Autor Téma: Klerofašismus  (Přečteno 79364 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vodník

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #75 kdy: 28. Srpna 2008, 15:45:46 »
Děje se vše na světě v konečném důsledku z vůle B*ží nebo zde existuje "impotentio Dei", tj. stav, kdy B*h  něčemu nemůže zabránit, i když chce? Tj. je B*h všemohoucí nebo ne?
Ano, věčná otázka po vzniku zla... :) Dovolím si neskromně nabídnout obecně metafysickou (tj. ne pravoslavnou, ne křesťanskou, ne židovskou) odpověď.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #76 kdy: 28. Srpna 2008, 15:49:50 »
Scooolie, vy jste mi ne přesně rozuměl. Takovou spolupráci, jakou popisujete, jsem neměl na mysli. Měl jsem zato, že z kontextu předchozí diskuse je jasné, že jsem mluvil o případné možné spolupráci v tom smyslu, že vhodnými prohlášeními ke svým lidem je mohl Teitelbaum uklidnit a tím zjednodušit celý proces transportů.
Ale jinak opět a znovu. Nejsem v rozporu s Vámi Vadere, Scooolie a i Elazare, že přímých důkazů se prostě nedostává. Ale vemte to tak, že to bychom zpětně mohli hodnotit historické osobnosti velmi omezeně, kdybychom se vždy museli opírat jen o přímé důkazy.
Nedávno jsem četl zajímavou knihu Král David od McKenzieho. Ten se samozřejmě opírá ve své studii hlavně o domněnky a jistá srovnávání z Bible. Přesto si myslím, že takové studie mají cenu a asi by nikoho nenapadlo, na něj křičet, že nemístně kritizuje Davida. A že je na něj místy docela přísný :)

Aha. Tak to jsem fakt pochopil původně jinak - díky za upřesnění.  :)
Nicméně - když Dr. Emil Hácha pronesl velmi proněmecký a kolaborantský projev k veřejnosti, výměnou za propuštění českých vysokoškoláků z koncentráků, byla nebo nebyla to omluvitelná kolaborace? Nezjednodušil tím ovládání českého národa a jeho využití pro potřeby Říše? Myslím, že jednoznačná odpověď neexistuje.

Já nejsem proti spekulacím a volným úvahám, ale musí tak být jako takové jasně označeny. Tato debata ale začala prohlášením, které bylo velmi jednoznačné a nepřipouštělo pochyb. A proto jsem se ptal, kde jsou hrome ty důkazy - a pořád mi je nikdo nepředložil...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #77 kdy: 28. Srpna 2008, 15:52:01 »
Trochu odbočím do teologie, ale chtěl bych se zeptat:

Děje se vše na světě v konečném důsledku z vůle B*ží nebo zde existuje "impotentio Dei", tj. stav, kdy B*h  něčemu nemůže zabránit, i když chce? Tj. je B*h všemohoucí nebo ne?

Nevím, nejsem Mojžíš a tak jsem neměl možnost s Bohem mluvit. Tyto teoretické filozoficke otazky těm lidem nepomohly.

Co s tím má společného Mojžíš?
Vy jste nad tím nikdy nepřemýšlel?
Mě to zajímá v souvislosti s tím, jak příkře odsuzujete T. přesvědčení, že holocaust byl trest (za sionismus, popř. za cokoliv jiného). Máte tedy za to, že holocaust se odehrál proti vůli B*ží?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #78 kdy: 28. Srpna 2008, 15:52:46 »
Děje se vše na světě v konečném důsledku z vůle B*ží nebo zde existuje "impotentio Dei", tj. stav, kdy B*h  něčemu nemůže zabránit, i když chce? Tj. je B*h všemohoucí nebo ne?
Ano, věčná otázka po vzniku zla... :) Dovolím si neskromně nabídnout obecně metafysickou (tj. ne pravoslavnou, ne křesťanskou, ne židovskou) odpověď.


Jdu si číst. Nicméně podotýkám, že já s odpovědí na tuto otázku problém nemám.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #79 kdy: 28. Srpna 2008, 16:08:16 »
Proč Teitelbaum utekl do USA zrovna v době kdy Israelský nejvyšší soud řešil kolaboraci Kastnera (zachránil Teitelbauma), proč pozůstalí a přeživší (třeba Malchiel Gruenwald) požadovali proces nejenom s Kastnerem, ale i s Teitelbaumem?

Zrovna Kastnerem bych asi neoperoval, protože to byl moc pěkný hon na čarodějnice. Sice byl po odsuzujícím rozsudku soudu I. instance následně Nejvyšším soudem uznán nevinným, ale mezitím byl tento člověk - který zachránil 1.600 lidí - za údajné zločiny zavražděn...

---
Já nikde netvrdím že byl Kastner kolaborant, jenom konstatuji že jeho případ řešil soud, stejně tak měl řešit Teitelbauma, ale ten utekl do USA.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #80 kdy: 28. Srpna 2008, 16:12:52 »
Scooolie, vy jste mi ne přesně rozuměl. Takovou spolupráci, jakou popisujete, jsem neměl na mysli. Měl jsem zato, že z kontextu předchozí diskuse je jasné, že jsem mluvil o případné možné spolupráci v tom smyslu, že vhodnými prohlášeními ke svým lidem je mohl Teitelbaum uklidnit a tím zjednodušit celý proces transportů.
Ale jinak opět a znovu. Nejsem v rozporu s Vámi Vadere, Scooolie a i Elazare, že přímých důkazů se prostě nedostává. Ale vemte to tak, že to bychom zpětně mohli hodnotit historické osobnosti velmi omezeně, kdybychom se vždy museli opírat jen o přímé důkazy.
Nedávno jsem četl zajímavou knihu Král David od McKenzieho. Ten se samozřejmě opírá ve své studii hlavně o domněnky a jistá srovnávání z Bible. Přesto si myslím, že takové studie mají cenu a asi by nikoho nenapadlo, na něj křičet, že nemístně kritizuje Davida. A že je na něj místy docela přísný :)

Aha. Tak to jsem fakt pochopil původně jinak - díky za upřesnění.  :)
Nicméně - když Dr. Emil Hácha pronesl velmi proněmecký a kolaborantský projev k veřejnosti, výměnou za propuštění českých vysokoškoláků z koncentráků, byla nebo nebyla to omluvitelná kolaborace? Nezjednodušil tím ovládání českého národa a jeho využití pro potřeby Říše? Myslím, že jednoznačná odpověď neexistuje.

Já nejsem proti spekulacím a volným úvahám, ale musí tak být jako takové jasně označeny. Tato debata ale začala prohlášením, které bylo velmi jednoznačné a nepřipouštělo pochyb. A proto jsem se ptal, kde jsou hrome ty důkazy - a pořád mi je nikdo nepředložil...

No právě to je ten rozdíl Hácha chtěl zachránit vysokoškoláky, ne sebe. Teitelbaum nechtěl zachránit své chasidy, chtěl zachránit sebe. Kdyby si dal na štrajml říšskou orlici a heiloval, žehnal  zbraním SS a za to zachranil pár chasidů, to by bylo OK.
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #81 kdy: 28. Srpna 2008, 16:13:24 »
petahyah: Po té štvanici na Kastnera se divíte?

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #82 kdy: 28. Srpna 2008, 16:47:50 »
...
Nicméně - když Dr. Emil Hácha pronesl velmi proněmecký a kolaborantský projev k veřejnosti, výměnou za propuštění českých vysokoškoláků z koncentráků, byla nebo nebyla to omluvitelná kolaborace? Nezjednodušil tím ovládání českého národa a jeho využití pro potřeby Říše? Myslím, že jednoznačná odpověď neexistuje.
...
Jistě, ta hranice co je kolaborace, omluvitelná kolaborace je velmi tenká a každý ji může mít subjektivně posunutu někam trochu jinam. Pokud bych měl toto srovnání posuzovat já, pak bych asi snáze omluvil Dr. Háchu než kupříkladu rabbiho T. Důvod pro tento konkrétní případ vidím v tom, že chasidé svého rabbiho přeci jen vnímají jako podstatně vyšší autoritu a jejich důvěra v něj je asi poněkud nesrovnatelná s důverou českého národa k presidentovi a v tomto konkrétním případě ještě protektorátním. Proto i to co řekne rabbi má dle mého daleko zásadnější dopad než projev výše zmíněného presidenta.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #83 kdy: 28. Srpna 2008, 16:49:12 »
Trochu odbočím do teologie, ale chtěl bych se zeptat:

Děje se vše na světě v konečném důsledku z vůle B*ží nebo zde existuje "impotentio Dei", tj. stav, kdy B*h  něčemu nemůže zabránit, i když chce? Tj. je B*h všemohoucí nebo ne?

To se ptate vazne?  ::) Prece byste mohl vedet, ze nic se nedeje bez minimalne "ticheho" Hospodinova souhlasu.

to petahyah: nevite o nejakych kniach o teto problematice, co by se daly sehnat v CR (tj. ne madarsky a ne k nesehnani pres internet)?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #84 kdy: 28. Srpna 2008, 17:08:28 »
Proč Teitelbaum utekl do USA zrovna v době kdy Israelský nejvyšší soud řešil kolaboraci Kastnera (zachránil Teitelbauma), proč pozůstalí a přeživší (třeba Malchiel Gruenwald) požadovali proces nejenom s Kastnerem, ale i s Teitelbaumem?

Zrovna Kastnerem bych asi neoperoval, protože to byl moc pěkný hon na čarodějnice. Sice byl po odsuzujícím rozsudku soudu I. instance následně Nejvyšším soudem uznán nevinným, ale mezitím byl tento člověk - který zachránil 1.600 lidí - za údajné zločiny zavražděn...

Já myslím, že se můžete zeptat na Slovensku komu posílali výše uvedený dopis.
Mě by stačil odkaz na nějaký konkrétní věrohodný zdroj. Zatím jsem nikde nenašel uvedeno, že by T. ten dopis dostal a že by věřil tomu, že to je pravda a přesto lidi nechal jít nevědomky na smrt.


Co třeba sám Vrba. Víte přes koho se dostal dopis ven? Přes Kastnera - zachráce Teitelbauma, který byl v té době v Bratislavě.

According to Miroslav Kárný, the report was written and translated by April 28, 1944 at the latest, although Vrba says it was completed by April 27. Oscar Krasniansky had heard that Rudolf Kastner, a Jewish lawyer and journalist, and de facto head of the Zionist Aid and Rescue Committee (Va'adat Ezrah Vehatzalah) in Budapest, was about to visit Bratislava, as he did regularly. According to one of Krasniansky's postwar statements, he personally handed a copy of the report to Kastner at the end of April. According to British writer Laurence Rees, Kastner received a copy during his visit to Bratislava on April 28ץ


Vrba wrote: "I only learned after the war that more than 400,000 Hungarian Jews were brought to Auschwitz after our escape and died a terrible death there up to mid-July, 1944 without ever having been warned by the Hungarian Jewish Council about the true nature of 'resettlement'.


Kastner/Kasztner sice tvrdi, ze dopis nenechal zverejnit, ale vedeli o nem vyznamni predstavitele sionistu i religioznich Zidu.

Take otec Josiho Kleina tvrdil (a Klein to v nektere se svych knih nebo clanku pise), ze Teitelbaum verejne rikal, ze dopis je jen sionisticka propaganda.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #85 kdy: 28. Srpna 2008, 17:14:31 »
Rudolf Vrba toho docela dost napsal, pak take Miroslav Karny, tam je o Teitelbaumovi spis jenom okrajove. Ale v anglictine toho je vic. Dokonce jsem kdysi cetl, ze se Teitelbaum dohodl s Israelem ze odejde, a ze uz se tam neukaze, oni ho za to nebudou stihat. Nekdo si zas mysli ze utekl aby nebyl stihan, tedy bez dohody.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #86 kdy: 28. Srpna 2008, 17:21:38 »
petahyah: Po té štvanici na Kastnera se divíte?

Pokud byl nevinný, tak jo. O Kastnerovi/Kasztnerovi se vedelo, ze je kontroverzni. Napakoval si kseftama s nacistama, ale zachranil skoro 1 600 lidi, spise bych mel psat ze za tucnou odmenu zachranil 1 600 lidi (nemci meli chtit 1000 USA za cloveka, co bylo navic slo Kasztnerovi a ono toho bylo sakra vic). Ale Teitelbaum nezachranil krome sebe nikoho, teda je pravda, ze dal prednost nekolika zakum, pred zachranou sve rodiny. Nechapu ceho se mel Teitelbaum bat  >:D
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #87 kdy: 28. Srpna 2008, 20:14:57 »
Trochu me to pripada, ze Scooolie, Elazar ani Vader (omlouvam se, jestli se v nekom z Vas pletu) si neumi dost dobre predstavit, jak skutecne obrovsky vliv, nesrovnatelny s civilizovanou spolecnosti dneska, meli u chasidu jejich cadikove, zvlaste v odlehlych oblastech. Tam proste platilo, ze slovo cadika = pravda a jestlize je realita odlisna, tak je to vina te reality, ja sam z oblasti vychodni jidis nepochazim, tak mozna petahyah, ktery to zazil, by mohl povedet vic, ale pro dnesniho stredoevropana je dost obtizne pochopit, jak tehdy lide uvazovali.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #88 kdy: 28. Srpna 2008, 20:24:23 »
petahyah: Po té štvanici na Kastnera se divíte?

