Autor Téma: Nečistota předmětů  (Přečteno 10512 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Nečistota předmětů
« kdy: 5. Února 2008, 09:46:38 »
Studoval jsem (hodněkrát) čtvrtou knihu Mojžíšovu (bamidbar=Numeri) a není mně úplně jasné, jak se očišťují druhotně nečisté předměty, tj. předměty, které (dotykem) znečistil někdo nečistý:

Bamidbar 19,22:
Také vše, čeho se dotkne, bude nečisté, i člověk, který se ho dotkne, bude nečistý až do večera."

Chágg 2,13:
I řekl Ageus: "Kdyby se někdo poskvrněný mrtvolou dotkl něčeho z těchto věcí, poskvrní se to tím?" Kněží odpověděli: "Poskvrní."

Potom ještě nechápu, čím je zvláštní "svěcená voda" z Bamidbar 31,23: https://www.biblenet.cz/bible/index.php?expression=nu+31%2C23&path=bk
Jestli se jedná o vodu získanou z popele para adima, a pakliže ne, tak jak si takovou speciální vodu obstarat.

Elazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #1 kdy: 5. Února 2008, 11:30:31 »
1) Predmety rison le-tuma?a a seni le-tuma?a se ocistuji (pokud je to mozne - v pripade znecisteni trumy ci obeti si nejsem jist, zda je vubec mozne jiz znecistenou vec ocistit) vodou (nejlepe samozrejme v mikve, ale na ruce napr. staci natla).

2) Predpokladam, ze mas na mysli Chagaje a ne Chagigu... Stejny pripad. Mrtvola (av avot le-tuma?a) znecisti cokoli, veci i cloveka. Ten se pak stava av le-tuma?a. Dotkne li se neceho, znecisti to a  to se stava rison le-tuma?a. Rison le-tuma?a muze znecistit ostatni lidi i pokrmy, pokrm takto znecisteny je seni le-tuma?a a nemuze jiz znecistit nazpet cloveka, jen pokrmy. Tim znecisteny pokrm se stava slisi le-tuma?a - le-truma - nemuze znecistit zadny dalsi pokrm, ale muze znecistit trumu - takto znecistena truma se pak stava revii le-tuma?a - le-kodes, ta nemuze znecistit nic, nez obet. Vetsina lidi se bezne stava rison le-tuma?a - staci se dotknout prachu nebo nejakeho svinciku.

3) Neni to zadna svecena voda (jakou pouzivate ke krtu) nybrz uplne obycejna proudici voda, kterou se ocistuji lide i predmety zminene vyse. Domnivam se, ze zrovna tohle je jak z originalu, tak i z prekladu vicemene jasne. Na para aduma se tyto veci myslim nevztahuji. Alespon Rasi o para aduma nic nepise - ale jeste se podivam.

Elazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #2 kdy: 5. Února 2008, 18:47:26 »
Takze nic - zadna para dma. Vyraz Mej nida je nekterymi rabiny interpretovan jako voda vhodna k ocisteni nidy, tj. je to stejna voda jako mikve.

eleazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #3 kdy: 5. Února 2008, 19:46:01 »
moc dík za info Elazare,

tu vodu očistnou jsem popletl nejspíš proto, že se podobné spojení asi jinde nevyskytuje a současní konkordancisté tam dali odkaz na Nu 19. Není to úplně nelogické, protože ta kořist se během boje klidně mohla (druhotně) poskvrnit (a taky nemusela), a proto mě to tak zmátlo.

btw - Tvoje názory na schopnost poskvrňovat jsou dost podobné rabbimu Ješuovi a Jeho bratru Jehudovi :P

Ještě jednou děkuji
eleazar

Elazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #4 kdy: 5. Února 2008, 23:07:38 »
No, kdyz to budu brat jako dobry vtipek, tak reknu, ze to nejsou moje nazory, ale nazory misny a gemary, tj. to, co nam predal uz Mose rabejnu ze Sinaje (a tedy nic noveho), a kdyz to budu brat jako nepodareny vtipek, tak reknu, ze Jeshu mluvi o necem uplne jinem (pokud tedy mas na mysli tu pasaz, ze ne to co do cloveka vchazi, ale to co z nej vychazi etc..).  Jinak nemas zac. Jsem rad, kdyz muzu studovat Toru a k necemu to je.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #5 kdy: 6. Února 2008, 13:05:59 »
1) Predmety rison le-tuma?a a seni le-tuma?a se ocistuji (pokud je to mozne - v pripade znecisteni trumy ci obeti si nejsem jist, zda je vubec mozne jiz znecistenou vec ocistit) vodou (nejlepe samozrejme v mikve, ale na ruce napr. staci natla).

2) Predpokladam, ze mas na mysli Chagaje a ne Chagigu... Stejny pripad. Mrtvola (av avot le-tuma?a) znecisti cokoli, veci i cloveka. Ten se pak stava av le-tuma?a. Dotkne li se neceho, znecisti to a  to se stava rison le-tuma?a. Rison le-tuma?a muze znecistit ostatni lidi i pokrmy, pokrm takto znecisteny je seni le-tuma?a a nemuze jiz znecistit nazpet cloveka, jen pokrmy. Tim znecisteny pokrm se stava slisi le-tuma?a - le-truma - nemuze znecistit zadny dalsi pokrm, ale muze znecistit trumu - takto znecistena truma se pak stava revii le-tuma?a - le-kodes, ta nemuze znecistit nic, nez obet. Vetsina lidi se bezne stava rison le-tuma?a - staci se dotknout prachu nebo nejakeho svinciku.


Dotaz: z kterého traktátu Mišny,Gemary, či z kterého midraše jste čerpal?

gv

Elazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #6 kdy: 6. Února 2008, 15:36:58 »
Zavim 5, 10-12 + Tora

Tez:
Rasi k Eruvin 104b, Sabat 101b, Rambam k Sota 5, 2, sim. Bertinora k Pesachim 1, 6

Ted vidm, ze jsem to napsal trochu nepresne, takze jeste jednou:
Av le-tuma?a (napr. serec) - znecisti cloveka i veci = rison le-tuma?a
Rison le-tuma?a - znecisti jidlo a piti (ale neznecisti lidi ani nadoby - tam jsem mel chybu) = seni le-tuma?a
Seni le-tuma?a - znecistuje trumu = slisi le-tuma?a (be-truma)
Slisi le-tuma?a - znecistuje obet = revii le-tuma?a (le-kodes).

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #7 kdy: 6. Února 2008, 16:37:18 »
 :)

Jste vzdělaný, ale hlavně poctivý. Díky za námahu.

 :)gv

Elazar

  • Host
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #8 kdy: 6. Února 2008, 23:24:55 »
Diky, ale zrovna v tomto pripade jen predavam, co me naucili jini.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Nečistota předmětů
« Odpověď #9 kdy: 7. Února 2008, 02:32:45 »
Ja poctivosti nerozumim jen poctive studium, ale i priznani, ze jsem se myli. Pro me jste poctivy tak jako tak.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15