Autor Téma: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu  (Přečteno 26618 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« kdy: 18. Září 2008, 17:24:41 »
Zdravim vas vsechny.
Uz tu byla mnohokrat kratsi ci naopak delsi vymena nazoru na zastupne znaky a psani Jmena a titulu jako "B-h, B*h" a podobne.
Vsichni, kteri chteji, se TADY mohou vyjadrit a jejich nazory budou vitany.



Vodník

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #1 kdy: 18. Září 2008, 17:35:46 »
No já mám spíš dotaz: je tu někdo, koho to uráží, když vidí "Bůh" napsané bez pomlčky? Já s tím pochopitelně problémy nemám, ale nerad bych tu dělal někomu naschvály. Pokud to nikomu (u křesťana) nevadí, rád bych se na pomlčky a hvězdičky vy* - pardon, vykašlal.

chaje

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #2 kdy: 18. Září 2008, 17:44:59 »
mě to bez pomlčky neuráží, ale já to píšu s pomlčkou, prostě ze židovského zvyku......výjimka jsou oficiální práce, kde to píšu bez pomlčky...nevidím důvod se v odborném textu primárně profilovat jako Žid, navíc nejudaisté by to považovali za překlep :-)

stejně jako nikdy nepíšu v letopočtu př. Kr., a nemám ráda  ani př. n. l. (je to skutečně NÁŠ letopočet?) pokud nepíšu nějakou oficiální práci, ale svoje poznámky, používám židovskou variantu anglických zkratek BCE a CE (Common Era , Before C.E., namísto BC a AD - Before Christ a Anno Domine)

ale jsem pro, aby si to každý psal, jak uzná za vhodné...

Pepino65

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #3 kdy: 18. Září 2008, 17:48:54 »
Na co mi rozum nestačí je to, že se zde píše bez "ů", ale jak to je, prosím, s mluveným slovem? Ať mi nikdo netvrdí, že říká B pomlčka h. To asi ne a co myšlenka, vždyť v hlavě se to slovo vyrojí tak jak je. Vysvětlíte mi to? Děkuji

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #4 kdy: 18. Září 2008, 18:21:44 »
Bez pomlcky to vyslovit lze, cestina samohlaskami dokaze setrit  ;)
Jednim z vykladu, proc psat onu pomlcku je zkratka v tom, ze ten nejvyssi titul napisete, nekdo ten papir/dopis/dokument vezme a ubali si z nej treba jointa. Dalo by se to brat jako znesveceni Jmena.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #5 kdy: 18. Září 2008, 18:22:39 »
... "B-h, B*h" ...
Protože jsem trochu poznamenaný počítači, nemohu dost dobře používat "*". Spíše by se zde hodil "?", ale to by mohlo být matoucí, takže používám "-". :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #6 kdy: 18. Září 2008, 18:24:22 »
Presne tak to dela vetzina zidu, Samueli. Nebo nahlednete do Ros Chodes; tam ten zapis najdete taky. Samozrejme nejen tam.

Proste je to vyjadrenim ucty k Nemu. Nechceme prece Jmeno znesvetit ani nahodilosti ci nedbalost, ne ?

Vodniku : to, ze nepouzivate zastupne znaky me nikterak neurazi, protoze jsem si u vast jist, ze to nemyslite rozhodne zle. Jen tu hrozi ta sekvence PRINT a joint/toaletni papir...
« Poslední změna: 18. Září 2008, 18:28:06 od Vader »

Vodník

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #7 kdy: 18. Září 2008, 18:40:40 »
Jen tu hrozi ta sekvence PRINT a joint/toaletni papir...
Vy jste asi jointa nikdy nekouřil, že ne? Resp. já nemám představu, na jaký papír by to dotyčný znesvěcovatel musel tisknout, aby z toho mohl ubalit kouřitelného jointa. To už spíš ten toilletní papír. Ale myslím, že takový rouhač by našel k obdobnému počínání schůdnější cesty než printovat kommentáře z eretzu... :D

Jinak u nás někteří obzvlášť horliví křesťané ani nevyhazují dopisní papír, na kterém je kříž, do sběru, aby nedošlo k nějakému zneuctění. Já jsem v tomto ohledu poslušný a shromažďuji "posvátný" odpad ve zvláštním kýblu, který pak pietně spálím na zahradě a popel zaryju. Mám ale svůj názor - znesvěcení je úmysl. Na samotných lidských exkrementech nic znesvěcujícího per se není a v té půdě (předepsaná likvidace) jich bude neskonale víc než někde ve spalovně nebo recyklaci papíru.

chaje

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #8 kdy: 18. Září 2008, 18:53:43 »
na papír s B-žím jménem se nesmí ani šlápnout, takže nemusí jít ani o jeho použití k nějakému účelu...proto se staré svitky Tóry, jakož i jiné už nepotřebné texty s B-žím jménem ukládají do tzv. geniz (místností při synagoze k tomu účelu) nebo se pohřbívají do země

Karels

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #9 kdy: 18. Září 2008, 19:05:36 »
Zrovna poslední práci, jsem napsal s tím B-h, tak opravdu nevím - s tím tetragramem, to chápu, je to úzus, který se dodržuje i na universitách, s tím B-h, jsem to udělal kvůli vám, židům. Já opravdu nevím, pokud budu publikovat nějaký článek, jak to mám napsat. Dobře, můžete se vyjádřit... navíc - já nejsem žid, právě tímto nejsem vázán, spíš to bylo kvůli vám židům.

Nadto mám jeden dotaz, když čtete nějakou moji věc, jak se na to díváte, když víte, že jsem křesťan? Jednak z odborného hlediska, ale i obecně... No to jsou ty židovsko-křesťanské vztahy...

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #10 kdy: 18. Září 2008, 19:18:50 »
Pánové a dámy, někde jsem napsala, že bez pomlček, protože jsem vyrostla bez pomlček, když jsem napsala, že jsem vyrostla, tam mám na mysli články, kázání a knihy rabínů Sichra a Fedra budiž jejich památka požehnána, psali bez pomlček hvězdiček a pod. Myslím, že pro české židy mohou být dostatečnou autoritou, abychom je mohli následovat. Ono se někdy může psát pomlček až běda a opravdová víra to nutně být nemusí. Nechci se nikoho dotknout, ale jestli to tak psali tito rabíni, tak je to i dnes pro nás dobré. 

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #11 kdy: 18. Září 2008, 19:45:45 »
Co se týče pomlček jejich pramenem je opisování čtyřjmeného Božího Jména, která se navíc jinak píše a jinak čte buď písmenem he nebo písmenem doles jako zkratka, aby nedošlo k jeho znvážení například že se daný list dostane na nějaké nedůstojné místo nebo třeba spadne na zem. Slovo elohim je místo s h psáno s k z týchž důvodů. Přepisovatelé Božího Jména chtějí tuto skutečnost i v překladu vyjádřit. Nicméně v překladu či v přepisu nehebrejskými písmeny již nejde o pravé Boží Jméno nýbrž o přezdívku u které nastávají různá polehčení a proto je na každém jednostlivci zdali chce či nikoliv ony pomlčky používati či nikoliv a hlavní je aby jeho srdce bylo plně s vůlí nebes.

eleazar

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #12 kdy: 18. Září 2008, 19:57:54 »
Víte co mne fascinuje na jidiškajt a na Gandalovičovi?  Ti jediní  (které znám) mají smysl pro relevanci tématu.  Jsem rád - opravdu rád, že se tu  taky mj.  řeší pomlčka / hvězdička a kawana při vyslovování a psaní jména Tatezisn Big Bosse, ale uniká mi souvislost pomlčky s Kol nidrej... Přitom pomlčka by si svůj thread / vlákénko fakt zasloužila...

