Autor Téma: Chamsa  (Přečteno 31147 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

chaje

  • Host
Chamsa
« kdy: 15. Října 2008, 22:22:15 »
Měla jsem příležitost mluvit s jednou známou, po otci arabského původu (sama se považuje za ateistku), na téma chamsa. Chamsa je prý arabsky pět (souvislost s hebrejštinou je zřejmá) a ručička značí pět pilířů islámské víry. Je to prý tedy zřetelně náboženský - islámský - symbol.
Samozřejmě se najdou články, kde jsou uvedeny jiné názory, např. https://www.hamsaart.com/chamsa-hand-of-miriam.html
Přesto i v Izraeli je chamsa vnímána jako původně arabská, a pokud by symbolika byla původně skutečně taková, je na pováženou, zda jí nosit...
Myslíte si, že není důležité, co chamsa znamená pro Araby? Je důležité jenom, co znamená pro Židy????

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chamsa
« Odpověď #1 kdy: 15. Října 2008, 22:31:44 »
To je moc zajímavé téma, pro chamsu existuje také termín Fátimina ruka. Ovšem u židů ze severní Afriky ale i Iráku a Iranu se chamsa těší značné obllibě a domnívám se, že téměř neexistuje izraelka, která by neměla chamsu mezi svými šperky anebo ozdobami domu apod. Já také mám několik chamsot, i když první chamsu právě pod názvem Fatimina ruka jsem  dostala od známých, kteří byli v Tunisu a přivezli mi ji jako suvenýr, byla ze santalového dřeva a měla jsem s ní vždycky problémy. Až jsem ji jednoho dne vyhodila. Štěstí mi rozhodně nenosila. Je to dobrá otázka pro rabína znalého tradic sefardských židů. 

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Chamsa
« Odpověď #2 kdy: 15. Října 2008, 22:33:34 »
Viděl bych tam jistou podobnost s jedením sojové "šunky" na veřejnosti. Sice to není nic proti ničemu, ale aby nevznikla náhodou mýlka... Ale já rozhodně nejsem rabín, abych byl povolán k tomu něco říkat  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chamsa
« Odpověď #3 kdy: 15. Října 2008, 22:40:50 »
Nemyslim, že to je jako ta sojova šunka, protože tady by šlo o ideologii. I když je člověk na oko (marit ajit) považován za hříšníka - jakoby přestoupil pravidla kašrutu, tak to není tak zlé jako nosít třeba na krku symbol jiného nábořeství - pět pilířů . Pokud by židovka chodila s křížkem tak je každému jasné, že je to průšvih, pokud chodí s chamsou je to OK. Ale je to skutečně OK?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chamsa
« Odpověď #4 kdy: 27. Října 2008, 16:09:07 »
PREKOPIROVAVAM PRISPEVEK ZOOM O CHAMSE

Tak jsme se tady rozpovidali o ledascems ale je treba se vratit k puvodnimu tematu, tedy ta Chamsa, informovala jsem se u odbornika tedy tentokrat u odbornice. Je to tak, ze chamsa pochazi z predislamskeho Babylonu jako reflexe Salamounovy peceti a pouzivala se jako ochrana proti demonum u zidu. Islam ji prevzal. Takze si muzeme nase stribrne a jine chamsicky nadale nosit  a  radovat se s nimi. A propos ve ctvtek jsem ve zlatnictvi videla takovou malou chamsicku osazenou sympatickymi brilianty .... moc pekne. Ovsem nelze zapomenout ze jedinou spolehlivou ochranu nam poskytuje Nejvyssi.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chamsa
« Odpověď #5 kdy: 3. Listopadu 2008, 02:09:53 »
He he... (v duchu ještě  dojmy z neutuchající a stále živé diskuse o politice v threadu o volbách) jsem letmo zahlédla jakýsi zábavný pořad, kde byl Čunek, Veronika Žilková, jakási blonďatá dáma a novinářka Renata Kalenská. Posledně jmenovaná měla na krku chamsu - nekecám - asi deset centimetrů velikou.. Tak mě napadlo, jestli to to děvče nepřehání.. nebo jestli to je nějaká póza či co..

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chamsa
« Odpověď #6 kdy: 3. Listopadu 2008, 20:47:35 »
Ja myslim, ze neni treba priklada vecem vyznam, kde treba ani neni. Treba si ji privezla Tunisu. Moje prvni chamsa nekdy v roce 70 byla take z Tunisu, darovala mi ji jedna znama. Anebo z Egypta treba.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chamsa
« Odpověď #7 kdy: 4. Listopadu 2008, 11:06:13 »
 :) .. však joo.. vždyť já tomu ani žádný význam nepřikládám, jen mi to přišlo legrační..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15