Autor Téma: Mezináboženský dialog  (Přečteno 10676 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Mezináboženský dialog
« kdy: 11. Dubna 2007, 10:52:24 »
Má smysl vést dialog mezi náboženstvími - třeba mezi křesťanstvím a židovstvím?

Pokud ano - co má být jeho cílem, jaké jsou maximální možní hranice a čemu může prospět?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #1 kdy: 11. Dubna 2007, 11:34:05 »
Moje odpoved bude asi maximalne nekorektni, ale pokud se nebudeme bavit na tema "Nejezdete nam tu o sabatu a my vam nebudeme branit si v nedeli vyslapnout na Olivetku", pak se obavam, ze neni mnoho toho, co bychom si meli rict. Ma cenu, aby se bavil buddhista se zoroastristou ? Proboha proc ? Co z toho muze vzejit, nez plane tlachy ? Jak rikal Nazaretsky - kazdemu, co jeho jest. A jak dodavam ja - odsud posud.
« Poslední změna: 11. Dubna 2007, 11:41:34 od Vader »

Max

  • Host
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #2 kdy: 11. Dubna 2007, 11:42:25 »
Odpověď je zcela korektní. Ale co třeba rozšiřování znalostí o jiném náboženství a odbourávání stereotypů a předsudků?

Právě ono "nejezděte nám o šabatu" přece bude nejlépe dodržováno, pokud nežidé budou vědět proč to nemají dělat... A to by jim měli říct Židé, ne jejich pastor (který tomu až tam moc rozumět nemusí anebo to podá s nějaký ne zrovna přesným komentářem)...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #3 kdy: 11. Dubna 2007, 14:31:35 »
Mily Maxi, obavam se, ze toto uz nepatri do mezinabozenskeho dialogu, ale spise do spolecensko-kulturni debaty. Jestlize pojedu k vyse uvedenemu zoroastristovi na navstevu, pak mam moznost vedet, proc nemaji hrbitovy (podobne jako hinduiste), nebo se ho na to zeptam. To ale neni vec podstatna. Podstatna vec (o sabatu nam tu netrubte, nemluvte v kostele nahlas etc.) by melo byt prave veci kulturniho povedomi, ne mezinabozenskeho dialogu.
Priklad ze zivota: byli jsme na navsteve trebickskeho Zidovskeho mesta. Samo sebou, ze jsme navstivili i hrbitov. Jeden clovek se porad ptal, co ze to mam na hlave, a proc  u vsech vsudy chci, aby si dal na hlavu alespon svoji ksiltovku. Kdyz jsem mu to vysvetlil, nakvasene prohlasil "To je ale blbost". Ano, je to tak, jeho nezajima zadny dialog, byl to "obycejny" clovek, ktery by se ptal, proc nesmi plivat v kostele na zem. Jenze by ho v podstate NEZAJIMALO proc to tak je. Jedine, co na nej plati je rict mu "Neflusej tady, ksindle". Dialogu netreba, kulturni osvety ano.
Nedelam si iluze, ze k transnabozenske diskusi cloveka vede neco jineho, nez presvedcit toho druheho, ze se myli. Tolik moje zkusenost, a ja uprimne doufam, ze nekdo jiny bude mit zkusenost jinou, lepsi.
BTW Maxi, posledni dobou nejak malo prispivas na web, cimpak to? Mam tvoje clanky rad.
« Poslední změna: 11. Dubna 2007, 14:35:02 od Vader »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #4 kdy: 11. Dubna 2007, 22:17:56 »
Tak ten tvůj příklad je jasný důkaz buranství, které samozřejmě jen tak nějaká osvěta a mezináboženský dialog nevykoření.

Na druhou stranu platí, že koho neznáš, o tom můžeš mít různé nesprávné představy. Všechny ty antisemitské bludy (krvavé macesy, rituální vraždy atd.) se tak pěkně uchytávaly (nebo dokonce ještě uchytávají?) proto, že část lidí vůbec nemá potuchy, o čem židovství je. Samozřejmě, že jim můžeš odpovědět, že si to mohou nastudovat, neb pramenů je dost. Jenže nebylo by dobré udělat vstřícný krok? Ve vlastním zájmu...?

Někdy ty debaty jsou dobré k tomu, že se vyjasní, v čem se různá náboženství shodují a v čem ne. Odpadnou mýty a báje o zázračné shodě nebo naopak nepřekonatelném rozdílu. Zjistí se, které hodnoty jsou společné, kde je možné i společné působení na společnost - v rámci židovství a křesťanství mě napadá třeba úcta k lidské důstojnosti, k životu, k právu na autonomii ve věci náboženského vyznání, atd.

