Anketa

jak se jmenovala žena krále Achašveróše?

Vašty
3 (50%)
Ester
3 (50%)
Hildegard
0 (0%)
Hadas
0 (0%)

Celkem hlasovalo: 4

Autor Téma: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?  (Přečteno 35581 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #25 kdy: 8. Dubna 2007, 16:10:40 »
Midraše. Samozřejmě velmi zajímavé čtení a velká inspirace pro přemýšlení - nicméně pro mě zcela nezávazné příběhy.

Myslíš tedy, že nežidé nemusejí dodržovat 7 Noachových přikázání? Vždycky jsem si myslel, že z židovského pohledu je pro nežidy podmínkou, aby mohli být být považováni za "spasené", že musí dodržovat 7 NP...

Mám za to, že trest za porušení 7NP přijde - akorát, že to nebude trest smrti od lidí, ale trest zatracení od Pána...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #26 kdy: 8. Dubna 2007, 17:57:11 »
Oc zavaznejsi je NZ nez midrase ?  ;D Nehlede na to, ze midrasum nemusis verit, jsou tu od premysleni. Vzdy je v nich neco, co te prinuti premyslet i jinak, nez "straight".
Ale zarazil me ten tvuj vyraz "spaseni". Co to ma byt ? Zase nejaka krestanska specialita aplikovana na judaismus  :o  ;)
IMHO spravedlivy nezid skonci lepe nez spatny Zid.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #27 kdy: 8. Dubna 2007, 18:26:04 »
No, já zase jednou souhlasím   :) Pro tebe NZ samozřejmě závazný není - a nikdy by mě nenapadlo myslet si cokoliv jiného. Moje poznámka směřovala k tomu, že Jicchak odkazoval na midraš - což je sice odkaz na zajímavou úvahu, ale není to text, který by mohl otázku "jak to bylo s Achašverošem" vyřešit...

Prostě někdo si k tomu napsal nějakou moudrou úvahu. Křesťanství je takových úvah nad biblickými (NZ i SZ) tématy plné a rozhodně je neberu příliš vážně (celý katolicismus se dostal do takových bažin,v jakých byl po část středověku, jen a jen proto, že stavěl komentáře a výklady na stejnou roveň jako Písmo - takže my nekatolíci tohle máme jako echt velké memento...Sola Scriptura!)

S tím spasením jsem to napsal ihned do uvozovek, protože mi bylo jasné, že to není správné označení, ale nějak jsem si nemohl vzpomenout na lepší formulaci. Šlo mi o to, co jsi napsal ty, "spasení" bez jako synonymum pro "dobře dopadnout". ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #28 kdy: 8. Dubna 2007, 18:43:57 »
V judaismu se Karaite ridi jen (vyhradne a pouze) tim, co je psano v Bibli, ale absolutne ignoruji tradici, ktera nevznikla sama od sebe... Stoji za to o tom premyslet. Neptal se Mose na Sinaji na plno veci a neodpovidal a nevysvetloval mu HaShem vsechno detailne ? Ne vse je zapsano, protoze tehdejsi spolecnost stala a padala s naslouchanim, ne tedy pouze tim, co bylo psano. Mrkni na Vajikra (Leviticus) 26:46 a venuj zvlastni pozornost vyrazu (uvedeneho s urcitym clenem) ??????. Az budes hloubat, pripomen si, ze slovo ???? se rozhodne neda prelozit prostym zlovem zakon...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #29 kdy: 8. Dubna 2007, 18:52:01 »
Pořád říkám, že ortodoxní judaismus a katolicismus si jsou přístupem k Písmu velmi podobné  ;D

Co se týče Písma, tak tam s dovolením nesouhlasím - já věřím tomu, že Písmo je bezchybné a úplné. Tedy, že vše podstatné v Písmu je a nic, co tam není, není natolik podstatné, aby o tom musel člověk kdovíjak meditovat.. anebo je to tajemství Páně, kdy prostě věci beru tak, že jsou tak jak jsou, bez toho, že bych nezbytně musel rozumět tomu proč a jak...

