Autor Téma: Jazyky v Izraeli  (Přečteno 20188 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Jazyky v Izraeli
« kdy: 7. Srpna 2008, 00:48:03 »
Chtel bych se zeptat zkusenych cestovatelu a domorodcu, jaka je realita v Izraeli po jazykove strance, konkretne:
-jestli se clovek bezne dohovori na ulici rusky?
-jak moc se mistni forma arabstiny lisi od te marocko-tuniske (jestli se tak clovek domluvi)?

Zajimaji mne hlavne turisticke oblasti jako Jeruzalem, Akkon, Galilea a Negev

Elazar

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #1 kdy: 7. Srpna 2008, 00:58:25 »
Chtel bych se zeptat zkusenych cestovatelu a domorodcu, jaka je realita v Izraeli po jazykove strance, konkretne:
-jestli se clovek bezne dohovori na ulici rusky?
-jak moc se mistni forma arabstiny lisi od te marocko-tuniske (jestli se tak clovek domluvi)?

Zajimaji mne hlavne turisticke oblasti jako Jeruzalem, Akkon, Galilea a Negev
Takže celý Izrael, že?

Od marocké se syropalestnská arabština liší určitě a hodně. Můžeš se zkusit domluvit, ale spíš bych potrénoval egyptskou.

Rusky? Jak kde. Rozhodně to není pravidlo.

chaje

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #2 kdy: 7. Srpna 2008, 09:11:15 »
pokud vím, tak se udává, že každý šestý Izraelec je ruského původu, takže máte šanci 1:6, že se s ruštinou chytíte...někde jsou i ruské nápisy...Rusky často pomáhají Izraelkám v domácnosti apod.

chaje

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #3 kdy: 7. Srpna 2008, 09:17:28 »
ale nedoporučovala bych vám, abyste se jako bílý turista nořil někde do arabských čtvrtí za účelem potrénování arabštiny, pokud se chcete zase vynořit...potrénovat arabštinu bych snad riskla leda tak na trhu v Jeruzalémě...nebo pak drúzské vesnice jsou relativně bezpečné, a ty větší stojí i za návštěvu...jinak pokkud nevoládáte hebrejštinu, univerzálním jazykem je angličtina, tou tam mluví prakticky všichni (i mimo města minimálně vždy narazíte na někoho, kdo umí dobře, mluvím teď o židovském obyvatelstvu)

Elazar

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #4 kdy: 7. Srpna 2008, 12:32:34 »
Nebyl bych tak vystrašený  :D Pokud si vezmete tričko s nápisem CZECH a dodáte cosi v tom smyslu, že jsme je zásobovali samopaly a semtexem, uvidíte, že Československo, byť už dávno rozdělené, má v arabských zemích stále dobrý zvuk.  :)

eleazar

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #5 kdy: 7. Srpna 2008, 16:32:29 »
Slysel (cetl) jsem, ze Rusaci ziji hlavne v Saronu a v Haife, tedy na jednech z mala mist Izraele, kde toho az zase tolik ke koukani neni, proto me zajima hlavne Jeruzalem.
Zbytek z turistickych mist je totiz "okupovan" arabskymi rezidenty.

Ja myslim, ze s tzitzitem a pejzy me asi kazdy beduin "zaradi", i kdybych mluvil tou nejcistsi arabstinou  ;)

Kdybych zkusil mluvit se zidy arabsky, myslite, ze bych mel nejake problemy? Umi zide arabsky a jsou ochotni se tak vubec bavit?

Take jsem neco zaslechl o francouzstine jako nekdejsim urednim jazyku Izraele, nevite, jak je to s ni tam dneska, pripadne s jinymi jazyky?

Elazar

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #6 kdy: 7. Srpna 2008, 16:38:25 »
Slysel (cetl) jsem, ze Rusaci ziji hlavne v Saronu a v Haife, tedy na jednech z mala mist Izraele, kde toho az zase tolik ke koukani neni, proto me zajima hlavne Jeruzalem.
Zbytek z turistickych mist je totiz "okupovan" arabskymi rezidenty.
Rusové jsou všude. Arabové jsou hlavně na křesťanských místech

Kdybych zkusil mluvit se zidy arabsky, myslite, ze bych mel nejake problemy? Umi zide arabsky a jsou ochotni se tak vubec bavit?
Umí. Pracují v Šin Bet a řekl bych, že jejich přízvuk nemá chybu. Na ulici ale dostaneš tak možná pěstí (a to i kdybys jim zatajil, že jsi mesián  :D ). I Arabové mluví raději hebrejsky (což mimochodem umí velmi dobře).

Take jsem neco zaslechl o francouzstine jako nekdejsim urednim jazyku Izraele, nevite, jak je to s ni tam dneska, pripadne s jinymi jazyky?
Úřední jazyk to určitě není a používá se minimálně.

chaje

  • Host
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #7 kdy: 7. Srpna 2008, 17:16:16 »
v době, kdy se do Izraele stěhovalo nejvíc Rusů (tuším tak před 10-15 lety) koloval o ruštině vtip:

-jaký je druhý nejpoužívanější jazyk Izraele? odpověď: hebrejština ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Jazyky v Izraeli
« Odpověď #8 kdy: 7. Srpna 2008, 20:30:08 »
No rekla bych, ze rusky se clovek domluvi vsude, vcetne Jeruzalema, francouzky take , nejlepe Natanie, Asdod, Jeruzalem, ale uplne vsude anglicky i kdyz mnoho izraelcu si mysli, ze anglicky umi, ale tak uplne pravda to neni. No a s arabstinou asi nejlepe ve vychodnim Jeruzaleme, ktery neni treba demonizovat, Nazaretu a Galileji obecne a pochopitelne Beer Seva a okoli. Ovsem egyptska hovorova je tu nejbeznejsi.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15