Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

Provozování prodejny

(1/4) > >>

geršom:
Měl bych jeden dotaz. Schodou okolností jsem dostal možnost odkoupit zavedenou maloobchodní prodejnu. Vše by bylo prima, jen to má jeden drobný háček, prodejna má otevřeno v sobotu dopoledne.

Dost jsem nad tím uvažoval - je mi jasné že provozovat živnost v sobotu, je nepřípustné. Co ale v pátek - měla být pohyblivá zavírací hodina?

Neumím si moc představit prodejnu, která zavírá v pátek pokaždé jindy. :-)

Jakými pravidly se taková věc řídí? Liší se situace pokud by prodejnu vedl někdo jiný a já jí vlastnil?

Vůbec tu nechci chytračit - obecně mě příjde že je to asi neslučitelné, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by žádní věřící židé u nás či jinde, prodejny neprovozovali. Řešil z vás někdo podobný problém?

Vím, že například některé obchodní centra v Praze - například Palác Flora je vlastněná Izraelci (a určitě minimálně jejich část je věřící - natrefil jsem tam na ně když se prováděla kolaudace a jejich kaftany tam byly k nepřehlédnutí) a rozhodně to tam v sobotu zavřené není.

díky moc za radu či názor

Geršom



Vader:
Gersome, nedam vam asi/urcite spravnou halachickou radu, ale ve strucnosti sdelim podobny pribeh ze zivota.
Pratele, zidovsky par, maji obchudek. Otevreno je i v patek vecer (po vychodu hvezd v zime) stejne jako v sobotu dopoledne. Oni to resi tim, ze za obchod je odpovedny gojsky provozni a maji gojsky personal.
Nakolik je to ale koser si netroufnu rict. Troufnu si ale odhadnout, ze behem par dni se dockate fudovanych halachickych nazoru.

Karels:
Geršome, no já hledám zrovna na sobotu nějakou brigádu, škoda, že to není v Olomouci....  :) Navrhuju, pokud jste nejenom majitel, ale také tam i prodáváte a nechcete přestoupit šabat, najmout na sobotu nějaké brigádníky, stejně třeba na pátek tak od 12 hodin. Vysokoškoláků, kteří si chtějí přivydělat, najdete hafol...  :)

Karels:
Zcela určitě to není fundovaná odpověď, zřejmě tady padnou rozumnější názory...

Samuel:
Víte, mně by upřímně zajímalo, kolik je v Česku těch, kdo skutečně na 100% (tím nemyslím 98% ani 99,9%, ale opravdu 100%) dokáže zde a stále dodržovat šábes.
Skutečně nesáhne na vypínač, skutečně nic nenese, skutečně nepoužije peníze a podobně.
Jak nedávno někde jinde na fóru psal gv, není těžké žít jako žid v Israeli.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi