Autor Téma: Leciva housenka  (Přečteno 27799 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Leciva housenka
« Odpověď #25 kdy: 10. Září 2008, 16:58:03 »
 ;)
Pane kolego Vadere, zde se produciruji s quasi psychologickou studií na dané téma:

Nekomplikovaná varianta:
Někde v Maďarsku v 1. polovině čtyřicátých let. Jsem rabi početné maďarské denominace. Dovídám se, že se chystají transporty nikoliv na nucené práce, ale do plynu…
Vydávám pokyn: Zachraň se kdo můžeš, odteď každý na vlastní pěst, rozptylme se a snažme se přežít jak se dá…. protože koho z vás chytí, jde do plynu…

Komplikovaná varianta:
Někde v Maďarsku v 1. polovině čtyřicátých let. Jsem rabi početné maďarské denominace. Dovídám se, že se chystají transporty nikoliv na nucené práce, ale do plynu…
Přichází jistý sturmbanführer a sdělí mi: "Buď nebudeš dělat paniku a svoje lidi přesvědčíš, aby pokojně naklusali do vagonů směr Auschwitz, kde půjdou, jak víš, do plynu, nebo si ty a tvoje rodina můžete rovnou sednout k nim… Když to uděláš, dostaneš ty a tvoje rodina místenku do Schweizu."

Řeknu: "Oj vavoj" a promyslím, co mohu dělat:

a)   zastřelím se (nečtete tyto řádky);
b)   udělám, co se po mně chce (a za 60 let píši tyto řádky);
c)   udělám, co se po mně chce a současně přitom skrytě naznačuji těm, kdo jsou schopni pochopit, o co tu ve     
             skutečnosti jde (a za 60 let píši tyto řádky);
d)   neudělám, co se po mně chce, resp. vylíčím všem svým lidem otevřeně, že je čeká plyn (nečtete tyto řádky).

I když bych rád napsal, že provedu alternativu d) a poslední dějství zfixluji bonusovou epizodou, že se mi povede z transportu utéci a přidat se k partyzánům, patrně bych zvolil variantu a), neboť bych nemohl žít s vědomím, že jsem své lidi poslal do plynu a navíc bych zpanikařil v domnění, že sturmbanführer mi lže co se týče záchrany ve Schweizu, takže tak jako tak není záchrany …

Ale teď se nepíší čtyřicátá léta, neprobíhá šoa, jsme o něco historicky poučenější, a hlavně situace není skoro šachmatová jako tenkrát... ;)

gv
« Poslední změna: 10. Září 2008, 17:07:21 od gvodrazka »

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Leciva housenka
« Odpověď #26 kdy: 10. Září 2008, 17:46:06 »
Milý gv, popsal jste to velmi výstižně a názorně. Rabbi Teitelbaum asi nemohl zvolit variantu a), že ? Tedy zbývaly ty ostatní.
Ale vraťme se k té Vaderem požadované obecné rovině. Myslím, že to zde již zaznělo snad od Scooolieho. Asi nejpoctivější odpověď na to, jak by se člověk sám zachoval, je, nevím.
Ono se velmi krásně o těchto věcech polemizuje, když konkrétně danému člověku nehrozí, není v dané situaci, sedí si celkem v klidu za počítačem. I já za sebe mohu asi jen předpokládat, jak bych se v té dané konkrétní situaci v budoucnu zachoval jen podle nějakých analogií v mé minulosti. Jistotu limitující pravděpodobností k 1 však o sobě nemám a troufám si říct, že kdo tvrdí, že vždy přesně ví, jak by se v jakékoli i sebesložitější situaci zachoval, si tak trochu lže. Minimálně sám sobě.
Pokud jsem v tématu o Teitelbaumovi hovořil ve smyslu, že měl svým lidem říci pravdu, vycházelo to z mého přesvědčení, že pravda i nepříjemná by se měla říkat a dále z názoru, že taková osoba, jakou byl Teitelbaum pro své chasidy, by měla podléhat trochu jiným normám na chování a jednání než třeba nějaký jeho "řadový" chasid.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Elazar

  • Host
Re: Leciva housenka
« Odpověď #27 kdy: 10. Září 2008, 19:55:03 »
OFF TOPIC podotýkám, že varianta c) má ještě jednu pod variantu a to
c1) můj plán je odhalen a já zastřelen (nečtete tyto řádky) - např. v Terezíně k tomuto došlo a i jinde k tomu docházelo velmi často.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15