Autor Téma: Protiizraelské provokace ve sportu pokračují  (Přečteno 1195 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 878
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Protiizraelské provokace ve sportu pokračují
« kdy: 9. Února 2024, 18:23:06 »
Tentokrát se do nich zapojilo v evropském ženském basketbale Irsko a ve světovém fotbale arabské země.

BASKETBAL
V červnu 2025 se bude konat mistrovství Evropy v basketbale žen, přičemž mezi hostiteli bude i Česká republika. V současné době probíhá kvalifikační fáze v osmi skupinách. Ve skupině E bojují vedle Francie a Lotyšska také reprezentantky Irska a Izraele. Tyto dvě posledně jmenované země se utkaly 8. února v prvním vzájemném duelu (hraje se systémem každý s každým jednou doma, jednou venku). Hostitelem měl být Izrael, ale vzhledem k tomu, že od agrese Hamasu proti této zemi a následné protiteroristické válce se v Izraeli žádné mezinárodní sportovní akce nepořádají, konal se kvalifikační duel v lotyšské Rize. (Zde mimochodem našli Izraelci dočasný azyl i v jiných evropských basketbalových soutěžích.)

Irsko je známé svojí silnou propalestinskou a tedy protiizraelskou politikou, hraničící až s antisemitismem, a tato nenávistná rakovina prosákla i do sportu. (V tom smyslu se vyjádřila i izraelská basketbalistka Dor Saarová, načež toho Irky využily jako výmluvu svého chování, o němž píšu níže.) Irové mají obecný problém hrát s výběrem Izraele kvůli „válce v Gaze“ (aniž by byli s to rozlišit mezi příčinou a následkem, mezi agresorem a obráncem) a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Několik hráček sice v Rize nenastoupilo, nicméně bojkotovat celý zápas si Irky jako tým netroufly, protože by je čekala tučná pokuta od organizace FIBA (až 100 tisíc eur) a zákaz účasti na příštích kvalifikačních turnajích EuroBasketu.

A tak se sice zápas uskutečnil, ale Irky si neodpustily hanebná a přitom dětinská nesportovní gesta: odmítly podat soupeřkám ruku a vyměnit si dárky a při hraní hymen se nepřipojily k Izraelkám stojícím ve středovém kruhu, jak je obvyklé, ale zůstaly stát u lavičky[1] . Svůj odpor vůči Izraeli musely dát stůj co stůj najevo, a tak to učinily alespoň tímto způsobem. Že to neodpovídá duchu fair play a principům sportovního chování, je vedlejší, pakliže jde o to Izrael co nejvíce dehonestovat.

Izraelská reprezentace věděla už před zápasem, že atmosféra v rižském Rimi Olympic Centru nebude ze strany soupeřek nejpřátelštější a jasné bylo tudíž jedno: jediná správná odpověď na irské provokace bude muset být dána na palubovce.

A to se podařilo. Po čtvrtinách 26:16, 25:16, 18:8 a 18:17 přehrály Izraelky irské soupeřky 87:57, tedy rozdílem třiceti bodů. Víc k tomu dodávat netřeba.

FOTBAL
Na Středním východě funguje regionální organizace Západoasijská fotbalová federace (WAFF). Zahrnuje 11 arabských států (Bahrajn, Irák, Jordánsko, Kuvajt, Libanon, Omán, Katar, Saúdskou Arábii, Sýrii, Emiráty a Jemen) a Palestinskou autonomii. Za zmínku stojí, že na mapě členů WAFF [2], kterou najdeme na webu federace, je Palestinská autonomie, označená jako Palestina, vyobrazena na celém území historické Palestiny, tedy i na teritoriu, na němž se nachází Stát Izrael. Jinými slovy, podle tohoto pojetí Izrael neexistuje, tudíž nemůže existovat ani jeho fotbalová asociace a tedy aktivita, kterou WAFF v posledních dnech vyvinula, je z tohoto hlediska nesmyslná. Když něco neexistuje, nelze to zakázat.

WAFF sídlí v jordánském hlavním městě Ammánu a v jejím čele stojí vysoce postavený Jordánec – princ Al Bin Al Hussain, nevlastní bratr vládce jordánské monarchie. Z jeho iniciativy vznikla výzva [3], kterou vedení WAFF adresovalo FIFA, UEFA a všem národním svazům, aby kvůli válce v Gaze byla celosvětově bojkotována Izraelská fotbalová asociace. Tedy aby byl Izrael vyloučen z mezinárodního fotbalového dění. Podle zvrácené arabské logiky by mělo být s Izraelem zacházeno stejně jako s Ruskem: Rusko vede agresi proti Ukrajině a Izrael proti Pásmu Gazy, Rusko už kvůli tomu sankcionováno je, totéž by měl svět uplatnit vůči vůči Izraeli. Takto uvažovat mohou Arabové pouze za předpokladu, že z oběti udělají útočníka a naopak – a přesně tak se zachovali. Není náhoda, že ve výzvě zcela chybí jakákoli zmínka o arabských zvěrstvech ze 7. října 2023 a stejně tak o gangsterském únosu a věznění izraelských (a také zahraničních) rukojmí.

Je vysoce nepravděpodobné, že by tato nestydatá a cynická výzva, jak ji označila izraelská strana, mohla být vyslyšena. Theodore Theodoridis, generální sekretář UEFA, jejímž členem je i Izraelská fotbalová asociace, ve čtvrtek 8. února řekl, že asociace nic takového jako vyloučení Izraele nemá v úmyslu, už proto ne, že situace kolem Ruska a situace kolem Izraele jsou zcela odlišné.

Byl to jen další pokus Arabů zaplevelit sport politikou - a přesně proti tomu se ohradila Izraelská fotbalová asociace a vyzvala FIFA, aby držela fotbal mimo politiku. Kdo sleduje evropskou kopanou dobře ví, že Izrael má teď jiné priority. Úspěšně projít březnovou baráží, aby se konečně, poprvé v historii, zúčastnil fotbalového Eura. V uskutečnění toho cíle má před sebou dvě překážky. Nejprve musí porazit Island a v případě úspěchu lepšího z dvojice Basna a Hercegovina – Ukrajina.

Tím je zapotřebí se zabývat, nikoli řešit nějaké arabské nenávistné fantasmagorie. Ostatně, a tím se vracím k myšlence uvedené výše, pokud žádný Izrael neexistuje, pak není koho bojkotovat či vylučovat, není-liž pravda? Už na tom vidíme, jak je uvažování činovníků ve WAFF krátkozraké a… (doplňte sami).ODKAZY
[1]
https://www.dailytelegraph.com.au/sport/basketball/blowup-after-irish-basketball-team-refuses-to-shake-hands-of-israelis/news-story/d7dd98665924b32b683ad73a1abdaa53
[2]
https://the-waff.com/en/wp-content/uploads/sites/3/2023/04/WAFF-Region-Image2-edit.png
[3]
https://news.sky.com/story/israel-faces-calls-for-football-ban-from-nations-in-the-middle-east-but-urges-fifa-not-to-involve-politics-13066461#:~:text=The%20bid%20to%20banish%20Israel's,and%20the%20United%20Arab%20Emirates.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15