Autor Téma: urputna pravoleva flamewar  (Přečteno 85433 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

 • Host
urputna pravoleva flamewar
« kdy: 10. Dubna 2008, 23:07:22 »
Pardon, Uri Avineri neni naivni tulpas je to vysoce vzdelany clovek, ktery presne vi co rika. Ma take asi ten sebenicielsky komplex jako vetsina lidi jeho nazoroveho ladeni. Nekdo kdo se bratrickoval s Arafatem v dobe, kdy bylo naprosto jasne ze se jedna o vraha Zidu neni tulpas, ale skutecne zradce, nemohu si pomoct. Jinak k tem padesatym letum, ono by to bylo zabavne, kdyby to nestalo zivoty lidi. Kolik osudu to poznamenalo a jak je snad zbytecne komentovat.

Slánského a spol. (jejichž proces jsem měl na mysli) mi není líto ani v nejmenším. Smutné je, že byli "obžalováni" z něčeho, co nemůže být trestné a co ani nespáchali.

Vzdělanost a naivita ať tím či oním směrem, se nevylučují.

Žádný člověk (ani Avineri) nepáchá v těchto věcech vědomě zlo. On si myslí, že to co dělá, přinese Izraeli mír a klid. Já s tím třeba nesouhlasím a domnívám se, že jeho postup nemá naději na úspěch - ale on si to zkrátka nemyslí a především - nedělá to s intencí zničit Izrael (narozdíl od sudetských Němců). Tím pádem není možné jej objektivně považovat za zrádce (jako např. Bišaru) - anebo ano, prohlašme jej za vnitřního nepřítele a za vlastizrádce - ale totéž dělal v takových případech McCarthy v USA a bolševici u nás.

Jinak to, že si Avineri ze svého peacemakingu udělal solidní byznys a veze se na pseudopopularitě, to je jiná kapitola - ale to dělá každý v podobné situaci.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #1 kdy: 10. Dubna 2008, 23:52:06 »
S názorem na Slánského a spol. naprosto souhlasím. To, za co byli souzeni a odsouzeni byla justiční vražda. Ale provaz těm lumpům patřil - ovšem za podíl na nastolení komunistické diktatury, ne za ta absurdní obvinění, která jim byla kladena oficiálně za vinu.

Ta úvaha o úmyslu při zradě je správná. Je pravda, že Avneri (ani Mír nyní) nemají v úmyslu zničit Izrael. Nicméně objektivně tomu napomáhají. Ovšem subjektivně nic takového nechtějí.
Srovnání s bolševiky u nás kulhá - ti vědomě podřizovali Československo cizí moci a dělali z něj vazalský stát SSSR. Sice si mysleli, že zničení samostatnosti ČSR je to nejlepší, ale nic to nemění na to, že zcela vědomě samostatnost a nezávislost ničili.
Srovnání s McCarthym příliš nechápu. Byl to čestný člověk, který pouze poukazoval na to, co byla ve skutečnosti pravda - že v USA byla řada lidí ve službách komunistů. Lze mu vyčítat ledacos, ale zradu USA rozhodně ne.

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #2 kdy: 11. Dubna 2008, 06:52:44 »
No nevim, mam ten dojem, ze Avineri v ramci one tragicke sebenenavisti by nevahal znicit Izrael jen proto, aby bylo ucineno zadost "spravedlnosti" pro araby. Zajimave je, ze temto lidem nevadi ze vetsina muslimu, za jejichz prava bojuji, jsou verici muslimove, kteri se chovaji jako religiozni lide, zatimco verici Zide jsou pro nej nesnesitelni zpatecnici, ktere je treba "prevychovat". To mi vyslovene vadi. Pritom pro muslimy jsou takovi "reformatori" neunosni z ideologickeho hlediska (jsou neverici) a proto je v teto chvili jen cynicky vyuzivaji pro sve cile zniceni Izraele. Nemyslim si, ze by si toho inteligentni clovek jako Avineri nebyl vedom.

Ve veci procesu se Slanskym a spol. se domnivam, ze se jeste dozvime mnohe zajimave informace, ktere postavi vsechno do trochu jineho svetla.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #3 kdy: 11. Dubna 2008, 08:26:51 »

 ;)

Především mne mrazí, s jakou samozřejmostí zde padají obraty jako: „Slánského a spol. (jejichž proces jsem měl na mysli) mi není líto ani v nejmenším. …atd.“,  "Ale provaz těm lumpům patřil - ovšem za … atd.“

Především to byli židé a na to by se nemělo zapomínat. Komunisty se stali proto, že podlehli bolševickému mámení, že v komunistické společnosti nebude existovat antisemitismus. A poté, co Soso Džugašvili zaregistroval, že Izrael nebude komunistická, vyhlásil parforsní hon na všechny komunisty židovského původu, jsa přesvědčen, že všichni židé v řadách proletariátu jsou zrádci komunistické ideje.
Ať byli Slánský & spol. jacíkoliv – zemřeli jako zmučení a zmlácení židé, za které by měl někdo někdy pronést kadiš.
......
Nerozumím příliš Avinerimu – ale domnívám se, že je ve vleku kompulsivně - obsesivního dodržování přikázání – nezabiješ – do té míry, že vylučuje i zabití v sebeobraně. A to v osobním i politickém měřítku. Jinak se domnívám, že vždy jsou hodnoceny výsledky činnosti, nikoliv jen úmysly s jakými je vyvíjena. Pokud výsledkem něčí vědomé činnosti je stav odpovídající zradě a dochází ke škodlivému následku pro Erec Jisrael – pak ten, kdo tuto činnost prováděl, defacto prováděl zradu – možná s polehčujícími okolnostmi (snížená příčetnost, senilita apod.) – ale pořád zradu. Konec špatný - všechno špatné...

Když se na mne řítí maniak s bazukou, musím ho eliminovat, jinak bude eliminovat on mne. Avinerimu by (asi dle jeho vnitřního přesvědčení, že jednám podle zákona džungle) postačilo prosebně vztyčit ruce k nebi a útočník by byl eliminován zásahem samotného El.
Možná je Avineriho víra v El. silnější a neochvějnější než moje. Třeba nám ostatním chce říci, že tím, že bereme sami do rukou boj proti nepřátelům Izraele, projevujeme urážlivou nevíru ve velkého El.

Závěrem uvádím, že jsem nebyl, nejsem a nebudu příznicem komunistů či pana profesora Avineriho.

Šabat šalom všem přátelé.
 :)

gv

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #4 kdy: 11. Dubna 2008, 09:26:35 »
Mám pocit, že gvodrazka si odporuje ve svém názoru na Slánského a ve zbytku článku. Se Slánským je to přesně tak, jak je uvedeno v druhé polovině jeho příspěvku - musí se na něj pohlížet přes jeho skutky, ne přes to, "jak to myslel".

Slánský byl muž č. 2 KSČ. Krvavý bastard, který pomáhal realizovat komunistický převrat a roztáčet zde politické procesy proti odpůrcům komunistů. Pak ho to také semlelo. Inu dobře. Kdo s čím zachází, tím také schází. Samozřejmě nebyl vinen tím, za co byl odsouzen. Ale byl vinen mnoha jinými zločiny, za které si provaz bohatě zasloužil. Že by Žid a propůjčil se k takovému chování je smutné, ale není to rozhodně polehčující okolnost.

Stejně jako bych nehájil Žida, který by se propůjčil k zavádění nacismu. Zemřel tak, jako nechával zemřít odpůrce komunismu.

Člověk, který se hlásí k hnutí, které jako hlavní prostředek vlády oficiálně hlásá diktaturu proletariátu a boj proti nesouhlasícím nebo "reakčním" třídám, se nemůže vymlouvat, že nevěděl, co dělá nebo k čemu dojde.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #5 kdy: 11. Dubna 2008, 09:29:22 »
Ve veci procesu se Slanskym a spol. se domnivam, ze se jeste dozvime mnohe zajimave informace, ktere postavi vsechno do trochu jineho svetla.

Hmm... jaké myslíte novinky, že by se daly ještě zjistit?
Zatím poslední nové (ale to už je pár let staré) bylo jen to, že Velký metař byl skutečně osloven s nabídkou zajištění emigrace a že tuto nabídku neodmítl dostatečně rázně. Ovšem samozřejmě, že ten, kdo ho oslovil byl agent-provokatér StB, což Velký metař asi tušil.

Elazar

 • Host
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #6 kdy: 11. Dubna 2008, 09:43:56 »
Gugi, kdyby ses zeptal Slánského nebo Margolia, zda je žid, co myslíš, že by ti odpověděli? Ti lidé se svého židovství zřekli, necítili se být ani židy, ani sionisty (to, že z něčeho takového byli obviněni a že jim jejich původ byl přidán jako přitěžující okolnost, to je skutečným zločinem KSČ a důkazem jejich antisemitismu) - možná někdo, ale já se k minjanu kvůli kadiš za někoho, kdo vykonstruoval proces s Miladou Horákovou a pomohl dostat ji na šibenici (Slánský), nepřipojím. Zemřeli jistě jako umučené a zmlácené oběti justiční vraždy  - ale nezemřeli jako židé. To, že je někdo žid, přece ještě neznamená, že je  to "dobrý člověk"  nebo je původ v těhle věcech taky určujcí? To snad ne.

Citovat
Srovnání s McCarthym příliš nechápu. Byl to čestný člověk, který pouze poukazoval na to, co byla ve skutečnosti pravda - že v USA byla řada lidí ve službách komunistů. Lze mu vyčítat ledacos, ale zradu USA rozhodně ne.

Tady se míjíme - měl jsem namysli, že pokud budeme plýtvat označením "vlastizrádce" na někoho jako Avineri a spol. (a budeme je za jejich názory div ne hned věšet na nejbližším kandelábru), tak si rovnou budeme moct podat ruku s těmi, co totéž dělali u nás po r. 1948 nebo s McCarthym, v názoru na nějž se asi neshodneme, protože pro mě to byl člověk, který rozpoutal antikomunistickou hysterii, nicméně byl úplně mimo, nadělal víc škody než užitku a skuteční agenti KGB si hřáli zadky pěkně v teple, zatímco jiní (třeba J. R. Oppenheimer, jaká to náhoda - žid ;)) byli postaveni před tribunály za "sympatie ke komunismu". Jedná se mi o to, že není možné ze zrady země obvinit někoho, kdo nechce svou zemi ani zradit, ani zničit (jako Bišara nebo Henlein), ale naopak si myslí, že dělá vše pro její dobro a zdárné přežití.

Citovat
No nevim, mam ten dojem, ze Avineri v ramci one tragicke sebenenavisti by nevahal znicit Izrael jen proto, aby bylo ucineno zadost "spravedlnosti" pro araby. Zajimave je, ze temto lidem nevadi ze vetsina muslimu, za jejichz prava bojuji, jsou verici muslimove, kteri se chovaji jako religiozni lide, zatimco verici Zide jsou pro nej nesnesitelni zpatecnici, ktere je treba "prevychovat". To mi vyslovene vadi.

Avineri netrpí selfhatingem, to si pletete s Bobby Fischerem. A byť s jeho názory nesouhlasím, můžete snad doložit, že s řada charedim nemyslí o ne-charedim a chilonim totéž, co Avineri o nich?

Citovat
Pritom pro muslimy jsou takovi "reformatori" neunosni z ideologickeho hlediska (jsou neverici) a proto je v teto chvili jen cynicky vyuzivaji pro sve cile zniceni Izraele. Nemyslim si, ze by si toho inteligentni clovek jako Avineri nebyl vedom.

Ohledně té poslední věty - domnívám se, že si toho Avineri vědom není, i když . Jak jsem napsal výše - vzdělání a inteligence se nevylučuje s naivitou. I když jinak s touto tezí naprosto souhlasím, slouží jim jen jako nastrčená figurka, stejně jako řada "liberálních" hnutí v Evropě.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #7 kdy: 11. Dubna 2008, 10:03:51 »
Á, to jsem opravdu špatně pochopil, jak to bylo myšleno. Takhle podáno více méně souhlasím. Senátor McCarthy sice upozorňoval na reálně existující nebezpečí, ovšem nepříliš šťastně. Na druhou stranu se mu povedla jedna velmi pozoruhodná věc - svojí kampaní vyburcoval k antikomunistickému postoji americkou veřejnost. To bylo velmi cenné. A v tomto má nesporně kladný přínos.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #8 kdy: 11. Dubna 2008, 10:34:05 »
Vrátíme-li se zpět k tématu, tak zajímavé by mohl být půjčit si k okopírování v knihovně od Jehudy Lahava, ech.. vlastně Jigala Arciho..třeba tohle:

Arci, Jigal : Sionismus v agónii. Mezinárodní politika 4/1965, s. 184.


Z novějších věcí pak třeba:

Boj proti veterným mlynom v Jeruzaleme / Jigal Arci. -- In: Mezinárodní politika. -- Roč. 21, č. 5 (1997), s. 16

Arci Jigal: Izrael – kvapalná vnútropolitická scéna. Mezinárodní politika 6/1991, s.21-22.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #9 kdy: 11. Dubna 2008, 11:36:23 »
 ;)

Scoolie a Elazare, please don´t be me misunderstood...

Nehnal bych to do rozporu. Salzi to jistě „myslel“ tak, jak to „dělal“ a byla mezi tím nezpochybnitelná vazba. Nabízí se zde jistá, byť velmi vzdálená analogie s osudem „žida Süsse“.
Nejsem obhájcem toho, co Slánský & spol (Reicin, Margo., Šling, Vlado., Gemin., atd.) dělali, nýbrž jsem řekl jen, že mne mrazí, když se jako „chleba“ řekne „pověsit žida“.
Mně nejde ani tak o to, co by mi hypoteticky odpověděli Salzi nebo Margo, ale co by mi v té době odpověděla ta hrstka židů, kteří přežili šoa – jak se asi cítili, když byli věšeni našinci. Z různých zprostředkovaných podání vím, že když bylo po popravě, tak skoro každý, kdo měl v sobě pintele jid cítil něco jako: „Tak už to zase začíná…“

Evokuje to ve mně jistou paralelu s Lavrentijem Pavlovičem Berijou...

Jmenovaní pánové se nakrásně mohli před partajními komisemi zříci jahadut, mohli se nakrásně necítit židy – ale židy být nepřestali.

Trotzdem, že existuje fenomen „Slánský, Berija“ tvrdím, že být židem znamená být „dobrým člověkem“ a především „slitovným člověkem“. Židovství není zobání rozinek z dortu, resp. vybírání si nejchutnějších soust. Síla židovství je v tom, že proneseme kadiš i nad Slánským.

Co se Lahava týče – za určitých okolností by z něj mohl být „Slánský“. Stálo by to zato se ho zeptat, zdali to není jeho epigon.


Šabes!

 :D

gv

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #10 kdy: 11. Dubna 2008, 11:52:30 »
Špatně Gugi, špatně. ;)

Nejde o nějaké "pověšení Žida", jde o pověšení masového vraha, prominentního představitele československého komunistického režimu. Slánský byl pověšen po antisemitském procesu, což samozřejmě vyvolalo mrazivé reminiscence u lidí, kteří se jen pár let předtím vrátili z koncentráků. Jenže to neznamená, že si provaz nezasloužil. Jak už jsem opakovaně říkal, za to co dělal jako generální tajemník KSČ. Kdyby byl Žid mužem č. 2 NSDAP a pak ho náckové pověsili, litoval bys ho?

Židy být ti pánové přestali. Tedy židy s malým "ž". Neměli v sobě kapku víry a chovali se jako by Amálek byl jejich otcem. Byli to vyvrhelové, zrádci víry a národa.Konvertovali od židovství k pohanskému komunistickému náboženství, kdy namísto B*ha postavili stranu, Marxe, Lenina, Stalina a uctívali tato falešná "božstva" krvavými oběťmi "třídních nepřátel."
Národnostně se Židy necítili, takže těžko je nutit, aby se tak pojímali - tedy nebyli ani Židy s velký "Ž".

Pokud zařazuješ člověka k židovství mechanicky jen proto, že jeho matka byla Židovka, a nebereš ohled na to, že on se národnosti i víry slovem i skutky zřekl, pak se dostáváš na úroveň nacistických kritérií pro určení, kdo je a kdo není Žid. Tedy ne to, kdo se k čemu slovem i skutky hlásí, ale to zda "tvoje máma chodila do synagogy, a proto i ty jsi Žid a basta fidli."

Kadiš nad Slánským klidně pronést můžeš, nic tím nezkazíš.

Lahava bych tak zle neviděl.

 ;)

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #11 kdy: 11. Dubna 2008, 12:37:09 »
No on ten aspekt zidovsky v tom procesu jeste nebyl zcela zhodnocen, vsichni kdo tam byli byli poporaveni a souzeni ne jako komunisti (kterymi se treba v prve rade citili) ale jako zidi. Tohle tam nikdy jejich soudci a vsichni kolem neopomeli zduraznit, psali zidovskeho puvodu a bylo to velmi jasne. Krome toho to bylo jiz davno pripravene. A krome toho kazdy zid muze i minutu pred smrti udelat pokani, coz predpokladam udelalali, takze kadis jim jiste nalezi (i kdyby ho neudelali). Viz. modlitba o Jom Kipur - KOL NIDREJ. Jiste nadelali spoustu svinstev sami take, ale i na ne byl usit ohavny komplot. A jak rikam, zdaleka ne vsechno dnes vime, predpokladam, ze se mnohe jeste dozvime.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #12 kdy: 11. Dubna 2008, 12:50:25 »
Tak to ano. Souhlasím, že kdyby nebyl Slánský židovského původu, procesu by se možná vyhnul. Lidé do procesu byli jednoznačně vybíráni tak, aby je bylo možné označit za "sionisty", tj. židovského původu. Bylo to obdobné jako v SSSR po nástupu Stalina k moci - nastal komunistický antisemitismus, kdy Strana vyvraždila své přední představitele židovského původu. Na druhou stranu se nesmí zapomínat, že všichni ti odsouzení se na budování komunistického systému aktivně podíleli - a kdyby se podobné procesy týkaly kohokoliv jiného, než jich samotných, jistě by je schvalovali a podporovali.

Že by ovšem udělali pokání, tomu moc nevěřím. Byli to věřící komunisté až do smrti. Věděli, že vůči nim samotným je to nepravdivé obvinění, ale to neznamená, že by litovali smrti "nepřátel lidu", které samy způsobily.

Sklidili, co zaseli. Osudy Slánského, ale třeba také Trockého nebo Ernst Röhma mě naplňují pocitem, že spravedlnost existuje. Ne ta formální, ale faktická. Kdy člověka dostihnou jeho zločiny a zemře tak, jak nechával zemřít jiné.

Offline Vader

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 626
 • Pohlaví: Mužské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #13 kdy: 11. Dubna 2008, 14:04:40 »
Scooolie, voni jsou tak desne zapsklej, az me z nich mrazi  :-\

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #14 kdy: 11. Dubna 2008, 15:12:22 »
Scooolie, voni jsou tak desne zapsklej, az me z nich mrazi  :-\

To mám jako nad bolševickými zločinci juchat? Hele Vader, když oni debatují o Himlerovi nebo Bormanovi, jsou veselej?

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #15 kdy: 11. Dubna 2008, 16:17:31 »
Scoolie nesrovnavejte nesrovnatelne. To je skutecne silne kafe. Ja bych rekla ze je na miste trochu vice uvazovat chladnou hlavou. A doporucena literatura jsou knihy od Margoliuse a Hany Frejkove, ktere ted vysly.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #16 kdy: 11. Dubna 2008, 17:20:25 »
Já nesrovnávám nesrovnatelné. Pro mě komunista ve 40. a 50. letech je totéž jako nacista ve 30. a 40. A Slánský byl muž č. 2 KSČ. Žádný řadový člen, ale generální tajemník strany.

