Autor Téma: Provozování prodejny  (Přečteno 19933 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

geršom

  • Host
Provozování prodejny
« kdy: 11. Září 2008, 13:54:51 »
Měl bych jeden dotaz. Schodou okolností jsem dostal možnost odkoupit zavedenou maloobchodní prodejnu. Vše by bylo prima, jen to má jeden drobný háček, prodejna má otevřeno v sobotu dopoledne.

Dost jsem nad tím uvažoval - je mi jasné že provozovat živnost v sobotu, je nepřípustné. Co ale v pátek - měla být pohyblivá zavírací hodina?

Neumím si moc představit prodejnu, která zavírá v pátek pokaždé jindy. :-)

Jakými pravidly se taková věc řídí? Liší se situace pokud by prodejnu vedl někdo jiný a já jí vlastnil?

Vůbec tu nechci chytračit - obecně mě příjde že je to asi neslučitelné, ale na druhou stranu se mi nechce věřit, že by žádní věřící židé u nás či jinde, prodejny neprovozovali. Řešil z vás někdo podobný problém?

Vím, že například některé obchodní centra v Praze - například Palác Flora je vlastněná Izraelci (a určitě minimálně jejich část je věřící - natrefil jsem tam na ně když se prováděla kolaudace a jejich kaftany tam byly k nepřehlédnutí) a rozhodně to tam v sobotu zavřené není.

díky moc za radu či názor

Geršom




Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #1 kdy: 11. Září 2008, 14:31:10 »
Gersome, nedam vam asi/urcite spravnou halachickou radu, ale ve strucnosti sdelim podobny pribeh ze zivota.
Pratele, zidovsky par, maji obchudek. Otevreno je i v patek vecer (po vychodu hvezd v zime) stejne jako v sobotu dopoledne. Oni to resi tim, ze za obchod je odpovedny gojsky provozni a maji gojsky personal.
Nakolik je to ale koser si netroufnu rict. Troufnu si ale odhadnout, ze behem par dni se dockate fudovanych halachickych nazoru.

Karels

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #2 kdy: 11. Září 2008, 14:49:48 »
Geršome, no já hledám zrovna na sobotu nějakou brigádu, škoda, že to není v Olomouci....  :) Navrhuju, pokud jste nejenom majitel, ale také tam i prodáváte a nechcete přestoupit šabat, najmout na sobotu nějaké brigádníky, stejně třeba na pátek tak od 12 hodin. Vysokoškoláků, kteří si chtějí přivydělat, najdete hafol...  :)
« Poslední změna: 11. Září 2008, 15:02:29 od Karels »

Karels

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #3 kdy: 11. Září 2008, 14:52:20 »
Zcela určitě to není fundovaná odpověď, zřejmě tady padnou rozumnější názory...

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #4 kdy: 11. Září 2008, 15:54:27 »
Víte, mně by upřímně zajímalo, kolik je v Česku těch, kdo skutečně na 100% (tím nemyslím 98% ani 99,9%, ale opravdu 100%) dokáže zde a stále dodržovat šábes.
Skutečně nesáhne na vypínač, skutečně nic nenese, skutečně nepoužije peníze a podobně.
Jak nedávno někde jinde na fóru psal gv, není těžké žít jako žid v Israeli.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Elazar

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #5 kdy: 11. Září 2008, 18:17:32 »
Zaměstnávání nežidů (gojů) mi nepřijde košer. Podle Tóry by i oni ěli o šabatu odpočívat, jsou li v židovských službách. Instituce takového "šábesgoje" je amorální. Co takhle dát v pátek stálou zavíračku v 15:00 nebo 16:00 - a místo toho prodávat v sobotu večer, v neděli po celý den, stejně tak o vánocích, velikonocích...

Elazar

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #6 kdy: 11. Září 2008, 18:22:24 »
Na druhou stranu, pokud by to bylo tak, že obchod na šabat propůjčíte nežidům (a ti tak v obchodě budou vlastními pány), tak by to mělo být ok - ale pak je otázka, co z toho budete mít - zisk z prodaného zboží určitě ne  :D, možná tak jen nájem a zaplacení prodaného zboží, které jste předtím vy sám koupil... Zkrátka zbytečné komplikace.

eleazar

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #7 kdy: 11. Září 2008, 19:35:42 »
Já bych toho šábesgoje nenajímal, raději bych otvíral v neděli.
Mimochodem, při svátcích budete muset taky zavírat, což není problém, le-ji to jeden den, ale největší problém mi přijde Pesach. Jak domutíte zaměstnance, aby si nenosili o Pesachu chometz svačinu, a ani nemluvím o zákaznících, kteří Vám můžou chodit do kvelbu s bagetami a drobit Vám tam na podlahu. To je potřeba také promyslet.

Elazar

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #8 kdy: 11. Září 2008, 23:03:14 »
To není problém, neboť ten chamec není jeho majetkem a veškerého chamecu, který by se k němu mohl dostat, se zříká při bdikat chamec.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #9 kdy: 12. Září 2008, 06:47:46 »
 :)
Doporučuji si přečíst článek zabývající se touto problematikou.

https://www.jlaw.com/Articles/WhyIsThisTenantDifferentfromOtherTenants.pdf

To Mr. Samuel: Ano, přesně v těchto souvislostech jsem na vláknu "Kam dál" povídal, že pro židovský život je nejlepším místem Izrael. Prostě se mi zastesklo po situaci, kdy jednoduše přijdu k hotovému ... košer restaurace, košer pekárna, košer lahůdkářství, knihkupectví, kde nebude malá krčící se vitrínka "judaica", ale kde všechno budou judaica...  ;D
Rozvinul bych to: taky to tam nebylo vždy růžové - ale to se postupně vyvinulo neúchylným a trpělivým dodržováním halachických předpisů. A troufám si mít vizi, že když se kdekoliv v galutu bude vyskytovat obec dodržující striktně halachické předpisy, postupně si na "zelené louce" vydupe vlastní fungující autonomní košer marketing... ;)

Gut šabes přátelé :)

gv

« Poslední změna: 12. Září 2008, 07:13:02 od gvodrazka »

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #10 kdy: 12. Září 2008, 07:20:44 »
 :)
Zapomněl jsem říci, že úplně nejjednoduší je to tak, jak navrhuje Elazar. Souhlas. :)

Šabat šalom :)
gv

geršom

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #11 kdy: 12. Září 2008, 08:30:25 »
Všem moc díky za názory a rady. I já souhlasím s tím, že zaměstnávání nežidů jistě není hezký způsob jak tento "problem" řešit.

Nicméně bych si dovolil položit ještě dvě otázky:

Když vycházím z běžné situace kdy je při normálním zaměstnání žel téměř nemožné dodržovat v pátek přesný začátek šábesu (zvláště v zimě), nebylo by menším zlem zaměstnat ve svém obchodě nežida , který s podobnou věcí nemá problém a sám se věnovat včas věcem, které pro mě mají význam?

Vím že ideální varianta není ani  jedna, na druhou stranu si říkám že vlastně asi není moc velký rozdíl mezi tím jestli v pátek odcházím pozdě ze zaměstnání nebo z obchodu. Oboje je špatně. Nicméně jak už bylo zmíněno výše v naší zemi není jednoduché najít práci kde by při troše zodpovědnější funkci byla velká míra tolerance k pátečním časným odchodům. Apropo pokud to není příliž nediskrétní otázka - jak se Vám daří ve Vašich zaměstnáních řešit podobný problém?

Druhý dotaz - co pokud budou dva společníci, z nichž jeden je nežid? Je poté akceptovatelné provozovat společný podnik ?

ještě jednou díky za Vaše názory, které jsou pro mě velmi cenné

geršom

eleazar

  • Host
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #12 kdy: 12. Září 2008, 09:08:22 »
ad 1-Ve spoustě zaměstnáních se pátek vůbec a páteční odpoledne nebere jeako standartní pracovní doba, zaměstanci pracují jen tak, aby se neřeklo, někdo balí na chatu tj. při troše štěstí by to neměl být problém, aby se v zimě dalo odejít dřív s eventuelním nahrazením času.
Problémem jsou směnné provozy (tam se zase dá chodit na ranní směny)

ad 2-Je vůbec v pořádku si brát jako společníka góje? (Já mám s tím dosti negativní zkušenosti) Byl by gój ochoten respektovat židovský náboženský svéráz? To vyžaduje vysokou poučennost každého příslušného góje, aby např. neznesvěcoval ledničku atd. atd.
Osobně si myslím, že gój-společník je jenom méně do očí bijící variantou šábesgoje, takže takhle obcházet šábesová pravidla bych nedoporučoval - můj čistě osobní názor nepodložený.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #13 kdy: 12. Září 2008, 09:34:10 »
Apropo pokud to není příliž nediskrétní otázka - jak se Vám daří ve Vašich zaměstnáních řešit podobný problém?

Vzledem k tomu, ze pracuji z domu, si mohu dovolit zavrit komunikacni programy, kanaly a telefony, a hastala vista. Boss uz si zvykl, ze i na nejurgentnejsi vzkazy/volani/telegramy/vyhruzky atd. reaguji az v nedeli  :) Pokud sleti nejaky dulezity server, pak mam jeste jednoho kolegu. Kdyz ani ten nekomunikuje, musi hledat jine reseni. BTW za ty prachy se mi skoro ekluje pro nej delat i v tydnu  ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #14 kdy: 12. Září 2008, 12:47:29 »
Jiste na to jsou obezlicky aby ten obchod fungoval pokud majitel je zid a chce mit otevreno v patek vecer a v sobotu, ale i o svatcich. Pokud se obchod neprofiluje jako zidovsky je to asi stravitelne, ovsem poku se profiluje jako koser tak musi mit zavreno.
Kvalifikovana odpoved by mela byt na kvalifikovanou otazku proto ji rozvedte.
Jinak pro Gugiho a ostatni, k situaci v IZr. pracuji take z domu, takze si mohu praci rozvrhnout podle svych priorit, tzn. ze sabes a svatky jsou neodiskutovatelne bezpracne. Mimochodem existuje take spolecenstvi podnikatelu dodrzujicich sabat, ktere ma vlastni inzerci a stranky. Tam jsem se take zaregistrovala a je to docela dobre. Ovsem pracuji take pro jednu mezinarodni firmu a jeji izr. reditel mi nedavno osobne zatelefonoval a zaptal se me velice diskretne a mile jestli jsem ochotna pracovat v patek do vecera, rekla jsem mu ze ne, protoze dodrzuji sabes, tak on mi rekl, hm tak druhou otazku, jestli jsi ochotna pracovat o svatcich ti ani nebudu klast. Mam ten dojem ze jsem u te firmy skoncila, proste to vysumi, budu dostavat, mene a mene prace az nebude zadna. Nelituji, ale je to take realita.  :( Vsichni ovsem vime, ze penize vydelane na sabes jsou stejne k nicemu, takze neni o cem mluvit. A mam ten dojem, ze v CR je stale tezsi dodrzovat sabes, protoze jsou mnoha  pracovni mista, kde se prace na sabes vyzaduje.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Provozování prodejny
« Odpověď #15 kdy: 12. Září 2008, 13:47:47 »
Kdyby me (a moji naivitu) boss tak strasne nepotreboval, davno by me vyhodil. Jenze ja mam tu vyhodu, ze i pres mizernou almuznu (ktere boss rika plat) si mohu diktovat podminky. Nainstaloval jsem mu na dalku Kaluach, takze ma jakys-takys prehled, kdy nema smysl me kontaktovat.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15