Judaismus > Obecná náboženská debata

Pohledy lidí židovského vyznání na katolíky u nás

<< < (4/14) > >>

eleazar:

--- Citace: menagen kdy 28. Prosinec 2007, 10:36:08 ---Jenže to je právě zásadní omyl ve vztahu k židovství. Židovství (coby náboženství) se sice nikomu nevnucuje, ale na druhou stranu se snaží držet od nežidovského světa stranou. Pokud tedy Váš soused vaše pozvání přijme, sice si bude zlepšovat vztahy se sousedy, ale začne se pomalu vzdalovat od židovství...

--- Ukončit citaci ---

Naprosto souhlasím menagene a musím se přiznat, že mě to často trápí, když se občansky stýkám s takovými lidmi, abych se nakonec nezačal takovým podobat.

Jeden moudrý muž kdysi dávno pravil, že pohanské prostředí znečišťuje podobně jako mrtvola. :o

e.weissova@centrum.cz:
Řekněte je špatné když se lidé židovského vyznání stýkají s katolíky,protestanty nebo bezvěrci,vzdalují se tím od své víry,stávají se horšími ke svým blízkým.Není ten problém v tom,že se tak moc snaží být od ostatních lidí dál.Poté to může vzbuzovat i to ,že ostatními lidmi pohrdají,že jim nestojí za snahu spolu mluvit.

e.weissova@centrum.cz:

--- Citace: menagen kdy 28. Prosinec 2007, 10:00:35 ---Upřímě řečeno, taky žádné špatné zkušenosti s katolíky nemám. Ale raději si držím odstup, protože vím, že tomu tak nebylo vždycky. A že tomu tak není všude a u všech... A člověk nikdy neví, kdo nastoupí jako příští na "svatou stolici" a jakou novou stranickou (pardon, církevní) linii vyhlásí jako oficiální. Protižidovské pogromy v katolickém Polsku jsou sice minulostí, ale zase ne až tak dávnou.
[/
quote]Líbí se mě vaše vyjádření k tématu,problém je v tom,že těch špatných skušeností je vždy více
--- Ukončit citaci ---

Scooolie:

--- Citace: eleazar kdy 28. Prosinec 2007, 12:44:24 ---
--- Citace: menagen kdy 28. Prosinec 2007, 10:36:08 ---Jenže to je právě zásadní omyl ve vztahu k židovství. Židovství (coby náboženství) se sice nikomu nevnucuje, ale na druhou stranu se snaží držet od nežidovského světa stranou. Pokud tedy Váš soused vaše pozvání přijme, sice si bude zlepšovat vztahy se sousedy, ale začne se pomalu vzdalovat od židovství...

--- Ukončit citaci ---

Naprosto souhlasím menagene a musím se přiznat, že mě to často trápí, když se občansky stýkám s takovými lidmi, abych se nakonec nezačal takovým podobat.

Jeden moudrý muž kdysi dávno pravil, že pohanské prostředí znečišťuje podobně jako mrtvola. :o

--- Ukončit citaci ---

Milí Menagene a Eleazare, vaše stanoviska chápu, má to ale háček. Podobné názory na styk s jinověrci má i křesťanství a islám. Pokud bychom je všichni poctivě dodržovali, tak nebudeme žít spolu, ale vedle sebe. Aniž bychom se fakticky znali. Z hlediska křesťanské víry není absolutně žádný důvod snažit se pochopit současný judaismus. Z hlediska židovství to platí vůči křesťanství obdobně. A samozřejmě totéž platí i ve vztahu k islámu a od islámu.

Jak ale potom chcete, aby spolu vycházeli, když se z obavy "abychom si neznečistili myšlenky"  nebudeme spolu radši ani bavit o tom, kdo jsme a čemu věříme?

Z neznalosti vznikají nesmyslné pověsti a pověry. Nedostatek komunikace je nejlepší cestou ke vzniku konfliktů.

Scooolie:

--- Citace: menagen kdy 28. Prosinec 2007, 10:36:08 ---Samozřejmě je potřeba najít nějakou rozumnou míru kompromisu, ale chce to toleranci a empatii. Z obou stran. Čili souseda žida klidně pozvěte, ale neciťte se dotčená, když Vaše pozvání odmítne. A neostýchejte se přijmout případné jeho pozvání jen proto, že on Vaše nepřijal -- nedělá to proto, aby se nad Vámi vytáhl, ale snaží se Vám vyjít vstříc, nakolik mu to židovská pravidla dovolují.

--- Ukončit citaci ---

Špatně, špatně Menagene. Zásadou jakéhokoliv rovného a dobrého vztahu je reciprocita. Pokud židovský soused z jakéhokoliv osobního důvodu odmítne moje pozvání na návštěvu (neberu teď do úvahy, že bych ho zval zrovna na šabat - to je na něm, aby mi to stručně vysvětlil, že tohle není ten správný den, že jindy), tak já k němu samozřejmě také nepůjdu. Reciprocita. To je ta základní zásada.

Potřebuji-li nezbytně pomoc o šabatu a není-li, kdo jiný by pomohl a věc nesnese odkladu, a on mi nepomůže, pak samozřejmě musí počítat s tím, že v neděli si natáhnu nohy a až bude potřebovat pomoc on, tak prostě má smůlu. Reciprocita.
A samozřejmě i naopak - pokud on pro mě udělá něco, o čem vím nebo mi je vysvětleno, že to z jeho strany byla ošemetná věc, ale přesto mi pomohl, pak i já samozřejmě jsem připraven zajít velmi daleko, abych pomohl jemu.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
Navštívit plnou verzi