Autor Téma: Misie a židovství?  (Přečteno 68109 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #75 kdy: 7. Srpna 2008, 00:58:56 »
Co si myslíš ty je mi vcelku jedno, neb na názory jednodušeji uvažujících lidí jsem nikdy moc nedal.  :D

No podobny nazor som si vytvoril o Vas.  ;)  takze aspon to.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #76 kdy: 7. Srpna 2008, 01:03:03 »
Nie pan Elazar,ja niesom ziaden rasista ako ste uz nespocetne vela krat podotkol.
Ale takisto niesom zastancom multikulturneho Izraela,3-dnovych konverzii a udelovanii obcianstva vnucatam Zidov a ich nezidovskym rodinam. Potom to tak aj vyzera a po Izraeli pobehuje hailujuca banda vyrastkov,ktora mlati ortodoxnych a v synagogach sa premavaju ludia bez pokryviek hlavy,uznavaju vselijake druhy prace pocas Sabatu.

V reformnch synagogach sa modlia muzi spolu so zenami,nekladu doraz na Hebrejcinu atd...menia si co chcu.

Ptal jsem se na rozdíl mezi konzervativní a ortodoxní konverzí, ne na to, co dělají lidé v reformních synagogách.
To je mi vcelku jedno, neboť do nich nechodím. Ani jsem nemluvil o nějakém multi-kulti Izraeli.

Posuzovat židovství podle toho, jestli je židem ze "čtvrtiny" nebo "šestnáctiny" či "poloviny" je rasismus a ty jsi rasista. To také nemá s nějakou multi-kulturností Izraele cokoli společného...  ::)

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #77 kdy: 7. Srpna 2008, 01:13:03 »
Nie pan Elazar,ja niesom ziaden rasista ako ste uz nespocetne vela krat podotkol.
Ale takisto niesom zastancom multikulturneho Izraela,3-dnovych konverzii a udelovanii obcianstva vnucatam Zidov a ich nezidovskym rodinam. Potom to tak aj vyzera a po Izraeli pobehuje hailujuca banda vyrastkov,ktora mlati ortodoxnych a v synagogach sa premavaju ludia bez pokryviek hlavy,uznavaju vselijake druhy prace pocas Sabatu.

V reformnch synagogach sa modlia muzi spolu so zenami,nekladu doraz na Hebrejcinu atd...menia si co chcu.

Ptal jsem se na rozdíl mezi konzervativní a ortodoxní konverzí, ne na to, co dělají lidé v reformních synagogách.
To je mi vcelku jedno, neboť do nich nechodím. Ani jsem nemluvil o nějakém multi-kulti Izraeli.

Posuzovat židovství podle toho, jestli je židem ze "čtvrtiny" nebo "šestnáctiny" či "poloviny" je rasismus a ty jsi rasista. To také nemá s nějakou multi-kulturností Izraele cokoli společného...  ::)

Veim ze rozdielov medzi ortodoxnou a konzervativnou synagogou je dost.Niesom vsak odbornik a nepoznam kazdy detail. Takisto viem,ze ortodoxni rabini neodporucaju navstevovovat konzervativne synagogy a neuznavaju konzervativne konverzie a TO Vam musi stacit.

Ak to beriete takto (rasizmus),aj zakon o navrate je rasisticky. Ved ako je mozne ze niekto nema pravo na navrat ked predsa dedko jeho dedka bol Zid? Vsak?  :P

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #78 kdy: 7. Srpna 2008, 01:26:46 »
Takto,aby som to zhrnul.Hovorim tu o tom,ze pravo na navrat by malo byt prisudene len konvertitom na ortodoxny judaizmus.Co je na tom rasisticke? Ak sa niekto citi byt naozaj Zidom,mal by akceptovat ortodoxnu konverziu,najst si na nu cas a nehrnut sa na 6 mesacne reformne konverzie.Az tak bude plne akceptovatelny celou spolocnostou vratane ortodoxnych.
Po ortodoxnej konverzii moze navsetevovat dalej reformnu alebo konzervativnu synagogu,to uz nikto neovplyvni.


ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #79 kdy: 7. Srpna 2008, 01:34:10 »
Elazar: Posuzovat židovství podle toho, jestli je židem ze "čtvrtiny" nebo "šestnáctiny" či "poloviny" je rasismus a ty jsi rasista. To také nemá s nějakou multi-kulturností Izraele cokoli společného... 

Aha takze ked Halacha tvrdi ze Zid je ten,co sa narodil Zidovke matke alebo konvertoval, je to rasisticke.???