Ale možná je tu na fóru zvykem probrat všechno víc zevrubně, a tak jen jedna otázka do diskuze. Koho zraňuje, že píšu Jméno, které stejně nikdo neznáme, tak jak ho píšu? B-h, bůh, Bůh, Hospodin, H-spodin ? Prosím, změř svoji bolest, dej mi to poznat a já se napravím (pokud to dokážu a nezraní to naopak mne). V opačném případě si to snad ani nezasluhuje zvláštní komentáře.  Proboha, snad nepíšete pomlčky a bez-pomlčky kvůli druhejm ? Nemělo by to bejt spíš kvůli vám? Vám samotnejm ?  :o)
Mě osobně se pomlčky a hvězdičky nelíbí. Naše základní motlitba vyjadřuje touhu po svátosti Božího Jména, a tak by je Jeho Jménu nemělo být "ubližováno".

to Jicchak: Za pravé Jméno se považuje i Jeho přepis do latinky tj. "elohim"? A v případě, že ano, nevadí tam chybějící čárky nad samohláskami?

Pepino65

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #13 kdy: 18. Září 2008, 20:31:35 »
Bez pomlcky to vyslovit lze, cestina samohlaskami dokaze setrit  ;)
Jednim z vykladu, proc psat onu pomlcku je zkratka v tom, ze ten nejvyssi titul napisete, nekdo ten papir/dopis/dokument vezme a ubali si z nej treba jointa. Dalo by se to brat jako znesveceni Jmena.

Děkuji všem za názory a za vysvětlení. Jsem to ale nenapravitelný kacíř, kdybych něměl všetečné otázky, asi by to jinak se mnou nešlo. Na papír to chápu, ale jointa si přece neubalím z monitoru 19", to by se mi mohlo z těch výparů při zapálení plastu udělat nevolno  ;D  Ano, napsal jsem tu větu tak, abyste odlehčili svým duším a zasmáli se, ale je tam i ten podtext, že v PC je to možno bez problému napsat tak, jak to skutečně je. Když bude chtít nějaký šílenec slovo boží zneužít, tak si ho doma napíše třeba ve Wordu na vagón papíru a Vás na to nebude potřebovat. Prostě v PC mi to připadá trochu jiné, avšak nejsem znalec. Jicchaku, prosím Vás, napište zda uvažuji správně, samozřejmě i vy ostatní.  ??? 

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #14 kdy: 18. Září 2008, 21:01:19 »
Nadto mám jeden dotaz, když čtete nějakou moji věc, jak se na to díváte, když víte, že jsem křesťan? Jednak z odborného hlediska, ale i obecně... No to jsou ty židovsko-křesťanské vztahy...

Hele, jsi modloslužebník, ale protože jsi celkem fajn chlapík a nikdo s tebou nechce mít zle (ani ti nechce ubližovat, ani nechce abys ubližoval ty), tak ti to nikdo nehlas neřekne  ;D A je nezdvořilé se na to ptát, protože co ti na to má kdo odpovědět?  :D

Psychický vztah k druhé straně je to zrcadlově stejný, jaký mají katolíci k židům ( když se modlí, by Šéf sejmul závoj z očí židů a dovolil jim prohlédnout)  ;)

Rudolf Sob

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #15 kdy: 18. Září 2008, 22:08:05 »
Nerad bych opakoval neco predtim uz receno, ale myslim ,ze dobre vysvetleni {v anglictine) naleznete
na www.jewfaq.org/name.htm
Pro verici Zidy Jmeno neznamena pouze pojmenovani, ale take reputaci, povest , ktera je svata.
Hvezdicky a pomlcky nemaji vztah k "brani jmena nadarmo" nybrz k nebezpeci , ze jmeno jak jednou napsane bude (treba i nahodne a neumyslne) poskozeno, zmuchlano anebo vymazano.(erasing, defacing)
To je zakazano v Deut.12:3 .
I riskovani, ze by k necemu takovemu doslo, je nutne zamezit.
Nema to k respektu k jinym lidem vubec zadny vztah, a samozrejme krestane tim (jako jinymi) pravidly nijak vazani nejsou.

achab

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #16 kdy: 18. Září 2008, 22:37:36 »

