Autor Téma: Klerofašismus  (Přečteno 79302 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #100 kdy: 29. Srpna 2008, 15:58:02 »
Dokonce jsem kdysi cetl, ze se Teitelbaum dohodl s Israelem ze odejde, a ze uz se tam neukaze, oni ho za to nebudou stihat. Nekdo si zas mysli ze utekl aby nebyl stihan, tedy bez dohody.
Treba meli dohodu ustni? Anebo pouze tichou, lec dodrzenou. Me by neprekvapilo ani jedno z toho, anebo to bylo uplne jinak, to uz nezjistime, ale myslet si muzeme cokoliv.

Na zaver cele debaty musim dodat, že sám Moše odmítl přímou Hospodinovu nabídku na záchranu sebe sama a rozhojnění svého potomstva v mocný národ za současného zničení Israele za jeho hříchy, naopak sám nabídl vymazání sebe sama z Hospodinovy knihy výměnou za záchranu svých lidí.
Představte si, jak by v této situaci si jednal Teitelbaum ?! Já bych se k něčemu takovéhlemu nejspíš neodhodlal.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #101 kdy: 29. Srpna 2008, 16:31:05 »
Dokonce jsem kdysi cetl, ze se Teitelbaum dohodl s Israelem ze odejde, a ze uz se tam neukaze, oni ho za to nebudou stihat. Nekdo si zas mysli ze utekl aby nebyl stihan, tedy bez dohody.
Treba meli dohodu ustni? Anebo pouze tichou, lec dodrzenou. Me by neprekvapilo ani jedno z toho, anebo to bylo uplne jinak, to uz nezjistime, ale myslet si muzeme cokoliv.

Na zaver cele debaty musim dodat, že sám Moše odmítl přímou Hospodinovu nabídku na záchranu sebe sama a rozhojnění svého potomstva v mocný národ za současného zničení Israele za jeho hříchy, naopak sám nabídl vymazání sebe sama z Hospodinovy knihy výměnou za záchranu svých lidí.
Představte si, jak by v této situaci si jednal Teitelbaum ?! Já bych se k něčemu takovéhlemu nejspíš neodhodlal.

To už nezjistíme, nicméně byla existence Izraele a návrat Židů do vlasti popřením heretického učení Teitelbauma, a tedy i dalším důvodem jeho nenávisti vůči státu Izrael a sionistům.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #102 kdy: 31. Srpna 2008, 17:10:54 »
Koukám, že tady dva spravedliví mezi národy (petahyah a eleazar) míchají pojmy s dojmy. Co má co společného Teitelbaumův antisionismus s faktem, že byl zachráněn Kastnerovým vlakem, stejně jako představitelé sionistické mládeže?

Mimochodem, být židem a zároveň neuznávat sionismus je sice možná (zvláště v dnešní době) podivné, ale rozhodně to není hereze. Navíc stav, v jakém je Izrael dnes, může, pokud je tak nazírán, dávat za pravdu spíše Teitelbaumovi - vždy zkrátka záleží na úhlu pohledu.

Jak si můžete být jisti, že se holocaust nestal jako trest kvůli takovým heretikům, jako mesiáni a podobná modlářská havěť jako v dobách prvního Chrámu, nebo kvůli odpadlým sekulárům, co nenávidí zbožné židy?

Přidávám se ke Scoooliemu a ptám se, proč by měl Teitelbaum svůj názor na sionismus měnit? Já třeba s jeho argumenty nesouhlasím a odmítám je, ale na druhou stranu musím uznat, že on narozdíl od vás dvou argumenty má. Vy nemáte nic. Petahyah jenom nadává na charedim, které bytostně nenávidí a eleazar se ohání citáty z Bible, kterou ani nedokáže přečíst v původním jazyce (a ještě má tu drzost považovat se za žida).

