Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

LOS - Purim

(1/1)

levi:
Omlouvám se všem, za hloupou a začátečnickou otázku, ale moje technické vzdělání mi nějak překáží v pochopení
základního termínu los - pur, losy - purim
ne-tak významu slova, ale souvislosti v ději :
kniha Ester :
5 Když si Haman všiml, že Mordokaj před ním nekleká a že se neklaní, byl pln rozhořčení.
6 Bylo mu však příliš málo vztáhnout ruku na Mordokaje samotného, protože mu oznámili, z jakého lidu Mordokaj pochází. Proto Haman usiloval vyhladit v celém Achašveróšově království všechny židy, lid Mordokajův.
7 V prvním měsíci, to je v měsíci nísanu, v dvanáctém roce vlády krále Achašveróše vrhali před Hamanem púr, to znamená los, pro jednotlivé dny a měsíce až po dvanáctý, to je měsíc adar.
8 Tu řekl Haman králi Achašveróšovi: "Je tu jakýsi lid, roztroušený a oddělený mezi národy po všech krajinách tvého království. Jejich zákony jsou odchylné od zákonů všech národů a zákony královskými se neřídí. Král z toho nemá žádný prospěch, když je trpí.
9 Uzná-li král za vhodné, nechť dá písemný příkaz, aby byli zahubeni. Odvážím do rukou úředníků deset tisíc talentů stříbra, aby je uložili do královských pokladů."
10 Král sňal z ruky svůj pečetní prsten a dal jej Agagovci Hamanovi, synu Hamedatovu, protivníkovi židů.
11 Potom řekl král Hamanovi: "Je ti dáno to stříbro i ten lid; nalož s ním, jak uznáš za dobré."

řekněte mi někdo prosím o co v tom "losování" šlo ... o to kdo bude mít který den hlavní slovo hned po králi nebo kdo bude mít "rajóny"


toda

Elazar:
Je to proste, i kdyz pro stredoevropana zijiciho ve 21. stoleti nejasne. Haman stejne jako vsichni orientalni vladci (pod-vladci) veril v urcitou moc astrologie. Podle tradice mel 365 radcu - astrologu, na kazdy den jednoho. Vrhat los - pur - znamenalo totez, co vestit. Hamanovi radci tak svemu panu "vyvestili" ktery den bude pro uskutecneni jeho zameru nejvhodnejsi. Protoze tech losu bylo nekolik, tak proto purim. A my jej slavime, protoze jsme tento "nepriznivy los" dokazali zvratit, s pomoci B-zi, samozrejme  ;)

levi:
dikes :), pripravim si zvidame otazky i na dalsi svatky, takovy jednoduchy souhrn s citací pasáže, která tomu odpovídá z originálního hebrejského překladu
je dobré to občas oživit nejen v paměti, ale i kukadlama :)

als wir sagen: kuk mal zu nicht vergessen

Navigace

[0] Index zpráv

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi