Promissory notes a exchange bills... to je prostě naše parketa.
Bezúročnost: ještě v dobách, kdy nebyl šekel volně konvertibilní, když jsem si u Bank Leumi založil konto „patah“ pro dovezené valuty (stejně jako jiné šekelové bankovní účty u Bank Hapoalim), tak nebyly úročeny. Holt bratr bratru na úrok nepůjčí.
K problematice trestu smrti: myslím, že v zásadě se shodneme. Já se jen zdráhám dělat to, co je oprávněn udělat jen velký soudce El.
Chápu vás, co se týče exemplárního resp. odstrašujícího účinku trestu, ale když to domyslíte, musíte pak počítat s bumerangovým efektem, neboť čím krutější trest, tím dramatičtější a brutálnější snaha pachatele uniknout, resp. odstranit svědky vraždy či zabití. Takže tu místo jedné potenciální vraždy v afektu máme od nějakého magora brokovnicí rozmazanou celou rodinu po zdech. To už se ale dostáváme do penologie, což je asi OT.
Jen pro nápovědu a do event. diskuse k problematice úpravy závazkových vztahů: Vy máte na mysli patrně tzv. inominátní (nepojmenované) smlouvy ve smyslu § 51 obč.zák.
Účastníci mohou uzavřít i takovou smlouvu, která není zvláště upravena; smlouva však nesmí odporovat obsahu nebo účelu tohoto zákona.Tyto vztahy odchylující se v podrobnostech od vyjmenovaných vztahů a smluv v obč. zák. či v jiných (třeba obch.) zákonících se tedy nesmí odchýlit od smyslu toho kterého zákona. Nemůžete se např. platně dopředu vzdát svých budoucích, ještě nenastalých práv.
Nebo např. dědické právo: jakékoliv podmínky napsané v závěti platí za nenapsané, což znamená, že když dědeček napíše do závěti, že dědíte fabriku, jen když se oženíte, tak platí za napsané jen to, že dědíte fabriku - a můžete zůstat nadále svobodným pánem z Falkensteinu. No, a jiné zahraniční řády, zejména common law, podmínky v testamentech uznávají.
Pracovní právo: v U.S.A. „you are fired“ – dostanete „padáka“ na fleku, zatímco tady se soudíte roky o neplatnost výpovědi.
Čili: je toho spousta, co by se dalo měnit.
nashle
gv