Já samozřejmě nepopírám, že i po sepsání Písma se víra vyvíjela a Pán se dával poznat různým lidem, jenže... Mám nějaký doklad o tom, že to, co se o těchto zjeveních a zkušenostech říká je pravda? Že tyto tradice jsou opravdu od Pána a ne od lidí?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #30 kdy: 8. Dubna 2007, 18:58:04 »
No, HaShem se nechal poznat spouste proroku, ale skoro zadny se nedostal do kanonu proto, ze uz jeho proroctvi a zjevene veci byly pryc. A jestli HaShem ve sve moudrosti prave nekteremu z techto proroku rekl "..jo, a abych nezapomnel, krome toho, ze dostanete za usi od Persanu kdyz nebudete poslouchat, prestante se, kluci usati, porad cpat tema cheesburgerama !" pak to urcitr bylo vyslyseno. Jen se to nedostalo z vyse uvedeneho duvodu (a taky proto, ze prorocka kniha o jedne vete je divna) do kanonickych knih.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #31 kdy: 8. Dubna 2007, 19:01:11 »
V judaismu se Karaite ridi jen (vyhradne a pouze) tim, co je psano v Bibli...

No, mě přijde řada věcí v judaismu podivných. Třeba změna, kdy se to, kdo je žid posuzuje po mateřské linii a ne po otcovské (nebo po obou). Vždyť Písmo je plné příkladů židovských praotců, kteří si přivedly ženy odjinud a žádný problém nebyl...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #32 kdy: 8. Dubna 2007, 19:03:42 »
Nechci nijak mlzit, proto nasledujici prispevek ber s rezervou tak velkou, jak jenom dokazes.
Kdyz Rimane nicili Erec Jisrael a snazili se vymitit judaismus mimo jine i tim, ze nasilnovali zeny, aby dite nemohlo byt Zid, pristoupilo se k tomuto pragmatismu.
Bohuzel nedokazu citovat zdroj tohoto tvrzeni, a proto rikam - brat s rezervou.
Kazdopadne, matka je vzdy jista, otec nikdy  ;D
« Poslední změna: 8. Dubna 2007, 19:05:53 od Vader »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #33 kdy: 8. Dubna 2007, 19:07:39 »
No, HaShem se nechal poznat spouste proroku, ale skoro zadny se nedostal do kanonu proto, ze uz jeho proroctvi a zjevene veci byly pryc. A jestli HaShem ve sve moudrosti prave nekteremu z techto proroku rekl "..jo, a abych nezapomnel, krome toho, ze dostanete za usi od Persanu kdyz nebudete poslouchat, prestante se, kluci usati, porad cpat tema cheesburgerama !" pak to urcitr bylo vyslyseno. Jen se to nedostalo z vyse uvedeneho duvodu (a taky proto, ze prorocka kniha o jedne vete je divna) do kanonickych knih.

Dle mého skromného názoru je v kánonu vše, co HaŠem považoval za podstatné. Je to Jeho slovo, on inspiroval pisatele, On řídil, co má být v Písmu....

Pramalá důvěra v Jeho všemohoucnost čiší z tvé argumentace  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #34 kdy: 8. Dubna 2007, 19:11:52 »
Nechci nijak mlzit, proto nasledujici prispevek ber s rezervou tak velkou, jak jenom dokazes.
Kdyz Rimane nicili Erec Jisrael a snazili se vymitit judaismus mimo jine i tim, ze nasilnovali zeny, aby dite nemohlo byt Zid, pristoupilo se k tomuto pragmatismu.

Mé argumenty ber samozřejmě také s rezervou. Mluvím vždy sám za sebe, pokud tlumočím jiný názor, dávám vědět. Nejsem papež, proto nemám patent na neomylnost  ;D ;D

To vše je rozumně znějící, ale pak je otázka, proč nezůstala i mužná linie vedle toho?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #35 kdy: 8. Dubna 2007, 19:12:33 »
Pramalá důvěra v Jeho všemohoucnost čiší z tvé argumentace  ;)

Co to  :o ??? ::)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #36 kdy: 9. Dubna 2007, 00:30:41 »
No, myslel jsem to tak, že věty "HaShem se nechal poznat spouste proroku, ale skoro zadny se nedostal do kanonu proto, ze uz jeho proroctvi a zjevene veci byly pryc. A jestli HaShem ve sve moudrosti prave nekteremu z techto proroku rekl "..jo, a abych nezapomnel, krome toho, ze dostanete za usi od Persanu kdyz nebudete poslouchat, prestante se, kluci usati, porad cpat tema cheesburgerama !" pak to urcitr bylo vyslyseno. Jen se to nedostalo z vyse uvedeneho duvodu (a taky proto, ze prorocka kniha o jedne vete je divna) do kanonickych knih." naznačují, jako by Písmo nebylo úplné a bylo nutné jej doplňovat ústní tradicí nebo midraši...