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #5 kdy: 15. Dubna 2007, 17:07:08 »
Zdravím
            Otázky , víry je předmětem i základním kamenem, všech náboženství.Odpovědí je, jak daleko je shoda v určitých věcných tématech.Co se týče Boha Izraele. tak základní je prvotní odkaz (směrovky demokracie) dané J H V H.  Mojžíšovy byl dán odkaz jak naučit děti Izraele žít a přežít v nejistých dobách a zkoušek jim postavených do cesty.Ta to jedinečnost nemá ve světových dějinách obdoby a díky ni má Izrael po několika tisiciletích vlastní Stát Izrael.
                    Fanuel

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #6 kdy: 15. Dubna 2007, 19:34:19 »
Já se dmonívám že Max měl namysli přinejmenším něco podobného jako Vader a ne že bude sedět s jedním křesťanským knězem podruhém a hádat se  sním či disputovat, nýbrž vytvářet oběcné povědomí. Ještě byvh rád uvedl že plivat v synogoze se smí pakliže se slina zašlápne ale to pouze pakliže tamní lidé plivou i doma, což dnes až tak není. Co se týče krevní pověry byl jsem jednou překvapen že jsem byl obviněn že jsem zabil do macesů jednoho křesťana, dokonce ten kdo to vyptrávěl řekl že jej samého že to velmi bolelo a já se neslitoval a podřezal jsem ho, jde samozřejmě o slaboduchého jedince ale jemu podobní slabodušší jedinci mu klidně mohou uvěřit, obzvlášť pakliže by své vyprávění poněkud upravil.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #7 kdy: 15. Dubna 2007, 21:48:18 »
Mluvil jsem o plivani v kostele, protoze se domnivam, ze prumerneho krestana by to rozzurilo k nepricetnosti. Byl to jen priklad, priklad plivani jako vyrzu neucty.
Z KS"A je jasne, ze si lze v pripade nutne potreby odplivnout v synagoze, ale slina se lepe zaslapava do hlinene podlahy, coz byval zvyk drive, zejmena v malych synagogach. Dnes uz dusanou hlinu vsude vymenila dlazba.
Co se tyka vina, tak, nemylim-li se,  i KS"A se zminuje o moznosti piti bileho vina na Pesachovy seder, aby se vyhlo prave nesmyslnym utokum hlupaku, kteri by se mohli v pripade cerveneho vina domnivat, ze je pita krev.
Ale to uz jsem se ponekud vzdalil od tematu. Osobne si myslim, ze mezinabozensky dialog neni totez co kulturni dialog. Pokud se budou na zaklade jasnym pozadavku vsechna tri hlavni monoteisticka nabozenstvi tolerovat, pak muze byt klid a dialogu nebude treba. Obavam se totiz, ze kazdy pokus o takovy dialog musi nutne zkoncit nedorozumenim a presvedcovanim, ze pravdu mam jen JA a nikdo jiny, coz samo sebou nelze prokazat.
« Poslední změna: 15. Dubna 2007, 21:49:51 od Vader »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #8 kdy: 15. Dubna 2007, 22:53:04 »
Pokud se budou na zaklade jasnym pozadavku vsechna tri hlavni monoteisticka nabozenstvi tolerovat, pak muze byt klid a dialogu nebude treba. Obavam se totiz, ze kazdy pokus o takovy dialog musi nutne zkoncit nedorozumenim a presvedcovanim, ze pravdu mam jen JA a nikdo jiny, coz samo sebou nelze prokazat.

Mám ovšem za to, že tolerance je příliš málo. "Tolerovat" znamená "strpět". Tedy se zaťatými zuby snášet něco, co je mi hrubě proti srsti a co bych docela rád zlikvidoval, kdybych se zrovna neovládal nebo kdybych neměl nařízeno se ovládat. Tolerance je minimum. Vyšším stupněm je vzájemný respekt - kdy s tím druhým sice nesouhlasím, ale uznávám, že má nějaké kladné postoje, dílčí názory a podobně, a proto si ho i vážím. Respekt může být základem trvalého mírového soužití (když mírem myslím stav mysli - ne jen to, že zrovna někomu nehoří synagogy, kostely či mešity). Tolerance se může snadno změnit v nenávist...

A hlavně - myslím, že vzájemné poznání obsahu učení "toho druhého" je nezbytné k vytvoření vztahu založeného na pravdivých předpokladech, tedy stavu stabilního. Iluze anebo pověry či neznalost stabilní dobrý vztah nevytvoří. A bez dialogu není poznání - každý by totiž měl sám mluvit o své víře. Ne nechat jinověrce, aby ji popisovali "z venku."

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Mezináboženský dialog
« Odpověď #9 kdy: 16. Dubna 2007, 01:31:47 »
Zdravím
 Mezi jednotlivými náboženstvími, je od věků spor, které je to nejdůležitější.Ten říká to to a ten zase to to.
Podstata problému lidstva spočívá v ignoranci závislosti na Božím záměru s jednotlivými národy viz. proroci.
Moc učené pohledy to nechce, ale ráj na zemi se bez Boha živého vybudovat nedá a pečený holubi sami nikomu do hubi nepřiletí. Jednotlivá náboženství a touha po Bohu je dána geneticky a tato dispozice už
předurčuje spojení lidstva v jednotě k Bohu živému. A teď řečnická otázka , kdo má právo rozhodnout že to jeho náboženství je pravé vořechové.Podle mě dostupných informací na základě překladu Bible Kralické se
domnívám že na 100% je nejblíž k pravdě Mojžíšův odkaz daný samotným Bohem Izraele. To , ale znamená neustalí zápas a boj o samu existenci, Vy přestoupíte,( vyvolíte zlořečení a JA' JHVH, Jsem ) Vás rozptýlím mezi národy a budete v úžas a údiv pro celí svět.Nacházíme se na konci časů a je nám odečteno 70 dnů od roku 1948 den za rok.Je rok 2018 tím rokem a odevzdají vládu dědici podle zákona ??
                   Do té doby nebude žádný mír ani pokoj jen a jen samé války do doby než návráti co jim nepatří a vyvolený samotným Bohem  se ujme dědictví dané samotným J H V H . Fanuel

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15