Autor Téma: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7  (Přečteno 10599 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« kdy: 4. Července 2008, 10:25:21 »
Může mi prosím někdo vysvětlit, proč už se nepraktikuje níže uvedený příkaz?
Četl jsem, že izraelští archeologové našli na hoře Ebal zbytky oltáře, který se používal ještě v době druhého Chrámu, stejně jako menší oltář v Beer Šebě.

I přikázal Mojžíš a izraelští starší z lidu: Dbejte na každý příkaz, který vám dnes udílím. V den, kdy přejdete Jordán do země, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh, postavíš si veliké kameny a obílíš je vápnem. Napíšeš na ně všechna slova tohoto zákona, až přejdeš Jordán a vejdeš do země, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh, do země oplývající mlékem a medem, jak k tobě mluvil Hospodin, Bůh tvých otců. Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazují, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamene, ale nebudeš je opracovávat železem. Z neopracovaných kamenů vybuduješ oltář Hospodinu, svému Bohu, a budeš na něm obětovat zápalné oběti Hospodinu, svému Bohu.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #1 kdy: 4. Července 2008, 11:48:44 »
Protože od postavení Chrámu (nebo spíš jeho zničení) je dočasně zakázáno přinášet oběti kdekoli jinde, aby nedošlo k rozštěpení kultu.

Samozřejmě můžete zkusit jít na Ebal a ten oltář tam postavit a zaříznout pár obětních zvířat, ale je otázka, jestli se to těm lidem, co bydlí dole, bude líbit.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #2 kdy: 4. Července 2008, 12:15:37 »
Děkuji za odpověd. Přiznám se, že mě moc neuspokojila ;) Kdo je kompetentní zakázat nebo pozastavit (třeba i dočasně) b-ží přikázání a nařízení a z jakého titulu? Může někdo pozastavit třeba dodržování rituální čistoty potravin, nošení třepení, zákaz konzumace krve, obřízku ap.?
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #3 kdy: 5. Července 2008, 23:08:09 »
Sanhedrin, Bejt din, místní rabín... Zkrátka nejvyšší náboženská autorita v dané oblasti. Můžou pozastavit platnost všech věcí, které jsou zmíněné. Např. v Osvětimi neměly potraviny hechšer a vězni cicit nenosili. Přesto nebylo jejich jednání považováno za hřích.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #4 kdy: 6. Července 2008, 11:29:12 »
Sanhedrin, Bejt din, místní rabín... Zkrátka nejvyšší náboženská autorita v dané oblasti. Můžou pozastavit platnost všech věcí, které jsou zmíněné. Např. v Osvětimi neměly potraviny hechšer a vězni cicit nenosili. Přesto nebylo jejich jednání považováno za hřích.
Dle mého názoru by se měla přikázání a nařízení plnit pokud neexistují závažné důvody pro jejich neplnění. A tyto závažné důvody pro neplnění v případě Hory Ebal nejsou. Nebo o nějakých víte? Pochybuji, že Bejt Din nebo rabín může rozhodnout o neplatnosti b-žího nařízení, v případě, že nejde například o ohrožení života (jako v případě Osvětimi).
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #5 kdy: 7. Července 2008, 11:22:15 »
No, ono nebezpečí možného rozštěpení kultu a navíc ustanovení kultu na místě, které by bylo de facto pod neustálým dostřelem min z Nábulusu je docela dost velký důvod, proč vykonávání této praxe na nějakou dobu odložit.
Bejt din nerozhoduje o neplatnosti, to si pletete, dokonce ani v případě, že jde o ohrožení života - Bejt din rozhoduje maximálně o přechodném pozastavení platnosti, což je dost velký rozdíl.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #6 kdy: 7. Července 2008, 12:02:57 »
Jaké místo v Izraeli není v dostřelu z nějakého „arabského“ místa? Co třeba hora Gerizím, ta je také na dostřel, přesto tam Samaritáni obětují. „Na dostřel“ je i Západní zeď a mnoho synagog. Pokud vím tak pro Araby nejsou náboženské cíle z politických důvodů ideální. Útoky by popíraly jejich tvrzení, že nejsou proti židovskému náboženství ale pouze proti sionistům.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #7 kdy: 7. Července 2008, 13:17:26 »
Já zase myslím, že samaritáni jsou na tom dost bídně a Josefova hrobka by mohla vyprávět. Ale když myslíte...  ;)

Jak už jsem napsal v podobném smyslu Arimu180 a jeho velikášských návrhů na zbourání skalního dómu a zrušení waqfu - když máte pocit, že by tam mělo být něco jiného, tak jděte a napravte to. Kdo vám brání?  Jen do toho :)

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #8 kdy: 7. Července 2008, 15:20:23 »
Já zase myslím, že samaritáni jsou na tom dost bídně a Josefova hrobka by mohla vyprávět. Ale když myslíte...  ;)

Jak už jsem napsal v podobném smyslu Arimu180 a jeho velikášských návrhů na zbourání skalního dómu a zrušení waqfu - když máte pocit, že by tam mělo být něco jiného, tak jděte a napravte to. Kdo vám brání?  Jen do toho :)

Abych mohl postavit oltář na hoře Ebal potřebuji stavební povolení, zkoušel jsem o něj ze zvědavosti zažádat a řekli mi jestli jsem nespadl z jahody ;D
Já osobně bych komplex al Aksa neboural, spíše bych využil tyto budovy pro Chrám. ;)
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #9 kdy: 7. Července 2008, 22:00:04 »
Abych mohl postavit oltář na hoře Ebal potřebuji stavební povolení, zkoušel jsem o něj ze zvědavosti zažádat a řekli mi jestli jsem nespadl z jahody ;D

To myslite vazne a uprimne ?  ;D

Citovat
Já osobně bych komplex al Aksa neboural, spíše bych využil tyto budovy pro Chrám. ;)

A to ja bych to zboril, umelecka hodnota takorka nulova...

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Oltář na hoře Ebal - Devarim 27:1-7
« Odpověď #10 kdy: 7. Července 2008, 22:52:57 »
Abych mohl postavit oltář na hoře Ebal potřebuji stavební povolení, zkoušel jsem o něj ze zvědavosti zažádat a řekli mi jestli jsem nespadl z jahody ;D

To myslite vazne a uprimne ?  ;D

Citovat
Já osobně bych komplex al Aksa neboural, spíše bych využil tyto budovy pro Chrám. ;)

A to ja bych to zboril, umelecka hodnota takorka nulova...
Jo myslím to upřímně, legraci jsem si dělal ze stavebního úřadu ;D
Al Aksa je krásná stavba ;)
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15