Já prostě věřím, že Písmo je dokonalé a žádné doplnění není nutné.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #37 kdy: 9. Dubna 2007, 01:05:31 »
Jinak, prominou mi ale já dnes mám Purim - náš Pán vstal z mrtvých, spasil celý svět, haleluja  ;D ;D ;D

Prominou Herr Vader, ale já dnes slavím  ;)

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #38 kdy: 15. Dubna 2007, 19:38:45 »
Pozor pozor! Židovství podle matky je odjakživa a kmenová příslušnost podle otce. samozřejmě nejde o problém kvůli nevěře jelikož například kohenem se nikdo stát nemůlže a to se dědí po otci kdežti židem se nežid stát může konverzí. Co se týče našich pramatek ty provedli konverzi a pakliže ne jakto že si Jaakov vzal dvě sestry!!!! Nýbrž protože konvertita je jako miminko které se narodilo a zákaz vzít si dvě sestry konvertitky je rabínský a Jaakov přísahal Rochel že si ji vezme a přísaha je podle Tóry.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #39 kdy: 15. Dubna 2007, 23:19:27 »
A bylo také odjakživa, že dítě z manželství nežidovské matky a židovského otce muselo projít konverzí?

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #40 kdy: 20. Dubna 2007, 07:15:38 »
Ano.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #41 kdy: 21. Května 2007, 09:53:11 »
Takže děti, které měli někteří velcí mužové židovských dějin se svými nežidovskými ženami - na ty se nehledí jako na Židy?

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #42 kdy: 21. Května 2007, 21:07:01 »
Ten kdo má nežidovskou ženu již není židovským velikánem protože hřeší, pakliže jeho ženba konvertovala, je to samozřejmě něco jiného. Děti Žida a nežidovky jsou nežidy, jsou to jisté zakleté duše, ale nejsou Židy, mohou jíst zakázaná jídla pakliže nekonvertují atd., a vztahuje se na ně pouze sedm přikázání dětí Noacha.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #43 kdy: 21. Května 2007, 22:54:10 »

Dobře, respektuji to.

Ten kdo má nežidovskou ženu již není židovským velikánem protože hřeší...

Nicméně takový král David - bezesporu velikán. A to přesto, že hřešil. Z toho tedy plyne, že i ten kdo hřeší před Pánem, může být považován za velikána. Neboť milost je v rukou Páně a dá-li On milost, těžko lidé mohou odsuzovat...

nillbert

  • Host
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #44 kdy: 21. Května 2007, 23:06:51 »
Za sebe jen můžu říct že pro mě je Žid každý kdo má i jen jednoho židovského prapředka (babičku nebo dědečka) - a sám to tak cítí.
 I ten by s námi skončil v plynové komoře.
 A tam je absurdní rozlišovat.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #45 kdy: 21. Května 2007, 23:15:32 »
Za sebe jen můžu říct že pro mě je Žid každý kdo má i jen jednoho židovského prapředka (babičku nebo dědečka) - a sám to tak cítí.
 I ten by s námi skončil v plynové komoře.
 A tam je absurdní rozlišovat.

I Tvůj názor respektuji. Ale nezdá se Ti absurdní řídit se při určování, kdo a kdo není Židem podle kritérií, která stanovili nacisté?

nillbert

  • Host
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #46 kdy: 21. Května 2007, 23:22:22 »
...nezdá se Ti absurdní řídit se při určování, kdo a kdo není Židem podle kritérií, která stanovili nacisté?

Vůbec ne. Ani mě ani Knessetu. Ten v zákonu o Alíje zaujal naprosto stejné stanovisko jako Já.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #47 kdy: 21. Května 2007, 23:30:09 »
Ech, Knesset. Knesset je jen parlament. Mění názor s každými novými volbami... Zrovna nedávno se zase rozvířila debata na tohle téma a čeká se zpřísnění.

Já nekritizuji to Tvoje pojetí. Jen mi přijde absurdní odůvodňovat to Hitlerem.

nillbert

  • Host
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #48 kdy: 21. Května 2007, 23:34:07 »
Jenže v plynové komoře už s námi nestál hitler. Tam s námi byl osud.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: jak se jmenovala žena krále Achašveróše?
« Odpověď #49 kdy: 21. Května 2007, 23:46:40 »
Což nic nemění na tom, že se vybíralo podle nazi norem. Kdyby nacisté řekli, že Židem je i ten, kdo měl židovského praprapradědečka - také bys to bez dalšího akceptoval?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15