Autor Téma: Protiizraelské šílenství v Turecku: Kauzy fotbalistů Yehezkela a Kartseva  (Přečteno 4622 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 921
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Neděle 14. ledna 2024. Dvacáté kolo nejvyšší turecké ligy, zápas Antalyasporu s Trabzonsporem. Hosté vedli od 2. minuty ze svého pohledu 1:0, domácí vyrovnali na konečných 1:1 v 68. minutě.

PŮVODNÍ TEXT ZE 14. LEDNA 2024
Střelcem vyrovnávacího gólu byl Sagiv Yehezkel, Izraelec v dresu Antalyasporu. Po vyrovnávací brance ukázal na kameru malý nápis, který měl na obvazu levého zápěstí: 100 days, vedle toho Davidovu hvězdu a pod tím datum 7. 10.

Chtěl tím dát najevo, že už sto dnů trvá zajetí jeho krajanů unesených teroristy Hamasu do Pásma Gazy, což ostatně posléze i uvedl. Gesto, které každý normálně uvažující člověk pochopí. Bohužel v Turecku nepanují už delší dobu normální poměry, ve vztahu k Izraeli se režim topí v posedlosti vůči židovskému státu. Proto, když se Yehezkelovo gesto dostalo na sociální sítě, nastala pro pozorovatele žijícího ve svobodném světě naprosto nepochopitelná hysterie.

Zfanatizovaní turečtí sportovní bafuňáři i politici to celé pojali jako vyjádření podpory izraelskému „masakru“ v Gaze a jako veřejné podněcování k nenávisti a nepřátelství. Následovala kaskáda opatření proti Yehezkelovi, sportovních i právních.

VYLOUČENÍ Z KLUBU
Klub oznámil, že Yehezkel byl vyloučen z kádru a bude s ním ukončena smlouva (ta je ovšem podepsaná na období 2023-2026, takže v případě jejího svévolného ukončení ze strany klubu by to Antalyaspor mohlo stát pěkné peníze, ale to teď nechme stranou). Šéf klubu Sinan Boztepe se nechal slyšet, že je mu jedno, když kvůli tomu přijde Antalyaspor o zisk titulu nebo vítězství v poháru. Turecké národní hodnoty mají tu nejvyšší prioritu. Jenom ve svatém nadšení pro turecké národní hodnoty Boztepe a jemu podobní zapomněli, že přitom podporují nejhorší teroristy současnosti, kteří se neštítí páchat na nevinných ty nejohavnější nelidský zločiny. 

Sportovní poznámka na okraj. Momentálně je Antalyaspor v nejvyšší lize mezi 20 kluby sedmý. 

STÍHÁNÍ
Kromě toho turecký server Sabah přinesl 14. ledna neuvěřitelnou zprávu. Turecký ministr spravedlnosti (spíš by se mělo napsat „spravedlnosti“) Yilmaz Tunc informoval o soudním vyšetřování tohoto „zločinu“. Na svém účtu na síti X mimo jiné uvedl: „Vždy budeme stát po boku utlačovaných Palestinců.“ Jasná politizace celé věci. „Případ“má na starosti prokuratura v Antalyi, podle některých zpráv už byl izraelský fotbalista u výslechu (více níže). Přesně tak se v Turecku „vyrábějí“ zločinci. Ptám se, kolik takovýchto „viníků“ sedí za zdmi tamních žalářů? Tím nepředjímám, že Yehezkel skončí ve vězení, ale kdyby nebyl hráčem z Izraele, ale místním fotbalistou, který si zachoval vlastní úsudek, kdoví jak by dopadl.

Inu, co čekat od režimu, jehož prezident do světa vykřikuje, že Hamas není teroristická organizace, ale národně osvobozenecké hnutí. Protiizraelská nenávist prorůstá celou tureckou společností a jak je vidět, sport není výjimkou.

1. AKTUALIZACE Z 15. LEDNA 2024
Turecký server Hürriyet potvrdil, že Yehezkel byl zatčen a podroben výslechu. A že bude souzen, naštěstí zřejmě nikoli ve vazbě. Celý případ je přitom založen na lži. Například zmíněný server uvádí, že nápis 7. 10. na hráčově zápěstí je „datum, kdy Izrael zahájil své operace k okupaci Gazy“. Což je samozřejmě nesmysl. To datum má být připomínkou, že od toho dne vězní gangsteři Hamasu, nad nimiž drží turecký prezident Erdogan ochrannou ruku, v Pásmu Gazy nevinná izraelská rukojmí. (Samotná pozemní protiteroristická operace izraelské armády byla zahájena 28. října 2023.) Dále: Yehezkel nechtěl vyjádřit podporu údajné genocidě Palestinců v Pásmu Gazy ani nic podobného, ale upozornit na zoufalou situaci izraelských rukojmí, už sto dní držených teroristy v Pásmu Gazy.

Ovšem zaujatá optika tureckých úřadů, politiků i justice velí řídit se jinou logikou. Server Hürriyet uvedl, že na pokyn vrchního státního zastupitelství byl Yehhezkel zadržen příslušníky místní policie a protiteroristické jednotky (!!!) a převezen na příslušné policejní oddělení k výslechu. Po patřičných procedurách měl být převezen do budovy soudu.

Když jsem tuto část článku připravoval (15. ledna po 11:00 SEČ), nebylo jasné, co se bude s fotbalistou dít dál. Prosákla informace, že by snad měl být z Turecka deportován, ale to se jistě záhy dozvíme. Mezitím se rozjel klasický protiizraelský turecký hnojomet. Mluvčí Erdoganovy vládnoucí strany AK Parti  Ömer Celik označil Yehezkela jako „otroka nenávisti“. A v prohlášení Turecké fotbalové federace se píše: „Odsuzujeme zcela nepřijatelné chování fotbalisty Sagiva Yehezkela v utkání mezi Antalyasporem a Trabzonsporem.“ Vyloučení z kádru považuje federace za správné. Nechybí ani výhrůžka, že  nezbytné postupy a disciplinární vyšetřování odpovědných osob bylo zahájeno.

ODEZVA Z IZRAELE
Bývalý premiér Naftali Bennett 14. ledna pozdě večer na síti X napsal:  „Vítejte v tureckém Půlnočním expresu (odkaz na stejnojmenný americký film z tureckého vězeňského prostředí z roku 1978). Je to neuvěřitelné. Izraelský fotbalista Sagiv Yehezkel skóroval pro turecký tým Antalyaspor. Udělal gesto »100« pro Izraelce, kteří byli posledních sto dní zadržováni Hamasem. Rozpoutalo se peklo: Byl odsouzen (tureckým) národním fotbalovým svazem. Jeho tým oznámil, že byl suspendován. Pak řekli, že bude vyhozen. A aby toho nebylo málo, turecká policie ho zatkla (!) a čeká ho výslech. Ano, za toto prosté gesto. To je Turecko roku 2024. Turecká vládo, styď se.“

A ministr obrany Yoav Gallant Ankaře připomněl: „Když před necelým rokem došlo v Turecku k zemětřesení, Izrael byl první zemí, která se postavila a poskytla pomoc k záchraně životů mnoha tureckých občanů. Skandální zatčení fotbalisty Sagiva Yehezkela je výrazem pokrytectví a nevděku. Turecko svými akcemi slouží jako výkonná paže Hamasu.“

A izraelský ministr zahraničí Israel Katz dle serveru Ynet z 15. ledna 2024 uvedl: „Turecko se stalo temnou diktaturou, která působí proti humánním hodnotám a hodnotám sportu. Kdo zatkne fotbalistu za akt identifikace se 136 unesenými, kteří jsou přes 100 dní v rukou teroristů vražedné teroristické organizace, reprezentuje kulturu vraždění a nenávisti.“

2. AKTUALIZACE 15. LEDNA 2023
Téhož dne odpoledne byl Sagiv Yehezkel z Turecka deportován a následně přistál v Izraeli. Během 24 hodin se mu zásadně změnil fotbalový život. Jenom proto, že se zachoval lidsky a solidarizoval se s vězněnými rukojmími, gangstersky unesenými teroristickou organizací, která se těší politické přízni prezidenta země, z níž byl izraelský fotbalista deportován.

