Autor Téma: Utekl šéf Hamasu v Pásmu Gazy Sinwar do Egypta?  (Přečteno 6672 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 887
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Utekl šéf Hamasu v Pásmu Gazy Sinwar do Egypta?
« kdy: 20. Února 2024, 19:53:53 »
Pokud ano, můžeme zaznamenat, že první, kdo o tom podal do světa zprávu byl arabskojazyčný server Elaph sídlící v Londýně (a tentokrát překvapivě nikoli česká TV Nova).

Redaktor serveru Magdy Al Halabi se ve svém článku [1] z 20. února 2024 „Přešel Sinwar s živými rukojmími na Sinaj?“ odkazuje na (pochopitelně) nejmenovaného příslušníka izraelského bezpečnostního establishmentu, podle něhož má Izrael indicie, že k tomu mohlo dojít. V této souvislosti Al Halabi v textu píše o tunelech mezi Pásmem Gazy a egyptským Sinajem, které jsou tak velké, že jimi mohou projíždět automobily. Podle něj se izraelská strana domnívá, že právě tudy byly pašovány zbraně a munice pro Hamas, zatímco v opačném směru se touto cestou dostávali členové komand ven z Pásma a následně pokračovali do výcvikových táborů pro teroristy v Libanonu a Íránu.

V článku Al Halabi zmiňuje také případ reportéra katarské TV Al Džazíra Ismaila Abu Omara, který byl nedávno v Pásmu Gazy při jedné z izraelských operací těžce zraněn (přišel o nohu) a záhadným způsobem se dostal do Kataru, aniž by o tom Izraelci věděli. To potvrdil i server The Times of Israel [2], který k tomu ovšem dodal vyjádření mluvčího izraelské armády pro arabskojazyčná média Avichaye Adraeeho, že Abu Omar je nejen novinář, ale také jedním z velitelů teroristických jednotek: slouží jako zástupce velitele praporu Chán Junis – východ. Při brutálním útoku Hamsu na Izrael 7. října 2023 doprovázel agresory a dokumentoval jejich vražedné šílenství v pohraničním kibucu Nir Oz.

Ismail Abu Omar slouží jako zástupce velitele roty v praporu Východního Khan Younis Hamasu, kromě práce pro stanici vlastněnou Katarem, minulou středu prozradil podplukovník Avichay Adraee, mluvčí IDF v arabštině. The Times of Israel s odkazem na televizi Channel 12 uvádí, že „Abu Omar byl přepraven do Dauhá na palubě katarského evakuačního letadla“ a že „že Izrael o evakuaci nic nevěděl“.

Nicméně vraťme se k nejnovější informaci o Sinwarovi. The Times of Israel v jiném článku [3] napsaly, že izraelští představitelé zprávu o Sinwarově útěku do Egypta popřeli. Ani izraelská armáda nemá informace o tom, že by Sinwar Pásmo Gazy opustil. Server k tomu dodává, že posoudit pravdivost zprávy, která se opírá o jeden zdroj, nebylo možno, nicméně „předchozí zprávy (tohoto druhu) od portálu Elaph se ukázala jako nepravdivé.

Kdyby se nicméně ukázalo, že Sinwar podzemní cestou z Pásma Gazy skutečně uprchl, může Elaph tvrdit „my jsme to věděli první“ (a bude mít pravdu). Nechme se překvapit.ODKAZY
[1]
https://elaph.com/Web/News/2024/02/1529597.html

[2]
https://www.timesofisrael.com/wounded-al-jazeera-reporter-in-gaza-an-alleged-hamas-operative-flown-to-qatar/

[3]
https://www.timesofisrael.com/army-pushes-back-on-reported-fears-sinwar-fled-to-sinai-as-battles-return-to-gaza-city/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15