Autor Téma: Rusové v Izraeli  (Přečteno 20760 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

e.weissova@centrum.cz

 • Host
Rusové v Izraeli
« kdy: 14. Února 2008, 15:42:37 »
Chtěla bych se zeptat:
Do Izraele se přestěhovalo na milion ruských obyvatel židovského vyznání.Jaké bylo jejich umístění?Jak se adaptovali na prostředí?Žijí pospolu,nebo žijí po celé zemi?Přijeli ze socialistické(komunistické)země-jak se sžili s demokratickým zřízením?Přivezli sebou své zvyky a názory.Jsou již nějaké studie-jak se podařilo tak obrovské množství lidí zapojit do společností?

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
Re: Rusové v Izraeli
« Odpověď #1 kdy: 17. Února 2008, 08:19:53 »
To neni jednoducha otazka, jenom na jejim zacatku je jedna zasadni nepresnost, neprijelo milion obyvatel zidovskeho vyznani, ale miliom lidi z byvaleho SSSR, kteri odpovidaji podminkam "Zakona o navratu" tzn., ze jsou zidovskeho puvodu, anebo jsou primi pribuzni lidi zidovskeho puvodu. Na puvod staci jeden z prarodicu. S virou a nabozenstvim to bohuzel nema zcela nic spolecneho. I kdyz jsou i taci, kteri jsou zide podle halachy, ale je jich stale mene. Z toho se odviji take jejich integrace anebo neintegrace v izr. spolecnosti.

e.weissova@centrum.cz

 • Host
Re: Rusové v Izraeli
« Odpověď #2 kdy: 17. Února 2008, 22:09:12 »
Děkuji za odpověd,za nepřesnost se omlouvám.I když bych ráda věděla více i tak děkuji.

Michall

 • Host
historií. Rusové jsou nápadní, Jemenci méně. Pozor na ruskou chalvu v BS, je skvěle levná, ale ne pro český žaludek. Pro život v orientu je užitečný klan, tedy menší společenství než celá země, strana. Tedy raději škola, vesnice,jednotka... Opusťme evropskou iluzi, že národy se ředí, oapk je pravdou. Lidé sobě nějak blízcí se spíše koncentrují, vyhledávají, nacházejí, spojují. A to nejen manželé. Evropa je zamrzlá, už to tu moc nefunguje, orient je stále živý pulsující. Konečně v Písmech najdem důležité lidi "v branách", tedy nějak příchozí. Jistě asimilace úplnější  potřebuje podobně jako u včel nějaký bouřlivější proces, v dobách stability jsou překážky větší a hranice pevnější. ...Podobně se pravidelně kočovníci usazují a pravidelně usedlí třeba na několik generací vyrážejí kočovat, pokud je to dobré nebo nutné. Navíc pojem evropských hranic orient zná jen málo.Tak i  Arab si v Evropě jako cizinec nepřipadá, nemá důvod. Diskuse na téma národnost vůbec bude podobná náboženství, komunity jsou nezaměnitelné i v chápání pojmu národ, vlbec to není obecný termín.

Offline Emet

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 10
 • Pohlaví: Mužské
  • Emet
Re:Rusové v Izraeli
« Odpověď #4 kdy: 4. Července 2011, 14:46:08 »
Do Izraele se pristehovalo prez milion Rusu zidovskeho puvodu nebo Zidu ruskeho puvodu - pro mne toto neni podstatne. V prvni rade zdaleka ne vsichni maji s Rusy moc spolecneho - jsou to lide z byvaleho Sovetskeho svazu, jejich etnicka slozeni jsou ne mene pestra nez treba u USA. Od Ukrajincu, Belorusu, Rusu po Kavkazce, Gruzince a Cinany. Spojuje je v podstate mezi sebou urcita spolecna historie, jazyk a fakt, ze dnes ziji v Izraeli. Mentalita techto skupin je ruzna a stejne tak jejich integrace se lisi. Integrace se lisi taktez individualne v zavislosti k nabozenstvi a vzdelani. Obecne jsem toho nazoru, ze integrace techto lidi probehla opravdu skvele. Druha generace se jiz prakticky nicim nelisi od rodilych Izraelcu. Odlisnosti jsou prevazne v nabozenskem presvedceni - vetsina techto lidi jsou sekularni, coz osobne jako sekularni clovek vidim pozitivne (na to ma asi kazdy jiny nazor podle vlastniho presvedceni). Myslim, ze kdyz vezmem v uvahu pocet techto pristehovalcu v pomeru k mistnimu obyvatelstvu, tak jejich integrace muze byt prikladem svetu. Tohle ale v Evrope nikdy fungovat nemuze. V Izraeli nas spojuje spolecny etnicky ci rasovy puvod a spolecne nebezpeci. Pristehovalce v Evrope nespojuje s mistnimi obyvateli prakticky nic. S demokratickym zrizenim se szili dost dobre, vetsina prisla v dobe, kdy u nich zacinala byt vice mene demokracie. Imigranti samozrejme silne ovlivnili svou kulturou i mistni obyvatele a pokud nekdo dobre znal Izrael pred treba 15ti lety, uvidi dnes trochu jiny Izrael. Jeden z velmi negativnich vlivu ruske pristehovalecke vlny je pozivani tvrdeho alkoholu u mladeze, to tady nebylo :(

Zasadne nesouhlasim s tim co napsal zoom, ze intergrace odviji podle viry, to je pouze castecne, protoze v Izraeli jsou take sekularni Zide. Takze nekteri pristehovalci se integruji pouze do nabozne spolecnosti, nekteri pouze do sekularni, nekteri do spolecnosti celkove a nekteri maji s integraci problemy.

A k tomu, co napsal Michal - lide k sobe blizci se koncentruji, to je fakt, ale podminky v Evrope a v Izraeli jsou velmi odlisne. Jak jsem jiz psal, imigranty v Evrope nespojuje prakticky nic, skupinkuji se tedy podle viry, kultury, rasy, jazyku. V Izraeli to je odlisne, pristehovalce s mistnimi spojuje (ve vetsine pripadech) spolecny puvod a spolecne nebezpeci. Aby byla integrace kdekoliv na svete uspesna, musi existovat neco, co by spojovalo imigranty mezi sebou a zaroven s mistnim obyvatelstvem (puvod, ideologie apod.). Pokud takove spojeni neexistuje, integrace nema prakticky sanci. Jinak ruskou chalvu mam radeji nez izraelskou. Izraelska je ze sezamovych seminek, ruska ze slunecnicovych a ty mi chutnaji vic a v zaludku je oboum dobre :)
« Poslední změna: 4. Července 2011, 14:53:25 od Emet »

buck

 • Host
Re:Rusové v Izraeli
« Odpověď #5 kdy: 13. Července 2011, 14:21:07 »
Nedávno běžel na čt2 dokument o Ruské mafii.Jak lehce se dá získat Izraelské občanství aniž by jste byl žid.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re:Rusové v Izraeli
« Odpověď #6 kdy: 25. Července 2011, 09:41:54 »
Dotyčný mafián, který jen řízením osudu přežil ("Poměry se v Rusku ustálily, už nebylo koho zabíjet...") se oženil s židovkou. :-* Ta proti tomu nic nenamítala. :D
(BTW - dotyčný nepřestal být intenzivně pravověrným křesťanem).
 
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15