Autor Téma: Co je to kabala?  (Přečteno 28140 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Luciana

  • Host
Co je to kabala?
« kdy: 18. Prosince 2007, 01:45:13 »
Zajímalo by mě, co je to kabala. Díky

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #1 kdy: 18. Prosince 2007, 02:24:31 »
Doufam, ze odpovi nekdo povolanejsi nez ja. Klasickym pravidlem stran kabaly totiz je to, ze ji nejvice zboznuji a zaroven nejvice kritizuji ti, kteri o ni zhola nic nevi. Musim priznat, ze pokud bych prohlasil, ze o kabale neco vim, byla by to ode me nafoukanost a troufalost. Muzu ti v pripade nouze ocitovat hesla z ruznych encyklopedii, ale myslim, ze to neni to, co bys chtela slyset.

Luciana

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #2 kdy: 18. Prosince 2007, 02:38:49 »
no, chtěla bych slyšet pravdu:-). Já o kabale slyšela vždy jako o něčem velmi tajemném, dostupném jen pro někoho...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #3 kdy: 18. Prosince 2007, 02:50:59 »
Vim toho o kabale opravdu zalostne malo, da se rict, ze nic. Ale mohu se poptat povolanych. To malo co o ni vim (doufam, ze te ted nebudu mystifikovat) je to, ze se zabyva MIMO JINE zkoumanim poselstvi a jakehosi "kodu" Tenachu. Zkouma Tenach i pomoci gematrie.
Ale cokoliv reknu, muze byt muj omyl. Opravdu doufam, ze odpovi nekdo povolanejsi.

Luciana

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #4 kdy: 18. Prosince 2007, 02:53:40 »
už jsem ti přetiskla diskuzi se Samem, je tam celá v plném znění, jen to příjmení jsem pro jistotu promazávala....

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #5 kdy: 18. Prosince 2007, 03:07:28 »
Dekuji za vsechny diskutujici, udelal jsem z toho samostatnou sekci.

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #6 kdy: 18. Prosince 2007, 09:14:14 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kabala

Informace uvedené v tomto článku jsou v rámci možností pravdivé.

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #7 kdy: 18. Prosince 2007, 09:43:44 »
BTW - Vader - kabala se sice zabývá mystickým výkladem Tóry, to je ostatně její práce, ale zabývat se tzv. BIBLECODE (tj.pokud máte na mysli ty chytráky, co v Bibli nalezli údaje o pouštní bouři, atentátu na Kennedyho apod.), tak to opravdu nemá s kabalou nic společného ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #8 kdy: 18. Prosince 2007, 14:28:47 »
Elazare, takova ptakovina by me ve snu nenapadla  :o Mel jsem na mysli "kody" a jejich vyklady napr. : "Proc ma u vsech vsudy Eliezer gematrickou hodnotu nemlich 318 ? Jak to souvisi s poctem Avrahamovych 'vojaku' ? Co se tim chtelo rict nad ramec obycejneho sdeleni pribehu" atd...

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #9 kdy: 18. Prosince 2007, 14:47:44 »
Gematrie je jeden ze způsobů výkladu obtížných pasáží Tóry, ale přímo kabala to není. Ale blíží se jí to. Kabalisté mají gematrii rádi, to ano.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #10 kdy: 18. Prosince 2007, 14:51:22 »
Nojo, ale kudy na ni, kdyz o ni nevim lautr nic ? Nechci se v ni zacit rozkosnicky rypat, jak je ted vsude moderni, ale verit zrovna v takove veci Wiki... Neznate nejakou faktografickou knihu, ktera by shrnovala principy a cile kabaly ? Nechci jit hned do Zoharu, bylo by to ode me hloupe. Tezko chtit po prvnackovi, aby zacal s Comptonovym jevem.

magen

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #11 kdy: 18. Prosince 2007, 15:22:21 »
Možno by na úvod nebola zlá knižka Pardes Rimonim od Rabi Moše Kordovera (Ramak).

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #12 kdy: 18. Prosince 2007, 17:33:50 »
Já bych možná doporučil Arye Kaplana: Meditace a kabala, popř. od téhož autora komentář k Sefer Jetzira. Obojí vyšlo v češtině v kvalitním překladu a Kaplan měl dar vysvětlit "duchovní" záležitosti člověku vyrostlému v "západní" kultuře.

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #13 kdy: 19. Prosince 2007, 12:25:12 »
Nojo, ale kudy na ni, kdyz o ni nevim lautr nic ? Nechci se v ni zacit rozkosnicky rypat, jak je ted vsude moderni, ale verit zrovna v takove veci Wiki... Neznate nejakou faktografickou knihu, ktera by shrnovala principy a cile kabaly ? Nechci jit hned do Zoharu, bylo by to ode me hloupe. Tezko chtit po prvnackovi, aby zacal s Comptonovym jevem.

Za toho člověka, co dělal článek na wiki, ručím - třeba i vlastní hlavou ;D (dobře, tak tou ne, ale půlkou měsíčního příjmu už jo). Literatura, která tam je uvedená, rovněž:

Scholem, Gershom: Major trends in Jewish mysticism, Schocken Books 1975, ISBN 0-8052-1042-3
Scholem, Gershom: Davidova hvězda, Nakladatelství Franze Kafky 1996, 150 s.
Scholem, Gershom: Kabala a její symbolika, Volvox Globator 1999, 188 s. ISBN 80-7207-315-X
Scholem, Gershom: Zohar, Schocken Books ISBN 0-8052-1034-2
Idel, Moše: Kabala: Nové pohledy, Vyšehrad, Praha 2004 ISBN 80-7021-663-8
Idel, Moše: Messianic mystics
Dan, Joseph: Early Kabbalah
Sadek, Vladimír: Židovská mystika, Fra 2003 ISBN 80-86603-05-9
Kaplan, Aryeh: Meditace a kabala, Volvox Globator
Zóhar: Svatá kniha kabaly. Praha: Dobra, 2003. 270 s.

Zbytek knih na českém trhu, jako naříklad Papusova "kabala", "Klíč k opravdové kabale" od Bardona, věci od Elifase Léviho apod. jsou ztrátoučasu a peněz.
Při zabýváním se kabalou bych osobně ejprve doporučil studium Tóry, komentářů, tradice (Talmudu) - a možná, že se ve 4O dostaneme k tomu, že ten Zohar i ostatní spisy budeme ak nějak dávat - osobně si myslím,že je nesmysl studovat mystické věci bez znalosti toho "neystického pozadí".

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #14 kdy: 11. Ledna 2008, 14:34:51 »
Velmi rád bych sepřipojilk Elazarovi, ony knihy pakliže si je někdopřečte a pak bude studovat kabalu či naopak, zjistí že jedno neříká o druhémnic,je to spíše sbírka osobních úvah ve kterých se objevuje několik slov z kabaly navíc ne v původnímvýznamu,já bych se nepřimlouval ani za Šolema. Otázka je potomco číst, ale ostatně to samo již vypovídáo tom že to není snadná záležitost. Jaképřeklady existují vangličtiněči němčině nevím tak poradit nemohuale někdyje iodrazení od jedné cesty dobrým způsobemjak vylučovací metodou přijít na cestu opravdovou.

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #15 kdy: 15. Ledna 2008, 13:30:51 »
Scholem byl odborník a vědec. Jelikož otázka zněla "co je to kabala", pak on je schopen podat jasnou a podloženou odpověď. Scholem tedy samozřejmě nebyl kabalista, ale vědec zabývající se kabalou.

Něco jiného by jistě bylo, kdyby otázka zněla "můžu se z nějaké knihy "naučit" kabalu?" - tam ani Scholem nepomůže. Stejně jako kdyby se nědo ozval s příspěvkem "Já vás kabalu naučím, já ji umím"... :D Ostatně, skutečný kabalista o sobě nikdy neřekne, že je kabalista a už vůbec neřekne, že ji "umí".

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #16 kdy: 16. Ledna 2008, 07:31:38 »
 :)
DOVOLUJI SI NESMĚLE POUKÁZAT NA JEDEN PARADOX: KABALA BYLA, DÁ SE ŘÍCI NEJŽIDOVŠTĚJŠÍM FENOMENEM, IMANENTNĚ ODPOVÍDAJÍCÍM ŽIDOVSKÉ DUŠI, MENTALITĚ, NÁHLEDU NA SVĚT. ALE PARADOXNĚ MUSELA BÝT OPUŠTĚNA, PROTOŽE VE SVÝCH DŮSLEDCÍCH VEDLA K ODPADNUTÍM OD JUDAISMU. BYLA TO TRANSCENDENTÁLNÍ VIZE, NEPOCHYBNĚ SVÉHO ČASU OBOHACUJÍCÍ A POVZNÁŠEJÍCÍ DUŠI KAŽDÉHO ŽIDA, ALE JEJÍ VÝCHODISKA SMĚŘOVALA NAPŘ. KE KATOLIZACI (KDY FRANKISTÉ NEVIDĚLI PŘILIŠNÝ ROZDÍL MEZI DOGMATEM TROJJEDINOSTI V KATOLICKÉ VÍŘE A NĚKTERÝMI SFIROT)A ISLAMIZACI - K TOMU VIZ ODKAZ ELEAZARA NA WIKIPEDII.
KABALA NEŠKODÍ JUDAISMU, ALE POZOR, ŠPATNĚ POCHOPENA, VEDE K ODKLONU OD NĚJ.
NAŠI MOUDŘÍ ŘÍKAJÍ, ŽE NĚKTERÉ VĚCI MÁ ČLOVĚK STUDOVAT AŽ VE VĚKU NAD 40 LET.

NICMÉNĚ SEFER JECIRA (K MÁNÍ DOKONCE V ČEŠTINĚ) ZŮSTÁVÁ NAPOŘÁD ZNEPOKOJUJÍCÍM NÁHLEDEM NA  VZNIK VESMÍRU. ALE TO BYCHOM SE DOSTALI K HAWKINGOVI A TO NENÍ PŘEDMĚTEM.


ŠALOM VŠEM. gv

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #17 kdy: 16. Ledna 2008, 09:20:24 »
Hawkinga se netreba bat, davno uz tomu, kdy sam (mimodek) nastolil myslenku "neprirozeneho" pocatku vesmiru.
Jeste bych si dovolil poprosit o prispevky malymi pismeny; velka je zvykem brat jako krik  ;)

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #18 kdy: 16. Ledna 2008, 11:57:02 »
Moment, ono to není tak jednoduché a není možné to svalovat přímo na kabalu. Vykoupení skrze hřích, jak jej rozpracovává Scholem, je záležitost velmi stará, mající svým způsobem oporu i v raných rabínských spisech.

Přestup Šabtaje Cviho na Islám a Jákoba Franka na katolicismus nebyl motivován mystikou, nýbrž v případě Šabtaje tím, že mu sultán dal šavli na krk a řekl mu "Buď --- a nebo", a u Jákoba Franka to bylo podobně, jen mu ten nůž na krk dali židé sami a on si ten krk chtěl přestupem ke katolíkům zachránit (což mu vyšlo). Vše ostatní je jen nadstavba udělaná odpadlíky ex-post.

Takže frankisté jistě postupně aplikovali trojiční učení na sfirot - ale "chyba" kabaly je to asi tak stejně, jako je chyba Tanachu, že na něj jistá skupina nastavila Nový Zákon  :D
Citovat
KABALA NEŠKODÍ JUDAISMU, ALE POZOR, ŠPATNĚ POCHOPENA, VEDE K ODKLONU OD NĚJ.
To bychom mohli rovněž říct, že špatně pochopený judaismus vede ke vzniku křesťanství a islámu ;D Jistě to není důvod, proč se judaimsu vyhýbat nebo k němu být rezervovaný  ;)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #19 kdy: 16. Ledna 2008, 13:55:17 »
 :D

Trochu to, s dovolením, upřesním. Nikde jsem netvrdil, že něco je ?chyba? kabaly, zjevný příznivče kabaly. Chybou byl jen její špatný výklad. Protože však hrozilo, že v nepovolaných rukou se vlivem špatného výkladu skupiny lidí stane herezí judaismu, byla opuštěna. Rovněž tak Tanach je v tom nevinně ve vztahu ke vzniku new testament.
Neřekl jsem, aby se židé vyhýbali kabale, pouze jsem naznačil dostatečně jasně, že kabala se musí správně pochopit, aby se s ní dalo pracovat a nedošlo k herezi. Eo ipso, pokud nejsem dostatečně pevný ve víře svých otců, měl bych se jí zatím vyhnout. Teprve až budu kovaný ve víře, mohu se pustit do jejího studia, aniž vznikne riziko hereze. Chyba je v lidském faktoru, ne v Zoharu nebo Sefer Jecira.

Ano, příteli, sám jste si odpověděl: ? špatně pochopený judaismus skutečně vedl ke vzniku křesťanství, stejně jako špatně pochopená funkce ručního granátu vede k utržené ruce. Avšak samozřejmě to není důvodem se vyhýbat judaismu, stejně jako ručním granátům, když s obojím umím pracovat. Protože se ale neví, zda k obojímu přijde znalec nebo laik, na obojím jako by pro jistotu visela tabulka s výstrahou: Nechť nás nepovolaní neberou do rukou. Jelikož vidím, že jste velmi bystrý, raději v dostatečném předstihu upozorňuji, že mezi judaismem a ručním granátem neleží rovnítko a příklad byl zvolen namátkou se záměrem dosáhnout co nejvyššího kontrastu.
Když to rozvinu: Judaismu by se měli vyhnout ti, kteří v něm hledají to co v něm není, resp. ti, kdož ho chápou špatně, nebo s nedobrými úmysly, stejně jako ti, kdož berou zbrkle do ruky ruční granát. Řekl bych ale, že katastrofa vzniklá ze špatně pochopeného judaismu je větší, než ta ze špatně uchopeného ručního granátu.

Kabala byla esencí jidiškeit; někdo tvrdí, že se v ní objevují stopy ještě původní mentality  Hebrejů v období ještě před příchodem Josefa do Micraim, tj. dávno před Har Sinai? Troufám si říci, že kdo pochopí kabalu a zvládne přechody ze spodních sfirot do nejvyšší ? spatří konec vesmíru a uvidí černým ohněm do bílého ohně napsaná 4 písmena, která bude umět správně vyslovit?

Šalom le kulam !
gv

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #20 kdy: 16. Ledna 2008, 23:17:29 »
No, mě zarazilo tohle:
Citovat
ALE PARADOXNĚ MUSELA BÝT OPUŠTĚNA, PROTOŽE VE SVÝCH DŮSLEDCÍCH VEDLA K ODPADNUTÍM OD JUDAISMU. BYLA TO TRANSCENDENTÁLNÍ VIZE, NEPOCHYBNĚ SVÉHO ČASU OBOHACUJÍCÍ A POVZNÁŠEJÍCÍ DUŠI KAŽDÉHO ŽIDA, ALE JEJÍ VÝCHODISKA SMĚŘOVALA NAPŘ. KE KATOLIZACI ... A ISLAMIZACI
Uznejte, že to není zrovna přesné, i když je to jen hra se slovy.
A ještě si dvolím jednu quote:
Citovat
Protože však hrozilo, že v nepovolaných rukou se vlivem špatného výkladu skupiny lidí stane herezí judaismu, byla opuštěna.
A stejně tak nebyla nikdy opuštěna. Tedy, nemohla být opuštěna, protože nikdy nebyla "neopuštěna" (nenapadá mě teď ten správný výraz, zkrátka nemůžete opustit něco, co nikdy nebylo zcela přijato a především se nikdy nejednalo o celistvé homogenní učení). Nemusíte být "zjevný příznivec kabaly"  :D (jak se to pozná?), stačí jen znát sidur, čtvrtina modliteb si s sebou nese své mystické dědictví - a jsou stále živé.  To je případ jak Chasidů, tak i jejich velkého odpůrce Gaona z Vilna a jeho následovníků. A to nemluvě o jemenitských a mizrachi rabínech v posledních sto letech. Mystici existují, jen dnes volí jiné výrazivo a prostředky - a už nemají takové ztřeštěné nápady, jako Abulafia a Šlomo Molcho ;D

Nicméně s tezí, že na judaismus by se měla dát cedulka "Nechť nás nepovolaní neberou do rukou", souhlasím   :D
A stejně tak s
Citovat
Judaismu by se měli vyhnout ti, kteří v něm hledají to co v něm není, resp. ti, kdož ho chápou špatně, nebo s nedobrými úmysly
Jen je rozeznat včas, vědět na 100% co je to to správné chápání - a bylo by po problémech. Nejen v judaismu.... To ano. Když už jsme v tomhle tématu, tak takhle to prý vypadalo před rozbitím sefír :)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #21 kdy: 17. Ledna 2008, 00:22:39 »
Nicméně s tezí, že na judaismus by se měla dát cedulka "Nechť nás nepovolaní neberou do rukou", souhlasím   :D

Bravurne lidsky pojata hluboka pravda. O "fundovanych" interpretacich Talmudu to plati ctyrnasob...
Co se kabaly tyce, pokracujte prosim v diskusi, snad se neco dozvim; jak jsem jiz predestrel, nevim o ni zhola nic.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #22 kdy: 17. Ledna 2008, 09:30:16 »
Zdravím.

Paradox spočíval v tom, že sami židé museli "opustit" něco, co bylo velmi, velmi židovské, něco, co bylo pro ně velmi typické a bytostně z nich vyvěralo.
Pod slovem "opustit" myslím celý proces, kdy přestala být oficiálním, závazným pramenem jidiškeit. Nebyla "opuštěna" ve smyslu zapomenuta, (asi obdobně jako old good rock´n´roll stále žije a není opuštěn - jen není dominantní).
Příznivec se pozná podle znalostí a vervy, s jakou se o danou věc zajímá a jak ji hájí. 
Příznivec se rovněž pozná podle toho, zdali ví, kde se nalézá sfira Da´at: zda na průsečíku sfir Keter>Tiferet a Bina>Chochma, anebo na průsečíku sfir Bina>Chesed a Chochma>Gevura. Já osobně to nevím a proto se ptám, protože Cordovero s ní nepracoval a od Lurii jsem se to nedověděl. Chabad boys byto měli vědět, protože tyto tři sfiry mají ve firmě.

Co se mne týče, jsem jen nehodný "sidur lamdan" a necítím se povolán pro své lidské slabosti brát do rukou spalující šem ha meforaš. Kabala samozřejmě "žije", není to disciplína, která by byla odložena do genízy. Ale jak říkám - Batej Dinim podle ní nerozhodují.


Šalom
gv

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #23 kdy: 18. Ledna 2008, 00:44:44 »
No, to bude asi to, v čem se míjíme a asi každý mluvíme o něčem trochu jiném. Židé kabalu neopustili, protože by jinak v běžných sidurech nebyly modlitby a písně s mystickým pozadím a významem.

Nemohli ji ani "opustit" v uvozovkách, protože ona nikdy nebyla "oficiálním, závazným pramenem jidiškeit" (pramenem židovství je Tóra - a ta v sobě samozřemě obsahuje mystický smysl sod, a z ně by na základě nějakých mystických zážitků mohl nějaký mystik vyvozovat nějaká pravidla, ale tento mystický smysl nikdy nebyl něčím "oficiálním" nebo chas ve-šalom, "závazným", to určitě ne, sám píšete, že Batej din podle ní nerozhodují, což ani nikdy nebylo a nemohlo být, já si ani neumím představit jak by to vypadalo, kdyby se Batej din ve svém úsudku řídily mystickými zážitky Chajima Vitala... :D).

I když, pokud máte na mysli Wisenschafft des Judentums a Haskalu tak ano, tam se kabala před nějakými sto lety netěšila oblibě... Ale to je dnes také už jinak, právě díky vědeckým pracím a výuce kabaly jakožto univerzitního předmětu.

Příznivec... Hm, tak to jste si mě asi s někým spletl, podle těchto tezí totiž opravdu na příznivce nevypadám  :). Kde je sefira daat ví každý, kdo umí používat vyhledávač: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sefíry - a zajímat se a hájit není totéž.Nehájím, pouze se snažím uvádět objektivní pravdu (alespoň do té míry, do jaké můžeme o "objektivní pravdě" v případě mystiky hovořit, jistě chápete).

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #24 kdy: 18. Ledna 2008, 08:51:15 »
zDRAVÍM A Díky za nasměrování správným směrem>Wikipedia. Než ztrácet čas diskusí o pozici kabaly, raději přímo k věci.
Jako by mi něco šeptalo, že jste absolvoval Arje Kaplana i dvoudílné dílo Židovské osvícenství od Hayouna, takže si myslím, že orientován jste.

Nevím, zda si někdo něco vzal z přímluvy Geršona Scholema, aby židovská mystika byla zařazována do studií judaistiky.  Vědní disciplínou v ješivot se asi nestala.

Kabala nás učí, že Tora je nepřerušený sled nesčíslného množství kombinací jmen b?h a proto chyba v jediném písmeni Tory ji činí nezpůsobilou ke čtení, protože nelze vyslovovat nedokonale jméno b?h. Je zde tedy jistá vazba na Toru a jistá vazba na ?závaznost?. Opravte mne, jestli se pletu.

Ale nyní k tomu, co mne opravdu trápí. Jaký je vztah kabaly k ?černým dírám? vesmíru. Když jsme se dostali z fáze vesmíru ?? ? do fáze opraveného vesmíru ? ? ? , jak rozumět funkci ?černých děr?? Proč ??? ??? pociťuje nutnost jaksi permanentně poopravovat něco, co už opraveno bylo? Nebo chce opravený vesmír semlít definitivně ? jakési nové rozbití sfir? Věděli staří mistři o existenci ?černých děr?, tušíce neuvědoměle to, na co přišli po Einsteinovi kvantoví fyzici? To, co z nich vychází, je co? Klipot? Nebo jsou ?černé díry? jen jakousi pouhou ?zdravotní policií? vesmíru, likvidující ?odpad?? Já odmítám se dívat na ?černé díry? prizmatem kvantové fyziky (borcení gravitace,apod.), resp. teorie relativity a domnívám se, že jsou malou názornou ukázkou zborcení ?? ?. I když si myslím, že každý správný kvantový fyzik by mohl být adeptem na stup do tajů kabaly.

Děkuji za každou (třeba i nevrlou) odpověď a
Šabat šalom přátelé

gv




 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15