Nema to k respektu k jinym lidem vubec zadny vztah,
Dovolim si jen maličko upřesnit, Rudolfe. Souhlasím, že pomlčka směrem k lidem a respektu k nim žádný vztah nemá, nicméně vztah k lidem směrem k pomlčce je - řekl bych - rozhodující. Kdo nerespektuje(člověka), neměl by vyslovovat vůbec. Bez ohledu na pomlčku. Ale v tom jsme určitě na stejné lodi.
  Zaujalo mne, proč se domníváš, že křestan tímto Pokynem vázán není. Můžeš to maličko vysvětlit, aby nedocházelo k nedorozuměním ?  Díkes

Rudolf Sob

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #17 kdy: 19. Září 2008, 01:22:00 »
Nezbylo mi, nez se trochu zamyslet, byl bych nerad, aby nekdo v mem prispevku vyrozumnel nedostatek
respektu k jinym.
1. Nekdo drive napsal, ze pokud to jinym nevadi, tak by se radsi na pomlcku vykaslal, ja pak na to reagoval, i kdyz mozna nepresne, ze respekt k jinym lidem s tim nema co delat, samozrejme to nemyslim
vseobecne, ciste v pripade pomlcky jde spis o respekt k Pismu, Bibli, a tedy vlastne k B-hu.
I kdyz si cim dal tim vic si uvedomuju, ze se take aspon castecne jedna o respekt k lidem, kteri veri v tuto viru, a treba pro ne to dulezite je a tak tu pomlcku aspon v korespondenci s jinymi Zidy pouzivam skoro automaticky.

2. U krestanu tuto znalost nepredpokladam a proto je ani nepovazuju vazane na toto pravidlo.
Konec koncu ani sami se nevazou na vsechna Prikazani, napr. kresleni a malovani osob, vira v jednoho B-ha vs. vira v Jezise atd.,  natoz na vcelku mensi  ci mene zavazna pravidla.
To neznamena , ze je nepovazuju za respektuhodne lidi, nebo dobre lidi, nebo neco takoveho.
Mohu mit japonske pratele bez toho abych dodrzoval pravidla shintu nabozenstvi, a i moji Indicti Hindu pratele vedi , ze jim hovezi, a presto se stykame a mame pratelsky vztah. Asi bychom si mohli povidat, ktera pravidla ci prikazani sdilime s krestany, ale dnes i my (jako Zidi) spoustu pravidel nedodrzujeme tak jako tak , i kdyz o nich treba vime. A  10 Prikazani treba zname, ale treba nektera taky moc nedodrzujeme. V sobotu nakupuju ostosest, slaninu sice nejim, ale shrimpy ano.   
Ale chceme opravdu zit jako Lubavitcher chassidim ? Asi jak kdo.
Doufam, ze jsem to moc nezamotal, vim , ze k Vam, Achabe, mam uzasny respekt a mate me hluboke diky za Vasi praci.
   

Karels

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #18 kdy: 19. Září 2008, 04:52:03 »
Citovat
Hele, jsi modloslužebník, ale protože jsi celkem fajn chlapík a nikdo s tebou nechce mít zle (ani ti nechce ubližovat, ani nechce abys ubližoval ty), tak ti to nikdo nehlas neřekne A je nezdvořilé se na to ptát, protože co ti na to má kdo odpovědět?

Souhlasím, jakou jsem na to asi mohl očekávat odpověď? Máš pravdu, Scooolie.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #19 kdy: 19. Září 2008, 13:42:26 »
Citovat
Hele, jsi modloslužebník, ale protože jsi celkem fajn chlapík a nikdo s tebou nechce mít zle (ani ti nechce ubližovat, ani nechce abys ubližoval ty), tak ti to nikdo nehlas neřekne A je nezdvořilé se na to ptát, protože co ti na to má kdo odpovědět?

Souhlasím, jakou jsem na to asi mohl očekávat odpověď? Máš pravdu, Scooolie.

