Autor Téma: Pásmo Gazy: Ozvěny teroru po deseti letech  (Přečteno 4645 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Pásmo Gazy: Ozvěny teroru po deseti letech
« kdy: 20. Března 2024, 23:45:39 »
Izraelská armáda (IDF) hlásí, že při nynější protiteroristické operaci v nemocnici Šífa v oblasti Gaza City zadržela Mahmúda Kawasmeho [1].

Dosud nestíhaného člena teroristického gangu, který byl zapojen do vraždy trojice židovských teenagerů, k níž došlo v oblasti Guš Ecion jižně od Jeruzaléma v červnu 2014.

Pro oživení paměti. Tři mladí Izraelci, Ejal Jifrach (19), Gilad Šaer (16) a Naftali Fraenkel (16), byli při stopování uneseni a následně zavražděni dvěma arabskými teroristy. Ti vzápětí těla ukryli do mělkých hrobů na pozemku rodiny třetího zapojeného teroristy u Halhúlu poblíž Hebronu.

Intenzivní pátrání a vyšetřování vyústilo ve zjištění, že vraždu Izraelců spáchali Marwan Kawasme (s příjmením Kawasme se ještě několikrát setkáme) a Amer Abú Ayša. Oba bydleli v Hebronu ve stejném domě. Když je příslušníci IDF a speciální jednotky Pohraniční policie přišli zatknout, strhla se přestřelka, během níž byli oba teroristé zlikvidováni.

Tím ale příběh nekončí. Oním třetím teroristou je Hussam Kawasme (příbuzný vraha Marwana Kawasmeho), který byl organizátorem uvedeného teroristického činu. Po dopadení v arabské části Jeruzaléma mu byl izraelským soudem vyměřen doživotní trest. V té době změnil vizáž (zbavil se vousů) a s falešným pasem se připravoval na útěk do Jordánska. To se naštěstí nezdařilo.

V případu figuruje ještě bratr Hussama Kawasmeho Mahmúd. Organizačně se spolupodílel se dvou sebevražedných útocích, k nimž došlo v srpnu 2004 v izraelské Beerševě. Dva teroristé se odpálili ve dvou autobusech, jedním z vrahů byl Ahmad Kawasme, další člen tohoto teroristického klanu. V Beerševě tehdy přišlo o život 16 cestujících. Mahmúd Kawasme byl za spoluúčast na tomto masakru odsouzen na 20 let vězení, a na svobodu se dostal dřív: v rámci výměny známé jako „akce Gilad Šalit“. V roce 2011 byl Hamasem unesený izraelský voják Gilad Šalit propuštěn výměnou za 1027 palestinskoarabských teroristů a bezpečnostních vězňů. Mezi nimi byl i nynější šéf Hamasu v Pásmu Gazy Jahjá Sinwar – a také Mahmúd Kawasme, který byl deportován do Pásma Gazy. Propuštěný terorista před útokem na tři izraelské teenagery v Guš Ecionu v roce 2014 převedl do Hebronu na svého bratra peníze, které pak byly použity ke spáchání zmíněného teroristického zvěrstva.

Primárním cílem operace IDF v nemocnici Šífa a blízkém okolí bezpochyby nebylo dopadení Mahmúda Kawasmeho. V zájmu spravedlnosti a vyššího principu mravního je to ale skvělý bonus. Čím víc takových, tím lépe. Pro Izrael, pro svobodný svět, pro nás všechny. Včetně kritiků Izraele.ODKAZ
[1]
https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-792832


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15