Autor Téma: Kol nidrej  (Přečteno 21817 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #25 kdy: 18. Září 2008, 12:40:58 »
Nevím, co máte všichni proti křtu?  :) Křest je rituál židovský, gjurové se také nechávají křít v mikvích. A prorok Jóchánán pokřtil mnoho farizeů, kteří ač byli striktně proti křesťanství, tak křest neodmítali.
;D Jistě uznáte, že křest ve jménu Ježíše Krista jaksi není zrovna kompatibilní s praktikováním židovství. Tedy vy jako mesián to asi neuznáte, ale myslí i to 99,9  % všech židů a 99,9 %  všech křesťanů  ;) Prostě buď je člověk nábožensky židem nebo křesťanem.
Tady se dostáváme k jádru pudla ;) To, co vadí, je Jméno Ježíše, kdyby se křtilo jen tak (jako Jóchánán) anebo ve jména dvojce Scheersson & Teitelbaum  ;D, tak by to proti tomu křtění třeba nikdo nenamítal.

Karels

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #26 kdy: 18. Září 2008, 13:37:16 »
Citovat
Osobně s vyslovením jeho jména (včetně tetragramu) problém nemám. Protože skutečné znesvěcení leží jinde. V používání Jeho jména k znesvěcujícím účelům. Zaštiťováním se Jménem při páchání nepravostí. A podobně. Nicméně respektuji, že jiní to vidí jinak. Jeho jméno tím ovšem nijak nemrzačím - české slovo "Bůh" je pojmenováním Šéfa v češtině. Stejně tak mu mohu říkat jakkoliv v jiné řeči. Pokud to není urážlivé.

S tím se naprosto ztotožňuji, v tom posledním článku jsem všude doplnil B-h, nebo b-žský s ohledem na vás, na židy, ale osobně to chápu naprosto identicky jako Scooolie.

Elazar

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #27 kdy: 18. Září 2008, 14:33:25 »
Achabe tou školou jsem měla na mysli VŠ, specializované přednášky o judaismu pro malou skupinku studentů ;) nepředpokládám, že by průměrná učitelka někde na střední byla schopná říct něco rozumného o judaismu jako takovém, a o Kol nidrej už vůbec ne

Kterou VŠ, smím li být tak zvědav?

Elazar

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #28 kdy: 18. Září 2008, 14:39:15 »
Pro mne je to opravdu velmi příjemný prožitek.
Přečetla jsem si něco více o Kol Nidrej,ale nemám pocit,že tomu rozumím.
Chtěla bych se proto zeptat:je Kol Nidrej spíš tradice?Nebo nějaká forma ochrany před bezvyznamnými sliby?
A ještě nerozumím co píše p.Staněk,podle něj je to hřích.

Kol nidrej je de facto právní akt - soud. Celá modlitba je vlastně soudní řízení. Vychází z tradice (tj. není předepsaná výslovně Tórou), dokonce z tradice poměrně pozdní a je nutno zmínit, že proti Kol nidrej řada gaonim zastávala poměrně silnou opozici (zkrátka se některým nelíbila idea, že sliby vůči B-hu je možno jen tak zrušit). Na druhou stranu, právě protože je Jom kipur dnem smíření mezi lidmi a mezi B-hem a člověkem, tak to vlastně jde  ;)

Z čehož také vyplývá, že se jedná pouze o sliby dané B-hu, vyřknuté z neuváženosti, v krizové situaci (jak nejspíše napsal Achab výše), v afektu - nikoli o sliby dané lidem, ty se plnit musí a na ně se Kol nidrej nevztahuje.

Vodník

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #29 kdy: 18. Září 2008, 15:11:51 »
Souhlasím s Vámi. Ale jsme u vzájemného respektu a ohledů. Pokud vedeme mírně nevážné nebo kontroverzní (z pohledu kterékoliv strany) náboženské debaty a operujeme Jeho jménem, pak z respektu k lidem, kterým takovéto užití Jeho jména vadí tam prostě dávám (někdy zapomenu) pomlčku. Anebo hvězdičku.
Já jakožto křesťan nemám problém s vyslovováním ničeho. Ale to by mě opravdu zajímalo, jestli to místní židy uráží, když nepoužiju hvězdičku - nechtěl byste, Scooolie, udělat na to téma anketu? Já mám s tím hvězdičkováním vůbec potíže: když chcete být slušňák, tak posílejte lidi do háje, ale posílat je do p*dele a myslet si, že jsem se použitím té hvězdičky nijak neprovinil proti dobrým mravům, to už není ani pokrytectví, to už je přímo pitomost.

achab

  • Host
Re: Kol nidrej
« Odpověď #30 kdy: 18. Září 2008, 17:13:21 »
Víte co mne fascinuje na jidiškajt a na Gandalovičovi?  Ti jediní  (které znám) mají smysl pro relevanci tématu.  Jsem rád - opravdu rád, že se tu  taky mj.  řeší pomlčka / hvězdička a kawana při vyslovování a psaní jména Tatezisn Big Bosse, ale uniká mi souvislost pomlčky s Kol nidrej... Přitom pomlčka by si svůj thread / vlákénko fakt zasloužila...

Ale možná je tu na fóru zvykem probrat všechno víc zevrubně, a tak jen jedna otázka do diskuze. Koho zraňuje, že píšu Jméno, které stejně nikdo neznáme, tak jak ho píšu? B-h, bůh, Bůh, Hospodin, H-spodin ? Prosím, změř svoji bolest, dej mi to poznat a já se napravím (pokud to dokážu a nezraní to naopak mne). V opačném případě si to snad ani nezasluhuje zvláštní komentáře.  Proboha, snad nepíšete pomlčky a bez-pomlčky kvůli druhejm ? Nemělo by to bejt spíš kvůli vám? Vám samotnejm ?  :o)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kol nidrej
« Odpověď #31 kdy: 18. Září 2008, 17:20:36 »
že se tu  taky mj.  řeší pomlčka / hvězdička a kawana při vyslovování a psaní jména Tatezisn Big Bosse, ale uniká mi souvislost pomlčky s Kol nidrej...

Pravda, mam na tom podil i ja. Ale taky bych se mohl pokusit vymluvit tim, ze kazde forum ma svoje zajete zvyklosti, no a tou nasi je probirat dohromady prubojnost munice v threadu o "prubojnosti" modlitby. Minhag je holt minhag  ;) Treba je to i tim, ze se v kratkem casovem a textovem prosturku snazime sdelit co nejvice informaci...

Citovat
Přitom pomlčka by si svůj thread / vlákénko fakt zasloužila...

To je taky pravda, neco s tim udelam. Hned.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Kol nidrej
« Odpověď #32 kdy: 18. Září 2008, 18:57:41 »
No ja nevim, me pomlcka pripada trochu too much. V hebrejstině se rika haŠEM a píše a je to v poradku. Mysim, že pro české prostředí by bylo na místě se podívat jak to psali zesnulí rabíni Sicher a Feder a to by asi měl být usus .

A k těm slibum nas žen, samozřejmě, že to za nás může vyřešit tatínek anebo manžel, ale to co je mezi námi lidmi to si musíme vyřešit samy. A tak to bylo vždy. POchopitelně, když dívenka ve svatém zanícení pravila, že celé její věno by dala na synagógu, tak jí po vysvětlení a před bejt dime toho závazku tatínek asi zbaví.

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Kol nidrej
« Odpověď #33 kdy: 23. Září 2008, 15:50:18 »
Pro mne je to opravdu velmi příjemný prožitek.
Přečetla jsem si něco více o Kol Nidrej,ale nemám pocit,že tomu rozumím.
Chtěla bych se proto zeptat:je Kol Nidrej spíš tradice?Nebo nějaká forma ochrany před bezvyznamnými sliby?
A ještě nerozumím co píše p.Staněk,podle něj je to hřích.
Zdravím, modlitba daná lidu Izraele jestliže poruší ustanovení,přikázání i zákon.Jak z meritu věci vyplívá není člověka na zemi aby před (B) nezhřešil.Proto je tu zákon ,který ukazuje zda zhřešil či ne.Ono bez zákona by to nebylo vydět.Jaksi zákon nám ukazuje naše hřichy z pohledu (B).Je něco jako požehnání z hory Gerazim a zlořečení z hory Hebal a na to se v posledních dnech dost zapomíná. Jedno není možné bez druhého.Na tom stojí víra v STVOŘITELE, která je k životu ve spravedlnost.Z víry své živa bude víra.  Moderní společenství se neobejde bez víry.Jinak není život a zákon ukazuje smrt.První byla víra Abrham uvěřil a odešel do země Kanán aby zde putoval s vírou a s (B).Uposlechl (B) a je mu to počteno na věky za spravedlnost.
                                    Není místo ani prostor ale ve skratce to snad stačí na dovysvětlenou.
                                                                        Stanek(Fanuel)

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Kol nidrej
« Odpověď #34 kdy: 23. Září 2008, 15:57:10 »
Ano, ano - další "dárek" a zároveň i nové téma najdete pod "klíčem" cicitlachim.
A ještě ad Kol nidrej – pro Zinu  - Fanánek dosud nepochopil, že Tatezisn je Jednota, Sjednocení a Jedinečnost – a namísto toho pořád hledá jen to, co nás rozlišuje a odděluje. Jím se netrap. Pro dobré pochopení Kol nidrej je dobré podívat se na ustanovení o slibech v Šulchan aruch, nebo Kicur – zítra to zkusím někde najít a pošlu-ti to – napiš mi svou mejl-adresu, děkuji.
Zdravím , poučování ja o voze a ty o koze.
                                                                         Stanek (Fanuel)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15