Pokud byl nevinný, tak jo. O Kastnerovi/Kasztnerovi se vedelo, ze je kontroverzni. Napakoval si kseftama s nacistama, ale zachranil skoro 1 600 lidi, spise bych mel psat ze za tucnou odmenu zachranil 1 600 lidi (nemci meli chtit 1000 USA za cloveka, co bylo navic slo Kasztnerovi a ono toho bylo sakra vic). Ale Teitelbaum nezachranil krome sebe nikoho, teda je pravda, ze dal prednost nekolika zakum, pred zachranou sve rodiny. Nechapu ceho se mel Teitelbaum bat  >:D

Bál se té štvanice. Kastnera to stálo život. Já bych se bál také, i kdybych byl nevinný.

Vrba napsal o Kastnerovi, ale ke je napsáno, že se obsah Vrbovy zprávy dozvěděl i T.?
A pokud se i dozvěděl, není možné, že tomu upřímně nevěřil?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #89 kdy: 28. Srpna 2008, 20:25:36 »
Trochu me to pripada, ze Scooolie, Elazar ani Vader (omlouvam se, jestli se v nekom z Vas pletu) si neumi dost dobre predstavit, jak skutecne obrovsky vliv, nesrovnatelny s civilizovanou spolecnosti dneska, meli u chasidu jejich cadikove, zvlaste v odlehlych oblastech. Tam proste platilo, ze slovo cadika = pravda a jestlize je realita odlisna, tak je to vina te reality, ja sam z oblasti vychodni jidis nepochazim, tak mozna petahyah, ktery to zazil, by mohl povedet vic, ale pro dnesniho stredoevropana je dost obtizne pochopit, jak tehdy lide uvazovali.

 A co jako? Já vliv rabínů mezi chasidy nijak nezpochybňuji. Mimochodem - tento vliv trvá samozřejmě dodnes, neomezuje se to na nějakou "necivilizovanou společnost" v "odlehlych oblastech".

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #90 kdy: 28. Srpna 2008, 20:40:35 »
... Vrba napsal o Kastnerovi, ale ke je napsáno, že se obsah Vrbovy zprávy dozvěděl i T.?
...
Tak to je, Scooolie, již opravdu trochu krkolomná konstrukce :)
Snad sám nevěříte, že v situaci, kdy Kastner má k dispozici dopis s fakty o likvidaci Židů a připravuje akci "vlak", přesvědčí více než 1600 lidí, aby se vzdali podstatné části majetku za "jízdenku", aniž by jim sdělil obsah dopisu a popsal nebezpečí, před kterým mají šanci utéct.
Že by Teitelbaum byl jediný, kterému nic neřekl ?  :D
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #91 kdy: 28. Srpna 2008, 21:06:37 »
... Vrba napsal o Kastnerovi, ale ke je napsáno, že se obsah Vrbovy zprávy dozvěděl i T.?
...
Tak to je, Scooolie, již opravdu trochu krkolomná konstrukce :)
Snad sám nevěříte, že v situaci, kdy Kastner má k dispozici dopis s fakty o likvidaci Židů a připravuje akci "vlak", přesvědčí více než 1600 lidí, aby se vzdali podstatné části majetku za "jízdenku", aniž by jim sdělil obsah dopisu a popsal nebezpečí, před kterým mají šanci utéct.
Že by Teitelbaum byl jediný, kterému nic neřekl ?  :D

T. nemusel znát celý obsah zprávy. Kastner je mohl třeba vystrašit tím, že řekl, že se chystá pogrom a vraždění předních maďarských Židů...

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #92 kdy: 29. Srpna 2008, 00:13:02 »
A co jako? Já vliv rabínů mezi chasidy nijak nezpochybňuji. Mimochodem - tento vliv trvá samozřejmě dodnes, neomezuje se to na nějakou "necivilizovanou společnost" v "odlehlych oblastech".

Sedmihradsko je zaostaly kraj, kde se dodneska ora pomoci hoveziho dobytka (vim od znamych). Jaky prehled o svete mel asi bezny chasid pred Velkou Vlasteneckou?
Byl jsem v CR dlouhodobe v dennim pracovnim styku s prislusniky komunit, kde se o slovu mistni obdoby "cadika" nepochybuje.

Proto bych silu vlivu Teitelbauma na sve spolecenstvo prirovnal asi k sile vlivu casopisu Strazna Vez na cca 15000 obcanu CR.

A jestli mate pravdu, tj. ze Teitelbaun "jenom" chybne vyhodnotil situaci, tak i kdyby to ospravedlnilo jeho charatker (ktery me nijak nezajima) tak je otazka, jestli by ta vec samotna, ze nevyhodnotil situaci spravne jej nediskvalifikovala jako pastyre Israele podle mnou zminenych versu.

btw - nikdo, kdo jej tu haji se slovem nezminil, ze by Teitelbaum udelal od 1944 nejaky posun ve svych nazorech (vzal na milost Stat Israel; uznal, ze udelal chybu; mohl se zachovat statecneji...)
Asi proto, ze se dotycny az do sve smrti prezentoval, ze jednal spravne - a to ja, jako nazaretansky heretik proste prijmout nemuzu

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #93 kdy: 29. Srpna 2008, 00:33:21 »
Pokud by to bylo tak, že T. je špatně vyhodnotil situaci, tak to dokazuje, že to byl mýlící se člověk. Ne zločinec, ne lump. Což je zásadně odlišný pohled na něj.

Je otázka, proč by měl T. měnit názory na Izrael. On měl pro odpor k Izraeli velmi dobré náboženské důvody a na těch se nic nezměnilo. Názor změnit mohl, ale také nemusel. Náboženský odpor chasidů ke Státu Izrael přetrval ve větší či menší míře i v jiných komunitách.
Ohledně toho, zda udělal chybu - potřeboval bych vědět, čím své jednání ospravedlňoval. Pokud o tom, že jeho lidé jdou na jistou smrt nevěděl, pak je jeho pochybení malé. Pokud věděl a nevěřil, pak jen o málo větší.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #94 kdy: 29. Srpna 2008, 07:29:05 »
... Vrba napsal o Kastnerovi, ale ke je napsáno, že se obsah Vrbovy zprávy dozvěděl i T.?
...
Tak to je, Scooolie, již opravdu trochu krkolomná konstrukce :)
Snad sám nevěříte, že v situaci, kdy Kastner má k dispozici dopis s fakty o likvidaci Židů a připravuje akci "vlak", přesvědčí více než 1600 lidí, aby se vzdali podstatné části majetku za "jízdenku", aniž by jim sdělil obsah dopisu a popsal nebezpečí, před kterým mají šanci utéct.
Že by Teitelbaum byl jediný, kterému nic neřekl ?  :D

T. nemusel znát celý obsah zprávy. Kastner je mohl třeba vystrašit tím, že řekl, že se chystá pogrom a vraždění předních maďarských Židů...
Nebo ho Kastner s obsahem dopisu seznámil, ale Teitelbaum se v tu chvíli soustředil na něco docela jiného a to hlavní prostě vypustil z hlavy a pozapomněl  ;D
Takových možných nebo spíše nemožných konstrukcí se dá vymyslet opravdu hodně :) Pouze mi připadají velmi nepravděpodobné.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Klerofašismus
« Odpověď #95 kdy: 29. Srpna 2008, 09:09:05 »

To mr. Scooolie:
Děje se vše na světě v konečném důsledku z vůle B*ží nebo zde existuje "impotentio Dei", tj. stav, kdy B*h  něčemu nemůže zabránit, i když chce? Tj. je B*h všemohoucí nebo ne?

 :) Je to trochu jinak a nelze to takto stavět. Dostali bychom se k pitomoučkým chytačkám typu: Může B"H stvořit kámen tak velký, že by ho neunesl?  Nebo: Může B"H hřešit?

