Autor Téma: K názvu jednoho rychlého občerstvení v Jordánsku  (Přečteno 8053 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 915
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
K názvu jednoho rychlého občerstvení v Jordánsku
« kdy: 27. Ledna 2024, 23:47:57 »
Jak by se nám líbilo, kdyby v některé sousední zemi otevřeli rychlé občerstvení a pojmenovali ho „10. červen“? S neskrývaným odkazem na roku 1942, tedy na den lidické tragédie.

O podobné nehoráznosti, k níž došlo v Jordánsku, informovala 25. ledna řada blízkovýchodních médií. Včetně jordánského serveru Albawaba [1]. Ten se v titulu chlubí tím, že byla otevřena první restaurace na světě s názvem „7. říjen“ (First restaurant in the world named October 7). Jde o rychlé občerstvení nabízející šawarmu, regionální pokrm na způsob kebabu. Nachází se ve městě Al Mazar v guvernorátu Karak, jižně od hlavního města Ammánu.

Svým názvem glorifikuje – a Jordánci se tím nikterak netají – vpád teroristů z Gazy do jižního Izraele loni 7. října. Jinými slovy majitelé a všichni ti, kdo s nimi sympatizují, oslavují vraždění, mučení, znásilňování, střelbu do genitálií, upalování zaživa, unášení rukojmí a jiné zločiny, jichž se gangsteři z Gazy v Izraeli dopustili.

Autoři této zprávy s odkazem na jordánský server Khaberni dodávají, že „restaurace získala masivní podporu místní jordánské komunity“ a vysvětluje, že tato podpora „je hluboce zakořeněna v silné obhajobě palestinského odporu, neboť Jordánci považují palestinskou věc za nedílnou součást své vlastní identity“.

Jinými slovy Jordánci mají velice pozitivní vztah k palestinskému protiizraelskému teroru. Abych ale negeralizoval. Netvrdím to samozřejmě kvůli tomu, že otevřeli fast food s tak ohavným názvem. Důkaz je mnohem průkaznější.

Katarský výzkumný institut The Arab Center for Research and Policy Studies zveřejnil [2] 10. ledna 2024 výsledky šetření provedeného mezi osmi tisíci respondenty v šestnácti arabských zemích. Otázky se mimo jiné týkaly vpádu Gazanů do Izraele 7. října 2023.

Výsledek dotazování v Jordánsku? Naprostá většina, 84 procent, má za to, že agresivní vražedný útok byl legitimní akcí, vůči níž nemají výhrady, 6 procent ji považuje za legitimní akci, při které ale došlo k chybám. Pouze pro 3 procenta se jednalo o nezákonný akt.

Myslím, že tato čísla ve spojení s názvem nového rychlého občerstvení v Al Mazaru jsou užitečnou lekcí. Můžeme si znovu uvědomit, jak smýšlí většina obyvatel významného východního souseda Izraele.ODKAZY
[1]
https://www.albawaba.com/editors-choice/worlds-first-restaurant-named-7-october-1550461

[2]
https://www.dohainstitute.org/en/Lists/ACRPS-PDFDocumentLibrary/arab-opinion-war-on-gaza-full-report-en.pdf

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15