Autor Téma: K tragédii v Rafahu  (Přečteno 670 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
K tragédii v Rafahu
« kdy: 29. Května 2024, 23:40:19 »
Není to poprvé. V Pásmu Gazy zahyne větší počet civilistů – je to tragédie, ale zuří tam válka, kterou vyprovokovalo tamní vládnoucí hnutí – a Izraeli je okamžitě nasazena psí hlava.

Vzpomeňme na 17. říjen minulého roku. Vně komplexu gazské nemocnice Al Ahli došlo k explozi, „vždy důvěryhodné“ místní zdroje okamžitě hovořily o bezmála pěti stech mrtvých a světem se prohnala „mexická vlna“ protiizraelské hysterie: izraelská armáda barbarsky vybombardovala nemocnici. Než se ukázalo, že všechno bylo poněkud jinak. Jako v anekdotě z Rádia Jerevan. Nešlo o izraelskou bombu, ale jednu z raket Palestinského islámského džihádu, které teroristé sice vyslali na Izrael, ale co ďas nechtěl, tato selhala a spadla na nádvoří nemocnice. A ani ten počet obětí nesedí, s největší pravděpodobností byl o řád nižší. Že by se ale někdo Izraeli omluvil, to jsem nezaznamenal. Na to se prostě nehraje.

Zdá se, že něčeho podobného jsme svědky nyní, po nedělním (26. 5. 2024) úmrtí asi pětačtyřiceti civilistů (tvrdí Hamas) v oblasti Rafahu na jihu Pásma Gazy. Svět obletěly hrůzostrašné obrázky hořícího dočasného stanového městečka, které Izrael vyčlenil pro tamní civilisty jako bezpečnou zónu, v níž se nebudou odehrávat vojenské operace. A teď – Izrael tuto lokalitu bombarduje. Jaká hanebnost! Titulky hlavních českých serverů: Izrael zaútočil na tábor v Rafahu (v nejrůznějších obměnách totéž). Následovalo zděšení na všech stranách. Šéf OSN Guterres na síti X (27. 5. 2024): „Odsuzuji izraelské činy, které zabily desítky nevinných civilistů, kteří pouze hledali úkryt před tímto smrtícím konfliktem. V Gaze není žádné bezpečné místo. Tato hrůza musí skončit.“ (Skončila by už dávno, kdyby Hamas propustil rukojmí a kapituloval.)

Ano, smrt nevinných civilistů je vždy obrovskou lidskou tragédií. Bohužel je ale součástí války, zejména té, která se odehrává v městském prostředí. Připomeňme rok 1945 a bitvu o filipínskou Manilu. Při osvobozování americkými a filipínskými silami bylo zabito více než 100 tisíc civilistů. Taková byla daň za vítězství v boji proti japonským okupantům, kteří si v ničem nezadali s teroristickými praktikami Hamasu. Rozdíl proti dnešku je v tom, že amerického generála Douglase MacArthura, velitele spojeneckých sil, nikdo nechtěl postavit před nějaký mezinárodní trestní soud, zatímco japonský velitel na Filipínách, generál Yamašita, byl - jako osoba zodpovědná za masakry civilistů - po válce popraven. Inu, tenkrát byl svět ještě normální. Dnes by se na lavici obžalovaných ocitli oba, generál Yamašita i generál Mac Arthur.

IZRAELSKÁ REAKCE
Izraelská strana bere každý takový incident, při němž umírají civilisté, velice vážně. Ačkoli to Mezinárodní trestní soud (ICC) a jeho hlavní prokurátor Karim Khan neberou v potaz, izraelská armáda má fungující a propracovaný právní a vyšetřovací systém. Konkrétně. Analýzu toho, co se v Rafahu 26. května stalo provádí z rozkazu úřadu generální vojenské prokurátorky generálmajorky Yifat Tomer-Yerušalmiové nezávislý armádní orgán, Vyšetřovací mechanismus sboru náčelníků štábů, v jehož čele stojí podplukovník Yoav Har-Even. Ačkoli vyšetřování ještě není u konce, už z počáteční fáze jsou zřejmé skutečnosti, které mají daleko do tvrzení, že Izrael záměrně bombardoval civilisty ve stanovém táboře sloužícím jako bezpečné místo pro evakuované civilisty.

Jaké jsou tedy první poznatky? Cílem operace byli dva vysocí představitelé teroristického hnutí Hamas mající na starosti vražedné akce proti Izraelcům na Západním břehu – Yassin Rabia a Khaled Nagar. Ten úkol byl splněn, oba zločinci byli zlikvidováni.  Nenacházeli se v bezpečné zóně určené pro evakuované, ale v uzavřeném komplexu mimo ni. K jejich zabití použilo izraelské letectvo záměrně dvě redukované 17kg střely se záměrem co nejvíce eliminovat vedlejší škody. Přesto k nim došlo a nyní se vyšetřuje, jak se to mohlo stát.

Izraelský armádní mluvčí brigádní generál Daniel Hagari  28. května uvedl, že zmíněné 17kg střely neměly samy o sobě potenciál takovou tragédii způsobit. Dodal, že necelých 50 metrů od místa útoku se nacházela rampa pro odpalování raket proti Izraeli, ovšem stanový tábor pro evakuované byl ve vzdálenosti asi půldruhého kilometru od místa zásahu. Zatím vše nasvědčuje tomu, že požár v táboře způsobily sekundární exploze po neočekávaném zásahu skladu munice nebo PHM, o jehož existenci v lokalitě izraelská armáda nevěděla. Tomu by odpovídal i obsah telefonátů mezi dvěma obyvateli Pásma, z nichž jeden se jmenuje Abu Rafik, který zachytila zpravodajská služba. Zde jsou klíčové pasáže telefonátu:

Muž 1:  „A oni říkají, že (teroristé Hamasu, kteří byli cílem útoku) seděli na jednání a že je tam je (zařízení – ne zcela jasné-LS) a navíc měli munici, přičemž všechna ta munice začala explodovat. Vzduchem létaly pytle peněz, Abú Rafiku.“

Abú Rafik: „Tato munice, která vybuchla, byla skutečně naše?

Muž 1: „Ano, je tam sklad munice. Říkám ti, že to explodovalo (nesrozumitelné). Chci říct, že židovské bombardování nebylo silné, byla to malá střela, protože nevytvořila velký kráter. A poté přišla spousta sekundárních výbuchů.“

Zatím lze tedy doporučit. Bylo by ku prospěchu věci při každé takovéto zprávě, ještě předtím, než začne být Izrael jednostranně kritizován a obviňován z nelidských zločinů, kdyby ti, kteří jsou ochotní dělat unáhlené závěry, vyčkali na vyšetřování incidentu. A v mezičase si uvědomili, s jak zákeřným a současně zbabělým a rafinovaným nepřítelem se musí Izrael v Pásmu Gazy potýkat, nota bene pod přísným okem světového společenství, které okamžitě využije každé skutečné, ale i domnělé chyby, které se izraelská strana dopustí, byť neúmyslně. Bohužel platí: o co víc je dnešní svět přísný na Izrael, který se brání islamistickému teroru, o to benevolentnější je ke zločinům páchaným teroristickými agresory. Proto tvrdím: žijeme ve světě myšlenkově zvráceném, který si může dát do erbu symbol dvojího metru a postavu šílence snažícího se chodit po hlavě.

Výstižně to vyjádřil izraelský premiér Netanjahu: „Pro nás je to tragédie, pro Hamas strategie.“

ZDROJE:
https://www.timesofisrael.com/idf-says-hidden-store-of-terror-munitions-may-have-caused-deadly-rafah-blaze/

https://www.ynetnews.com/article/r1oitwq4c#autoplay


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15