Jasně. Nicméně my si z toho nic dělat budeme a i nadále se budeme řídit klasickým heslem:

"Pravda je jen jedna. A tu mám já!" ... ech... Ježíš  ;)

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #20 kdy: 19. Září 2008, 13:45:41 »
Pánové a dámy, někde jsem napsala, že bez pomlček, protože jsem vyrostla bez pomlček, když jsem napsala, že jsem vyrostla, tam mám na mysli články, kázání a knihy rabínů Sichra a Fedra budiž jejich památka požehnána, psali bez pomlček hvězdiček a pod. Myslím, že pro české židy mohou být dostatečnou autoritou, abychom je mohli následovat. Ono se někdy může psát pomlček až běda a opravdová víra to nutně být nemusí. Nechci se nikoho dotknout, ale jestli to tak psali tito rabíni, tak je to i dnes pro nás dobré. 

Konečně někdo rozumnej  ;D Už dlouho jsem se tak nebavil, jako při čtení této debaty  ;D
יואל טייטלבוים

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #21 kdy: 19. Září 2008, 14:25:24 »
Dobrý den,
jeden osobní názor. Rád bych souhlasil se Zoom. Přesto, když vyslovuji nebo píši Jméno (neplatí u motlitby) polévá mě cosi jako stud, nebo jako by mi kdosi nakukoval přes rameno. Proto raději s pomlčkou.

Lechem

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #22 kdy: 19. Září 2008, 14:57:38 »
Vyborne Lechem, pokud tento pocit mate porad, tak je to dobre, s tim pocitem neustale Bozi pritomnosti mame zit stale. Takze az si zvyknete tak na tom budete skutecne. Proto ta pomlcka je zcela zbytecna.

Elazar

  • Host
Re: Pomlcky a hvezdicky ve Jmenu
« Odpověď #23 kdy: 19. Září 2008, 16:32:28 »
Víte co mne fascinuje na jidiškajt a na Gandalovičovi?  Ti jediní  (které znám) mají smysl pro relevanci tématu.  Jsem rád - opravdu rád, že se tu  taky mj.  řeší pomlčka / hvězdička a kawana při vyslovování a psaní jména Tatezisn Big Bosse, ale uniká mi souvislost pomlčky s Kol nidrej... Přitom pomlčka by si svůj thread / vlákénko fakt zasloužila...

Ale možná je tu na fóru zvykem probrat všechno víc zevrubně, a tak jen jedna otázka do diskuze. Koho zraňuje, že píšu Jméno, které stejně nikdo neznáme, tak jak ho píšu? B-h, bůh, Bůh, Hospodin, H-spodin ? Prosím, změř svoji bolest, dej mi to poznat a já se napravím (pokud to dokážu a nezraní to naopak mne). V opačném případě si to snad ani nezasluhuje zvláštní komentáře.  Proboha, snad nepíšete pomlčky a bez-pomlčky kvůli druhejm ? Nemělo by to bejt spíš kvůli vám? Vám samotnejm ?  :o)
Mě osobně se pomlčky a hvězdičky nelíbí. Naše základní motlitba vyjadřuje touhu po svátosti Božího Jména, a tak by je Jeho Jménu nemělo být "ubližováno".

to Jicchak: Za pravé Jméno se považuje i Jeho přepis do latinky tj. "elohim"? A v případě, že ano, nevadí tam chybějící čárky nad samohláskami?

Asi ne - ale jaké čárky nad samohláskami? To je zase nějaký další výmysl made in vaše sekta? ;)


Já osobně píšu s pomlčkou, ale mám pro to své důvody a nikomu nezazlívám, když to někdo tak nedělá - ovšem očekávám od druhých totéž - a myslím, že chce li někdo dát najevo repsekt či úctu ke Jménu nebo B-hu, ať to tak klidně dělá, zbytečné to není, byť v přepisu do češtiny to není tak podstatné, jako v hebrejštině (a není to nic, co by se muselo nějak extrémně řešit).

eleazar

  • Host
čárky
« Odpověď #24 kdy: 19. Září 2008, 16:47:11 »
Asi ne - ale jaké čárky nad samohláskami? To je zase nějaký další výmysl made in vaše sekta? ;)
Čárky nad samohláskami nejsou žádným mesiánským vynálezem. Běžně se do českého přepisu používají.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15