Judaismus > Recepty

Neobvykla zelenina v Cesku

(1/4) > >>

eleazar:
Nevite nekdo prosim jak se delaji zapecene lilky "mashi", pripadne neco jineho z lilku?

Mozna by stalo zato sem dat nejake doporuceni na pokrmy z tykvi a fazoli, prece jenom rodak z Prahy neni na takove veci zvykly a pritom je to takove zdrave.

Sabbath shallom do Cech a Israele

zoom:
eleazar vsechna cest, je tradice myslim u jemenskych zidu na 9 av prostrit stoly s dobrym jidlem a tim zvysit trapeni posticich se. A vy si tady zadate recepty na lilky a lilky se daji delat na 101 zpusobu a to je jeste podceneni. Dobre, nebudu zla a povim Vam co jsem s lilkem delala pred sabatem a to jsem to udelala jen tak rychle. Predevsim vychozi polotovar je lilek nakrajeny na vetsi kostky a osmazeny na oleji ja jsem pouzila lilky dva. Kdyz byly dostatecne osmazene a mekke a trosicku pripalene ale jenom mirne, tak jsem z poloviny udelala nakyp do ktereho jsme krome lilku dala varenou Quinoa, strouhanou mrkev, brambor, nakrajenou cervenou papriku, 2 vejce, pepr a sul a cesnek 2 strouzky rozmackane, vse smichat a dat do formy vysypane strouhankou a vymazane olejem (trochu). Pect asi 40 minut. K druhe casti smazenych lilku jsem pridala rajcata 2 nakrajena na drobne kostky, rozmackane 3 strouzky cesneku, jednu mense jemne nakrajenou cibulku, citronovou stavu, sul, nechat odlezet. To je studeny salat, dost dobry. Stejne tak jsem je mohla osmazit  s cibuli a pridat 2-3 vejce na tvrdo,  vetsi hrst vlaskych orechu, pepr, sul a cele to dat do mixeru, vznikla pomazanka velmi pripomina pomazanku jatrovou a je dobra. Anebo se cely lilek strci do trouby, kde se uz neco pece a kdyz zmekne uvnitr, tak se duzina muze smichat s majonezou a cesnekem a soli a vznikne dost dobra pomazanka, majoneza se muze nahradit tchinou. Lilek se muze take misto v troube "spalit" na grilu. Pomazanka pak ma jemne pricmoudlou chut. Ja myslim, ze na 9 av to staci. Pokracovani nekdy priste.

e.weissova@centrum.cz:
Já se ráda přídám,lilek(baklažan)připravuji dost často.Mám jednoduchý recept:Na oleji osmažím papriky a rajčata.Cibuli osmažím zvlášt poté dusím alespoň 10min,přidám lilek nakrájený na malé kostky(je možné přidat tykev,sůl,pepř ještě trochu podusit,ale né rozvařit.Někdo má rád brambory,někdo rýži.Obojí je chutné.(olej kvalitnější).Dá se také dávat do paprik,nebo opéct v alobalu.

Samuel:
Celý lilek i se slupkou omyji a nakrájím na tenčí kolečka. Rozdělím na dvě poloviny. Porcelánový zapékací pekáček vymaču olivovým olejem a pokryji dno případně i částečně boky jednou půlkou lilku. V misce rozmíchám vylisovaný česnek (mám rád opravdu hodně, klidně celou hlavičku) s trochou rajčatového protlaku, solí a trochou červené mleté sladké papriky (mám li chuť na ostřejší jídlo, přidám půl lžičky pasty-protlaku z feferonek). V misce rozmíchám a směsí stejnoměrně potřu vrstvu lilku. Na to položím vrstvu na kolečka nakrájených rajčat a další vrstvu na proužky nakrájené bílé papriky a osolím. Přikryji druhou půlkou lilku. Podliji suchým červeným vínem, přikryji alobalem a dám do vyhřáté trouby. Zhruba v půlce přípravy vyndám z trouby, v případě potřeby ještě trochu podliji vínem sundám alobal a celý povrch pokryji souvislou vrstvou plátků Goudy. Dám zpět dopéct do trouby.
Hodí se k tomu buď rýže nebo čerstvé bílé pečivo. A zbytek toho vína se dá k jídlu vypít :)

Pepino65:
Všechno to zní lákavě. Zoom, prosím pěkně, sdělte nám i nějaký recept s masem. Děkuji.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi