Judaismus > Obecná náboženská debata

Pohledy lidí židovského vyznání na katolíky u nás

<< < (3/14) > >>

menagen:

--- Citace: e.weissova@centrum.cz kdy 27. Prosince 2007, 23:31:33 ---Neda se to vyložit ,že judaismus je jen pro Zidy a zbytek lidstva je vyloučen?Proto je tady tolik dalších náboženství.I z toho může plynout nevraživost.Katolíci nabízeji svou víru všem,islám,ten dokonce přikazuje.

--- Ukončit citaci ---
Judaismus je sice jen pro židy, ovšem židem se může stát každý, kdo o to opravdu stojí (Odmyslíme-li si dnes nepříliš aktuální otázku Moabitů a Amonitů...)

K původní otázce: Nevraživost na úrovni oficiálních institucí je dána poměrně zásadními rozdíly ve věrouce. Nevraživost na úrovni "obyčejných lidí" vyplývá IMHO ze strany židů alespoň zčásti ze špatných zkušeností ze soužití z křesťany v uplynulých staletích.

Čím je způsobena nevraživost "řadových" křesťanů (potažmo katolíků) nejsem schopen zodpovědně posoudit -- osobně se domnívám, že to není otázka speciálně křesťanské averze, ale obecný problém tendencí k antisemitismu (resp. judeofobii), který se dokáže maskovat za různé ideologie, tudíž i za křesťanství. Navíc má křesťanství přirozenou potřebu vypořádat se s židovstvím jako konkurenční ideologií, která -- je-li úspěšná -- staví křesťanství do poněkud nedůvěryhodného světla. A nakonec: kdo chce židy bíti, vhodný citát z nového zákona, který uklidní jeho svědomí, si vždycky najde...

e.weissova@centrum.cz:
Máte určitě pravdu,soužití nebylo vždy ke spokojeností všech.Já jsem přesvědčena,že velkou zásluhu má na tomto stavu katolická církev(dnes to popírá)Ve školách  se o náboženství učí velice málo.A co je tajemné
je také nebezpečné.Myslím,že lidé židovského vyznání by se neměli uzavírat do sebe,ale dát o sobě vědět.
Málo lidí ví jak žijí katolíci,židé,evangelici.
Chci tím říct např.jsi můj soused jsi žid,katolík fajn pod dál jsi můj host.

zoom:
No nevim jestli je to tak vazne, mysim, ze kdyz je si clovek svym zidovstvim jisty, tak nema, s katoliky zadne problemy, ja tedy alespon zadne problemy nemam. A to mluvim o katolicich vseho druhu od praktikojucuch profesionalu (knezi) po nepraktikujici laiky. Pokud to funguje na urovni ja pan - ty pan, tak neni ceho se bat a muze byt vzajemne obohaceni. Pokud si clovek neni sam sebou jisty, tak pochopitelne katolici radi pouziji sve misijni tradice. A to je jejich plne pravo, at se mi to libi nebo ne. Ovsem jak rikam, nejdou na to stredovekymi metodami, kdyz vidi, ze clovek je sam se sebou v pohode, tak to ani nezkusi. Koneckoncu odkud jsou vsechny ty vtipy typu - katolicky knez a rabin (kdy budete pane rabine rabine jist sunku - na vasi svatbe pane farari) Proste kde je vzajemna ucta, tam je i tolerance a dobre vztahy.

menagen:
Upřímě řečeno, taky žádné špatné zkušenosti s katolíky nemám. Ale raději si držím odstup, protože vím, že tomu tak nebylo vždycky. A že tomu tak není všude a u všech... A člověk nikdy neví, kdo nastoupí jako příští na "svatou stolici" a jakou novou stranickou (pardon, církevní) linii vyhlásí jako oficiální. Protižidovské pogromy v katolickém Polsku jsou sice minulostí, ale zase ne až tak dávnou.

menagen:

--- Citace: e.weissova@centrum.cz kdy 28. Prosince 2007, 00:09:24 ---... Myslím,že lidé židovského vyznání by se neměli uzavírat do sebe,ale dát o sobě vědět.
Málo lidí ví jak žijí katolíci,židé,evangelici.
Chci tím říct např.jsi můj soused jsi žid,katolík fajn pod dál jsi můj host.

--- Ukončit citaci ---

Jenže to je právě zásadní omyl ve vztahu k židovství. Židovství (coby náboženství) se sice nikomu nevnucuje, ale na druhou stranu se snaží držet od nežidovského světa stranou. Pokud tedy Váš soused vaše pozvání přijme, sice si bude zlepšovat vztahy se sousedy, ale začne se pomalu vzdalovat od židovství...

Samozřejmě je potřeba najít nějakou rozumnou míru kompromisu, ale chce to toleranci a empatii. Z obou stran. Čili souseda žida klidně pozvěte, ale neciťte se dotčená, když Vaše pozvání odmítne. A neostýchejte se přijmout případné jeho pozvání jen proto, že on Vaše nepřijal -- nedělá to proto, aby se nad Vámi vytáhl, ale snaží se Vám vyjít vstříc, nakolik mu to židovská pravidla dovolují.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi