Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

Provozování prodejny

<< < (2/4) > >>

Elazar:
Zaměstnávání nežidů (gojů) mi nepřijde košer. Podle Tóry by i oni ěli o šabatu odpočívat, jsou li v židovských službách. Instituce takového "šábesgoje" je amorální. Co takhle dát v pátek stálou zavíračku v 15:00 nebo 16:00 - a místo toho prodávat v sobotu večer, v neděli po celý den, stejně tak o vánocích, velikonocích...

Elazar:
Na druhou stranu, pokud by to bylo tak, že obchod na šabat propůjčíte nežidům (a ti tak v obchodě budou vlastními pány), tak by to mělo být ok - ale pak je otázka, co z toho budete mít - zisk z prodaného zboží určitě ne  :D, možná tak jen nájem a zaplacení prodaného zboží, které jste předtím vy sám koupil... Zkrátka zbytečné komplikace.

eleazar:
Já bych toho šábesgoje nenajímal, raději bych otvíral v neděli.
Mimochodem, při svátcích budete muset taky zavírat, což není problém, le-ji to jeden den, ale největší problém mi přijde Pesach. Jak domutíte zaměstnance, aby si nenosili o Pesachu chometz svačinu, a ani nemluvím o zákaznících, kteří Vám můžou chodit do kvelbu s bagetami a drobit Vám tam na podlahu. To je potřeba také promyslet.

Elazar:
To není problém, neboť ten chamec není jeho majetkem a veškerého chamecu, který by se k němu mohl dostat, se zříká při bdikat chamec.

gvodrazka:
 :)
Doporučuji si přečíst článek zabývající se touto problematikou.

https://www.jlaw.com/Articles/WhyIsThisTenantDifferentfromOtherTenants.pdf

To Mr. Samuel: Ano, přesně v těchto souvislostech jsem na vláknu "Kam dál" povídal, že pro židovský život je nejlepším místem Izrael. Prostě se mi zastesklo po situaci, kdy jednoduše přijdu k hotovému ... košer restaurace, košer pekárna, košer lahůdkářství, knihkupectví, kde nebude malá krčící se vitrínka "judaica", ale kde všechno budou judaica...  ;D
Rozvinul bych to: taky to tam nebylo vždy růžové - ale to se postupně vyvinulo neúchylným a trpělivým dodržováním halachických předpisů. A troufám si mít vizi, že když se kdekoliv v galutu bude vyskytovat obec dodržující striktně halachické předpisy, postupně si na "zelené louce" vydupe vlastní fungující autonomní košer marketing... ;)

Gut šabes přátelé :)

gv

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi