Autor Téma: Izrael: Pátá kolona v akci  (Přečteno 7448 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Izrael: Pátá kolona v akci
« kdy: 11. Února 2024, 23:25:20 »
Ačkoli hlavní fronta současné války Izraele proti terorismu je v Pásmu Gazy, není jediná. Nepřáteli je jediný židovský stát na světě obklopen ze všech stran.
 
 
 Na severu zasypává obyvatele Galileje raketami hnutí Hizballáh, prodloužená ruka Íránu, jednoho z nejhorších a nejnebezpečnějších režimů současnosti. Je šokující, že na území suverénního státu (Libanonu) může legálně působit po zuby ozbrojená formace, která podniká provokativní výpady, většinou za pomoci raketových střel, na území sousední země, aniž by proti tomu Bejrút jakkoli zasáhl. Ostatně jak by mohl, když zástupci Hizballáhu sedí v centrální vládě. Něco tak absurdního je v civilizovaném světě nemyslitelné.
 
 
 Další frontu nacházíme v Judeji a Samaří (Západní břeh, chcete-li), kde na území pod kontrolou Palestinskoarabské autonomie působí několik teroristických formací, proti nimž, ačkoli je to jejich povinnost, zasahují bezpečnostní síly autonomie velice chabě, pokud vůbec. A potenciální nebezpečí představuje také hraniční linie se Sýrií na Golanských výšinách. I zde hledejme íránský vliv.
 
 
 Pominout nemůžeme ani frontu úplně na jihu, kde musí být Izraelské obranné síly (IDF) v permanentním střehu kvůli raketovým útokům vedeným jemenskými teroristickými vzbouřenci ze skupiny Ansar Alláh.
 
 
 A aby toho nebylo málo, máme tu ještě nepřítele vnitřního, tzv. pátou kolonu, arabské občany Izraele podporující jeho úhlavní nepřátele. O dvou z nich informoval 11. února web listu The Jerusalem Post [1].
 
 
 První sej menuje Rami Habibulláh, pochází z arabského města Ein Mahil ležícícho v Galileji v sousedství Nazaretu. Občanským povoláním učitel. Zatčen byl po společné operaci zpravodajské služby Šin Bet a speciální policejní Jednotky 33*/. Je mu kladeno za vinu, že se
 rozhodl kontaktovat agenty Hamasu v zahraničí a nabídnout jim pomoc při provádění teroristických aktivit v Izraeli. Konkrétně poskytl jednomu agentovi Hamasu fotografie vojenského výrobního podniku nacházejícího se poblíž jeho bydliště spolu s informací o přesné poloze. Cílem mělo být odpálení raket Hamasu na tento výrobní podnik. Současně shromažďoval pro Hamas finanční prostředky a poskytl údaje o dalších bezpečnostně citlivých lokalitách.
 
 
 Vedle toho se Habibullláh podílel na náboru další izraelských Arabů, které chtěl zapojit do teroristických akcí v Izraeli. K nim patří i Chálid Saleh, rovněž obyvatel Ein Mahilu, který se přiznal, že se k možnosti pomáhat Hamasu v protiizraelské teroristické činnosti postavil kladně. Dokonce nabídl, že společně s Habibulláhem opatří pro teroristické akce zbraně.
 
 */ Jednotka 33 („Gideonim“) je součástí policejního útvaru Lahav 433 („izraelská FBI“). Jedním z jejích úkolů je boj proti terorismu v komunitě izraelských Arabů.
 
 
 V neděli 11. února úřad státního zástupce v Severním distriktu podal na oba žalobu a předal ji Distriktnímu soudu v Nazaretu. Habibullah byl obviněn z řady trestných činů v oblasti národní bezpečnosti, mimo jiné z navázání kontaktu se zahraničním agentem, nezákonných nákupů za účelem provozování teroru a ze spiknutí za účelem spáchání teroristického činu. Salehovi je kladeno za vinu spiknutí za účelem spáchání teroristického činu.
 
 
 Šin Bet a policie ve společném prohlášení uvedly, že se podařilo tuto podvratnou činnost zachytit a zmařit v samotném počátku, ještě předtím, než teroristé stačili svůj plán uskutečnit.
 
 
ZATÍM POSLEDNÍ, ALE NIKOLI PRVNÍ
The Jerusalem Post uvádí, že Habibulláh a Saleh jsou zatím poslední z řady izraelských občanů zatčených v posledních dvou letech kvůli spolupráci s Hamasem.
 
 
 V pátek 9. února 2024 byl obžalován příslušník beduínské komunity Džumaa Abu Ganima z El Asamu (v Negevské poušti, jihovýchodně od Beerševy) kvůli tomu, že v roce 2016 odešel ilegálně do Pásma Gazy, kde se připojil k Hamasu a poskytl teroristům informace o umístění základen IDF. Rovněž se zúčastnil výcviku s elitní jednotkou Hamasu „Nukhba“, což je jedno z komand, které se podílelo na masakru ze 7. října 2023. Abu Ganima byl zatčen loni v prosinci, když se pokusil infiltrovat z Pásma Gazy zpět do Izraele.
 
 
 V květnu 2023 byl zatčen izraelský Arab Muhammad Nadir Mahadžna z arabského města Umm al Fahm ležícího v Haifském distriktu. Byl naverbován Hamasem, aby provedl bombový útok na autobus v oblasti Hadery. (Bezúspěšně.)
 
 
 V lednu 2023 byli zatčeni dva izraelští Arabové z vesnice Muawija (formálně součást města Basma) v Haifském distriktu poté, co je Hamas získal pro spolupráci. Jejich úkolem bylo provedení bombových útoků v Izraeli. (Bezúspěšně.)
 
 
 A konečně v říjnu 2022 byli tři izraelští občané ze severního Izraele obviněni z napomáhání přípravy kybernetické hrozby proti komunikační infrastruktuře používané IDF a za poskytování citlivých informací pobočce teroristického hnutí Hamas v Turecku. Hlavní podezřelý v případu, identifikovaný pouze iniciálami R. A., pracoval jako softwarový inženýr v izraelské telekomunikační společnosti Cellcom, která poskytuje služby IDF a izraelské policii. Bohužel měl široká přístupová práva k počítačům a informačním systémům firmy.
 
 
 Jak patrno, izraelský stát čelí nebezpečí doslova na všech stranách. A z toho musíme vycházet, chceme-li porozumět jeho obranné strategii. Princip je velice jednoduchý: nechce-li zaniknout, nesmí prohrát. Ani jednou.
 
 
 ●
 
 
 ODKAZ
 [1]
 https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-786343

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15