 ;D nedajte sa vysmiat.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #80 kdy: 7. Srpna 2008, 08:00:53 »
Nie pan Elazar,ja niesom ziaden rasista ako ste uz nespocetne vela krat podotkol.
Ale takisto niesom zastancom multikulturneho Izraela,3-dnovych konverzii a udelovanii obcianstva vnucatam Zidov a ich nezidovskym rodinam. Potom to tak aj vyzera a po Izraeli pobehuje hailujuca banda vyrastkov,ktora mlati ortodoxnych a v synagogach sa premavaju ludia bez pokryviek hlavy,uznavaju vselijake druhy prace pocas Sabatu.

V reformnch synagogach sa modlia muzi spolu so zenami,nekladu doraz na Hebrejcinu atd...menia si co chcu.

Ptal jsem se na rozdíl mezi konzervativní a ortodoxní konverzí, ne na to, co dělají lidé v reformních synagogách.
To je mi vcelku jedno, neboť do nich nechodím. Ani jsem nemluvil o nějakém multi-kulti Izraeli.

Posuzovat židovství podle toho, jestli je židem ze "čtvrtiny" nebo "šestnáctiny" či "poloviny" je rasismus a ty jsi rasista. To také nemá s nějakou multi-kulturností Izraele cokoli společného...  ::)

Veim ze rozdielov medzi ortodoxnou a konzervativnou synagogou je dost.Niesom vsak odbornik a nepoznam kazdy detail. Takisto viem,ze ortodoxni rabini neodporucaju navstevovovat konzervativne synagogy a neuznavaju konzervativne konverzie a TO Vam musi stacit.

Ak to beriete takto (rasizmus),aj zakon o navrate je rasisticky. Ved ako je mozne ze niekto nema pravo na navrat ked predsa dedko jeho dedka bol Zid? Vsak?  :P

Aha, takže víš, že nic nevíš. Co doporučují ti nebo oni je mi jedno, oni tady na té diskuzi nejsou. Když něco tvrdíš, musíš to dokázat. To, že toho nejsi schopen, svědčí o tom, že toho moc (vlastně skoro nic) nevíš. A TO mi opravdu stačí :D

Zákon o návratu není halacha a nemá technicky nic společného s judaismem, takže mícháš jablka s hruškami. Zákon o návratu vychází z princiipu, že každý, kdo byl nacistickými úřady prohlášen za Žida a byl jako takový perzekvován, by měl mít právo azylu v židovském státě (zvlášť když mu tento azyl nepřizná nikdo jiný, jak se ostatně dělo).

Citovat
Takto,aby som to zhrnul.Hovorim tu o tom,ze pravo na navrat by malo byt prisudene len konvertitom na ortodoxny judaizmus.Co je na tom rasisticke? Ak sa niekto citi byt naozaj Zidom,mal by akceptovat ortodoxnu konverziu
Hovor si o čem chceš, já chtěl jediný důkaz o tom, že ortodoxní konverze je v něčem lepší, než ty ostatní. Hned jak mi někdo vysvětlí, v čem je její superiorita, budu první mezi těmi, co budou zastávat názor, že pouze ona je ta pravá. Mimochodem, i ortodoxní konverze může trvat šest měsíců... Takové případy jsou docela známé  :D A pokud se dotyčnému rabínovi zaplatí, tak i méně  ;D

Citovat
Aha takze ked Halacha tvrdi ze Zid je ten,co sa narodil Zidovke matke alebo konvertoval, je to rasisticke.
Ne není. Pleteš do sebe naprosto nesouvisející věci. Halacha nemluví o rase nebo o "židovství ze čtvrtiny, poloviny nebo šestnáctiny" jako ty. Halacha mluví židech a ne-židech. Pokud tyto rozdíly nejsi schopen vstřebat, vrať se do školky a zopakuj si základní vzdělání. Pro začátek: 1+1 = 2. Ne 3 ani 4 ani 11. Jen 2.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #81 kdy: 7. Srpna 2008, 12:32:03 »
Zda sa mi,ze to beries prilis osobne. Povazujes sa snad za konzervativneho?  ::)
Takze ako som povedal, ak je konzervativny judaizmus kompromim medzi ortodoxnym a reformnym,rozidely tam su a tvrdia to aj Rabini,tak PRECO to nechcete pochopit???. Budem sa venovat tejto porblematike hlbsie.  ;D

Ja viem ze zakon o navratu nieje halacha a ze nema nic spolocne s judaizmom.Ja som to netvrdil.
Jedine co som tvrdil je,ze zakon o navratu by mal obsahovat len ortodoxne konverze a neakceptovat to,ze niekto mal babicku alebo deda Zidovku-Zida ak nekonvertuju. (tym teraz nemyslim ak to bola babicka z matkinej strany)
Ortodoxne konverzie-Tie ani nahodou netrvaju 6 mesiacov a rad by som videl nejaky dokaz o tom co hovorite.
 ;)  pretoze to ju hlupost.  8)

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #82 kdy: 7. Srpna 2008, 12:51:35 »
Zda sa mi,ze to beries prilis osobne. Povazujes sa snad za konzervativneho?  ::)
Takze ako som povedal, ak je konzervativny judaizmus kompromim medzi ortodoxnym a reformnym,rozidely tam su a tvrdia to aj Rabini,tak PRECO to nechcete pochopit???. Budem sa venovat tejto porblematike hlbsie.  ;D
Za co se já považuju může být tobě nakrásně ukradené, hošánku. Jestli si mě hodláš škatulkovat podle tvých rasových či jiných kritérií, tak si to užij, ale mě do toho netahej. ;)
Co tvrdí rabíni... Polovina rabínů na světě tvrdí to, druhá ono, to bys měl pochopit ty. Kteří rabíni to tvrdí? Ariho soukromý guru? Já tyhle věci narozdíl od tebe studoval a narozdíl od tebe nemám informace z druhé nebo čtvrté ruky, ale z první. Pokud porovnám požadavky na gijur, jak jsou stanoveny v halachických kodexech (mimochodem gijur takový, jak jej známe dnes, je hodně pozdní vynález) a pak je porovnám s tím, co dělají ortodoxní a konzervativní, tak tam nenacházím rozpor. Konverze je jedna maková druhá taková. Ohledně některých liberáů jsem rovněž slyšel, že některé věci zanedbávají, ale tam jsem u toho procesu nikdy přítomen nebyl, takže nemůžu sloužit. Možná někdy časem. Byl jsem přítomen pouze u ortodoxní a konzervativní. Netvrdím, že ortodoxní je špatná, naopak, je dobrá. Ale tvrdit, že je jediná dobrá, to je důkaz neznalosti věci.
Ja viem ze zakon o navratu nieje halacha a ze nema nic spolocne s judaizmom.Ja som to netvrdil.
Jedine co som tvrdil je,ze zakon o navratu by mal obsahovat len ortodoxne konverze a neakceptovat to,ze niekto mal babicku alebo deda Zidovku-Zida ak nekonvertuju. (tym teraz nemyslim ak to bola babicka z matkinej strany)
Ortodoxne konverzie-Tie ani nahodou netrvaju 6 mesiacov a rad by som videl nejaky dokaz o tom co hovorite.
 ;)  pretoze to ju hlupost.  8)
Tak si zjisti, jak dlouho třeba trvala ortodoxní konverze ženy syna vrchního pražského rabína  ;D Nebo jak jiný "ortodoxní rabín", t.č. rovněž dlící v ČR, konverze prodával  ;D  ;D
O tom, jaké čachry se dějí v Izraeli nebo USA nemluvě.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #83 kdy: 7. Srpna 2008, 13:16:17 »
Zda sa mi,ze to beries prilis osobne. Povazujes sa snad za konzervativneho?  ::)
Takze ako som povedal, ak je konzervativny judaizmus kompromim medzi ortodoxnym a reformnym,rozidely tam su a tvrdia to aj Rabini,tak PRECO to nechcete pochopit???. Budem sa venovat tejto porblematike hlbsie.  ;D
Za co se já považuju může být tobě nakrásně ukradené, hošánku. Jestli si mě hodláš škatulkovat podle tvých rasových či jiných kritérií, tak si to užij, ale mě do toho netahej. ;)
Co tvrdí rabíni... Polovina rabínů na světě tvrdí to, druhá ono, to bys měl pochopit ty. Kteří rabíni to tvrdí? Ariho soukromý guru? Já tyhle věci narozdíl od tebe studoval a narozdíl od tebe nemám informace z druhé nebo čtvrté ruky, ale z první. Pokud porovnám požadavky na gijur, jak jsou stanoveny v halachických kodexech (mimochodem gijur takový, jak jej známe dnes, je hodně pozdní vynález) a pak je porovnám s tím, co dělají ortodoxní a konzervativní, tak tam nenacházím rozpor. Konverze je jedna maková druhá taková. Ohledně některých liberáů jsem rovněž slyšel, že některé věci zanedbávají, ale tam jsem u toho procesu nikdy přítomen nebyl, takže nemůžu sloužit. Možná někdy časem. Byl jsem přítomen pouze u ortodoxní a konzervativní. Netvrdím, že ortodoxní je špatná, naopak, je dobrá. Ale tvrdit, že je jediná dobrá, to je důkaz neznalosti věci.
Ja viem ze zakon o navratu nieje halacha a ze nema nic spolocne s judaizmom.Ja som to netvrdil.
Jedine co som tvrdil je,ze zakon o navratu by mal obsahovat len ortodoxne konverze a neakceptovat to,ze niekto mal babicku alebo deda Zidovku-Zida ak nekonvertuju. (tym teraz nemyslim ak to bola babicka z matkinej strany)
Ortodoxne konverzie-Tie ani nahodou netrvaju 6 mesiacov a rad by som videl nejaky dokaz o tom co hovorite.
 ;)  pretoze to ju hlupost.  8)
Tak si zjisti, jak dlouho třeba trvala ortodoxní konverze ženy syna vrchního pražského rabína  ;D Nebo jak jiný "ortodoxní rabín", t.č. rovněž dlící v ČR, konverze prodával  ;D  ;D
O tom, jaké čachry se dějí v Izraeli nebo USA nemluvě.

Presne som vedel ze Vasa odpoved bude typu: Nestaraj sa co som ja.  ;D
Teraz skatulkujes ty mna.Ja NIESOM rasista.Tak si to uvedom.
Pokial ide o studium,dobre ja som to este nestudoval,ale nemam info z druhej ci tretej ruky.Neviem kolko krat to este mam opakovat ale pytas a ktori rabini.VSETCI ORTODOXNI.A ja nemam dovod pochybovat o tom ze sa mylia.
Viem velmi dobre ake su poziadavky na gijur a ze taky ako ho pozname je neskory.To mi nemusite vysvetlovat.

Tvrdit ze ortodoxna je jedina dobra nieje o neznalosti. Ja nepovazujem ortodoxnu za dobru,konzervativnu za trochu menej dobru a reformnu za zlu.Ak by som to robil,uznal by som teda tie ostatne moznosti konvrzie.
Ja neuznavam konzervativnu a reformnu konverziu.Je to jednoducho moj nazor a lali by ste ho respektovat.

Pokial ide o vrchneho prazskeho rabina,predavanie konverzii,oznacil ste to celkom spravne...čachry a ja takymto rabinom neverim.Samozrejme ze poznam rabina,ktory ponukal konverziu za 3000 USD takisto poznam jedneho ktory ponukal za 2000 dolarov ale poznam aj Rabina ktory ju poskytoval zadarmo s tym,ze zaplatit si je potrebne len lekcie a ine nevyhnutnosti.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #84 kdy: 7. Srpna 2008, 14:13:23 »
Zda sa mi,ze to beries prilis osobne. Povazujes sa snad za konzervativneho?  ::)
Takze ako som povedal, ak je konzervativny judaizmus kompromim medzi ortodoxnym a reformnym,rozidely tam su a tvrdia to aj Rabini,tak PRECO to nechcete pochopit???. Budem sa venovat tejto porblematike hlbsie.  ;D
Za co se já považuju může být tobě nakrásně ukradené, hošánku. Jestli si mě hodláš škatulkovat podle tvých rasových či jiných kritérií, tak si to užij, ale mě do toho netahej. ;)
Co tvrdí rabíni... Polovina rabínů na světě tvrdí to, druhá ono, to bys měl pochopit ty. Kteří rabíni to tvrdí? Ariho soukromý guru? Já tyhle věci narozdíl od tebe studoval a narozdíl od tebe nemám informace z druhé nebo čtvrté ruky, ale z první. Pokud porovnám požadavky na gijur, jak jsou stanoveny v halachických kodexech (mimochodem gijur takový, jak jej známe dnes, je hodně pozdní vynález) a pak je porovnám s tím, co dělají ortodoxní a konzervativní, tak tam nenacházím rozpor. Konverze je jedna maková druhá taková. Ohledně některých liberáů jsem rovněž slyšel, že některé věci zanedbávají, ale tam jsem u toho procesu nikdy přítomen nebyl, takže nemůžu sloužit. Možná někdy časem. Byl jsem přítomen pouze u ortodoxní a konzervativní. Netvrdím, že ortodoxní je špatná, naopak, je dobrá. Ale tvrdit, že je jediná dobrá, to je důkaz neznalosti věci.
Ja viem ze zakon o navratu nieje halacha a ze nema nic spolocne s judaizmom.Ja som to netvrdil.
Jedine co som tvrdil je,ze zakon o navratu by mal obsahovat len ortodoxne konverze a neakceptovat to,ze niekto mal babicku alebo deda Zidovku-Zida ak nekonvertuju. (tym teraz nemyslim ak to bola babicka z matkinej strany)
Ortodoxne konverzie-Tie ani nahodou netrvaju 6 mesiacov a rad by som videl nejaky dokaz o tom co hovorite.
 ;)  pretoze to ju hlupost.  8)
Tak si zjisti, jak dlouho třeba trvala ortodoxní konverze ženy syna vrchního pražského rabína  ;D Nebo jak jiný "ortodoxní rabín", t.č. rovněž dlící v ČR, konverze prodával  ;D  ;D
O tom, jaké čachry se dějí v Izraeli nebo USA nemluvě.

Presne som vedel ze Vasa odpoved bude typu: Nestaraj sa co som ja.  ;D
Teraz skatulkujes ty mna.Ja NIESOM rasista.Tak si to uvedom.
Pokial ide o studium,dobre ja som to este nestudoval,ale nemam info z druhej ci tretej ruky.Neviem kolko krat to este mam opakovat ale pytas a ktori rabini.VSETCI ORTODOXNI.A ja nemam dovod pochybovat o tom ze sa mylia.
Viem velmi dobre ake su poziadavky na gijur a ze taky ako ho pozname je neskory.To mi nemusite vysvetlovat.

Tvrdit ze ortodoxna je jedina dobra nieje o neznalosti. Ja nepovazujem ortodoxnu za dobru,konzervativnu za trochu menej dobru a reformnu za zlu.Ak by som to robil,uznal by som teda tie ostatne moznosti konvrzie.
Ja neuznavam konzervativnu a reformnu konverziu.Je to jednoducho moj nazor a lali by ste ho respektovat.

Pokial ide o vrchneho prazskeho rabina,predavanie konverzii,oznacil ste to celkom spravne...čachry a ja takymto rabinom neverim.Samozrejme ze poznam rabina,ktory ponukal konverziu za 3000 USD takisto poznam jedneho ktory ponukal za 2000 dolarov ale poznam aj Rabina ktory ju poskytoval zadarmo s tym,ze zaplatit si je potrebne len lekcie a ine nevyhnutnosti.

Ari, tvá neuvěřitelná schopnost smíchávat do sebe věci navzájem nesouvisející a naopak je výjimečná, nicméně už poněkud nudná.
Co se týče mého označení tebe za rasistu, nemá to nic společného s tvým názorem na správnost té či oné konverze, ba dokonce to není ani škatulkování, leč jen prostá dedukce z tohoto tvého příspěvku:

Citovat
Pozerate sa na to len z jedneho hladiska.Nechcel som to hovorit,ale absolutne zabudate na narod a na to,ze B-h si nas vyvolil prave ako narod.Nemozete nad tym mavnut ruku len s tym,ze konvertita,ci Zid z 1:16 k nemu rozhodne patria.
Tohle je rasismus a ty jsi rasista - diskutovat o tom nadále nehodlám - je to fakt, stejně jako je fakt, že se země otáčí.

Zpět k těm konverzím. Takže za 1)
Citovat
VSETCI ORTODOXNI.
No, to asi ne.  ;D A pravdu mám já. Sám píšeš, že některým se zkrátka věřit nedá, tak vidíš.

A za 2)
Citovat
Ja neuznavam konzervativnu a reformnu konverziu.Je to jednoducho moj nazor a lali by ste ho respektovat.
Já tvůj názor respektuju (tedy, respektuju, že máš na něj právo, stejně jako respektuju právo hlupáka na to být hloupý). Kdo chce papouškovat něčí názor, por mě za mě, kdo chce kam, pomozme mu tam.
Ale nikdo po mě nemůže chtít, abych s takovým názorem souhlasil (zvlášť ne tehdy, nemáš li pro své tvrzení podklady) a už vůbec po mě nikdo nemůže chtít, abych nechal amhorce jako ty šířit tyto bludy veřejně. Nedělám si iluze o tom, že Ari procitne a řekne si - ha, třeba to může být i jinak  :D, ale vadí mi, když mystifikuje ostatní.
« Poslední změna: 7. Srpna 2008, 16:32:12 od Elazar »

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #85 kdy: 7. Srpna 2008, 19:25:36 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #86 kdy: 7. Srpna 2008, 19:33:09 »
nekomentuji spor Ariho a Elazara, protože o tom, kdo je a není halachický žid už bylo výše napsáno dost

k tématu židovství jsem narazila na tuto krásnou definici:
Jewishness is neither a race, nor a religion. It is a soul identity.

zdroj:https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/480551/jewish/Is-It-Racist-to-Want-a-Jewish-Spouse.htm

