Autor Téma: Je válka na spadnutí?  (Přečteno 3414 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Je válka na spadnutí?
« kdy: 14. Dubna 2024, 00:05:39 »
Tuto otázku jsem si kladl v sobotu 13. dubna na začátku večera, kdy to tak skutečně vypadalo. Soudě podle obsahu zpráv a řady opatření, z nichž zásadní byla vydána v Izraeli.

Už v pátek (12. dubna) se objevila informace [1] odkazující na The Wall Street Journal (WSJ), že íránský teroristický režim by mohl zaútočit na Izrael v příštích 24 nebo 48 hodinách, to je 13. nebo 14. dubna. Osobně jsem vnímal toto sdělení s jistou dávkou skepse, neboť po zkušenostech z minulých let mám tendenci podobné „senzační“ zprávy pocházející ze západních novin brát se značnou rezervou. Tedy ne že bych nevěřil, že Írán dříve či později na Izrael zaútočí, ale že by jedny noviny tak přesně věděly, že to bude právě během tohoto víkendu?

Postupně během soboty jsem ale docházel k závěru, že situace je velice vážná a že by WSJ mohl mít pravdu. Zásadním signálem byla íránská provokace v podobě pirátského vpádu teroristických Revolučních gard Íránu na palubu lodě MSC Aries. Kontejnerová loď, která je přes společnost Zodiac Group a izraelského byznysmena a rejdaře Ejala Ofera spojena s Izraelem, třebaže plula po vlajkou Portugalska, mířila z Emirátů do indické Bombaje.

Dále jsme se dozvěděli, že prezident Biden zkrátil víkendový pobyt a v sobotu večer (SELČ) se vrací do Bílého domu. Některé země (včetně ČR) vyzvaly své občany, aby do Íránu necestovali a pokud tam jsou, vrátili se. Do Íránu také dočasně přestanou létat některé aerolinky, jiné oznámily, že se při dálkových letech vyhnou íránskému vzdušnému prostoru. Svůj vzdušný prostor uzavřelo v sobotu také Jordánsko [2].

Dále bylo zřejmé, že na případný útok se připravují také – a především - v Izraeli. Velitelství Domácí fronty izraelské armády vydalo v sobotu večer několik preventivních opatření týkajících se veřejného života [3], jmenovitě pravidel řešících školní výuku, shromažďování většího počtu osob a pracovních aktivit. Kromě jiného budou (zatím do 15. 4. 2024) uzavřeny školy a pláže. Mimořádně do Tel Avivu bylo svoláno jednání izraelského válečného kabinetu a ministrů širší bezpečnostní vlády.

Pozdě večer (v sobotu 13. 4.) se na serverech objevily zprávy, že Írán vypustil na Izrael desítky dronů. Začala nová fáze války na Blízkém východě. Je zapotřebí říci zcela jasně: tato fáze války byla zahájena dronovou agresí Íránu proti Izraeli. Nelze nevzpomenout na leden 1991, kdy podobnou agresi, tenkrát raketovou (střely Scud), proti Izraeli spustil irácký režim. Budiž s potěšením konstatováno, že strůjce této agrese, diktátor Saddám Husajn, skončil 30. prosince 2006 na šibenici.

Tentokrát tedy měly noviny WSJ pravdu. Izrael byl napaden dalším muslimským státem. Íránem, který zbrojními dodávkami participuje na ruské agresi proti Ukrajině a nyní se sám stal agresorem. Tato agrese má řadu aspektů. A vyvolává nejednu otázku. Ta moje zní: Bude mezinárodní společenství ochotné jednoznačně odsoudit íránský útok stejně, jako bezpočtukrát ochotně odsoudilo Izrael, nebo budeme svědky dalšího nechutného politického cirkusu vycházejícího z dvojího metru?

ODKAZY
[1]
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-iransky-odvetny-utok-prijde-podle-izraele-v-patek-nebo-v-sobotu-40467660
[2]
https://www.reuters.com/world/middle-east/jordan-temporarily-close-airspace-state-media-says-2024-04-13/
[3]
https://www.israelnationalnews.com/files/picturebase/628567.jpg 

 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15