Jen tak mimochodem, mesiáne, Teitelbaum neprezentoval sám sebe jako někoho, kdo jedná správně -
ad
Citovat
kdo jej tu haji se slovem nezminil, ze by Teitelbaum udelal od 1944 nejaky posun ve svych nazorech... Asi proto, ze se dotycny az do sve smrti prezentoval, ze jednal spravne
- dokonce se vyjádřil opačně, ve smyslu "ten tvrdí: nikdo nemá pravdu kromě mě; tamten také tvrdí: nikdo nemá pravdu kromě mě - já říkám: nikdo nemá pravdu včetně mě". Mohu nesouhlasit s jeho postojem k Izraeli jako naivním, hloupým, zpátečnickým, fatalistickým etc. - ale na této větě je hodně pravdy.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #103 kdy: 31. Srpna 2008, 20:14:41 »
Petahyah jenom nadává na charedim, které bytostně nenávidí
-----
Váš postřeh je správný a od války se můj názor na cheredim nezměnil  ;D >:D


druhou stranu musím uznat, že on narozdíl od vás dvou argumenty má
-----
například které argumenty? Hitler, Stalin,..měli také argumenty!
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #104 kdy: 1. Září 2008, 01:49:57 »
Az se vratim do Cech, tak si to podrobne prostuduji a najdu-li, ze Teitelbaum litoval toho, ze se zachranil, zatimco jeho ovecci sli na smrt, tak se tu verejne omluvim a dam sem odkaz.

Nepopiram, ze soa mohl byt klidne trest za odpadnuti, smesovani se s goji, ale i za spoustu jinych veci, naslo by se toho dost.

A uznavam, ze chasidismus a kabala ma taky neco do sebe.

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #105 kdy: 1. Září 2008, 19:00:16 »
Petahyah jenom nadává na charedim, které bytostně nenávidí
-----
Váš postřeh je správný a od války se můj názor na cheredim nezměnil  ;D >:D


druhou stranu musím uznat, že on narozdíl od vás dvou argumenty má
-----
například které argumenty? Hitler, Stalin,..měli také argumenty!

Otázka je, jestli se od války vůbec nějak vaše názory změnily ;) Pro vaší informaci, doba se (trošičku) změnila.

Teitelbaum má argumenty - kvůli takovým neznab-hům jako vy se B-h od Izraele odvrátil - šoa byl důsledek. Můžete dokázat, že se tak nestalo?  ;D Teitelbaum byl přesvědčen, že sionismus ve 30. letech nevyřeší židovský problém, ale způsobí větší katastrofu - nestalo se to snad? A zároveň byl přesvědčen, že současný Izrael je bránou do pekel židovského národa - s postupující sekularizací Izraele je možné, že ani v tom se nemýlil  ;D Takže na jeho straně argumenty jsou. Na vaší žel jen hysterické výkřiky.
« Poslední změna: 1. Září 2008, 19:02:53 od Elazar »

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #106 kdy: 1. Září 2008, 19:02:28 »
Az se vratim do Cech, tak si to podrobne prostuduji a najdu-li, ze Teitelbaum litoval toho, ze se zachranil, zatimco jeho ovecci sli na smrt, tak se tu verejne omluvim a dam sem odkaz.

Nepopiram, ze soa mohl byt klidne trest za odpadnuti, smesovani se s goji, ale i za spoustu jinych veci, naslo by se toho dost.

A uznavam, ze chasidismus a kabala ma taky neco do sebe.

Proč by toho měl litovat? BTW, jeď  epodívat do Williamsburgu, uvidíš, kolik satmarů dnes je. On měl naopak důvod být na leccost hrdý.

Jinak nechápu, co chceš na toto téma studovat v ČR, když jsi za mořem, kde satmarští chasidé žijí a je možné je nebo vědce, kteří se jimi zabývají, kontaktovat.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #107 kdy: 1. Září 2008, 21:09:18 »

Citovat

Otázka je, jestli se od války vůbec nějak vaše názory změnily ;) Pro vaší informaci, doba se (trošičku) změnila.

Teitelbaum má argumenty - kvůli takovým neznab-hům jako vy se B-h od Izraele odvrátil - šoa byl důsledek. Můžete dokázat, že se tak nestalo?  ;D Teitelbaum byl přesvědčen, že sionismus ve 30. letech nevyřeší židovský problém, ale způsobí větší katastrofu - nestalo se to snad? A zároveň byl přesvědčen, že současný Izrael je bránou do pekel židovského národa - s postupující sekularizací Izraele je možné, že ani v tom se nemýlil  ;D Takže na jeho straně argumenty jsou. Na vaší žel jen hysterické výkřiky.

Můžete dokázat že se tak nestalo díky neznabohům jako Teitelbaum? Byli to sionisté, kteří udělali aliyu do Izraele kdo byl likvidován? Byl arabskou vetšinou zlikvidován stát Izrael? Není snad stát Izrael z narůstající Cheredi komunitou více a více zranitelný a to i přes nejmodernější vojenské technologie? Hysterii vidím spíš na vaší straně ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #108 kdy: 2. Září 2008, 16:10:24 »
Ale no tak, sice tu vystupuju jako již zmíněný advocat diaboli, ale - mám z vás částečně srandu, částečně nad vašimi příspěvky kroutím hlavou (život s takovým množstvím nenávisti asi nebude žádný med) - ale propadat hysterii? To mi křivdíte - kdybych měl z vašich výlevů na adresu určité komunity, ke které ani nepatřím, propadat hysteri, co bych pak musel dělat při sledování zpráv a chování politiků..?? :o Skákat z mostu?

Pokud vám to ještě nedošlo, tak já nic dokazovat nemusím - za to vy jste tady toho na adresu jednoho člověka napsal požehnaně a obvinil ho málem ze smrti 400 000 lidí (když už ne rovnou 6 milionů) - a ty důkazy tak nějak pořád nikde  :D

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Klerofašismus
« Odpověď #109 kdy: 2. Září 2008, 16:34:37 »
Vážení pánové už mě rozčilujete.Vrátila jsem se z týdenní dovolené ze Slovenska. S žádným klerofašismem jsem se nesetkala. Doma na počítači, příšerný počet diskuse. Myslíte si, že v současné době je nejrozumnější se hádat ? Jsme všichni Židi a musíme držet dohromady a ne dávat podklady pro své protivníky. Já vím, ta svoboda nám dala křídla, ale jak pro koho. To si uvědomte.  Proto jeden za všechny a všichni za jednoho. To je moje heslo, kterým se držím. Všechny vás srdečně zdraví Míla >:D

chaje

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #110 kdy: 2. Září 2008, 18:31:32 »

... A zároveň byl přesvědčen, že současný Izrael je bránou do pekel židovského národa - s postupující sekularizací Izraele je možné, že ani v tom se nemýlil 

chci se vyjádřit k té postupující sekularizaci Izraele - to už dávno není pravda,naopak datim stále přibývá...jsou pro to dva důvody:
1) průměrný počet dětí v chiloni (sekulárních) rodinách je 3, průměrný počet dětí v datim (náboženských) rodinách je šest, v charedi ("ultraortodoxních") rodinách je šest dětí minimum, mívají až deset i více dětí
2) celosvětově je vlna sekularismu posledních desetiletí dávno pryč a naopak nastal obecný (pozvolný, v naší zemi navenek nepříliš, ale přece jen patrný) příklon k náboženství

chaje

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #111 kdy: 2. Září 2008, 18:32:46 »
tak znovu, můj příspěvek je tohle (já se ty citace nikdy nenaučím) >:(:


chci se vyjádřit k té postupující sekularizaci Izraele - to už dávno není pravda,naopak datim stále přibývá...jsou pro to dva důvody:
1) průměrný počet dětí v chiloni (sekulárních) rodinách je 3, průměrný počet dětí v datim (náboženských) rodinách je šest, v charedi ("ultraortodoxních") rodinách je šest dětí minimum, mívají až deset i více dětí
2) celosvětově je vlna sekularismu posledních desetiletí dávno pryč a naopak nastal obecný (pozvolný, v naší zemi navenek nepříliš, ale přece jen patrný) příklon k náboženství

chaje

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #112 kdy: 2. Září 2008, 18:33:34 »
a ještě gramatická oprava: v dati (bez m) rodinách

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #113 kdy: 2. Září 2008, 18:34:31 »
Citovat
Proto jeden za všechny a všichni za jednoho. To je moje heslo, kterým se držím. Všechny vás srdečně zdraví Míla

Vždycky jsem obdivoval tři mušketýry - a hlavně Athose za jeho praktický způsob řešení (mimo)manželských problémů  :D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #114 kdy: 2. Září 2008, 20:04:32 »
Ale no tak, sice tu vystupuju jako již zmíněný advocat diaboli, ale - mám z vás částečně srandu, částečně nad vašimi příspěvky kroutím hlavou (život s takovým množstvím nenávisti asi nebude žádný med) - ale propadat hysterii? To mi křivdíte - kdybych měl z vašich výlevů na adresu určité komunity, ke které ani nepatřím, propadat hysteri, co bych pak musel dělat při sledování zpráv a chování politiků..?? :o Skákat z mostu?