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #87 kdy: 7. Srpna 2008, 20:22:45 »
Tak jsem jeden den nebyla na foru a jaka pekna diskuze se tu rozjela. Neni to vubec jednoduche, co tu pisete. Predevsim s temi generacemi zidovskych prababicek - s velkou pravdepodobnosti by rabini chteli po takove pravnucce pokrtene prababicky konverzi tzv. le chumra, tedy jaksi pro jistotu, precejen se ji dostalo vychovy ponekud jine nez je zidovska a samozrejme je treba se vypsat z cirkve, pokud clovek tam byl zapsan. To mimochodem chteli i u konvertitu drive v Praze nevim jak je tomu dnes. Take v soucasnem Izraeli, pokud nekdo prijede jako verici katolik i kdyz je podle halachy zid, tak musi absovovat giur lechumra.
Co se tyka reformnich giuru problem neni v tom, ze by treba ucili spatne, ale v tom, ze to uci jaksi teoreticky, clovek podle nich nemusi micvy dodrzovat a v tom je presne problem. Konzervativni to maji skoro stejne. Krome toho v USA treba reformi rabin odda dva homosexualy, coz je precejen too much.
Ovsem smutna skutecnost je take, ze ne vsechny ortodoxni giury jsou 100% koser, to o snase prazskeho rabina je ovsem pomluva, jeji giur byl podle vsech prisnych pravidel a neni na miste pomlouvat nekoho adresne.
Misie - ano podle me ma misie z hlediska zidu zapornou konotaci, napr. spanelska inkvizice je toho dukazem, anebo kniha, ucebnice jidis pro jezuity s navodem jak obracet zidy na krestanstvi ... O tom, jak probihala misie v jizni Americe  take neco vime, takze se opravdu nemohu zbavit pocitu, ze misie neni tak uplne krasna duchovni zalezitost. A zide misii neprovozuji , howgh.

eleazar

  • Host
konverze
« Odpověď #88 kdy: 7. Srpna 2008, 20:30:44 »
Mam dalsi dotaz:
Vezme-li si zidovska rodinka na vychovani nezidovskeho sirotka, tak mela by ho vychovavat jako zida, aneo ne?

(Priznam se, ze drive jsem byl zastancem konverzi na jahadut, zvlaste, kdyby to vedlo k zlevneni a zdostupneni koser masa anebo, kdyz jsem potrebovla letel do Dubrovniku ci na Sicilii a vsecky lety byly o sabesu >:(, ale pozdeji jsem pochopil, ze soucasny vetsinove zidovsky (puvodne nocrijsky postoj) - nekonvertovat ma hodne co do sebe)

ari180

  • Host
Re: konverze
« Odpověď #89 kdy: 7. Srpna 2008, 21:41:00 »
Mam dalsi dotaz:
Vezme-li si zidovska rodinka na vychovani nezidovskeho sirotka, tak mela by ho vychovavat jako zida, aneo ne?

(Priznam se, ze drive jsem byl zastancem konverzi na jahadut, zvlaste, kdyby to vedlo k zlevneni a zdostupneni koser masa anebo, kdyz jsem potrebovla letel do Dubrovniku ci na Sicilii a vsecky lety byly o sabesu >:(, ale pozdeji jsem pochopil, ze soucasny vetsinove zidovsky (puvodne nocrijsky postoj) - nekonvertovat ma hodne co do sebe)

Ano,pokial viem tak he. Dokonca som pocul o dvoch americkych zidovskych homosexualoch,ktori si adoptovali nejakeho maleho chlapca z Azije.Chlapec konvertoval

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #90 kdy: 7. Srpna 2008, 22:32:14 »
:)
Pak jsem po čase něco podobného koutkem oka ve spěchu zahlédl před lety na rohu Maizlovky a Břehovky. Pocit z T.A. se opakoval.
 :)
gv
nebyli to tihle??  :D  :D
https://www.chabad.org/blogs/blog_cdo/aid/697459/kid/14106/jewish/Roving-Rabbis.htm

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #91 kdy: 7. Srpna 2008, 23:41:59 »
Tak jsem jeden den nebyla na foru a jaka pekna diskuze se tu rozjela. Neni to vubec jednoduche, co tu pisete. Predevsim s temi generacemi zidovskych prababicek - s velkou pravdepodobnosti by rabini chteli po takove pravnucce pokrtene prababicky konverzi tzv. le chumra, tedy jaksi pro jistotu, precejen se ji dostalo vychovy ponekud jine nez je zidovska a samozrejme je treba se vypsat z cirkve, pokud clovek tam byl zapsan. To mimochodem chteli i u konvertitu drive v Praze nevim jak je tomu dnes. Take v soucasnem Izraeli, pokud nekdo prijede jako verici katolik i kdyz je podle halachy zid, tak musi absovovat giur lechumra.
To se dá celkem snadno přijmout.
Co se tyka reformnich giuru problem neni v tom, ze by treba ucili spatne, ale v tom, ze to uci jaksi teoreticky, clovek podle nich nemusi micvy dodrzovat a v tom je presne problem. Konzervativni to maji skoro stejne. Krome toho v USA treba reformi rabin odda dva homosexualy, coz je precejen too much.
Já s třeba tímhle nejsem jistý - pravidlo je spíš takové, že čím více liberální, tím rezervovanější přístup k micvot - nikoli, že by je nemuseli dodržovat, ony ty micvot zkrátka některé podle některých nejsou platné  ;) Nad argumentací je možné se dohadovat, i když konzervativní bych zrovna do tohoto nepasoval, protože to není jednolitý směr. Teď jsem třeba narazil na wikipedii na postoj jednotlivých denominací k půstu na Tiša be-av -
ortodoxní říkají: postit se;
reformní říkají: není to nutné;
konzervativní říkají: ano, postit se x stačí jen do mincha x ne, není to nutné  :D Ty názory nejsou vůbec jednotné.
Ovsem smutna skutecnost je take, ze ne vsechny ortodoxni giury jsou 100% koser, to o snase prazskeho rabina je ovsem pomluva, jeji giur byl podle vsech prisnych pravidel a neni na miste pomlouvat nekoho adresne.
Tak za prvé: nikoho nepomlouvám. To, že měla gijur "hotový" za půl roku, je zkrátka fakt. A za druhé: já o jeho pravosti nemám pochyby ani v nejmenším a vím, jak přísný byl. Tento příklad zde sloužil pouze jako argument proti Ariho přesvědčení, že ortodoxní gijur přece musí trvat xx let. Evidentně to není pravda a lze to obejít i podle pravidel ortodoxního judaismu.
Misie - ano podle me ma misie z hlediska zidu zapornou konotaci, napr. spanelska inkvizice je toho dukazem, anebo kniha, ucebnice jidis pro jezuity s navodem jak obracet zidy na krestanstvi ... O tom, jak probihala misie v jizni Americe  take neco vime, takze se opravdu nemohu zbavit pocitu, ze misie neni tak uplne krasna duchovni zalezitost. A zide misii neprovozuji , howgh.
To je váš osobní názor, stejně jako je můj osobní názor, že při pohledu na svastiku začínám měnit barvy - a těžko to budu vysvětlovat chudákům buddhistům, pro které je to symbol štěstí. Židé vnitřní misii (nebo chcete li pastorační činnost) provádějí. Koneckonců takové články v maskilu o tom, jak benšovat a jak slavit a dodržovat ty či ony micvot jsou docela hezkou ukázkou  ;)

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #92 kdy: 7. Srpna 2008, 23:44:12 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Elazar

  • Host
Re: konverze
« Odpověď #93 kdy: 7. Srpna 2008, 23:48:29 »
Mam dalsi dotaz:
Vezme-li si zidovska rodinka na vychovani nezidovskeho sirotka, tak mela by ho vychovavat jako zida, aneo ne?

(Priznam se, ze drive jsem byl zastancem konverzi na jahadut, zvlaste, kdyby to vedlo k zlevneni a zdostupneni koser masa anebo, kdyz jsem potrebovla letel do Dubrovniku ci na Sicilii a vsecky lety byly o sabesu >:(, ale pozdeji jsem pochopil, ze soucasny vetsinove zidovsky (puvodne nocrijsky postoj) - nekonvertovat ma hodne co do sebe)
Samozřejmě že ano. Často cituješ z Tóry, takže určité víš, že i otrok nebo služebná jsou povinni dodržovat micvot, jsou li "majetkem" žida - o co více se tato povinnost vztahuje na regulérní členy rodiny?

eleazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #94 kdy: 7. Srpna 2008, 23:53:10 »
Dekujii Elazare, nebyl jsem si jist, jestli se takovy clovek povazuje z clena domactnosti, protoze jsem v Tenachu nic podobneho nenasel. Napadal me Doeg edomsky a Davidovi zoldaci, o kterych stejne nevim, jestli a jak moc dodrzovali.
« Poslední změna: 7. Srpna 2008, 23:59:44 od eleazar »

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #95 kdy: 7. Srpna 2008, 23:53:21 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Nie Elazare,Vy vyuzivate zmatok v prispevkoch na toto tema. Kto sa v tom ma teraz vyznat?
Tak prosim nezavadzajte a radsej argumentujte.
Mam pocit,ze celu diskusiu beriete az prilis osobne a mozno sa citite urazeny,to som zas nechcel.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #96 kdy: 7. Srpna 2008, 23:58:40 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Nie Elazare,Vy vyuzivate zmatok v prispevkoch na toto tema. Kto sa v tom ma teraz vyznat?
Jen do toho talmudisto  ;D Já se orientuju docela dobře, jen se mi nechce psát pořád dokola to samé. Takže pokud toužíš po argumetech, přečti si tu debatu ještě jednou, jestli je to moc dlouhé, což uznávám, kašli na to.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #97 kdy: 8. Srpna 2008, 00:02:26 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Nie Elazare,Vy vyuzivate zmatok v prispevkoch na toto tema. Kto sa v tom ma teraz vyznat?
Jen do toho talmudisto  ;D Já se orientuju docela dobře, jen se mi nechce psát pořád dokola to samé. Takže pokud toužíš po argumetech, přečti si tu debatu ještě jednou, jestli je to moc dlouhé, což uznávám, kašli na to.

Asi budete mat pravdu, cela tato debata je zacarovany kruh.Takisto mam pocit ze som svoje argumenty prezentoval uz nespocetne vela krat.Nanestastie tu niekto zavadza e nechce si priznat fakty  :D
No co uz Elazare,vidime sa pri dalsej debate  :P

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #98 kdy: 8. Srpna 2008, 00:08:32 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Nie Elazare,Vy vyuzivate zmatok v prispevkoch na toto tema. Kto sa v tom ma teraz vyznat?
Jen do toho talmudisto  ;D Já se orientuju docela dobře, jen se mi nechce psát pořád dokola to samé. Takže pokud toužíš po argumetech, přečti si tu debatu ještě jednou, jestli je to moc dlouhé, což uznávám, kašli na to.

Asi budete mat pravdu, cela tato debata je zacarovany kruh.Takisto mam pocit ze som svoje argumenty prezentoval uz nespocetne vela krat.Nanestastie tu niekto zavadza e nechce si priznat fakty  :D
No co uz Elazare,vidime sa pri dalsej debate  :P
Já se právě žádného argumentu nebo faktu i po takovém zoufalém plýtvání časem nedočkal - tedy kromě jediného - VSETCI ORTODOXNI -  ;D  pokud tohle byl "argument", tak to ano, pak platí moje poznámka výše... :D

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #99 kdy: 8. Srpna 2008, 01:07:23 »
Tak po prve, v Ceskej republike sa obcianstvo udeluje takisto len v pripade ak je jeden z rodiceov Cech alebo drzitel Ceskeho obcianstva.Rovnake je to aj v inych krajinach a nikto to neoznacuje za rasisticke.
Ako som povedal ak sa chce do Izraela prestahovat potomok Zidov (vnucka-vnuk) mal by podstupit ortodoxnu konverziu na judaizmus.Na tom nieje nic rasisticke. Dovodom tohto vsetkeho je,ze takyto nehalachicki zidia tuto konverziu nepodstupuju a vo vela pripadoch nemaju s judaizmom vela spolocneho.

A po druhe reformna konverzia je najvyhladavanejsia v ramci Arabov? Preco asi?  :o

Dalej ziaden ortodoxny rabin nemoze uznat inu konverziu ako na ortodoxny judaizmus.To je jednoducho fakt a vy to viete.

Nakoniec ja od Vas nechcem aby ste s mojim nazorom suhlasili ale ak povazujete to o com sa tu celu dobu bavime za nepodstatnu hlupost,sam ste hlupy.

Ari, vzhledem k tomu že skáčeš od jednoho tématu k jinému, tak se obávám, že tvůj problém je někde úplně jinde a osobně se omlouvám, že mi to nedošlo hned.

Nie Elazare,Vy vyuzivate zmatok v prispevkoch na toto tema. Kto sa v tom ma teraz vyznat?
Jen do toho talmudisto  ;D Já se orientuju docela dobře, jen se mi nechce psát pořád dokola to samé. Takže pokud toužíš po argumetech, přečti si tu debatu ještě jednou, jestli je to moc dlouhé, což uznávám, kašli na to.

Asi budete mat pravdu, cela tato debata je zacarovany kruh.Takisto mam pocit ze som svoje argumenty prezentoval uz nespocetne vela krat.Nanestastie tu niekto zavadza e nechce si priznat fakty  :D
No co uz Elazare,vidime sa pri dalsej debate  :P
Já se právě žádného argumentu nebo faktu i po takovém zoufalém plýtvání časem nedočkal - tedy kromě jediného - VSETCI ORTODOXNI -  ;D  pokud tohle byl "argument", tak to ano, pak platí moje poznámka výše... :D

 ;)
Myslim si,ze som uviedol dost argumentov,ktorymi som vyjadroval svoj nazor na konzervativny a reformny judaizmus o prave na navrat a takisto konverziach.To ze vy to nieste schopny pochopit ci uniest kritiku na ten Vas UZASNY konzervativizmus je Vas problem. Skuste sa s tym zmierit pretoze niesom jediny kto to neberie vazne.
Ste starsi a prilis si o sebe namyslate,takze vam nerobi problem spravat sa voci mne bezocivo,ohovarat ma ci klamat.
Viete Ve este budete stat zoci-voci naozaj serioznemu ortodoxnemu rabinovi ktory oplyva skusenostami a vedomosti ktore ja zial zatial nemam.Vedzte za ten dotycny rabin s Vami riadne a bez najmensieho problemu zatoci az sa budete cervenat.Mozno vtedy Vam spadne z hlavy ten hrebienok ktory tam ani nema byt  ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15