O manželkách oněch pánů (Margolia a Frejka) si nic špatného nemyslím. Stejně jako třeba si nemyslím nic špatného o vzorné německé matce a manželce - ženě Josepha Goeblesse.

Vnímání dějin a osobností je do jisté míry subjektivní. A když to vezmu z mého pohledu:

Ten, kdo držel mého dědu na samotce a vyhrožoval mu vysídlením a uranovými doly, zatímco jeho žena doma málem umřela na otravu krve při porodu 4. dítěte, protože nebyl kdo by dojel pro doktora - to nebyli nacisté, to byli komunisté. Rudá svoloč.

Nemám je rád. A vždycky mě zvedne ze židle pokus je obhajovat. Byli to bastardi a Slánskému ten špagát slušel.

Offline Samuel

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 460
 • Pohlaví: Mužské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #17 kdy: 11. Dubna 2008, 19:05:50 »
Souhlasím se Scoooliem a ani to jeho předchozí srovnání nepokulhává. Oni ti čeští komunisté prostě jen měli "menší možnosti" a "pracovali" v menším měřítku než nacisté nebo Stalin. Nedělám si iluze, že by dokázali přesně to samé a v tom samém rozsahu.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Elazar

 • Host
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #18 kdy: 11. Dubna 2008, 19:15:23 »
Scoolie nesrovnavejte nesrovnatelne. To je skutecne silne kafe. Ja bych rekla ze je na miste trochu vice uvazovat chladnou hlavou. A doporucena literatura jsou knihy od Margoliuse a Hany Frejkove, ktere ted vysly.

Já jsem kdysi četl článek od Josefy Slánské "Pravda o mém muži" - vyšel r. 1968. Paní Slánská tam obhajovala nezákonnost rozsudku nad svým mužem - ale přesně v těch mezích, v jakých jsme asi se Scooliem zajedno - že její manžel byl obviněn křivě (ze sionismu a židovství), že byl vždy oddaný komunista a straník etc. Tak si to přeberte. Gut šabes

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #19 kdy: 12. Dubna 2008, 00:32:11 »
Jen pár citátů na dokreslení soudruha generálního tajemníka i jeho pádu - vše z archivu Národního shromáždění:

Středa 10. července 1946
https://www.psp.cz/eknih/1946uns/stenprot/005schuz/s005002.htm
Posl. Slánský (uvítán potleskem): ...
Byli a jsou u nás lidé, kteří nám komunistům podkládají, jako bychom sledovali nějaké skryté cíle a usilovali o nějaký diktátorský, totalitní, násilnický režim. To jsou ovšem jen pomluvy a výmysly, vypůjčené z nechvalně známé Goebbelsovy velkovýrobny protikomunistických lží. Komunisté jsou a zůstanou neochvějnými bojovníky proti všem formám reakce a pozůstatkům fašismu, ale zároveň a právě proto jsou nejdůslednějšími zastánci a ochránci všech demokratických svobod lidu.Čtvrtek 11. března 1948
https://www.psp.cz/eknih/1946uns/stenprot/095schuz/s095004.htm
Posl. Alois Petr:
Dovolte, abych ještě zdůraznil to, co zde již řekl gen. tajemník komunistické strany kol. Slánský, že proti všem hlasům ze západu můžeme všechny ubezpečit, že náboženská svoboda je plně a všestranně zabezpečena, neboť vládě velmi záleží na naprosté shodě s církvemi, zejména na naprosté shodě s největší z nich, t. j. s církví katolickou. Není vůbec úmyslem vlády a žádného odpovědného vedoucího činitele v našem státě, a to ani pro dnešek, ani pro budoucnost, pořádat nějaké protináboženské tažení.Středa 23. března 1949
https://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot/027schuz/s027003.htm
Posl. Slánský (uvítán hlučným potleskem):...
Naše buržoasie měnila své nacionální barvy podle toho, kteří cizí imperialisté jí slibovali ochranu jejích majetků a zisků. Dnes se všichni ti Zenklové a Lettrichové stali beznárodními kosmopolity, ochotnými prodat zájmy národa tomu, kdo jim slibuje vrátit jejich banky, továrny a velkostatky. Tak končí tito lidé, kteří dříve pokrytecky hlásali, že blaho vlasti je zákonem nejvyšším.
...
Základem morálně-politické jednoty naší armády musí být týž pokrokový duch, jakým je naplněn náš lid, sjednocený v Národní frontě. A jako stíháme všechny reakční rozvratníky národní jednoty, kdekoli se objeví, tím nemilosrdněji je musíme odstraňovat z armády.

Zvláště v armádě nesmíme podceňovat rozvratnou prácí naší reakce. Odhalení zrádcovské úlohy a protistátní činnosti generála Piky, Kutlvašra i jiných reakčních důstojníků bylo našemu lidu a naší armádě poučením, že musíme být bdělí vůči nepřátelům lidu zvláště v armádě. Od května 1945 se reakce snažila vybudovat si v armádě pevné posice, aby jich mohla na tomto důležitém úseku státního mocenského aparátu použít proti lidu. Proces se zrádným generálem Pikou ukázal, že tyto posice reakce byly zároveň posicemi cizích výzvědných služeb. Proto se zahraniční chlebodárci generála Piky v Londýně tolik zlobí, že jsme odhalili jejich temné a špinavé pikle v naší armádě. Budeme ještě více burcovat bdělost všech demokratických důstojníků a vojáků a nedopustíme, aby se v armádě mohly vyskytnout jakékoli nespolehlivé živly.
Budeme neustále zvyšovat morálně-politickou úroveň naší armády, politicky v marxisticko-leninském duchu uvědomovat naše důstojníky ze řad pracujícího lidu.
...
Naším spojencem je nejlepší armáda světa, slavná sovětská armáda. (Potlesk.) Ze zkušeností této bratrské armády se budeme učit, z ní si budeme brát vzor pro naši armádu a usilovat o to, aby se naše armáda stala jejím důstojným spojencem. Geniální stalinská vojenská taktika a strategie bude zdrojem, z něhož musí čerpat vědomosti i naši důstojníci.Středa 31. října 1951
https://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot/058schuz/s058001.htm
Předseda: Sděluji, že došel dopis předsedy vlády ze dne 11. září 1951, jímž oznamuje, že pan president republiky rozhodnutím ze dne 8. září 1951 ... jmenoval: ...
f) posl. Rudolfa Slánského náměstkem předsedy vlády (Potlesk.),Středa 19. prosince 1951
https://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot/060schuz/s060001.htm
Sděluji, že došel dopis pana předsedy vlády ze dne 27. listopadu 1951, jímž oznamuje, že pan president republiky rozhodnutím ze dne 24. listopadu 1951 zprostil Rudolfa Slánského úřadu náměstka vlády.
...
Sděluji dále, že poslanci Rudolf Slánský, inž. Jarmila Taussigová-Potůčková a dr. Antonín Polišenský se vzdali poslaneckého mandátu.


Pondělí 24. března 1952
https://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot/062schuz/s062009.htm
Posl. Krosnář:
Našim nepřátelům říkáme jedno: na našem lidově demokratickém státě, na naší cestě k socialismu si vylámal zuby Zenkl a celá banda kolem něho (Potlesk.), vylámal si zuby Slánský a jeho banda, a stejně tak si je vyláme každý, kdo by chtěl naši socialistickou výstavbu zmařit. (Potlesk.)

Půjdeme cestou socialistického budování, půjdeme leninskou a stalinskou cestou. Uskutečníme generální linii naší milované strany - vybudování socialismu v naší vlasti. Úkoly nám uložené státním hospodářským plánem a státním rozpočtem na r. 1952 splníme s takovou důsledností. které se učíme od našeho milovaného presidenta soudr. Klementa Gottwalda. (Dlouhotrvající bouřlivý potlesk.)Úterý 25. března 1952
https://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot/062schuz/s062014.htm
Posl. Pašek: ....
Hlavním naším úkolem do likvidace vykořisťovatelských tříd je potlačovat odpor svržených tříd a organisovat obranu země proti pronikání špionů, agentů, diversantů a teroristů. Není náhodou, že škůdcovská a zrádná klika Slánský, Švermová, Šling a spol. si vybrala pro své plánované zrádné záměry také Sbor národní bezpečnosti a dosadila tam své agenty, jako byli Pavel, Šváb a Závodský. Zásluhou Ústředního výboru naší strany však byli odhaleni a tak zneškodněni vyložení zrádci a spojenci třídního nepřítele ve Sboru národní bezpečnosti.


Offline Vader

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 626
 • Pohlaví: Mužské
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #20 kdy: 12. Dubna 2008, 13:52:18 »
Scooolie, voni vedej ze s nima z duse nesouhlasim. Voni jsou proste posedlej tim, ze cokoliv levicoveho je zlocin  :P

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #21 kdy: 12. Dubna 2008, 16:10:32 »
Hluboce se mýlí, Vader. S levicí mohu souhlasit a mohu nesouhlasit, ale respektuji ji jako legitimní názor. Třeba sociální demokracie je historicky i dnes legitimní politickou silou. Ale nepleťme si strany, které usilují o moc v demokratických volbách a v demokratických volbách jsou připraveny o ni poté přijít, se zločineckými organizacemi - jako jsou bolševické/komunistické strany nebo národně socialistické (nacistické) strany. Lotři, kteří když se chopí moci začnou terorizovat, věznit a vraždit své odpůrce a nastolovat všeobjímající (totalitní) vládu. A kteří už lidu žádnou možnost vyjádřit se ve svobodných volbách nedají.

Edvard Beneš byl levicový politik, který po WWII s velkou chutí zakázal pravicovou agrární stranu a nechal znárodnit veškerý větší průmysl, banky, doly, zemědělství. Hluboce s tímto postojem nesouhlasím, ale respektuji ho. Protože byl demokrat a připouštěl možnost změny poměrů volbami.

Opakem byli komunisté, kteří slibovali hory doly, ale jakmile se chopili moci, smetli veškerou opozici. Že se pak vraždili i mezi sebou, to mě u srdce nebere.

Yan

 • Host
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #22 kdy: 12. Dubna 2008, 16:26:59 »
Já se s dovolením vmísím (a zdůrazňuji že to není žádná provokace ani rýpnutí)

........strany, které usilují o moc v demokratických volbách a v demokratických volbách jsou připraveny o ni poté přijít, se zločineckými organizacemi - jako jsou bolševické/komunistické strany nebo národně socialistické (nacistické) strany. Lotři, kteří když se chopí moci začnou terorizovat, věznit a vraždit své odpůrce........

Jak ses v téhle souvislosti díval na Pinocheta? Nesplňoval ty výhrady čirou náhodou i on?

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #23 kdy: 12. Dubna 2008, 16:53:55 »
Jak ses v téhle souvislosti díval na Pinocheta? Nesplňoval ty výhrady čirou náhodou i on?

Částečně ano. Nicméně nezasahoval do ekonomiky, nenutil lidi k tomu aby ho milovali (stačilo, když byli zticha) a sám se dobrovolně vzdal moci. Diktátor to nepochybně byl. Nicméně se chopil moci v Chile v době, kdy hrozil nástup ještě horší diktatury. Menší zlo.

Yan

 • Host
urputna pravoleva flamewar
« Odpověď #24 kdy: 12. Dubna 2008, 16:59:14 »
......Menší zlo......
Z ekonomického hlediska ano, pokud jde o počet mrtvých to je otázka (tam si nevedl vůbec špatně). To že se dobrovolně vzdal moci je věc která v době kdy byl u moci vůbec nebyla jistá že nastane....
- ale nechci tady zavádět paralelní diskuzi

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15