Pokud vám to ještě nedošlo, tak já nic dokazovat nemusím - za to vy jste tady toho na adresu jednoho člověka napsal požehnaně a obvinil ho málem ze smrti 400 000 lidí (když už ne rovnou 6 milionů) - a ty důkazy tak nějak pořád nikde  :D

Zločince Teitelbauma jsem neobvinil jenom já ale i třeba izraelský soud, většina svědků skončila v plynových komorách, ale část přece jenom přežila. Informace je možné získat v knihách Vrby, Kárného, Kaplana, Kleina,...Teitelbauma jsem obvinil z toho, že tvrdil svým chasidům, že jdou do pracovních táborů, přestože byl informován a varován, že jdou do plynu. Nejedná se o nenávist, ale opovržení. Teitelbaum už dávno uhnil, a "smaží se v pekle" vedle Eichmanna, a já pořád žiju  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #115 kdy: 2. Září 2008, 22:14:51 »
Petahyah jenom nadává na charedim, které bytostně nenávidí
-----
Váš postřeh je správný a od války se můj názor na cheredim nezměnil  ;D >:D

Něčemu nerozumím. Na jednu stranu tvrdíte, že nemáte rád Teitelbauma, protože nechal své charedim jít nevědomé na smrt, ač věděl, co je čeká. Na druhou stranu přiznáváte, že nenávidíte charedim. Můžete mi vysvětlit co vám ta komunita (jako celek) udělala?


Ale no tak, sice tu vystupuju jako již zmíněný advocat diaboli, ale - mám z vás částečně srandu, částečně nad vašimi příspěvky kroutím hlavou (život s takovým množstvím nenávisti asi nebude žádný med) - ale propadat hysterii? To mi křivdíte - kdybych měl z vašich výlevů na adresu určité komunity, ke které ani nepatřím, propadat hysteri, co bych pak musel dělat při sledování zpráv a chování politiků..?? :o Skákat z mostu?

Pokud vám to ještě nedošlo, tak já nic dokazovat nemusím - za to vy jste tady toho na adresu jednoho člověka napsal požehnaně a obvinil ho málem ze smrti 400 000 lidí (když už ne rovnou 6 milionů) - a ty důkazy tak nějak pořád nikde  :D

Zločince Teitelbauma jsem neobvinil jenom já ale i třeba izraelský soud, většina svědků skončila v plynových komorách, ale část přece jenom přežila. Informace je možné získat v knihách Vrby, Kárného, Kaplana, Kleina,...Teitelbauma jsem obvinil z toho, že tvrdil svým chasidům, že jdou do pracovních táborů, přestože byl informován a varován, že jdou do plynu. Nejedná se o nenávist, ale opovržení. Teitelbaum už dávno uhnil, a "smaží se v pekle" vedle Eichmanna, a já pořád žiju  ;D

Už se opakuji, ale napíši to ještě jednou. Existuje cosi jako presumpce neviny. Pokud někdo má být uznán za zločince, je třeba nejprve prokázat, že se dopustil zločinu. Standardně v soudním řízení, ale pokud to není možné, stačí to (ovšem pouze pro akademické účely) alespoň jasnými důkazy třeba v odborném článku.

To, že někdo někoho z čehosi obvinil neznamená nic. Absolutně nic. Stejně tak mohu já obvinit Vás, že jste vrah a pedofil. Znamená to něco? Jen to, že pokud to neprokáži, tak jsem nactiutrhač. Ale ohledně Vás to neznamená nic. Dokud se neprokáže, že tomu tak je, je třeba na Vás pohlížet jako na nevinného člověka - byť z čehosi podezřelého.

Žádný důkaz pro své obvinění jste nepředložil. Jen obecný odkaz na knihy několika autorů. Žádné přesné citáty, uvedení názvu knihy, čísla stránky. Jen obecné plácnutí.

Váš rádoby vtipný výrok o tom, kdo žije a kdo ne, snad netřeba komentovat. Stejně tak si ho mohl pod vousy na adresu charedim broukat třeba Mengele...