Nikdo z lidí nepochopí B"H. Jeho myšlenky nejsou našimi myšlenkami. To, co se nám zdá jako zlo (a vzlykáme "o B"H, ty to vidíš a mlčíš", nebo "o B"H, kde jsi?"), jsou zavádějící personifikace, kdy B"H podkládáme lidské vlastnosti a lidské pojetí dobra a zla. B"H je trancedentní i imanentní - je ve všem a nade vším. Pokud se něco děje, děje se to s plným vědomím B"H, který nemá vůbec zapotřebí dokazovat, že je allmighty.

Dedukuji z toho, že vše, co se strašného událo, má nějaký hluboký smysl, který momentálně, nebo nikdy nepochopíme.
Ale jakkoliv je to strašné, není to projevem "impotentio Dei".

(Vykradeno a volně převyprávěno z T"N"CH a jiných podnětných pramenů) :D

Šabat šalom přátelé.

gv :D




Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Klerofašismus
« Odpověď #96 kdy: 29. Srpna 2008, 12:05:23 »
Ty chytačky nejsou ve skutečnosti chytačkami, protože mají chybu už v zadání - je-li B*h největší, nic není větší :)

S tím zbytkem ovšem naprosto souhlasím. Naprosto.

A právě proto mi přišlo směšné ostře kritizovat Teitelbauma za to, že měl označit nacismus a holocaust za trest B*ží kvůli sionismu. Co my více, proč k tomu došlo? Kdo zná Jeho důvody?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #97 kdy: 29. Srpna 2008, 15:06:02 »
A právě proto mi přišlo směšné ostře kritizovat Teitelbauma za to, že měl označit nacismus a holocaust za trest B*ží kvůli sionismu. Co my více, proč k tomu došlo? Kdo zná Jeho důvody?
Co třeba trest za různé Teitelbaumy a jejich zvrhlé heretické ideologie   ???
יואל טייטלבוים

eleazar

  • Host
Re: Klerofašismus
« Odpověď #98 kdy: 29. Srpna 2008, 15:20:51 »
A právě proto mi přišlo směšné ostře kritizovat Teitelbauma za to, že měl označit nacismus a holocaust za trest B*ží kvůli sionismu. Co my více, proč k tomu došlo? Kdo zná Jeho důvody?
Co třeba trest za různé Teitelbaumy a jejich zvrhlé heretické ideologie   ???
To me taky napadlo, a myslim si, ze nejste petahyahu zase az tak daleko od pravdy. Zakladatel chasidismu se proslavil vlastnorucni vyrobou amuletu proti demonum. A jestli vite neco o dnes o temer polozapomenute bitve u Adulaamu, tak tam u vsech padlych na zidovske strane byly nalezeny pohanske amulety.
A nutno dodat, ze Schneursson & Teitelbaum se rozhodne nemuzou meriti s Judou Makkabejcem, clovekem, jeho andele kryli, aby z boje vyvazl nezranen atd..

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Klerofašismus
« Odpověď #99 kdy: 29. Srpna 2008, 15:26:54 »
A co jako? Já vliv rabínů mezi chasidy nijak nezpochybňuji. Mimochodem - tento vliv trvá samozřejmě dodnes, neomezuje se to na nějakou "necivilizovanou společnost" v "odlehlych oblastech".

Sedmihradsko je zaostaly kraj, kde se dodneska ora pomoci hoveziho dobytka (vim od znamych). Jaky prehled o svete mel asi bezny chasid pred Velkou Vlasteneckou?
Byl jsem v CR dlouhodobe v dennim pracovnim styku s prislusniky komunit, kde se o slovu mistni obdoby "cadika" nepochybuje.

Proto bych silu vlivu Teitelbauma na sve spolecenstvo prirovnal asi k sile vlivu casopisu Strazna Vez na cca 15000 obcanu CR.

A jestli mate pravdu, tj. ze Teitelbaun "jenom" chybne vyhodnotil situaci, tak i kdyby to ospravedlnilo jeho charatker (ktery me nijak nezajima) tak je otazka, jestli by ta vec samotna, ze nevyhodnotil situaci spravne jej nediskvalifikovala jako pastyre Israele podle mnou zminenych versu.

btw - nikdo, kdo jej tu haji se slovem nezminil, ze by Teitelbaum udelal od 1944 nejaky posun ve svych nazorech (vzal na milost Stat Israel; uznal, ze udelal chybu; mohl se zachovat statecneji...)
Asi proto, ze se dotycny az do sve smrti prezentoval, ze jednal spravne - a to ja, jako nazaretansky heretik proste prijmout nemuzu

Možná že ještě více přitvrdil!
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15