*
15/01/2024
SOUVISLOST
V turecké nejvyšší fotbalové lize hráli do14. ledna 2024 tři Izraelci.  V klubu Antalyaspor vedle pronásledovaného a deportovaného Sagiva Yehezkela je to izraelský arabský muslim Ramzi Safouri a v istanbulském celku Basaksehir působí Eden Kartsev. Zdá se, že také jeho dny v nejvyšší turecké lize jsou sečteny.

Podobně jako Yehezkel, i Kartsev vyjádřil podporu svým krajanům, které teroristé Hamasu unesli 7. října 2023 do Pásma Gazy. Na sociálních sítích zveřejnil příspěvek vyzývající k propuštění rukojmí. To stačilo, aby byl policejně vyšetřován. Přestože byl po úvodním slyšení propuštěn, jeho klub mu sdělil, že vzhledem k vyšetřování nebude moci v sestavě zůstat. Kromě toho bylo oznámeno, že klub Basaksehir proti němu povede disciplinární řízení. Kvůli příspěvku na síti X, kde na černém pozadí a pietně vyvedenou číslovkou 100 je zobrazen hashtag BringThemHomeNow, což je mezinárodně známá fráze vyzývající k propuštění zajatců. Zdá se, že v zemi posedlé edoganovským protiizraelským fanatismem je i normální lidskost interpretována jjako zločin, pakliže se netýká jejich palestinských spojenců.

Web izraelské sportovní televize Sport 5 TV oznámil, že Kartsev by se měl vrátit do vlasti v příštích dnech. Není vyloučeno, že  posílí řady celku Maccabi Haifa.

AKTUALIZACE 18. LEDNA 2024
Eden Karsev se dle předpokladu do Izraele vrátil. Klub Basaksehir se s ním naštěstí rozešel poněkud civilizovanějším způsobem. Po dohodě byl zapůjčen klubu Maccabi Tel Aviv pro zbytek sezony 2023/2024 s možností opce na trvalý přestup. Smlouvu s telavivským Maccabi podepsal Kartsev 18. ledna 2024.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 31/01/2024
Sportovní stránka serveru Ynet informuje, že Yehezkel usiluje o definitivní vyřešení svého případu, aby mohl hrát pokud možno v zahraničí. Spolu se svým právníkem požaduje, aby mu Antalyaspor vyplatil plat za tři měsíce, který dosud neobdržel (má jít o cca 135 tisíc dolarů) a oficiálně s ním ukončil smlouvu (ta byla původně podepsána do roku 2026). Pokud by na to Turci přistoupili, stal by se volným hráčem a mohl by požádat FIFA, aby mu udělila výjimku k působení v třetím klubu během jedné sezony (v září 2023 odešel do Antalyasporu z Hapoelu Beerševa). Takovéto výjimky se údajně udělují jen výjimečně, ale hráčův právník má za to, že tato kauza by do ní spadat mohla. Pokud FIFA souhlas neudělí, bude Yehezkel nucen vrátit se do svého původního klubu, tedy beerševského Hapoelu, ale nemůže počítat s platem 450 tisíc eur za sezonu, který měl v Turecku. Cílem Yehezkela je hrát v Evropě, případně v USA.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 02/02/2024
Zdá se, že hráčovy možnosti, kde by mohl působit se zúžily na dva domácí celky. Do Hapoelu Beerševa by mohl nastoupit okamžitě, neboť v tomto klubu před angažmá v Antalyasporem působil (nešlo by tedy  o třetí klub, což by vyžadovalo povolení FIFA), ovšem musel by se smířit s nižším platem. V Turecku měl měsíčně 45 tisíc eur a na této částce se předběžně dohodl s vedením klubu Maccabi Tel Aviv, ale stále ještě nemá vyřešené ukončení smlouvy s Antalyasporem. Od něj požaduje, jak uvádíme výše, aby mu vyplatil dlužnou čáístku 135 tisíc dolarů a řádně ukončil kontrakt, čímž by se Yehezkel stal volným hráčem a mohl požádat FIFA o možnost působit v třetím klubu v této sezoně, konkrétně tedy v telavivském Maccabi. Angažmá v Evropě, případně v USA či v Japonsku není momentálně ve hře. Rozhodnout by se mělo v příštích dnech, kdy končí příslušný přestupový termín. (Ynet)

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 03/02/2024
Nová zpráva říká, že Yehezkel se dohodl s klubem Maccabi Tel Aviv na 3,5leté smlouvě a měl by se stát s platem 550 tisíc ewur za sezonu druhým nejlépe oceněným hráčem týmu. V čele stojí Eran Zahavi s rovným milionbem eur za sezonu. Dia Saba si v Maccabi Haifa vydělá za sezonu 600 tisíc eur. Současně stále platí, že jeho vstup dokádru televivského Maccabi bude muset schválit FIFA, jak je uvedeno v příspěvcích výše. Yehezkelova záležitost kolem vyhazovu z Antalyasporu stále není vyřešena. Na webu Antalyasporu Yehezkel v seznamu hráčů stále figuruje. (Ynet, web Antalyasporu)

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 04/02/2024
Při jednání Yehezkela a jeho právníka Roie Rosena s Antalyasporem došlo údajně k pokroku, byť ještě není nic definitivní. Nově se objevila informace, že Maccabi Tel Aviv by mohlo uhradit Hapoelu Beerševa dluh za Antalyaspor ve výši 650 tisíc eur, což by zjevně přispělo k definitivnímu uvolnění Yehezkela z tureckého klubu. Nadále ale platí, že FIFA musí dát souhlas k tomu, aby Yehezkel mohl působit v telavivském Maccabi, pokud se tak nestane, vrátí se fotbalista do Hapoelu Beerševa, kde by měl mít plat 200 tisíc eur za sezonu. (Ynet, Sport 5 TV)

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 10/02/2024
V sobotu večer 10. února 2024 se Yehezkel vyjádřil na sociáních sítích ke své situaci, která, zdá se, poněkud zamrzla. Už téměř měsíc je bez angažmá (naposledy hrál fotbal v Turecku 14. ledna) a žádné nové zprávy v této věci se neobjevily. Napsal, že přesnou odpověď ohledně své budoucnosti fanouškům dát nemůže, pouze má naději, že to pro něj dopadne co nejlépe. Přiznal, že si nikdy nemyslel, že by se do takové situace dostal a zůstal tak dlouho bez fotbalu, nota bene kvůli tomu, že podpořil svoji zemi  a zastal se svých bratrů a sester držených v Gaze. Ujistil, že ani na okamžik nezalitoval svého gesta, kvůli kterému ho v Turecku vyhodili. "Stojím hrdě po boku své země," ujistil a dodal: "Každý den se modlím za návrat všech unesených a za bezpečnost všech vojáků IDF a bezpečnostních sil. V této náročné době na sobě pracuji obzvlášť tvrdě a těším se, až se vrátím k tomu, co mě nejvíc baví, a samozřejmě se vrátím, abych vám dělal radost a důstojně reprezentoval naši zemi.
Ještě jednou děkuji všem za podporu a starost, mám vás rád. Am Jisrael Chai."