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #116 kdy: 2. Září 2008, 23:42:46 »
Proč by toho měl litovat? BTW, jeď  epodívat do Williamsburgu, uvidíš, kolik satmarů dnes je. On měl naopak důvod být na leccost hrdý.
Kolik % z nich pochází ze Szatumarenemethi a kolik z odumřelých dynastií?

Jinak nechápu, co chceš na toto téma studovat v ČR, když jsi za mořem, kde satmarští chasidé žijí a je možné je nebo vědce, kteří se jimi zabývají, kontaktovat.
Protože jsem se už vrátil, a navíc jsem byl úplně někde jinde.

Já petahyaha neznám, ale on je bezbožníkem?

A komu tedy připsat vinu za šoa?
Když jsem se ohrazoval proti tomu, aby z toho byla obviňována "moje sekta", namísto bezbožníků, tak to nebylo přijímáno zrovna pozitivně. :P

Mimochodem zde bylo otevřeno zajímavé spekulativní tema, jak to s Izraelem bude, až koncentrace tzv. "ultras", kteří nejsou známí tím, že by se prací zrovna přetrhli či podávali nadprůměrné výkony v armádě, překročí kritickou mez. Navíc rostoucí počet Arabů...
Vypadá to, že reforma systemu ješiv, kdy dotyční nejen, že nemusí vyhodit oknem roky života v armádě, utratit jediný šekel za studium či vykonat jedinou kWh práce za celý život nás pravděpodobně čeká.

Srovnejme si život studenta polytechniky a ješivnika:
1-ješivnik nemusí na vojnu, jako jedinný ze všech VŠ oborů, studenti ostatních oborů musí mít splněnou brannou povinnost předtím, než se zapíší na univerzitu. V tuto chvíli má ješivnik "náskok" před technikem o 2 roky produktivního života, v případě, že se záklaďák neutrpí úraz či ještě něco horšího.
2-ješivnik je po celou dobu studia sponzorován vládou, ostatní studenti nejen, že se musí o sebe starat sami, ale musí i za svoje studium platit nekřesťanské peníze. Vynásobte si 60x průměrný měsíční plat + školné; + dva roky v produktivním věku z ad 1) -> Co se za takové množství peněz dá v Izraeli koupit?
3-studijní doba na ješivách není nijak omezena, takže věční studenti z českých VŠ nejsou nic proti určitému procentu těchto ješivniků, kteří mají navíc hrazen i živobytíření svých leckdy početných rodin. Chci-li studovat Tóru já, musím to dělat ve svém volném čase, oni jsou zato placeni a nikdo s právem omezení toku financí, nijak nekontroluje výstupy práce těchto lidí.
4-běžný Izraelec musí docházet na armádní cvičení i v záloze, což pro vysokoškoláka v dynamickém oboru je citelná ztráta: finanční přímá, zpomalení karierního růstu (finanční nepřímá...) s čímž souvisí delší návratnost peněz za studium
« Poslední změna: 3. Září 2008, 00:10:38 od eleazar »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #117 kdy: 3. Září 2008, 02:03:48 »
Zločince Teitelbauma jsem neobvinil jenom já...

A ja se stale dokola budu ptat : kdyz vim, ze nekdo z blizkych pujde na smrt a ja s tim stejne nic nenadelam, budu ho tim desit ? Ano, jednam naprosto ocividne v souladu s porekadlem "podle sebe soudim tebe", no a ? Je proto Teitelbaum zlocinec, kdyz zachranil sam sebe ? Prospel by svetu, kdyby

vsem rekl co je ceka a nechal je v hruze cekat na plyn
sel s nimi a nezachranil sam sebe


???

Po pravde, radeji bych byl, kdybi mi doktori na konci hospitalizace NEREKLI co me ceka a nemine. Jak jsem uz jednou napsal, nejsem zastancem "pravdy za kazdou cenu".
Aby bylo jasno, ja z Teitelbauma nedelam svatouska, ale snazim se pochopit lidsky rozmer jeho chovani. A nic lidskeho mi neni cizi, zatimco zde zjistuji, ze nekteri se zrejme ridi heslem "nic ciziho mi neni lidske". A to me stve. Fakt ze jo.
« Poslední změna: 3. Září 2008, 02:08:18 od Vader »

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #118 kdy: 3. Září 2008, 08:12:05 »
Já myslím, že je to marné. Zahořklého starého člověka nenávisti nezbavíte - ani žádné prášky na to nejsou. A ten poslední výrok "vedle Eichmanna, a já pořád žiju" svědčí nejen o mimořádné duševní jednoduchosti, ale i o tom, že ten člověk si naprosto nevidí do úst a nechápe, že za nějaký čas "uhnije" (mám li použít jeho výrazivo) rovněž i on sám.

Problém je, že právě takoví lidé zasévají nenávist do nitra Izraele.

chaje

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #119 kdy: 3. Září 2008, 08:33:34 »
to Eleazar: jestli se to nezměnilo, tak muži chodí na vojnu dokonce na tři roky, ženy na dva roky, a odložit až po studiu to prý lze, ale za horších podmínek, delší doba atd., žena nemusí, pokud se vdá před nástupem na vojnu
jinak je to všechno pravda, naposledy jsem byla v Izraeli, zrovna když probíhal odsun z Gazy, a jeden můj bratranec mi říkal, že on na rozdíl od zbytku rodiny to vítá, protože kvůli bezpečnosti v Gaze musí ustavičně sloužit spousta záložáků a on že je ročně v armádě nejméně měsíc (je to otec od tří dětí), patnáct let po skončení povinné vojenské služby

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #120 kdy: 3. Září 2008, 08:55:47 »
 ;)

To Mr. Eleazar:

Nocri (pl. nocrim) - výraz „nocrita“ je ve vztahu k uzancím hebrejštiny patvar; patrně nesprávně vycházíte z tuzemské gramatické konstrukce Hus - husita, Jéšú – jezuita apod., což by bylo pro Vás příznačné. Mě tenhle spolek nehrozí.

Nikdy se mi nepovedlo podívat se na skromnost, zbožnost a cudnost ženy zevnitř (i když jsem se snažil  ;D) – vždy jsem jen vděčně zaznamenával vnější modifikace těchto utěšených vlastností. Nebylo to nutně vždy spojeno s hormonální erupcí, ale pokud k tomu došlo, pak panovala mezi těmito jevy nepřímá úměra.  ;D
Od těchto úvah není daleko k fenomenu celibátu, což je z mého pohledu „degoutant“ – ostatně jak se příslušní mesianisté s tímto jevem vyrovnávají ? ;D

Nemyslím, že existence či neexistence umění introspekce je rozlišovacím znakem mezi námi a nocrim.  Jediné co k tomu lze říci je, že toto umění ovládáme mnohem lépe než nocrim, i kdyby se Augustin, Ignác z Loyoly, František z Asisi i Teilhard de Chardin postavili na hlavu…

Okamžitě mi nedochází, v čem spatřujete souvislost mezi introspekcí a Šchinou, ale problematikou Šchiny se raději nezabývejte.
....................

 To Mr. Elazar: Moje řeč: snažme se hledat to, co nás spojuje, a ne se hrabat v tom, co nás může rozdělovat... Datim mají své poslání, chilonim mají své poslání... nemohu říci, že mám jedny rád méně než druhé nebo druhé méně než prvé. Podávejme si ruce a nedejme na to, co říká nějaký machlojker. :)

gv


Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #121 kdy: 3. Září 2008, 18:25:52 »
Mám hodně zkušeností s sekulárními i ortodoxními izraelci a musím říct, že se to nedá tak jednoznačně rozdělovat. Především otázka studia, vezměte si takového chlapce, který pravil, že je pacifista a trpí depresemi, dostane "papíry na hlavu" a na vojnu nejde. Zapíše se na VŠ tam bude studovat třeba kulturologii a bude se zabývat vývojem vzdělanosti u Papuánců, lze předpokládat, že bude působit v nějakém politickém uskupení typu Šalom Achšav, třeba zjistí, že je homosexuál a v nějakém momentě se rozhodne žít v USA, kde s tou vědou, kterou vystudoval za peníze izraelského daňového poplatníka a za nějaká stipendia, který organizace levicového typu rády poskytují, udělá díru do světa. Já vím není to hezké, ale není to ani daleko od reality. Student charedi ješivy na rozdíl od tohoto hypotetického studenta udržuje naši tradici při životě a má děti a hlavně žije tady.
Jenom na okraj máme v širší rodině dva bratry z nichž jeden je ješivista a jeden student technické univerzity. Zásadní rozpory mezi nimi nejsou, přestože společensky a socialně patří do různých chlívečků.
K tomu co tu psala Chaje o náhradní vojenské službě ve spojitosti vyhnání z Gazy se bohuždl ukázalo jako omyl.

