jsem v této době úspěšně dokončil (trochu se spožděním) gymnázium a přijali mne na mou vysněnou Hudební vědu...to jen tak bokem..))Nicméně pointa je v tom, že s velkou pravděpodobností budu mít práci v Praze a budu tam teké přes týden bydlet a tudíž očekávám nějakou tu moji aktivitu v tomto směru.)
A aby toto nebylo jen monologem i dnes měl bych jednu otázku...dvě):
1) Je zde nějaký konvertita?)
2) Jak to zde vypadá ohledně výběru, chápání, zvolení si směru? Ortodoxní, konzervativní či liberální?
Děkuji Iannis
בס"ד

Elazar

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #11 kdy: 10. Června 2008, 23:14:10 »
1) Je zde nějaký konvertita?)

Třeba Karol E. Sidon. Proč?

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #12 kdy: 11. Června 2008, 09:05:50 »
Ahoj,
ok) neměl jsem namysli v ČR, ale zde ve fóru, pokud tedy pan K. Sidon nepíše zde nějaké příspěvky). Ne vše v pořádku, ptám se, rád bych si s někým pokecal o konverzi. O jeho konverzi.
Dík Iannis
בס"ד

Katarina

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #13 kdy: 7. Září 2008, 19:29:04 »
Mala by som otazocku. Moja prababicka z maminej strany bola zidovka, ja uz som bola ale vychovavana v katolickej viere.
Rada by som sa vratila spat k zidovskej viere, predpokladam spravne ze bude potrebne konvertovanie, vsak? Dakujem a prajem pekny vecer

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #14 kdy: 7. Září 2008, 20:03:15 »
Je to dost slozite, na jedne strane podle zidovske halachy (prava) jste zidovka pokud materska linie nebyla porusena. Na druhe strane nalezite k jine cirkvi, takze jako prvni krok by jste mela ukoncit sve clenstvi v te cirkvi. Nekteri rabini by zadali asi tzv. giur le chumra, tedy konverzi pro jistotu, jini by rekli OK jsi zidovka po matce. Asi by bylo dobre se poradit primo s rabinem v nejblizsi zidovske obci. Anebo vzdalenejsi, pokud je to tam prijemnejsi.

Katarina

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #15 kdy: 8. Září 2008, 19:15:26 »
Dakujem, moje clenstvo k cirkvi je ukoncene. Kedze som sa aktualne prestahovala do Prahy skusim sa spytat na rabinate. Pravdu povediac podstupenie giur le chumra by mozno bolo aj lepsie. Nastal by pre mna urcity zivotny predel.

chaje

  • Host
Re: Den věřícího Žida
« Odpověď #16 kdy: 8. Září 2008, 19:20:16 »
Katarino pokud máš doklady o původu, tak budeš přijata a nemusíš svoje bývalé členkství v církvi ani zmiňovat...pokud ho zmíníš, je možné, že ti bude nabídnut giur le chumra...tak zýleží na tobě

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15