Autor Téma: Agrese proti Izraeli: Tuto bitvu Írán prohrál  (Přečteno 3446 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Agrese proti Izraeli: Tuto bitvu Írán prohrál
« kdy: 14. Dubna 2024, 10:26:05 »
Bylo to úlevné probuzení do nedělního rána 14. dubna. Dlouho po půlnoci jsem šel spát s obavami, jak rozsáhlé škody drony a střely agresora v Izraeli způsobí.

Ještě na lůžku jsem otevíral příslušné servery a pociťoval v nitru neklid z toho, co se dočtu. Před usnutím jsem se modlil k Nejvyššímu, aby Izrael ochránil – a tato prosba nezůstala nevyslyšena. Ne že bych schopnosti izraelské armády(IDF) ochránit území státu nevěřil, to opravdu z mé strany nehrozí, ale přece jenom: na začátku agrese nebylo jasné, kolik střel teroristický teheránský režim na Izrael pošle a pakliže by se jednalo o vyšší počet stovek, byla by obrana o to složitější. Vycházím z toho, že sami Izraelci připouštějí, že jejich obranný systém (Arrow Aerial Defense System) není stoprocentní. Nicméně ukázalo se, že bylo zachyceno 99 procent (!) útočných prostředků.

Zde je zapotřebí jedním dechem říci, že zásluhu na tomto fenomenálním čísle má jak Izrael, tak jeho spojenci, USA a Spojené království, kteří Izraeli významně pomohli střely likvidovat. Zvláštní poděkování si zaslouží Jordánsko a jeho Královské vzdušné síly. Monarchie splnila svoji povinnost. Nikoli primárně vůči Izraeli, ale vůči vlastní bezpečnosti. Agresor (Írán) narušil jordánský vzdušný prostor a jordánské síly nemohly jednat jinak než íránské střely likvidovat. Že tím prospívají Izraeli, je dáno logikou věci. Ammán bude sice v rétorické rovině dál držet svoji linii, pokud jde o válku v Gaze a tzv. okupaci palestinských území (arabská košile je bližší než izraelský kabát), ale podstatné je, že ve vojenské oblasti se zachoval způsobem, který zaslouží ocenění.

Pokud jde o rozsah íránské agrese, izraelský server Ynet informoval, že podle jedné dostupné informace z izraelské strany, zaútočil Írán a Izraelci

- 183 drony;
- 36 střelami s plochou dráhou letu; a
- 110 raket „země – země“. Některé z nich vyslali spojenci Teheránu v Iráku a Jemenu. Do tohoto počtu nejsou zahrnutý rakety Hizballábu odpálené na sever Izraele z jižního Libanonu.

Celkem je to 329 prostředků. Říká-li hlavní mluvčí IDF brigádní generál Hagari, že jich bylo zachyceno 99 procent, pak by to na základě těchto čísel znamenalo, že do Izraele pronikly pouze čtyři střely. Berme tyto údaje jako orientační, protože podle jiných zdrojů sdělil gen. Hagari, že do Izraele se dostala nula dronů a nula střel s plochou dráhou letu a jen několik raket „země-země“.

Podstatné je, že Írán způsobil jen minimální škody na jedné letecké základně (Nevatim v oblasti Negevu) a paradoxně jediným přímým zraněným, bohužel vážně, v důsledku íránského útoku je asi sedmiletá beduínská (tedy muslimská) dívka.

V této fázi agrese budiž tedy Izraeli vyjádřena velká gratulace a jeho spojencům, Spojeným státům a Spojenému království a jeho sousedu Jordánsku velké poděkování za pomoc při likvidaci střel vyslaných íránským teroristickým režimem.

Pozorně budeme sledovat návazné kroky. Jaká bude izraelská odpověď? A jak dopadne nedělní (14. 4.) zasedání Rady bezpečnosti?

Izraelský ministr obrany Joav Galant správně poznamenal, že celý svět vidí, co je Írán zač. V této souvislosti budiž připomenuto, že pošáhovská šíitská totalita se uvedla v roce 1979 neskutečnou nehorázností. Zfanatizovaný dav stoupenců nového režimu ajatolláhů vtrhl v listopadu 1979 jako banda gangsterů na americkou ambasádu v Teheránu a s požehnáním tamních vládců držel v budově rukojmí, a to až do 20. ledna 1981. Už tehdy muselo být jasné, jak destruktivní charakter bude politika nových mocipánů mít, což se v dalších letech plně potvrdilo. Útok na Izrael je vyvrcholením zločinných praktik Íránu, jejichž součástí je podpora teroristických formací v Libanonu, Pásmu Gazy, autonomních oblastech Judeje a Samaří, Iráku a Jemenu a koneckonců i pirátské akce jeho teroristické formace Revoluční gardy proti zahraničním lodím. Írán se snaží rozvrátit a přetvořit ke svému obrazu celou oblast Středního východu - a nelze nepřipomenout, že teheránský režim je blízkým spojencem kremelského vůdce Putina. Z regionálního problému se tak stává potenciální problém globální.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15