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #122 kdy: 3. Září 2008, 19:13:15 »
vezměte si takového chlapce, který pravil, že je pacifista a trpí depresemi, dostane "papíry na hlavu" a na vojnu nejde.
Jak moc je vůbec v Izraeli těžké dostat "modrou"?

kterou vystudoval za peníze izraelského daňového poplatníka
Izraelská vláda dotuje studium?
Myslel jsem, že si jej studenti musejí zahlovat kompletně sami.

Student charedi ješivy na rozdíl od tohoto hypotetického studenta udržuje naši tradici při životě a má děti
Tyto děti mnohdy trpí hladem (=mají skutečný nedostatek základní stravy a látek nutných pro zdravý růst), což by se nejspíš nedělo, pakliže by se jejich tatínci chopili bagrů a maminky škopků. Nehledě nato, že průměrný počet dětí v rodinách není, vzhledem k neutěšené bytové situaci mnohých z nich, zpravidla zrovna nízký.

a hlavně žije tady.
Slyšel jsem, že izraelští studenti Chabadu žijí a studují v Praze v Pařížské ulici, ale nevím, jestli je to pravda ani jestli jejich pobyt hradí izraelský daňový poplatník.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #123 kdy: 3. Září 2008, 19:46:24 »
Dostat modrou je tezke, ale mozne.
Samozrejme, ze vlada dotuje studium, prestoze si je studenti plati, tak naklady samozrejme nemohou pokryt. Krome toho i vlada dava stipendia. Je jen treba byt na "vhodny".
Obavam se, ze se mylite, deti v charedi rodinach sice nedostanou "dobroty" z mrazaku a mikrovlnky, ale poctivou a levnou stravu na ktere rostly nase babicky a podvyzivou netrpi. Vidim je na hristich a ve skolach a neni to nijak kriticke i kdyz ziji podstatne skromneji nez izraelsky prumer treba v Tel Avivu. Ale i prumerna chuda rodina nereligiozni, kdyz ma 3-4 deti, tak se ma co ohanet. A krome toho, mnoho charedi muzu pracuje a temer vsechny zeny.
Co se tyce Chabadu v Praze, nevim, pokud se jedna o Izraelce, tak asi castecne ano, protoze jsou jiste zapsani v nejake izraelske jesive a v Praze jsou na jakesi stazi. Pokud jsou z USA tak to asi hradi rodice a Chabad, ale to nevim presne.

Elazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #124 kdy: 3. Září 2008, 19:50:32 »
Zapíše se na VŠ tam bude studovat třeba kulturologii a bude se zabývat vývojem vzdělanosti u Papuánců, lze předpokládat, že bude působit v nějakém politickém uskupení typu Šalom Achšav,třeba zjistí, že je homosexuál a v nějakém momentě se rozhodne žít v USA, kde s tou vědou, kterou vystudoval za peníze izraelského daňového poplatníka a za nějaká stipendia, který organizace levicového typu rády poskytují, udělá díru do světa. Já vím není to hezké, ale není to ani daleko od reality. Student charedi ješivy na rozdíl od tohoto hypotetického studenta udržuje naši tradici při životě a má děti a hlavně žije tady.

Pominu li, že mi trochu uniká jak souvisí vrozená sexuální orientace se získanou politickou nebo náboženskou příslušností a zvoleným oborem studia ( ???  ::)  :o ), tak pokud je špatné "za peníze izraelských daňových poplatníků" vystudovat a pak působit někde jinde, pak musím na adresu charedim dodat, že oni daně neplatí pro změnu vůbec, mnozí tyjí z podpory a do armády nechodí z principu (až na výjimky).
Ani jedna skupina si, pravda, nemá co vyčítat. Obě mají svá pozitiva a negativa - jak napsal Gugi výše, každý z nich má nějaké místo na tomto světě.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15