V čínském Chang-čou na východě země se od 23. září konají kvůli covidu o rok odložené Asijské hry. Svou výpravu vyslala i Sýrie, mezi reprezentanty má i dva boxery.
Jeden z nich se záhy vyznamenal. Jmenuje se Mohammad Mlaiyes. V úterý 26. září měl v osmifinále kategorie +92 kg nastoupit proti Danisi Latypovi z Bahrajnu, původně ruskému borci tatarského původu. (Znám je i u nás. V březnu 2012 si odvezl stříbrnou medaili z Grand Prix v Ústí nad Labem.)
Před zápasem se ovšem stalo něco neuvěřitelného. Když se Syřané dozvěděli, že rozhodčím v ringu bude jistý Naim Ramaj, z jakéhosi důvodu usoudili, že je to Izraelec a z politických důvodů podali proti němu protest. Protestu ale organizátoři nevyhověli – a tak se syrský výprava rozhodla, že Mlaiyes do ringu nenastoupí. To se skutečně stalo a boxer z Bahrajnu vyhrál a postoupil bez boje. (Ve čtvrtfinále ho vyřadil Kazachstánec Kunkabayev, s nímž prohrál 0:5 na body).
V části arabského světa byl ovšem syrský boxer za hrdinu. Jak uvádí blog Elder of Zion s odkazem na indický server Siasat Daily, Syřan odmítl nastoupit v solidaritě s Palestinci a z důvodu odmítnutí normalizace s Izraelem – jak oni říkají, se sionistickou entitou. (Bahrajn je mezi arabskými státy, které uzavřely v Izraelem Abrahamovskou dohodu: navázal diplomatické styky a udržuje s Jeruzalémem korektní mírové vztahy.) Mlaiyes novinářům řekl: „Sýrie, její území, národ a krev jsou mnohem vzácnější než jakákoli medaile nebo turnaj. Je to země důstojnosti, hrdosti a odporu proti izraelské okupaci.“
Už to samo o sobě je neakceptovatelná politizace sportu, za což by měla být Sýrie tvrdě postižena.
Věc má ale ještě jeden, tragikomický aspekt. Podíváme-li se na odborný web Boxrec.com, najdeme tam u jména Naim Ramaj informaci, že jde o chorvatského rozhodčího boxu (ringového i bodového), který žije ve městě Koprivnica na severu Chorvatska u maďarských hranic. Abych si jeho chorvatskou identitu potvrdil, nahlédl jsem ještě do rozpisu rozhodčích, kteří se zúčastnili boxerského MS juniorů asociace IBA; konalo se v listopadu minulého roku ve Španělsku. A opět - v záznamu duelu ve welterové váze Buleu (Rumunsko) vs Petriman (Maďarsko) figuruje Naim Ramaj jako bodový soudce z Chorvatska, nikoli z Izraele.
Těžko říci, kde Syřané vzali jeho izraelský původ, zřejmě jim fanatická nenávist zatemnila úsudek. Autor blogu Elder of Ziyon má ale ještě jedno vysvětlení. Syřan to vše využil jako záminku, aby se vyhnul boji – a vypadal jako hrdina. Což se mu do jisté míry podařilo.
Je to ubohé, zcela proti duchu fair play, ale část Arabů na to stále slyší. Bohužel. (Podobně se chovají i jiní muslimští sportovci, například Íránci, a doma jsou pak bouřlivě oslavováni.)
**