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 11/02/2024
Jednání Yehezkela a jeho právníka o propuštění z Antalyasporu selhala. Dochází tak k absurdní situaci. Yehekel je i nadále členem kádru tureckého klubu, jak je zřejmé i z klubových webových stránek, fotbal tam hrát ale z politických důvodů nesmí (jak uvádíme výše); ostatně z Turecka byl nucen odjet. A protože je i nadále na soupisce Antalyasporu, nemůže hrát (snad kromě Hapoleu Beerševa, svého předchozího mateřského klubu, z něhož oedšešel do Turecka) nikde jinde, taková jsou pravidla. Hráč se vlastně stává rukojmím vrtochů turecké strany. Antalyaspor přitom dluží Hapoelu Beerševa 650 tisíc eur (neuhrazených za Yehezkela); toto částku je ale připraven zaplatit klub Maccabi Tel Aviv, který má o Yehezkela eminentní zájem (viz výše). Yehezkel se tedy bude muset obrátit na FIFA, aby tuto situaci pomohla vyřešit. Jen připoměňme, co Yehezkel potřebuje: aby ho Antalyaspor oficiálně uvolnil a FIFA aby mu dala výjimku, že může hrát v třetím klubu v rámci této sezony.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 14/02/2024
Nejde to po dobrém, tedy domluvou, bude to muset jít jinak. Yehezkel a jeho právník podají žalobu u FIFA na klub Antalyaspor, neboť všechny snahy o kompromis zahrnující oficiální propuštění Yehezkela z kádru selhaly. Yehezkel požaduje vyplatit finanční částku za dobu, která zbývá do konce jeho kontraktu (ten má podepsán doroku 2026)m což představuje 4,5 mil NIS a k tomufinanční kompenzaci za psychickou újmu a negativní mediální obraz, který o něm byl šířen v souvislosti s tím, co se stalo 14. ledna 2024 (viz výše) a jak to turecká strana pojala. Kauzu i nadále sledujeme.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 19/02/2024
Izraelský server Sport 5 TV informoval 18. února 2024 o dopisu, který Sagiv Yehezkel obdržel od klubu Antalyaspor. Ten ho vyzývá, aby se okamžitě vrátil k tréninku - samozřejmě v Turecku. Tvrdí přitom, že hráč nebyl z klubu propuštěn, ale pouze suspendován.

Něco takového zní ovšem jako špatný vtip. Yehezkel je přesvědčen, že smlouva s ním byla klubem jednostranně porušena, přičemž má nahrávky a další důkazy, které to potvrzují. Jeho reakce: „Jednostranně jste porušili smlouvu, sejdeme se u FIFA.“

Dopis svědčí o tom, že původní silácké a sebevědomé propagandistické řeči se tváří v tvář finanční realitě jeví jako prázdná bublina. Izraelský server Ynet.co il, uvádí, že součástí žaloby hráče a jeho právníka proti Antalyasporu je vyplacení částky za dobu, která zbývá do konce kontraktu, tedy do roku 2026, což představuje 4,5 milionu nových izraelských šekelů (1 NIS ~ 6,50 CZK) a k tomu kompenzaci za psychickou újmu a negativní mediální obraz, který o něm byl šířen v souvislosti s tím, co se 14. ledna 2024 stalo a jak to turecká strana pojala. Zdá se, že teprve tato hrozba přiměla tureckou stranu k tomu, aby se k záležitosti vyjádřila. Samozřejmě po svém.

Je asi nadbytečné dodávat, že po tom všem, co Yehezkel v Turecku 14. a 15. ledna 2024 zažil, nenávistnou hysterickou kampaň, nehoráznou politizaci svého lidského gesta, politicky motivovanou šikanu, policejní zadržení, noční věznění, soudní vyšetřování a celkově fanatickou protiizraelskou a jednostranně propalestinskou atmosféru, by se do Erdoganovy země vrátil pouze v případě, že by ztratil zdravý rozum.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 20/02/2024
Žaloba na Antalyaspor, o níž je řeč výše, byla k příslušné soudní instanci FIFA podána 20. února 2024. Nové je v kauze to, že vedle právníka Roie Rosena hovoří zdroj také o Talu Segevovi. (Ynet)

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 21/02/2024
Server Ynet měl možnost nahlédnout do žaloby, kterouu FIFA podal na Antalyaspor Sagiv Yehezkel prostřednictvím svých právníků. Pro zajímavost vybíráme několik argumentů. V žalově se píše, že je to vmoderní době patrně poprvé, kdy profesionální fotbalista vstřelí pro svůj klub gól a musí pak strávit noc ve vězení. Bez jídla, pití a místa na spaní. Bylo s ním zacházeno jako se zločincem a přitom to byl on a jeho rodina, kdo čelil hrozbě vyvolané tím, že klub rozdmýchal proti němu tplameny nenávisti a dopustil se podněcování tím nejhanebnějším možným způsobem. Hráč byl vzat bezdůvodně do vazby poté, co na něj klub poštval policii. Klub přitom jednostranně a bez ospravedlnitelného důvodu ukončil s hráčem smlouvu, a to urážlivým, nedbalým a unáhleným způsobem. Yehezkel se přitom snažil vyřešit spor smírně, ale Antalyaspor, který sám porušil smlouvu, se rozhodl obvinit ho, že to byl on, kdo smlouvu porušil. V žalobě je uvedeno, že Turecká asociace profesionálního fotbalu a vládnoucí establishment proti hráči veřejně podněcovaly, čímž vytvořily prostředí, které vylučuje, aby se do Turecka vrátil a pokračoval tam ve svém angažmá.

Yehezkel požaduje, aby mu turecká strana vyplatila 1,26 milionu eur za zmařený kontrakt, uhrazení peněz za dva měsíční platy, které dosud neobdržel a zvláštní povolení, aby mohl v této sezoně nastoupit v třetím klubu – po Hapoelu Beerševa a Antalyasporu v Maccabi Tel Aviv, s nímž má předběžně dohodnutý kontrakt.

Spor je to svého druhu bezprecedentní a bude velice zajímavé sledovat, nakolik spravedlivě se s ním FIFA popasuje.

SAGIV YEHEZKEL - AKTUALIZACE 23/06/2024
Dlouho jsme o něm neslyšeli, nyní se ale objevila na serveru Ynet informace, že Yehezkel i klub Maccabi Tel Aviv čekají na vyjádření FIFA v záležitosti sporu mezi hráčem a tureckým Antalyasporem. FIFA by se měla vyjádřit do dvou týdnů. Pokud bude Yehezkel vyvázán ze smlouvy v Turecku, nastoupí v nové sezoně za Maccabi TA.

EDEN KARTSEV - AKTUALIZACE 07/07/2024
Eden Kartsev, který po nuceném, ale civilizovaném  odchodu z istanbulského Basaksehiru dohral sezonu v Maccabi Tel Aviv, zamíří do ČLR. Připomeňme, že z Basaksehiru nebyl brutálně vyhozen (srovnej případ Yehezkela dodnes nedořešený), ale řádně zapůjčen do Maccabi TA a nyní je stejně tak zapůjčen Basaksehirem do Číny. Posílí kádr klubu FC Shenzhen Peng City, který hraje od této sezony (2024) nejvyšší čínskou soutěž (Superligu), kam postoupil po skončení sezony 2023 jako vítěz nižší soutěže China League 1. Klub sídlí ve městě Šen-čen na jihovýchodě ČLR.

Zajímavosti. V nejvyšší čínské soutěži už působí izraelský fotbalista Joav Gurfinkel. Obléká dres týmu Chengdu Rongcheng FC, který se nachází ve městě  Čcheng-tu ve střední Číně. V minuých letech hráli v nejvyšší soutěži ČLR dva Izraelci, Eran Zahavi (2016-2020) a Dia Saba (2019-2020), oba hráli za tým Kanton R&F, který se v roce 2020 přejmenoval na Kanton City FC a v roce 2023 ukončil činnost.
---
SAGIV YEHEZKEL - FIFA ROZHODLA
19/07/2024
Server Ynet  přinesl skvělou zprávu. FIFA ve sporu Yehezkela s tureckým Antalyasporem dala za pravdu izraelskému hráči, vůči němuž se Antalyaspor, jakož i turecký režim zachoval, zachoval tak hanebně (jak píšeme výše). Yehezkel je volným hráčem, takže může dle předběžné dohody nastoupit za Maccabi Tel Aviv. Kromě toho mu Antalyaspor musí uhradit dluh za nevyplacenou mzdu ve výši 100 tisíc eur. Doufejme, že tím celá půlroční nesmyslná sága skončí.
---
« Poslední změna: Včera v 18:58:47 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 921
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Fotbal
« Odpověď #1 kdy: Včera v 18:59:22 »
Kauza Yehezkel je (snad)u konce.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15